Перейти на мобільну версію сайту


21.10.2016

«СОНЯЧНА КВІТКА» - РЯТУВАЛЬНЕ КОЛО ДЛЯ АПК

Активний розвиток олійно-жирової промисловості вимагає відповідного рівня забезпеченості олійною сировиною. Швидкі темпи росту споживання та потреби в рослинних жирах призвели до того, що протягом останніх 20 років в агросекторі країни відбувся різкий перерозподіл посівних площ на користь технічних культур групи олійних. Серед них провідне місце займає соняшник.

Серед світових виробників Україна посідає 2-3 місце за валовим збором насіння цієї культури. Упродовж останніх років у країні виробляється до 10 млн т насіння соняшнику. При цьому частка його переробки становить близько 98% від олійної сировини, яка переробляється олійно-жировими підприємствами України. Таке суттєве зростання виробництва зумовлене значним економічним значенням цієї культури. За виходом олії з одиниці площі соняшник перевищує інші олійні культури (750 кг/га у середньому по Україні), і виробництво його є рентабельним в усіх областях. Насіння районованих сортів і гібридів містить 50-52% олії.

соняшникНа Кам’янеччині більшою популярністю користувалася інша «золота» квітка – ріпак. Проте в останні роки ця культура стала досить ризиковою через відсутність вологи і часті посухи восени, а також витрати на її вирощування. Крім того, ризики з посівами озимих культур в осінньо-зимовий період зробили традиційну для півдня країни культуру – соняшник - головним «запасним гравцем» для фермерів цих регіонів країни та їхнім рятувальним колом під час пересівів озимини.

Лідерами виробництва та основними виробниками насіння соняшнику є Росія, Україна, країни ЄС-27 та Аргентина, де він використовується для виготовлення харчової олії та маргарину, також застосовується в тваринництві соняшникова макуха та шрот, багаті на білок, що інтенсивно використовуються для кормових цілей.

Зростання площ посіву під соняшником та стабільна врожайність забезпечили високі валові збори. Упродовж останніх трьох років у країні виробляється 6,4-6,8 млн т насіння, що становило 21-22% від світового валового виробництва. Зростання світового попиту на олію постійно нарощує і стимулює його виробництво. За 2005-2015 рр. виробництво соняшнику зросло на 43%. За даними «Укроліяпром», понад 65% загального виробництва олії припадає на 10 олійно-жирових комбінатів. Минулого року вироблено більше ніж 2,6 млн т соняшникової олії, що вшестеро більше за потребу країни. Сьогодні Україна є найбільшим експортером соняшникової олії у світі.

За останні 10 років площі під посівами соняшнику на Кам’янеччині зросли з 800 га (при цьому середня урожайність культури не перевищувала 7 ц/га) до 11,2 тис. га, де урожайність досягла 26 ц/га. Лише за останніх п’ять років завдяки ретельному підбору сортів насіння соняшника та їхніх гібридів, використанню правильних технологій посіву аграріям району вдалося забезпечити стабільні показники урожайності «сонячної» квітки. Вони коливаються в межах 22-29 ц/га. Якщо на початку 2000-их вирощуванням соняшника займалося 5-6 господарств району (кількість агропідприємств на той час була близько 150, у т.ч. дрібні, сьогодні їх близько 100), то вже нині кожне третє сільгосппідприємство у своїй структурі закладає площі під посів соняшника, або точно звертається до нього, як до «рятівника» навесні, під час пересіву озимих.

Цьогоріч завдяки вдвічі збільшеним площам посіву під соняшник, валовий збір цієї культури був рекордним для району – майже 30 тис. т, що в 2,5 рази перевищує минулорічний показник, а за період у п’ять років він збільшився вп’ятеро (2012 р. – 6 тис. т). До прикладу, 2006 р. валовий збір соняшника був трохи більше 1 тис. т.

Як високоенергетична продовольча культура, соняшник провідний гравець у виробництві продуктів харчування та кормів. Проте, як відомо, для прибуткового ведення господарства необхідна стабільна та обґрунтована цінова політика на продукцію. Інтенсивне виробництво насіння соняшнику дає змогу Україні виступати повноправним гравцем на ринку цієї продукції у світі, оскільки за останні десятиріччя частка виробництва соняшника в Україні щодо світового зростала від 11 до 22%.

Ми не лише одні з лідерів виробництва товарного насіння соняшнику, а й займаємо провідне місце серед експортерів олії цієї культури. Лише у вересні 2016 р. Україна експортувала близько 15,2 тис. т високосортної соняшникової олії, що втричі перевищило показники серпня ц.р. (4,8 тис. т) та у 16 разів більше за експорт вересня 2015 р. (954 т). При цьому найкрупнішими покупцями цієї продукції є Нідерланди (42%), Індія (26%), ОАЕ (14%), Саудівська Аравія (10%).

Останніми роками між посівними площами зернових та олійних культур відбувається жорстка конкуренція. Нестабільна цінова політика на ринку зернових, невиправдане збільшення витрат на їхнє вирощування, зміна податкового режиму, щорічне підвищення світового споживання олій та рослинних жирів, приріст виробництва олійних культур, зміна погодно-кліматичних умов вивело вирощування олійних в пріоритет для аграріїв, а особливо невибагливий та найбільш рентабельний соняшник. Вирощування олійних для господарств України - економічно вигідна справа. Вони дають високі прибутки і є одним із джерел надходження валюти. Виробництво олії, на рівні з виробництвом зерна та цукру, є національним пріоритетним стратегічним напрямом розвитку аграрної економіки України. І, можливо, зі зміною умов ведення агробізнесу, вже за кілька десятків років, Україна перетвориться з однієї з головних житниць світу у не менш прибуткового виробника «золотої» олійної продукції.

Світлана АНТОНЕЦЬКА, Асоціація «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля».


Теги: агросектор, соняшник

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.