Перейти на мобільну версію сайту


25.10.2013

«ЕЛЕКТРОН» І М’ЯСОКОМБІНАТ ОТРИМАЛИ ДРУГЕ ДИХАННЯ

або Чи можна повернути Кам’янцю колишні промислові потужності?

Кам’янецькі старожили полюбляють із ностальгією згадувати кінець 70-их, 80-ті роки минулого століття. У цьому прагненні їх зрозуміти не важко = місто не те, що розвивалося, воно було потужною платформою промислового виробництва, яке збільшувалося екстенсивними темпами.
Комуністичні п’ятирічки стали мірилом добробуту країни. Лишень уявіть, за п’ятирічку 1971-1975 рр. обсяг промислового виробництва у Кам’янці-Подільському збільшився у 2,6 разів. За цей час було створено 12 тисяч робочих місць! Надалі щорічний приріст у цій галузі за кожну 5-річку складав приблизно 40%.
Як свідчать статистичні дані, місто випускало 20% від загального обсягу промислової продукції області. Наприклад, Хмельницький випускав 30% від загального обсягу, тож сумарно два міста давали показник у 50%.
Загалом на добробут Кам’янця працювало 34 (!) промислових підприємства, котрі випускали п’яту частину продукції області. У промисловості було задіяно 30 тисяч людей, які мали достойну зарплату, соціальний пакет, впевненість у завтрашньому дні.

БУЛО І НЕ СТАЛО...
Згадаємо лише деякі цифри та факти із того примарного, як сьогодні нам здається, минулого. У 1968 році почалося будівництво «Електрону», а через рік завод уже випустив першу партію продукції. Це було провідне підприємство у Радянському Союзі із випуску зовнішніх запам’ятовуючих пристроїв та змінних магнітних дисків для ЕОМ.
Лише вдумаймося у ці слова «провідне підприємство» на таку величезну за розмірами й потужностями країну знаходилося в провінційному Кам’янці-Подільському?
На заводі працювало більше 7,5 тисяч людей, і за оснащенням йому не було рівних.мясокомб (1).JPG
Усього три м’ясопереробних заводи працювало на Хмельниччині = в обласному центрі, Шепетівці та Кам’янці.
Наш м’ясокомбінат за потужністю був другим в області, його побудували приблизно за 5 років. За рік завод переробляв близько 29 тисяч тонн м’ясної продукції. Діяли цех ковбасних виробів, цех м’ясних консервів, працювало більше 1000 робітників.
На початку 70-их років здали в експлуатацію хлібзавод, молокозавод та винно-соковий завод. Про потужності кожного із них годі й казати, але в кам’янчан не було дифіциту ні з молоком, ні з хлібом, ні з напоями. Усі три гіганти не прожили й півстоліття.
Хто пам’ятає завод на Довжку, який випускав мінеральну воду, що за своєю якістю не поступалася нинішнім відомим питним брендам? Правильно, мало хто. А щороку з довжоцького конвейєра сходило до 9 мільйонів літрів води...
А тютюнова фабрика, яка годувала чи не півміста, і яку успішно закрили?
Із лиця землі навічно стерся потужний консервний завод, на якому працювало більше 1000 людей.
Ще кілька років тому можна було поласувати продукцією колись потужного хлібокомбіната. Сьогодні від цього підприємства залишилася хіба що назва. А цукровий завод? Спочатку вмертвили, а потім вирізали ще тепле тіло колись найпотужнішого промислового організму, який забезпечував роботою не лише містян, а й селян.
Така доля поступово чекала багатьох потужних гігантів = з них потихеньку зникало обладнання, усе залізне, потім двері-вікна, а згодом і забували, що таке підприємство існувало. Лише бруд та хащі болючими відголосками били по пам’яті тих, в кого на очах зводилися ці велетні. Догосподарювалися...

СВІТЛО В КІНЦІ ТУНЕЛЮ
Розвиток туристичної галузі дозволив місту піднятися із землі, але Кам’янець і далі продовжує стояти на колінах.
Зрештою варто розуміти, що без розвитку промислового виробництва місто не зможе вирішити жодних власних проблем. А їх за роки незалежності набралося більше ніж достатньо.
Тому досить приємною стала звістка про реанімацію деяких колишніх промислових гігантів.
Нині не будемо говорити про те, що завод «Електрон» придбали за, м’яко кажучи, не надто як для цього підприємства солідну суму. Адже що таке 5,09 млн. гривень за такі площі, території, потужності?..
Не відкидатимемо, звичайно, того факту, що новим господарям об’єкт дістався не в найкращому його стані, але...
Із надійних джерел нам вдалося дізнатися, що компанія «Агропостач», яка придбала завод «Електрон», не підтримуватиме нінішню виробничу лінію. Наразі керівництво не вбачає доцільності у випуску медичного обладнання чи товарів народного споживання. Маючи інтереси у сільському господарстві, на колишньому «Електроні» керівницто компанії «Агропостач» планує випускати мясокомб (2).JPGобладнання для тваринницьких комплексів.
Матиме майбутнє і Кам’янець-Подільський м’ясокомбінат. Про це «КлюЧ» дізнався під час зустрічі з його директором Володимиром Симатюком.
= Володимире Ярославовичу, кам’янчани стурбовані тим, що нібито м’ясокомбінат вирізають і його чекає доля цукрозаводу. Чи так це?
= Ні, це абсолютно неправдива інформація. Наразі на заводі проходить величезна реконструкція. Ми плануємо зайнятися переробкою курей. У нашому регіоні є всі сприятливі для цього умови. Крім того, у запуску м’ясокомбінату ми вбачаємо великі перспективи.
Сьогодні розпочалася підготовка площі основного виробництва. Для цього довелося розчистити площі й повністю їх модернізувати. Насамперед ми взялися за звільнення території майбутнього основного забійного цеху від морально та фізично застарілого обладнання. Натомість плануємо встановити нову сучасну лінію, яка би відповідала всім європейським стандартам, адже в майбутньому працюватимемо не лише на вітчизняного споживача, але й на закордонного. Також проводимо реконструкцію даху: спочатку хочемо освоїти основні площі, а вже потім, за необхідності, взятися й за решту території.
= Сировина для вашого виробництва = це кури з «Авісу»?
= Думаю, що не лише. Навколо міста достатньо підприємств, які займаються вирощуванням курей. Вони теж можуть бути нашими постачальниками.
= Курячі консерви також виготовлятимете?
= Ні. Ми займатимемося винятково забоєм, розділкою та охолодженням курей. Також плануємо встановити сучасне фреонове холодильне обладнання, замість небезпечного із застосуванням аміаку, яке тут було раніше. Перший крок у цьому напрямку вже зроблено = ми вивели підприємство з категорії особливо небезпечних і вивезли звідси весь аміак.
= А куди складуватимете пір’я та відходи від виробництва?
= Рідку частину зливатимемо в каналізацію, для цього збудуємо очисні споруди, після яких стоки будуть чистими. А пір’я поки що плануємо передавати на утилізацію одному із тернопільських підприємств, яке має відповідну лінію переробки.
= Отже Кам’янець може сподіватися, що додаткового смороду та проблем від переробки курей не буде?
= Звичайно, не буде. Кам’янчани отримають 150 робочих місць. Уже є домовленість про встановлення голландської автоматизованої лінії, потужність переробки якої становить шість тисяч курей на годину.
= Коли плануєте запустити м’ясокомбінат?
= За попередніми підрахунками це буде перший квартал 2014 року.

Теги: м’ясокомбінат, завод "Електрон", промисловість

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.