Перейти на мобільну версію сайту


22.02.2019

ПЛАТІТЬ СТОВІДСОТКОВО

монетизація20 лютого начальник департаменту соціального захисту населення Людмила Позинюк та заступник начальника відділу соціальних гарантій, компенсацій та у справах сім'ї Анна Медведик провели прес-конференцію щодо впровадження «Монетизації». Людмила Володимирівна розповіла, що вона проходитиме за двома формами: перша – безготівкове надання субсидій, друга – грошова.

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який було прийнято Верховною Радою України в листопаді 2017 року, визначено, що пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з 1 січня 2019 року виплачуються споживачу в грошовій (безготівковй) формі у порядку, встановленому Кабміном. Вони надаються тим домогосподарствам, які вперше звертаються за її отриманням.

– Оскільки житлова субсидія – це державна допомога на оплату житлово-комунальних послуг, важливим є те, щоб отримані громадянами кошти були спрямовані саме на оплату цих послуг, – каже Людмила Позинюк. – Тому постановою Кабміну №1176 встановлено механізм цільового використання бюджетних коштів, передбачених на надання субсидій населенню. Якщо сім’я ощадливо споживала енергоресурси, за результатами опалювального сезону вона зможе використати залишок коштів зекономленої житлової субсидії, який утворився за станом на 1 червня на її рахунку, на власний розсуд, тобто монетизувати або перевести їх на відкритий нею картковий рахунок у будь-якому банку країни.

Є три ланки, які задіяні до системи «Монетизації» – соцзахист, «Ощадбанк» і організації надавачі послуг.

За отриманням інформації з будь-яких питань, пов’язаних з призначенням житлової субсидії, одержувачі субсидії, як і раніше, звертаються до органів соціального захисту населення. З питань щодо здійснених операцій на обліковому записі в «Ощадбанку» одержувач житлової субсидії звертається до банку, де йому заводять ЄБК. Щодо нарахованих сум за послуги, то споживачі мають звертатися до виконавців комунальних послуг або до ОСББ.

Отже, виплата субсидії здійснюватиметься готівкою безпосередньо одержувачам, а вони самі будуть розпоряджатися цими коштами, якщо змогли їх зекономити. Ця система вже запрацює з березня. І в нашому місті через Ощадбанк проводитимуть розрахунки 3233 особи, а 7015 осіб отримуватимуть їх через «Укрпошту».

Друга – готівкова форма буде застосована до одержувачів, яким субсидія призначена на поточний опалювальний період, починаючи з жовтня-грудня 2018 року. Уже у березні 2019 року ці домогосподарства отримають готівкові кошти у розмірі призначеної їм субсидії за лютий. У середньому це складає близько 1,5 тисячі гривень. Аналогічні виплати вони отримають у квітні (за березень) та травні (за квітень) 2019 року. Але при умові, якщо у споживачів не буде заборгованості навіть за 1 місяць.

Виплата житлових субсидій у готівковій формі буде здійснюватися органами Пенсійного фонду України тим особам, які одержують пенсії (близько 70% всіх одержувачів), і таким же шляхом, як виплачуються пенсії: або перерахування коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках, або виплата через поштові відділення, у тому числі з доставкою додому. При цьому виплата субсидії буде проводитися одночасно з виплатою пенсії пенсіонерам, але окремими відомостями.

Особи, які не одержують пенсії, зможуть отримати готівкові кошти у будь-якому відділенні АТ «Ощадбанк» як грошовий переказ (через внутрішньодержавну платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка») або на поточні рахунки в АТ «Ощадбанк» у будь-який зручний для себе час. Громадяни мають самостійно контролювати своє споживання житлово-комунальних послуг і своєчасну сплату в повному обсязі підприємствам – надавачам послуг рахунків за них (а не розмір обов’язкового платежу, як було раніше).

Уже складається графік того, яким чином пенсіонери, котрі мають рахунки в «Ощадбанку», будуть одночасно отримувати кошти на свої рахунки. Ті, хто отримує пенсію, будуть отримувати субсидію разом із пенсією, хто отримує пенсію через «Укрпошту», будуть отримувати з 4-25 березня з пенсією свою субсидію. Залишається питання до громадян, які не мають пенсійних рахунків. Вони отримають повідомлення, що їм треба звернутися до будь-якого відділення «Ощадбанку», відкрити рахунок і за системою швидко оплатити послуги.

Отже, монетизацію здійснюватимуть у три етапи. Уже з 1 січня 2019 року братимуть участь у монетизації пільг і субсидій ті сім'ї, які звернуться за допомогою вперше. З 1 травня 2019 р. монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію або пільгу вже багато років, у тому числі користується допомогою в літній період. А з 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто є отримувачем житлової субсидії, буде отримувати за результатами опалювального сезону готівкою все, що було зекономлено.

Щоб уникнути черг, механізм буде реалізовано так, що, звертаючись по субсидію до органів соцзахисту, людина даватиме згоду на опрацювання своїх персональних даних, а вже соцзахист подаватиме цю інформацію в «Ощадбанк». Банк створить для кожного одержувача субсидії персональний рахунок, на який надходитимуть кошти, з яких будуть виплачуватися суми комунальних послуг.

– Людмило Володимирівно, чи не виникне ситуація, коли люди не оформлятимуть субсидії зараз, а чекатимуть 1 січня, щоб стати одержувачами субсидії у грошовій формі? 

– Теоретично такий варіант є можливим. Але якщо домогосподарство оформить субсидію зараз, то її йому буде призначено з початку опалювального періоду, тобто з початку жовтня. Ті, хто будуть її оформляти в січні, отримають її лише з місяця, в якому звернуться. Таким чином, ті, хто не має достатньо коштів, щоб платити за послуги, тобто реально потребують допомоги, не чекатимуть 1 січня.

– Як людина може отримати живі гроші на руки?

– Це відбуватиметься тільки за підсумками опалювального періоду, після сплати у повному обсязі всіх комунальних послуг. У тому випадку, якщо громадянин сплатив послуги у повному обсязі вподовж опалювального періоду і в нього утворилися на рахунку залишки за рахунок економії, він зможе забрати їх готівкою і витратити на свій розсуд. Нині для домогосподарств, які заощадили кошти, передбачено зиск у розмірі, що не перевищує вартості 100 куб. м газу, – близько 700 грн. 

– Що дає монетизація?

– Надання субсидій у грошовій формі дозволить постачальникам послуг вчасно отримувати компенсацію, а також уникнути утворення заборгованості за послуги ЖКГ. Система гарантуватиме цільове призначення коштів. Для громадянина монетизація буде можливістю розуміти, який ефект має його економія.

– Які зміни відбудуться для громадян, котрі отримують пільги на оплату послуг ЖКГ?

– З 1 травня 2019 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг планується надавати в грошовій формі. Йдеться про пільги, які отримують учасники війни, учасники бойових дій, чорнобильці, діти війни, ветерани військової служби та інші. На сьогодні пільга надається у вигляді знижки. Виставляючи рахунок, постачальник послуг робить це вже з урахуванням знижки. Наприклад, учасник війни отримує платіжку, в якій вже враховано 50% знижки. Після введення пільг у грошовій формі людині буде виставлено повний рахунок, без знижки, а на його обліковий запис буде переказано суму пільги в грошовому вигляді. І якщо на сьогодні пільга надається за фактом споживання, то після запровадження норми про надання пільг у грошовій формі її надаватимуть на соціальний норматив споживання, як і в разі отриманні субсидії. Це означає, що пільговики, які будуть економити, так само як і одержувачі субсидії в грошовій формі зможуть отримувати заощаджені кошти на руки і витрачати їх на свій розсуд.

– Чи потрібно повторно подавати документи?

– Так, усім отримувачам пільг і субсидій обов’язково потрібно у травні подати заяву на монетизацію і декларацію про доходи в управління соціального захисту населення та надати дозвіл на обробку персональних даних.

В «Ощадбанк» йти не потрібно. Уряд максимально автоматизував процес монетизації, щоб основне навантаження лягло на управління соціального захисту населення, державний банк та надавачів комунальних послуг.

Тим, хто звернеться за допомогою вперше у 2019 році, у травні вже не потрібно поновлювати документи. Ви вже є учасниками монетизації пільг і субсидій.

– Чи потрібно у «Ощадбанку» самостійно відкривати рахунок?

– На кожного одержувача субсидій, після опрацювання заяви на монетизацію, буде автоматично відкритий персональний обліковий запис в банку, на якому будуть відображатися дані житлової субсидії у грошовій формі.

Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду.

«Ощадбанк» щомісяця інформуватиме субсидіантів та пільговиків SMS-повідомленням про надходження коштів від держави, їхнє використання та залишок. Тому кожен отримувач субсидій повинен мати мобільний телефон, або можна скористатися телефоном дітей чи онуків у разі, якщо вони не є отримувачами субсидій.

Після закінчення опалювального сезону в червні суми невикористаних коштів перераховуватимуться на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії. 

Додаткові консультації можна буде отримати у контакт-центрі «Ощадбанку» за телефоном: 0 800 210 800.

Жодних комісій від субсидіантів та пільговиків за обслуговування їх персональних облікових рахунків «Ощадбанк» не братиме.

– Чому гроші не роздадуть одразу на руки?

– В Україні субсидію отримує майже половина українських сімей. Якщо одразу роздати такій кількості людей гроші на руки, є ризик гіперінфляції та кризи комунальних неплатежів.

Уявімо ситуацію, що 8 млрд гривень щомісяця замість оплати комуналки потраплятимуть на споживчий ринок. Уже через два місяці житлово-комунальне господарство України спіткає колапс, адже надавачі послуг не зможуть розрахуватися з тим же «Нафтогазом» за куплений газ.

Тому допомога надходитиме на персональний обліковий запис субсидіанта та пільговика в «Ощадбанк», а все, що залишиться після оплати комунальних послуг протягом року, за результатами опалювального сезону енергоощадні українці зможуть забрати з банку готівкою.


Теги: прес-конференція по монетизації субсидій

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.