Перейти на мобільну версію сайту


11.03.2016

МОЛОЧНІ РІКИ ДОРОЖЧАЮТЬ І... ПЕРЕСИХАЮТЬ

Молочне питання в державі й нашому регіоні зокрема не втрачає своєї актуальності. Про закупівельні ціни на молоко не стомлюються говорити на всіх рівнях, починаючи від селянина, який тримає одну чи кілька корів, і закінчуючи чиновником, який нібито піклується станом справ у молочній галузі. Чи так це насправді, цього тижня з’ясовував «КлюЧ».

Сьогодні на ринку за 1 літр молока продавці хочуть 9,5-10,00 грн. У супермаркетах ціни коливаються в межах 11,5-12 грн. На думку аграріїв, найближчим часом споживачам варто очікувати зростання ціни на цей продукт до 15 грн. Запитаєте, звідки такі розрахунки? Відповідь досить проста. На сьогоднішній день молокопереробники приймають від населення молоко за ціною 3 грн/літр, хоча на законодавчому рівні вона передбачена в межах не менше 4 грн/літр. Закупівля від підприємств, де розвивається тваринницька галузь, зокрема молочне скотарство, стартує від ціни 5,40 грн (молоко другого гатунку), відповідно 1 літр молока першого гатунок коштує 5,80-6,00 грн.

Після переробки до собівартості молока додається так звана імпортна складова (упаковка, паливно-мастильні матеріали, необхідні для перевезень, деякі харчові інгредієнти), яка в результаті збільшує ціну ще на 10-15%. Далі 7427737 (1).jpgмолоко потрапляє на полиці магазинів, де на його присутності бажає заробити комерсант (у межах до 25%). У результаті маємо ціну в 10 грн.

- Наразі ціна продукту залежить від кількох чинників, - коментує ситуацію директор Асоціації «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля» Світлана Антонецька. - Головний - це вартість сировини. 80% складової собівартості продукту - це корми, якими годують худобу. Цьогоріч ціна на кукурудзу, шрот та інші кормові домішки збільшилася, через те, що зросли витрати на їхнє вирощування та виготовлення.

Відкриття зони вільної торгівлі з ЄС також не додало ентузіазму в цьому питанні. У рамках Угоди про вільну торгівлю Україна може поставляти до ЄС 36 товарних позицій у рамках погоджених тарифних обсягів. Квоти на експорт молока, йогуртів, кисломолочної продукції становлять лише 8 тис. тонн, сухого молока і вершкового масла - 1,5 тис. тонн на кожен сегмент. Незважаючи на зону вільної торгівлі, найближчих кілька років вільної торгівлі як такої не варто очікувати. Не будемо приховувати, що найбільшим імпортером української молочки була Росія та Білорусія. На сьогоднішній день російські ринки для нас повністю закриті, а білоруські не настільки потужні, аби молочна галузь могла розправити крила. Якщо ми не знайдемо нові ринки збуту, то за якийсь час країну «завалять» європейськими дешевими товарами, тож про вітчизняного товаровиробника можемо й забути.

Не зацікавлена в збереженні вітчизняного й держава, принаймні спецрежим так і не було скасовано. Якщо раніше підприємствам, які займалися молочним скотарством, стовідсотково повертали ПДВ, то нині цю норму закріпили в межах 20/80. Безумовно, цих 20% ляжуть у затрати та визначать кінцеву собівартість продукції.

У 2016 році Аграрний фонд не буде закуповувати молочні продукти. Про це під час Східноєвропейського молочного конгресу повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Ярослав Краснопольський. Він зазначив, що Аграрний фонд як бюджетна установа немає коштів на закупівлю молока, відповідно ціни на внутрішньому ринку нікому буде стабілізувати.

- На сьогодні в Кам’янець-Подільському районі тваринницькою галуззю займається дев’ять господарств, - каже заступник начальника управління агропромислового розвитку РДА Надія Сузанська. - Це ПП «Деметра-2010», ПП «Калинський ключ», ППФ «Деметра», СТОВ ВФ «Гуменецьке», СТОВ АФ «Нефедівське», ВК «Іскра-2007», ТОВ СП «Нібулон» філія «Кам’янець-Подільська», ТОВ СП «Нібулон» філія «Мрія», ТОВ «Фірма «Династія». За станом на 1 березня чисельність поголів’я корів становить 1221, у той час як минулого року ця цифра склала 1353 голови ВРХ.
Проте вже не перший рік спостерігається тенденція до його зменшення.

Невже незацікавленість в розвитку молочного скотарства наче інфенція передається по всій владній вертикалі?
- Нинішня байдужість влади до сільського господарства вже не дивує, - каже керівник районного осередку Аграрної партії, власник ПП «Калинський ключ» Ігор Гай. - Вона більше схожа на геноцид агросектору. Чомусь всі звикли думати, що сільське господарство не потребує державної підтримки, у той час як у всьому світі ця галузь є дотаційною. Цього року з районного бюджету на програми підтримки аграріїв було виділено 45 тис. грн. Це смішно.
На сьогодні в районі тваринництвом займається лише дев’ять господарств, але розвитку як такого немає взагалі. Усі вони виживають за рахунок поєднання галузей рослинництва і тваринництва. Та це виживання добряче гальмує районна ветеринарна служба на чолі з її керівником паном Решетником. Дивують його радянські методи і підходи до справи. Наприклад, є норми за якими худобі варто проводити туберкулізацію двічі на рік, а в деяких господарствах району, зокрема і в моєму, така процедура чомусь відбувається по 5-6 разів. За законом має бути одне, друге, десяте - і це зрозуміло. Проте виявляється, в нашому районі немає жодних проблем, тільки в галузі тваринництва, й тільки в господарствах, які відмовляються «співпрацювати» з районним ветеринаром. Інакше як самодурством це не назвеш. Таке ставлення породжує єдине бажання - пустити худобу під ніж і забути про розвиток тваринницької галузі взагалі.
Так саме прискіпливо пан Решетник ставиться й до мого колеги Анатолія Зелениці.

- Був здивований, коли почув, що ветеринар Вадим Прядко, який працює у мене на підприємстві, не зміг виступити на всеукраїнському семінарі, - обурюється Анатолій Володимирович. - Дізнавшись, що Вадим там з’явиться в ролі доповідача, Решетник підключив усіх, аж до обласного керівництва, обілляв брудом молодого ветеринара та мене як керівника, заявивши, що ПП «Деметра-2010» - найгірше господарство в області. Чому ж на базі «найгіршого» проходять семінари та навчальні практики всеукраїнського рівня? Вадим Прядко разом із колегами проводять зйомки навчальних програм з ветеринарії, його робота перемогла в конкурсі відеоробіт, за що він отримав у подарунок УЗД-апарат. Це що, зневага до молоді чи страх перед розвитком ветеринарної галузі?

І справді, дивує позиція районних чиновників - замість допомагати, вони спонукають до знищення. Чим не приклад «державницького» підходу до справи. Із такими темпами розвитку, ставленням ветеринарної та інших контролюючих служб до товаровиробників ми можемо повністю втратити внутрішній ринок.

Та чи когось цікавить проблема подорожчання молока? Напевне, тільки споживача, який буде змушений защораз платити більшу ціну за корисний продукт.

Теги: молоко, ціна

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.