Перейти на мобільну версію сайту


02.02.2018

СТАРІ СУБСИДІЇ З НОВИМИ СТАНДАРТАМИ

субсидЦього тижня пройшло засідання колегії райдержадміністрації, під час якого обговорювалося досить актуальне для сьогодення питання субсидій. У Кам’янець-Подільському районі цієї послугою користується кожен другий громадянин. Комусь держава компенсує витрати на опалення чи електроенергію, іншим – на пільговий проїзд чи послуги зв’язку.

Хто має право на субсидію та що вона гарантує громадянам, про це поговорили з начальником управління соцзахисту населення РДА Петром Середою.

– Програма житлових субсидій існує в Україні з 1995 року, – каже Петро Петрович. – З 1 травня 2015 р. суттєво спрощено порядок призначення субсидій. Для цього потрібно подати всього два документи – заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії.

У 2017 році субсидії отримували за певними правилами. Було зменшено соціальний норматив (норму використання природного газу) для індивідуального опалення з 7 до 5 куб.м на 1 кв.м опалюваної площі на місяць (в опалювальний період). На газову плиту (приготування їжі) з 7,1 куб.м на одну особу до 5,4 куб.м на одну особу; на газову плиту і водонагрівач – з 14 куб.м на одну особу до 10,5 куб.м на одну особу.

Разом зі зниженням соціальних норм змінилась тривалість опалювального періоду. Якщо минулоріч «субсидійна зима» розпочиналася з 1 жовтня і тривала до 30 квітня, то тепер субсидія на опалювальний період призначатиметься в період з 16 жовтня до 15 квітня.

Відтак субсидії будуть надавати з урахуванням середньомісячного доходу осіб за останні шість місяців, а не за останній календарний рік. При цьому субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива буде призначатися, виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.

Право на субсидію матимуть і громадяни, які офіційно орендують житло. Загалом обмежень у видачі субсидій всього два: купівля дорогого майна, товару (послуги) на суму понад 50 тис. грн і виявлення незадекларованих доходів під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї державним соціальним інспектором.

– У 2018 році для призначення субсидії встановлені нові соціальні стандарти. Які вони?

– У першу чергу, це стосується електропостачання. Раніше норма споживання була 90 кВт на сім’ю, а тепер – 70 кВт на сім’ю, максимальна норма 210 кВт змінилася на 190 кВт. Також змінилися соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг для надання пільг і субсидій. Зокрема, для сімей, що складаються з 1-2 непрацездатних осіб (у тому числі пенсіонерів), соціальна норма житла, на яку надається субсидія, була збільшена з 49 кв.м. до 75 кв.м. на домогосподарство.

Ще одним нововведенням при призначенні субсидії непрацюючим пенсіонерам є те, що замість сукупного доходу за попередній рік буде враховуватись тільки дохід за попередній перед зверненням місяць.

Якщо минулого року субсидія призначалася без врахування наявності боргу з оплати житлово-комунальних послуг в одержувачів субсидії, то цьогоріч дозволяється мати заборгованість понад два місяця з оплати житлово-комунальних послуг, сума якої не перевищує 340 грн. Якщо протягом двох місяців з дати інформування громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку – з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Субсидія не може призначатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.

– Якщо громадяни, які отримують субсидію, споживають менше та економлять, чи будуть ці кошти переходити на наступний місяць?

– Ні. Раніше переплата дійсно переходила на наступний місяць, тобто, якщо цього місяця спожив менше енергії і переплатив, то в наступному місяці сплатиш менше. Це мотивувало людей економити. Тепер же переплата за холодну і гарячу воду, а також за опалення буде повертатися до бюджету. Тобто, сім’я, яка отримувала субсидію на комуналку, але економила і споживала менше норми, залишки на своїх рахунках втратить.

– А як щодо монетизації субсидії, про яку так говорять. За яким принципом вона відбувається?

– Якщо раніше монетизація субсидій не здійснювалася, то цьогоріч з’явилося таке поняття, як компенсація невикористаної частини субсидії, монетизація залишків невикористаних коштів субсидії на індивідуальне опалення. Тобто, невикористані суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення в обсягах, що не перевищують вартості 100 куб.м природного газу (695,79 грн) або вартості 150 кВт/год. електричної енергії (135 грн), відтепер не залишатимуться на рахунках отримувачів в організаціях, а перераховуватимуться на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачуватимуться через поштові відділення. Загалом управлінням соцзахисту РДА прийнято 4990 заяв на монетизацію та виплачено 3 млн 223 тис. грн, що складає 75% від загальної кількості (6650 осіб). Повернуто до державного бюджету невикористаної субсидії на суму 29 млн 55 тис. грн.

За опалювальний період 2017 року на оплату ЖКП нараховані субсидії на суму 49 млн 971 тис. грн 10350 користувачам. Середній розмір призначеної у звітному періоді субсидії становить 1609 грн, що у відсотковому співвідношені порівняно з аналогічним періодом 2016 року на 27% менше. 

4459 сім’ям призначено субсидії в минулому році готівкою на придбання твердого палива та скрапленого газу на суму 11 млн 478 тис. грн. Середній розмір субсидії склав 2574,3 грн. Виплачено готівку на суму 10 млн 653 тис. грн.

– Петре Петровичу, скільки коштів потрібно для оплати субсидій у 2018 році й на які потреби їх буде спрямовано?

– Наразі нараховано пільг на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 9 млн 363 тис. грн, профінансовано 8 млн 370,5 тис. грн, у тому числі погашено заборгованість за минулий рік у сумі 2 млн 558 тис. грн та поточний рік – 3 млн 551,7 тис. грн.

На придбання твердого палива та скрапленого газу нараховано пільг на суму 1 млн 645,9 тис. грн, профінансовано 1 млн 648,8 тис. грн, і також погашено заборгованість за минулий рік на суму 20,9 тис. грн.

На пільгове перевезення в 2017 рік було передбачено кошти в сумі 1 млн 898,2 тис. грн. З районного бюджету було виділено 805,8 тис. грн, а об’єднані територіальні громади, селищна та сільські ради делегували нам 1 млн 92,4 тис. грн. На надання послуг зв’язку в минулому році було передбачено 166,4 тис. грн з районного бюджету.

Цьогоріч сільські ради продовжують делегувати кошти в районний бюджет на компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом. Під час позачергової сесії райради, що відбулася в січні, гроші на ці потреби передали Староушицька (66 тис. грн), Гуменецька (100 тис. грн) та Жванецька ОТГ (70 тис. грн). Сподіваємося, що й інші сільські ради також делегують кошти на пільговий проїзд, аби жителі їхніх громад мали можливість скористатися так званим «пенсійним» днем та безкоштовно проїхати в громадському транспорті.

Теги: субсидії, колегія РДА

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.