Перейти на мобільну версію сайту


16.02.2018

ДЛЯ САДУ – ФАХОВІ ПОРАДИ

садЗакінчення зими й початок весни садівники розпочинають із догляду за садом. Аби він дав гарний урожай, про це потрібно потурбуватися заздалегідь. Про секрети догляду за садом розповів газеті «КЛЮЧ» доцент кафедри плодоовочівництва, лісового і садово-паркового господарства ПДАТУ Сергій Чебан.

– Останні тижні зима знову вступила в свої права, засніживши все навкруги, – розповідає Сергій Данилович. – При такій погоді сад потребує особливого догляду. Перш за все, варто струшувати сніг з гілок, аби уникнути їхнього ламання. Біля пристовбурних кіл сніг необхідно ущільнити для захисту штамбів від пошкодження гризунами. Також варто нагромадити його в міжряддя.

Якщо сніговий покрив товстий, потурбуйтеся про птахів – санітарів саду. Розвішуйте на деревах годівниці, систематично наповнюйте їх кормом. Зимуючі птахи уважно обстежать всі дерева і поїдять гусінь та личинки шкідників.

У лютому для дерев особливо відчутні сонячні опіки. Відкриті місця треба затінити папером, плівкою, стеблами соняшнику або відновити побілку.

Не менш важливою є боротьба зі шкідниками та мишами. У кронах дерев нерідко на зиму залишаються гнізда білана жилкуватого і золотогузки, їх необхідно зняти і спалити. Гілочки з яєчками кільчастого шовкопряда обрізати, винести за межі саду і також спалити. Щодо мишей, то вони в цей період можуть повністю об'їдти кору на штамбах, після чого дерева гинуть. Інколи гризуни під'їдають надземну частину суниці і навіть гілки аґрусу.

У саду недопустимо залишати на зиму неперекопаний ґрунт, оскільки бур'яни, залишки стебел овочевих культур, картоплі служать житлом для мишей. Можна закладати в закопані у сніг ящики отруйні принади.

– Найважливішою роботою в саду на початку сезону все ж залишається обрізування плодових дерев. Коли саме варто розпочинати цей процес?

– У березні. Молоді плодові дерева обрізають, щоб сформувати крону. Після формуючого обрізування вона має бути добре освітлена по всьому об'єму. Це попередить передчасне оголення скелетних гілок. При цьому врожай буде не тільки на периферійних ділянках крони, а й по всій глибині. Гілки залишають короткими, а крону компактною. При формуючому обрізуванні за рахунок регулювання кількості скелетних гілок на провіднику і певного порядку їх розташування, обмеження порядків гілкування, кутів відхилення і розташування вдається створити міцну крону, здатну витримати найбільше навантаження гілок від плодів, а взимку – від налипання снігу і намерзання криги. Основне завдання обрізування – регулювання росту і плодоношення дерев та ягідних кущів.

Для обрізування знадобиться спеціальний набір інструментів: секатор, садові пилки та ніж, ножівка, секатор верховий, драбина, драбина-ослін. Інструменти повинні бути гострими. Обрізування можна починати, коли мине загроза зниження температури до -15ºС.

– Чи є якісь найбільш поширені способи обрізування плодових дерев?

– Так, це укорочення гілок і проріджування крони. При укороченні відрізають частину одно– або багаторічного приросту. На такій гілці залишається менше бруньок. Під дією обрізування вони пробуджуються, а бокові пагони виростають сильнішими. Та й гілки стають більш компактними. Помірне підрізування підсилює плодові гілки і збільшує їх довговічність.

Проріджування застосовують для поліпшення освітлення крони, забезпечення доступу сонячної радіації до всіх її частин. При цьому відрізають зайві малопродуктивні, оголені, старі гілки, а також із гострими кутами відхилення, зламані, вражені хворобами або шкідниками. Після відрізування таких гілок поліпшується живлення тих, що залишилися, підвищується якість плодів, розташованих у глибині крони.

Зріз на бруньку виконують з нахилом у напрямі від її основи до верхівки. У гілці у піднятому стані зріз роблять на зовнішню бруньку, при нахиленому – на внутрішню, а якщо потрібно повернути ріст гілок, то відповідно на праву або ліву.

Вирізування гілок треба здійснювати «на кільце». У цьому випадку зрізи роблять по верхівці кільцевого напливу, який є навколо основи бокової гілки. Площину зрізу ведуть майже паралельно до осі стовбура або з невеликим нахилом до верхньої частини зрізу. Великі важкі гілки вирізують у три прийоми. Спочатку на віддалі 20-30 см від наміченої лінії зрізу підрізають гілку знизу до заклинювання пилки, потім на відстані 5 см від нього підрізають зверху. Остання операція складається з відрізування пенька «на кільце». Великі зрізи (діаметром понад 2 см) зарівнюють гострим садовим ножем і закривають садовим варом.

сад-2У садах із сильнорослих сортів обмежують кількість основних гілок до 5-6, а порядків гілкування – до 2. У садах з великим ущільненням посадки необхідно застосовувати спрощене формування крон. Нині найпоширенішою є розріджено-ярусна крона.

Серед штучних крон набула поширення вільноростуча пальмета, яка зберігає основні позитивні властивості навскісної пальмети, але менш трудомістка і потребує менше витрат.

У період максимальної продуктивності і під час старіння дерев ріст у кроні значно уповільнюється. Для його посилення потрібно застосовувати систему періодичного легкого омолоджувального обрізування, коли довжина кінцевих приростів скелетних гілок зменшується до 15-20 см.

– Які наслідки можуть бути у випадку неправильного обрізування?

– Звичайно, негативні. Наприклад, плодоношення у кісточкових зосереджене на однорічному прирості різної довжини. Регенераційна здатність у них виражена слабше, рани заростають важче. Кісточкові позитивно реагують на обрізування тільки при умові інтенсивного росту дерев, здорової листкової поверхні та ретельного догляду.

До вступу дерев у період плодоношення обрізуванням формують крону. Для деревоподібної вишні, черешні, сливи кращою є розріджено-ярусна крона, яку формують із 6-7 скелетних гілок першого порядку. Нижній ярус доцільніше складати із 2-3 гілок, щоб вони були на віддалі 5-10 см одна від одної з кутом відхилення не менше 45-60°С. Решта гілок на стовбурі повинна бути розміщена через 25-30 см. В абрикоса основні гілки на стовбурі слід обов'язково розмішувати через 30-35 см.

– Сергіє Даниловичу, окрім дерев, обрізування потребують і ягідні кущі. Як це робити правильно?

– Смородина краще плодоносить на бокових приростах, які розміщені на 2-3-річних гілках першого й другого порядків галуження. Систематичне видалення 5-річних (іноді слабких 4-річних) гілок створює умови для посиленого росту обростаючої деревини, що істотно впливає на підвищення врожаю кожного куща смородини.

При формуванні кущів враховують те, що в перший рік вегетації в кожному з них може вирости до 4-5 прикореневих пагонів. Це насамперед стосується сортів, що характеризуються великою пагоноутворювальною здатністю. З такої кількості прикореневих пагонів на наступний рік для утворення скелетних гілок залишають 2-4 найсильніших. Слабші зрізають низько при землі. До осені наступного року в кущах буде вегетувати по 2-4 дворічні скелетні гілки з розгалуженнями першого порядку та кілька нових прикореневих пагонів поточного року.

У кущі щорічно має вегетувати не більше 8-10 плодоносних гілок різного віку. Всього в ньому має бути 18-20 різновікових гілок.

Подальше формування полягає в систематичній заміні малопродуктивних старих гілок на цінніші молоді. Насамперед вирізають ті, що лежать на землі, пошкоджені склівкою чи златкою, а потім прикореневі пагони. Сухі верхівки, що підмерзли або уражені грибними хворобами, зрізають до живої деревини. Здорові верхівки гілок укорочувати не рекомендується.

У аґрусу повинно бути 22-25 різновікових гілок. У плодоносних кущів вирізають гілки 5-6-річного віку, а також слабкі, хворі. На заміну вирізаним залишають 4-5 міцних молодих пагонів нульового порядку. Вирізувати гілки необхідно на рівні поверхні ґрунту, оскільки у нижній частині гілки нерідко розташовується гусениця смородинної скляниці.

Теги: поради садівникам

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.