Перейти на мобільну версію сайту


13.11.2015

ЩЕ ДРУГЕ ЧИТАННЯ - І НОВИЙ КОДЕКС

У четвер, 5 листопада, Верховна Рада прийняла в першому читанні і за основу законопроект №1658 нового Трудового кодексу. Відповідно до законопроекту, Кодекс набере чинності з 1 січня 2016 року.
Які зміни очікують на роботодавців та працівників, цього тижня аналізував «КлюЧ».

Вирвавшись із радянського простору, незалежна Україна потягнула за собою чимало норм і законів того періоду. Кодекс законів про працю не став винятком із цього правила. Його нову редакцію планували прийняти давно, але все відкладали в довгу шухляду. Голосування за проект Трудового Кодексу одночасно стало тестом для народних депутатів щодо готовності сповідувати європейські цінності.

Загалом проект Кодексу, який ще має пройти затвердження в другому читанні, містить як приємні нововведення (щорічна основна відпустка буде не менш як 28 календарних днів), так і не дуже (неоплачувана відпустка може становити до трьох місяців, а про майбутнє звільнення працівника працедавцем слід письмово попереджати не пізніше, ніж за місяць).
Спробуємо розібратися, за що проголосували державні мужі, та чого з 2016 року очікувати працівникам та працедавцям.

ДИСКРИМІНАЦІЇ - НІ


Каменем спотикання під час прийняття нового Кодексу стала пропозиція про прийняття «антидискримінаційних норм». Передбачалося, що Трудовий кодекс приведе трудове законодавство до директиви Ради Європи про неприпустимість різної дискримінації у сфері праці. Однак пропозиція врахувати поправку «антидискримінаційної норми» при підготовці документа до другого читання набрала тільки 117 голосів депутатів при необхідних 226. Принциповість цієї поправки в тому, що «антидискримінаційна норма» в трудовому законодавстві – одна з умов для безвізового режиму з ЄС. Можливо, депутати ще й проголосують за цю норму, яка наразі звучить так: «Забороняється будь-яка дискримінація в сфері праці, зокрема пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, статі, політичних, релігійних і інших переконань, віку, стану здоров'я, підозри або наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного й майнового стану, місця проживання, участі в страйку» (ст.3). Крім того, забороняється будь-яке зниження оплати праці за дискримінаційними ознаками (ст.220).

Загалом, як порівнювати з діючим трудовим законодавством, у законопроекті включено регулювання питань щодо:
- формулювання вимог щодо забезпечення права працівників на повагу до їх честі й гідності у трудових правовідносинах;
- визнання цивільно-правових відносин трудовими;
- порядку укладення письмового трудового договору, його дії та припинення;
- уточнення щодо оплати праці за різних обставин виконання робіт, зокрема, у разі суміщення професій (посад), поділу робочого дня на частини,  усунення дискримінації в оплаті праці за сумісництвом;
- установлення фінансової відповідальності роботодавця за несвоєчасну виплату заробітної плати працівникам та ін.

НА РОБОТУ ЗМАЛЕЧКУ

За новим Трудовим кодексом змалечку за згодою батьків діти можуть працювати в кіно, брати участь у концертах, виставах та інших заходах. Також за згодою батьків можна підписати трудовий контракт з 15-річного віку. А от із 16 років, працювати чи ні, можна вирішувати самостійно.

Роботодавець в обов’язковому порядку укладає з працівником трудовий договір. Він має право контролювати виконання працівниками трудових обов'язків, у тому числі з використанням технічних засобів, якщо це обумовлено особливостями виробництва, з обов'язковим попередженням працівників про їхнє застосування. Така норма доспускає встановлення відеонагляду за працівниками. Медичний огляд осіб під час прийняття на роботу є обов’язковим та проводиться за рахунок коштів роботодавця.

За словами міністра соціальної політики Павла Розенка, в проекті Трудового кодексу більш спрощено прописані питання, пов’язані з укладанням трудових договорів, систематизовано питання характеристики умов праці, зокрема, шкідливих умов, чітко відрегульована норма залучення до роботи неповнолітніх.

Також нове трудове законодавство конкретизує питання взаємодії роботодавця з профспілковими організаціями, зокрема, звільнення співробітників і скорочення штату. Детально виписано порядок проведення змін у підприємстві, в тому числі, це стосується і масових звільнень, щоб при таких ситуаціях не було порушено права людей. Ще один важливий пункт – це чітко відрегульована сфера нагляду і контролю за трудовим законодавством.
Перш ніж потрапити на роботу, працівник має пройти випробувальний термін. Винятками із цього правила законодавець визначив вагітних жінок і працівників, які мають дітей віком до 3 років.

Про майбутнє звільнення у зв'язку зі скороченням роботодавець - суб'єкт малого підприємництва зобов'язаний письмово попередити працівника не пізніше, ніж за місяць (на даний час - два місяці).

Прописано також, що працівника може бути звільнено за розголошення державної таємниці, комерційної або іншої охоронюваної законом інформації, що стала відома працівникові, який підписав зобов'язання про її нерозголошення.
Разом із цим, згідно з проектом Кодексу, відбудеться звуження прав жінок з дітьми. Стаття 108 проекту дозволяє звільнення одиноких матерів, які мають дітей віком до 15 років на загальних підставах, передбачених статтею 92 Кодексу. Наприклад, у разі систематичного невиконання або неналежного виконання працівником трудових обов’язків (до речі, систематичним вважається невиконання або неналежне виконання трудових обов’язків працівником, до якого щонайменше двічі протягом року застосовувалося дисциплінарне стягнення та на день порушення воно не зняте); прогулу (у тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин); розголошення комерційної або іншої захищеної законом інформації тощо.

«Урізаними» будуть і права профспілкових організацій. Відповідно до проекту Кодексу, погодження профспілки на звільнення працівників потрібне лише у разі скорочення (стаття 86), стану здоров’я працівника, що підтверджується відповідним медичним висновком, та недостатньої кваліфікації працівника, що підтверджується результатами атестації, іншими доказами (підпункти 1,2 частини 1 статті 93). З усіх інших підстав, передбачених статтями 92-97 проекту ТКУ, серед яких «невиконання чи неналежне виконання працівником своїх трудових обов’язків, виявлена невідповідність працівника займаній посаді, нез’явлення працівника на роботу внаслідок тимчасової непрацездатності, розголошення комерційної таємниці та інші – згода профспілки взагалі не потрібна. Це суттєво знижує роль профспілок, надає безапеляційну владу роботодавцю та позбавляє працівників можливості домовлятися з роботодавцем.

Якщо сьогодні, відповідно до КЗпПУ, встановлено основну щорічну відпустку, яка має бути не меншою за 24 дні, то вже з 2016 року цей термін буде продовжено. Щорічна відпустка триватиме не менше як 28 днів.
Можливою біде додаткова відпустка за роботу на умовах ненормованого робочого часу. Її тривалість не перевищуватиме 7 днів. Також працівник матиме право брати неоплачувану відпустку на строк до трьох місяців. Тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку не може бути меншою 12 годин.


Теги: закон, законодавство, трудовий кодекс

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.