Перейти на мобільну версію сайту


03.02.2017

ФРУКТОВИЙ БІЗНЕС. ПОРАДИ ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ

сад-1Ще на початку XX століття видатний вітчизняний садівник Лев Симиренко називав унікальні ґрунтово-кліматичні умови України ідеальними для вирощування фруктових дерев (44% території країни займають чорноземи). Фруктовий бізнес більше не вимагає очікування прибутку 5-7 років. Сучасне вирощування фруктів включає використання інтенсивних технологій при посадці й догляді за фруктовими садами, які дозволяють на невеликих площах (2-10 га) отримувати значну кількість плодів (у середньому 45 т яблук/груш з 1 га), а нові сорти будуть давати вам урожай уже наступного року.

Садівництву в України сприяють унікальні кліматичні умови: в плодах накопичується оптимальне співвідношення сухих речовин, цукрів, органічних кислот і вітамінів. Крім сонця, фруктам необхідно ще й збалансоване споживання вологи. Наявність безлічі водойм по всій території країни впливає на здешевлення собівартості продукту і збільшення його врожайності.

Найпоширенішим фруктом в Україні є яблуко. Крім того, що яблуні не вимагають до себе підвищеної уваги, їхні плоди мають високу поживну цінність, їх вживають у свіжому вигляді, переробляють на сік, варення, джеми та компоти, додають у випічку. Крім того, плоди цієї культури мають великий запас корисних компонентів, включаючи вітамін С і залізо.

Хоча в останні роки поширення набули сади груш, слив, таких кісточкових, як вишня та черешня, а також персик, найпопулярнішим став скороспілий горіх. Крім того, дрібні фермери почали активно займатися ягодами – малина, смородина та інші. 60% вирощеної в Україні плодово-ягідної продукції становлять зерняткові, 28% - кісточкові, 7% і 5% відповідно приходиться на виробництво ягідних і горіхоплідних культур. Більшість вирощуваних сортів зарубіжної селекції.

За даними Держстату, майже 85% української плодово-ягідної продукції виробляється малими приватними господарствами. У той же час, поступово збільшується частка великих сільгосппідприємств. При тому, що споживання свіжих фруктів за останні 5 років в Україні збільшилася в 2,5 рази. Лише за минулий рік у країні було вирощено близько 1,5 млн т яблук, майже 200 тис. т груші. Кількість компаній, які вирішили зайнятися фруктовим бізнесом, з кожним роком збільшується. 

В основному садівничий бізнес представлений в Україні невеликими господарствами, що не вимагають серйозних фінансових вкладень, і великими підприємствами з великими обсягами виробництва, значними інвестиціями та застосуванням інноваційних технологій. Обидва методи ведення бізнесу мають своїх прихильників, і рентабельність у кожному з них залежить від того, як фермер організовує увесь процес. Багато фермерів-садівників уже сьогодні задумуються над тим, щоб перевести свої підприємства на екологічне вирощування. Органіка дозволяє мінімізувати використання хімічних добрив і препаратів, збільшити урожай.

Садівництво – витратний бізнес. Інвестувавши кошти в закладку саду, прибуток можна очікувати лише через кілька років, адже перший урожай буде тільки через 2-3 роки. А буває й так, що фермер забезпечує своїм садам і полив, і підгодівлю, а врожай отримує нестабільно, через різ або й декілька років, та й обсяги його залишають бажати кращого. Для того, щоб отримати хороший урожай, важливо не тільки врахувати кліматичні умови, вивчити всі правила агротехніки, але й підібрати якісний посадковий матеріал.

Ми вирішили проаналізувати основні моменти у садівництві та скласти перелік найефективніших порад для тих, хто має бажання займатися фруктовим бізнесом, або вже займається, але не знає, чому його сад не дає прибутку.

ТОП-5 ЛАЙФХАКІВ ДЛЯ САДІВНИКІВ ТА ПОЧАТКІВЦІВ
1. Складання бізнес-плану та вибір земельної ділянки, її підготовка до закладки саду.

Основними перешкодами для розвитку садівництва підприємці називають відсутність стартового капіталу і дієвих державних програм підтримки. На сьогодні надзвичайно бракує підтримки з боку держави, дотацій, тендерів, а ставки по кредитах дуже високі. Крім того, галузь страждає від неоголошеної війни між виробниками і трейдерами. Щоб припинити це протистояння, необхідне втручання Уряду. Введення певних санкцій для трейдерів допоможе садівникам піднятися.

З початком року в Україні введено систему державної підтримки для садівництва. Урядом розроблена програма фінансування, проте наразі вона існує тільки на папері, а практичного застосування у вигляді хоча би порядку розподілу коштів для підтримки садівників, ще ніхто не бачив.

Крім того, більшість спеціалістів, характеризуючи ланцюжок «виробник - дистриб'ютор - продавець - кінцевий покупець», вважає, що, виключивши ланку «дистриб'ютор», можна буде продавати продукцію за більш прийнятними цінами. Поки ж потенційні підприємці працюють «на хазяїна».

Однак основні труднощі полягають в оренді землі. На десяти сотках немає сенсу організовувати бізнес, а щоб отримати великі площі, доведеться скласти детальний бізнес-план для орендодавця і спробувати переконати його в прибутковості проекту, незважаючи на термін його окупності. Тому головна проблема для початківців-садівників не тільки в пошуку відповідної ділянки, а й в подальшому оформленні її в довгострокову оренду або власність (що вельми проблематично до вступу в силу закону про ринок землі).

Проте у випадку, коли вам все ж таки вдалося отримати землю під садівництво в оренду, або ж ви вирішили висадити сад на власних 2 га ОСГ, потрібно залучити спеціалістів, які проведуть огляд земельної ділянки та зроблять необхідні аналізи грунтів для того, щоб правильно вибрати культуру, сорт та вид. Може бути такий варіант, що ваше бажання посадити сад із персиків обмежиться вирощуванням максимум вишні, а то й узагалі малини.

За умови позивних результатів, перед посадкою саду можна висіяти сидерати для отримання природного підживлення. Найкраще – гірчиця, вона має хороші фіто-санітарні властивості, допомагає боротися з бурянами, має велику біомасу, яка перетвориться на гумус.

2. Вибір саджанців.
Перший аспект – це вибір підщепи, адже саме вона визначає більшість параметрів саду: урожайність, вступ у плодоношення, висоту дерев, відстань між саджанцями тощо. Саджанці забезпечують 80% комерційного успіху проекту. Від умов вирощування садівного матеріалу залежить продуктивність майбутнього саду. Рекомендуємо, в першу чергу, звертати увагу на саджанці, вирощені в Україні, адже вони є більш пристосованими до наших ґрунтово-кліматичних умов, на відміну від іноземних.

сад3. Технологічні операції з догляду, запилення саду та утримання міжрядь.
Основними технологічними операціями є формування крони – обрізка саду, утримання прикореневої зони та міжряддя, система захисту від шкідників та хвороб, система живлення, прорідження зав’язі.

Запилення саду є важливою складовою його утримання, адже від цього залежить майбутній урожай. Основним запилювачем звичайно, є бджоли. Проте за умови низьких температур вони не літають і можуть постраждати від хімічних засобів захисту, які використовуються в саду. Як варіант – джмелі, яким не страшні низькі температури. Хоча ще одним варіантом можна розглядати осмії, які самі заселяють сад, якщо для них створені відповідні умови.

Щодо утримання міжрядь, то їх доцільно утримувати під паром лише в перший рік закладання, коли землю готують до залуження. Також, як варіант використання міжрядь, зокрема для органічних садів, може бути вирощування лікарських трав у частині міжрядь.

4. Урожайність саду.

Якщо розглядати закладку саду на карликових підщепах, які вступають у плодоношення з 2-3-річного віку, повна урожайність плодового саду яблуні/груші – від 40 до 60 т, залежно від обраного сорту. Найважливіше в догляді – знайти рівновагу між вегетаційними та продуктивними процесами: полив і живлення мають бути розраховані відносно аналізу землі та того урожаю, що ми плануємо отримати. Операція прорідження зав’язі має застосовуватися для регуляції урожаю та отримання товарних плодів. Види прорідження зав’язі – механічний, хімічний, ручний, комбінований.

5. Збір та реалізація продукції. Система збуту.
За умови належного технічного забезпечення для обслуговування скажімо 5 га саду потрібно 2-3 людини, проте для обрізки та збору урожаю необхідно залучати додаткових працівників, щб в оптимальні строки провести такі відповідальні роботи.

Збір фруктів та ягід бажано проводити в спеціальних рукавичках, що на плодах не залишалися сліди вм’ятин від пальців. У сховища на зберігання має відправлятися лише товарна продукція без пошкодження. Найякісніші плоди зберігають у сховищах із регульованим газовим середовищем.

Кожен аграрій, дійшовши до певного рівня в розвитку бізнесу, шукає нові канали збуту. Офіційно Україна експортує близько 70 тис. тонн плодово-ягідної продукції. Основні ринки збуту - Росія, Білорусь, Естонія, Латвія і Литва. За останні 5 років на ринку з'явилася низка професійних гравців, які орієнтуються безпосередньо на експорт. Але дослідження компанії «АПК-Інформ» показують, що проблеми експорту фруктів з України пов'язані з нерозвиненою інфраструктурою і логістикою, відсутністю великих оптових операторів, високими цінами, невідповідністю вирощуваних сортів європейським стандартам і відсутністю досвіду.

Для фермерів, які мають великі площі садів, доцільно розглядати варіант переробки – соки, сушка, концентрати, дитяче харчування, джеми та інше.

Імпорт же виглядає наступним чином. Близько 1 млн тонн плодово-ягідної продукції Україна імпортує в основному з Еквадору, Єгипту, Польщі, Туреччини, Італії та Нідерландів. Переважно це банани, яблука, цитрусові, виноград та ківі. На думку експертів, закордонний виробник «перебиває» вітчизняного ціновою політикою. Але, незважаючи на це, його продукт не становить серйозної конкуренції вітчизняному, адже ми звикли довіряти нашому!

Отже, аналізуючи все вищенаведене, потрібно добре зважити всі «за» та «проти», прорахувати свої можливості та підтримку, адже одного лише бажання замало для цього виду бізнесу. Сума необхідних інвестицій при входженні у фруктовий бізнес залежить від його особливостей. До прикладу, один саджанець яблуні обходиться у близько 100 грн. А можна зайнятися, скажімо, смородиною, саджанець якої в 2-3 рази дешевший, і врожай дає уже через рік. При цьому в продукта буде хороша ціна і високий попит, відповідно, інвестиції окупляться набагато швидше. Тому, на нашу думку, починати краще з виробництва ягід (смородини, малини, агрусу), а потім переходити до фруктових дерев.

Інтенсивне садівництво передбачає одержання врожаю на другий-третій рік з моменту посадки саджанців, а промислового рівня вдається досягти на четвертий рік. Не варто забувати також, що погода завжди вносить свої корективи, і робити на це поправку. Ризиків садівничому бізнесу додає і сезонність (плодоношення – червень-листопад, взимку настає період відпочинку дерев), однак правильний підхід до його організації істотно збільшує вигоду.

Світлана АНТОНЕЦЬКА.

Теги: АПК, садівництво, бізнес

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.