Перейти на мобільну версію сайту


12.09.2014

У КАМ’ЯНЦІ СТАРТУВАВ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Замість природного газу - паливо з біомаси.
Кам’янець-Подільський має шанс стати містом, де буде впроваджено пілотний проект з виробництва теплової енергії та заміщення природного газу паливом з біомаси у Хмельницькій області. Цією новиною поділився з «КлюЧем» генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордічук, адже саме на базі цього комунального підприємства реалізовуватиметься цей проект.
- Валерію Григоровичу, як вдалося притягнути такий масштабний проект у Кам’янець?
- Ми знайшли інвестора, який допоможе використовувати альтернативні види палива і створити на Кам’янеччині більше 300 нових робочих місць. Перемога у конкурсі Світового банку дала нам1354522870_16-02.jpg можливість отримати кредит на неймовірно вигідних умовах. Скажу більше, що в цьому конкурсі брали участь 50 міст України, і Кам’янець здобув третє місце, поступившись Івано-Франківську та Вінниці.
Світовий банк надасть нам кредит на суму понад 15 мільйонів доларів на 25 років під 0,1 відсоток річних. Розраховуватись із кредитором ми почнемо через 7 років. Також ми отримали грант на суму близько 300 тисяч євро. За ці кошти плануємо встановити 32 індивідуальні теплові пункти та зекономити більше 400 тисяч кубометрів газу в рік. Одним словом, робимо все можливе, аби кам’янчани
- Попри такі фінансові інвестиції, знаємо, що є домовленість зі ще одним інвестором, з допомогою якого буде побудовано не один завод з виробництва пелет та котлів.
- Так, спільно з народним депутатом Володимиром Мельниченко та міським головою Михайлом Сімашкевичем ми знайшли інвестора, який готовий працювати з альтернативними видами палива. Мова йде про виробництво пелет. Пілотний проект буде реалізовано в Хмельницькій області протягом 2014-2017 рр. Завдяки йому плануємо збільшити виробництво теплової енергії від 158 до 200 тис. Гкал у рік.
IMG_5676.JPGПроект передбачає будівництво п’яти базових заводів з переробки біомаси у паливну пелету. Це, в свою чергу, може збільшити енергозберігаючий ефект у вигляді заміщення природного газу на рівні 106-134 млн куб.м на рік, що в грошовому еквіваленті відповідатиме сумі в 660-830 млн грн.
Також інвестор готовий взяти в оренду землю, на якій вирощуватимуть спеціальну технічну культуру - міскантус, з якої потім будуть виготовляти палети. Попри все, ми врахували і соціальну складову таких інвестицій.
Безумовно, завдяки реалізації цього проекту ми підвищимо рівень енергетичної безпеки Хмельницкої області. Використання альтернативних видів палива набирає все більшої популярності, та й держава зацікавлена в зменшенні використання природного газу. Виробництво, яке наповну запрацює в нашому регіоні, дасть додаткові відрахування до бюджетів усіх рівнів. Звичайно будуть нові робочі місця, й відповідно, зменшення кількості безробітних.
Більше ніж впевнені, що економіка регіону оживе, адже планується більше 400 млн грн інвестицій, в тому числі й іноземних.
- Валерію Григоровичу, можете детальніше зупинитися на проекті, розповісти нашим читачам, що саме поетапно впроваджуватиметься?
- До кінця цього року, окрім підписання відповідних угод, заплановане проектування заводу з будівництва пелет, проектування, будівництво та реконструкція котелень. Також ми шукаємо земельні ділянки, на яких вирощуватимуть міскантус. Уже є попередні домовленості з resizer.php.jpgгубернатором області щодо всебічного сприяння втіленню проекту в життя.
У наступному році буде збудовано завод з виробництва пелет потужністю 50 тис. т на рік. Також ми побудуємо завод, на якому виготовлятимуть котли та обладнання до них. У 2015 році плануємо посадити міскантус гігантеус на площі 1000 га, завдяки якому збільшимо виробництво теплової енергії.
У 2016 році площі під міскантус буде збільшено, як відповідно і вироблення кількості теплової енергії. А у 2017 році плануємо перейти на виробництво пелет з власного міскантусу, адже, як відомо, має пройти кілька років, аби рослина дава врожай та прижилась на наших посівних площах.
Загалом за час впровадження проекту ми плануємо замінити споживання 21,2-26,8 млн куб. м природного газу на біомасу. У грошовому еквіваленті - це 132-166 млн грн на рік.
Ми маємо паливо, яке щороку гниє на полях. Чому би його розумно не використовувати? Досвід європейських країн вкотре доводить - чим швидше ми станемо на стежку використання альтернативних видів палива, тим сильніше як держава себе почуватимемо.
За статистикою, в останні роки в Україні щороку виробляється близько 25 млн т соломи, з яких 20% (5 млн т) не використовується ні в якості підстилки, ні в якості корму для тварин. Очевидно, що ця маса має бути спрямована на виробництво теплової енергії.
- Хто в першу чергу економитиме за допомогою нового проекту?
- Зрозуміло, що ми маємо перш за все забезпечити теплом бюджетні організації. Цього опалювального сезону на пелети перейде котельня, що знаходиться на території міської лікарні. Там ми повністю провели реконструкцію.
Спочатку на опалення за допомогою пелетів перейдуть освітні, медичні та громадські заклади. Згодом - решта кам’янчан. Також завод виготовлятиме котли, які можуть за бажанням встановити власники приватних будинків.
Економія має бути не лише економною, а ще й вмотивованою. Ми повинні йти в ногу з цивілізованим світом і Європою, та врешті стягнути з шиї газовий зашморг, який нам так вдало накинула Росія.

Теги: КП "Міськтепловоденергія", паливо з біомаси, міскантус гігантеус, енергозбереження

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.