Перейти на мобільну версію сайту


18.03.2016

САД - НЕ СКЛАД, ЗАМОК НЕ ПОЧЕПИШ

Незважаючи на попит, українське яблуко не росте в ціні. Сьогодні цей популярний фрукт садівники реалізовують за ціною 3-річної давності, продаючи його за 6-8 грн за кілограм. Для кінцевого споживача вартість яблука становить 10-12 грн/кг, а різниця залишається в кишенях посередників, які в такий спосіб перекривають транспортні витрати, податки тощо.

Чи вигідно сьогодні займатися садівництвом і скільки садів мають шанс залишитися цьогоріч без обробітку, «КлюЧ» запитав у керівника ПП «Гринчуцьке» та СПП «Фарна» Ніни Дубицької.

- Три роки тому, коли долар був по 8 грн, ми продавали яблука за ціною 6-8 грн за кілограм, - каже Ніна Федорівна. - яблукаСьогодні долар по 26 грн, а ціна на яблука так і не зросла. Запитаєте, чому ми прив’язуємося до долара? Дуже просто: усі засоби захисту купуємо в доларах, а без них, зрозуміло, що не будемо мати відповідних урожаїв. До прикладу, щоб обробити 1 га саду, труба закупити хімзахисту на більше півтисячі доларів. От і рахуйте.

Крім цього, зросли витрати на зберігання яблук, зокрема, збільшилися тарифи на електроенергію. Аби хоч якось економити на використанні холодильних установок та зберіганні, ми змушені продавати по такій ціні. Більшість садівників нічого не заробляє, багато хто працює в мінус, але сад - це не склад, замок на нього не почепиш.
Попри всі складнощі в сільському господарстві, не варто забувати й про людський фактор. На жаль, націю довели до зубожіння, в людей немає грошей, щоб купувати вітаміни, адже першочергово думають, як заплатити непомірні комунальні послуги та купити найнеобхідніше.

Ніна Дубицька зайнялася садівництвом на початку 2000 років. Тоді держава підтримувала фермерів, які мали бажання розвивати садівництво в країні. Каже, що останній раз дотації від держави були в 2013 році, й то виплатили лише частину грошей.

- На сьогодні держава нам заборгувала більше мільйона гривень, - каже Ніна Федорівна, - проте, напевне, про ці гроші варто забути, адже в бюджеті наразі їх немає. Узагалі не розумію, навіщо було розвивати садівництво, якщо сьогодні відкрили європейський ринок і Україну просто закидали польським яблуком. Щоправда, за смаковими якостями воно перегазоване. Усі хочуть українського яблука, проте деякі ділки примудряються купувати польське, ціна якого складає 7 грн/кг, та фасувати його в українську упаковку.

Що й казати, на сьогодні поляки отримують шалені дотації від держави на розвиток садівництва. За словами Ніни Дубицької, поляки висаджують саджанці, які везуть з Нідерландів, при цьому не сплачують мита. Впродовж п’яти років після закладання молодого саду садівники звільняються від сплати податків, а коли отримують перші гарні врожаї, мають можливість придбати холодильники та сортувальну лінію за державної підтримки, яка компенсовує 505 вартості.

- У нас же держава, навпаки, не тільки зняла спецрежим, а й обклала аграріїв додатковими податками, - продовжує вона. - Садівникам у цьому випадку йде лише 50% відшкодування ПДВ. Днями повернулася з семінару, і коли їхала додому, бачила дорогою скільки садів стоять пусткою. Окремі мої колеги не мають цього року за що їх обробляти. Та скільки вкладено сил, праці та грошей у сад, щоб сьогодні кинути все напризволяще, в мене особисто просто не підніметься рука. Нині в господарстві провели обрізку дерев, рани замалювали та підживили сад азотними добривами. Наступного тижня вийдемо його обробляти. Тож працюємо і сподіваємося, що в державі будуть якісь зміни на краще.
На жаль, сьогодні аграрії замість того, щоб займатися справами в полі, підживлювати грунт та сіяти, змушені страйкувати під стінами Верховної Ради.

Теги: яблуко, ПП «Гринчуцьке», СПП «Фарна», Ніна Дубицька

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.