Перейти на мобільну версію сайту


03.07.2015

ІНОЗЕМНІ ЕКСПЕРТИ ВИЗНАЛИ - КАМ’ЯНЕЦЬ ВІДІРВАВСЯ

Нині багато говориться про енергозбереження й енергетичну незалежність нашої держави і взагалі кожної держави. Кам’янець у цьому питання просунувся як ніхто в Україні. Відповідно до аналізу експертів Світового банку, наше місто вже на 80% готове до енергозаощадних технологій. У той час, коли мова про енергозбереження йде вже не один рік, деякі міста просто розпочали утеплюватися, деякі - зменшувати споживання газу, впроваджуючи тверде паливо.

Кам’янець семимильними кроками пішов уперед: проводиться утеплення будинків, заміна вікон, переведення котелен на тверде паливо, а тепер ще й розроблено новий проект вироблення власної електроенергії.


Першу таку установку буде встановлено на новій котельні, яку розпочали будувати на вул.Крип’якевича.
Тут на базі модульної котельні з двома твердопаливними і двома газовими котлами планується встановити когенераційну установку з системою ORC, яка вироблятиме електроенергію, що піде в державну енергосистему по 4 грн, а місто купує електроенергію по 1,5 грн.

Сьогодні когенераційні міні-ТЕЦ (саме так наполягають назвати її амереканські експерти Світового банку, які дали Валерій Гордійчукмісту кредит) знайшли своє використання в багатьох галузях промисловості і муніціпальному секторі. До прикладу, в Західній Європі близько 30 промислових і муніціпальних користувачів електроенергії і тепла вже використовують переваги міні-ТЕЦ. Ця система не має критичних параметрів пару, бо нинішня турбіна, що працює на гарячому пару, має температуру 400оС і тиск 38-40 атмосфер, а ця - має в два рази меншу температуру і тиск. Тобто, на 10 МВт тепла виходит 1,4 МВт електричної енергії.

На початку червня генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук звітував перед експертами американської місії Світового банку, які визначили, що Кам’янець йде попереду енергетичної незалежності всієї України.

- Деякі підприємства навіть не знають, що це таке, - каже Валерій Григорович, - а КП вже оголосило тендер на будівництво ІТП і котельні. Усі питання з американцями узгоджені, в тому числі про систему когенерації.

За законом, якщо встановлюється 60% вітчизняного обладнання, а решта іноземного, тоді маємо право виходити на зелений тариф. Тобто зможемо продавати кіловат електроенергії на ринок України за 4 грн. Отже, нам вигідніше вироблену електроенергію продати, а на свої потреби купити в держави. Таким чином ми знизимо собівартість обладнання на 40%.

Ця система когенерації досить доступна і проста у використанні, має замкнутий контур. Французька рідина заливається раз на 7-8 років, вона абсолютно безпечна. Встановивши таку систему, матимемо котельню, яка працюватиме на безкоштовній електроенергії.   

Довідка: Система ORC спеціальна низькотемпературна речовина, яка обертає турбіну, що, в свою чергу, обертає генератор, який виробляє електричиний ток. Основними компонентами модуля ORC є генератор і турбіна.

Когенераційні технології відносяться до інноваційних енергозберігаючих технологій, які дозволяють комплексно вирішувати цілу низку задач, зокрема підвищення ефективності використання традиційного виду палива при виробництві електроенергії, ефективне використання альтернативних видів палива, зменшення витрат на будівництво потужних ліній електропередач завдяки розподіленому розміщенню децентралізованих джерел енергії, а також суттєве зменшення втрат електроенергії при транспортуванні, зниження викидів парникових газів.
З іншого боку, широкий попит на когенераційні технології останнім часом був викликаний економічними факторами. Істотне зростання ціни природного газу змусило споживачів блакитного палива переглянути своє відношення до його використання, а саме: впроваджувати менш енергоємні виробничі технології;
впроваджувати системи обліку споживання електричної та теплової енергії, інших енергоносіїв;
шукати шляхи зниження споживання енергії й енергоносіїв; використовувати альтернативні джерела енергії.

У цьому плані для споживачів електроенергії і тепла сучасні когенераційні установки (комплекси із тригенерацією) щодо існуючих варіантів енергопостачання є альтернативними джерелами. Вони дозволяють виробити більш дешеву електричну і теплову енергію завдяки більш високій ефективності виробництва, ніж на діючих ТЕС (ТЕЦ). До того ж, когенераційні установки здатні виробляти електроенергію із найбільшою ефективністю, при цьому дають змогу повністю утилізувати теплову енергію як побічний продукт роботи установки.

А згадавши доволі часті випадки перебоїв з електропостачанням, викликаних несправностями електромереж, особливо, пов'язаних із природними катаклізмами, можна говорити, що наявність когенераційної установки (власної міні-ТЕЦ) підвищує надійність енергопостачання. Це дозволяє поліпшити економічні показники роботи підприємств не тільки завдяки виробництву більш дешевої електроенергії і тепла, але й за рахунок зниження збитків, викликаних порушеннями електроживлення.

Таким чином, технологія когенерації сьогодні вже затребувана різними сферами економіки. Як це не парадоксально, значимість високоефективної когенераційної технології буде зростати із зростанням ціни на газ, оскільки його потрібно використовувати з найбільшою ефективністю.

Отже, перша така установка (міні-ТЕС під ключ - 2 газових і 2 твердопаливних котли коштуватимуть 7300 доларів) буде змонтована і введена в дію наступного року. Термін погашення кредиту Світового банку 17 років, але ми плануємо розрахуватися за 8 років, а одну котельню окупити можна за 3 роки.

Теплова потужність цієї міні-ТЕС становитиме 10,5 МВт, електрична - до 1,4 МВт, а джерело тепла котлів на твердому паливі нагріватиме воду потужністю в 12 МВт.

- На моє переконання, міні-ТЕС необхідно будувати вже, що ми й почали робити, адже все обладнання наших котелен вже зношене і в будь-який час може вийти із ладу. І що тоді? - продовжує Валерій Григорович. - Потрібно вже думати про цілковиту реконструкцію, бо досягнути нині потрібної температури в домівках дуже проблематично. Управління старих котелен проводиться в ручному режимі, тому треба як у всьому світі запроваджувати автоматичне регулювання. Такі установки вже закінчуємо монтувати на мікрорайоні Жовтневий. Вони вже встановлені в 10 будинках. Усього на мікрорайоні до опалювального сезону їх буде 23, і вже потім перейдемо на центральну частину міста. У будинках облаштовуються ІТП окремо на гарячу воду і опалення. Автоматична запорна апаратура скорегує, скільки тепла потрібно подати в І-й під’їзд чи в ІV-й. Але щоб у домівках було тепло, необхідно утеплити горища, будинки, замінити вікна, двері. Ми були в Румунії, Польщі, і там, де стоять ІТП, немає проблем з теплом.

- Валеріє Григоровичу, яку економію матиме місто від таких установок?

- Про економію для міста говорити зарано, адже до початку опалювального сезону вартість газу вирівняється, як для населення так і для бюджету і промислових підприємств. А вже тоді можна буде говорити про економію.
Нині підготовка до опалювального сезону йде дуже кволо (мова про тверде паливо). Зараз проходять роботи по переведенню котла на тверде паливо в котельні на Жукова, але фінансування ще немає, а вже липень. У серпні можуть дати гроші, і як їх освоїти до 15 жовтня?  А їх тут має бути 4.  

За прогнозами вартість будь-якої енергії не знизиться, а навпаки піде вгору, бо цього року ціни на дерев’яні пелети зросли до 3000 грн, на солом’яні - 1900-2300 грн. Крім того, виникла проблема з соломою.

Ще минулого року 6 будинків відмовилися від лічильників, але була тепла зима, а от коли настануть серйозні морози, тоді доведеться платити втрічі більше, тому необхідно встановлювати якісні лічильники, бо їхня гідравліка розроблена так, що фіксація показників починається від мінус 10 градусів. Для нашого підприємства не вигідно встановлювати лічильники, бо через старі траси маємо великі втрати, які лічильник не показує, а це напряму втрати для КП. Люди, встановивши прилад обліку, на цьому можуть виграти.

- А які технічні відмінності і переваги використання ORC системи замість парових турбін?

- Проста, підвищена надійність і довговічність технології ORC дає можливість повністю автоматизувати розробки, не вимагаючи присутності людини і конкретної кваліфікації для технічного обслуговування, що тягне за собою менші затрати по ціні ніж для парових розробок. Завдяки різним фізичним властивостям робочої рідини, ORC машина більш надійна і більш ефективна від низької до середньої теиператури засобів тепла та від маленького до середнього розміру виробничих об’єктів. Система ORC може працювати при значно низьких тисках, ніж паровий. На установку парової турбіни потрібне додаткове обладнання, а це відповідно більші витрати. Також має бути добре регульоана якість води, адже необроблена вода може пошкодити обладнання. Установка екологічно безпечна, а її наближеність до споживача дозволяє значо зменшити втрати при передачі енергії і поліпшити її якість.

Теги: Валерій Гордійчук, КП "Міськтепловоденергія", світовий банк, когенераційна установка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.