Перейти на мобільну версію сайту


06.04.2018

ДЕКЛАРУВАЛИ Й НЕДОДЕКЛАРУВАЛИСЯ

е-декларЦьогорічний марафон е-деклару­вання для суб’єктів, що зобов’язані звітувати перед державою та народом про свої доходи та майно, яке має на меті показати та довести, що ті не є корупціонерами та чесно виконують свій обов’язок в органах місцевого самоврядування, закінчився! 

І якщо минулого року термін електрон­ного декларування був продовжений до 1 травня в зв’язку з величезним ажіотажем навколо нього, то цьогоріч жодних поблажок для служителів не було, всі повинні були впоратися із декларуванням свої доходів та майна за 2017 рік до 1 квітня 2018 р. Відверто кажучи, жодних труднощів під час заповнення декларацій не було, принаймні пов’язаних з роботою сайту. Всі, хто забажав змінити елeктронну адресу, до якої прив’язаний ключ та цифровий підпис, а також ті, в кого термін ключа закінчився та доводилося його перевипускати і вносити зміни до особистого кабінету на сайті НАЗК, могли це зробити без проблем, «потероризувавши» електронку Національного агенства з питань запобігання корупції або ж їхню сторінку у соціальній мережі «Facebook». Остання була більш дієвою (напевне, навіть НАЗК побоюється публічного звинувачення в бездіяльності), за винятком останніх двох днів, оскільки саме на них припало найбільше охочих подати цей «страшний» документ, тому сайт і підвисав. Правда, це не стосується «Гарячої лінії», яка чомусь вже два роки ігнорує дзвінки декларантів, а точніше сказати взагалі ніяк не реагує на них.

І тільки всі змирилися із е-деклару­ванням, бо ж навчилися робити «ключі», реєструватися на сайті та клацати чарівні кнопочки, щоб задекларувати свої доходи, як перед державними службовцями та іншими декларантами виникла інша, не менш серйозна проблема. Виявляється, що суб’єктам декларування потрібно було протягом року повідомляти НАЗК про всі дохідно-майнові події у їхньому житті вартістю понад 50 мінімальних заробітних плат (МЗП), а це більше аніж 160 тис. грн, що істотно вплинули на їхній майновий стан. Але проблема саме в тому, що якщо новини про законодавчу необхідність декларування можна було почути звідусіль, з будь-якої телепередачі та програми новин, газет, журналів та інтернет-платформ, то про повідомлення щодо суттєвих змін у майновому стані, яке необхідно подавати протягом 10-денного терміну з дня набуття прав на нього, а головне обов’язків, що ним породжені та відповідальності за його неподання – не було так відоме для широкого загалу. Сказати, що воно навмисне ніким не розголошувалося, не маємо права, адже закон був написаний та оприлюднений, а всі, хто був зобов’язаний, згідно з ним декларувати свої статки, мали би ознайомитися з цим документом особисто, або ж проконсультуватися з юристим, який би роз’яснив всі законодавчі тонкощі. Як би не було, але незнання закону не звільняє від відповідальності.

Проблема виникла і в тих, хто, знаючи про таку необхідність повідомлення, сприйняв цей процес за саме декларування. Тобто, коли чесно показав усі суттєві зміни у власному майні, але чомусь вирішив не подавати електронну декларацію. Але це насправді велика помилка.

Тому кожен, хто відноситься до суб’єктів, що зобов’язані подавати е-дек­ла­рації, повинен знати цю інформацію, основним джерелом якої є Закон України «Про запобігання корупції» та рішення НАЗК від 10.06.2016 року №3.

Отже, якщо ви, відповідно до чинного законодавства, відноситеся до осіб публічного права та тих, хто виконує функції держави, то повинні знати, що крім електронної декларації, що подається один раз на рік, зобов’язані подавати щоразу в 10-денний термін, як набули право власності на майно, вартість якого перевищує 50 ПМ (у 2017 році прожитковий мінімум (ПМ) для працездатних осіб на 1 січня року за який звітуєте складав 1600 грн) чи одноразовий дохід, який перевищив ліміт 50 МЗП, або ж відкрили валютний рахунок у банку, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані – це зобов’язання виникає у вас у відповідності до ст.52 Закону.

Тож, які суттєві причини, що зобов’я­зують подавати це повідомлення?

1. Особа отримала одноразовий дохід, що перевищив 50 МЗП. Таким доходом вважається зарплата та будь-які виплати, пов’язані з трудовими відносинами, винагороди чи наслідки підприємницької діяльності, гонорари чи виплати за цивілками, навіть спадщина та подарунки. Узагалі перелік такого доходу не є вичерпним. Одним словом, якщо вам вдалося у звітному році якимось чином отримати дохід більше встановленого ліміту, незважаючи на джерело його походження, то будьте добрими про нього повідомити.

2. Особа стала власником майна, вартість якого перевищує 50 ПМ. Тут мова йде про будь-які об’єкти нерухомого майна, цінне рухоме майно (в т.ч. транспортні засоби), цінні папери, корпоративні права та нематеріальні активи.

Правда, вже цьогоріч з’явилися роз’яснення щодо неподання такого повідомлення в окремих випадках, а саме:
1) якщо дохід нараховано, але не сплачено, то повідомлення не подається;
2) якщо декларант платив за майно частинами, то обов’язок подати таке повідомлення виникає після переходу права власності;
3) якщо такий дохід чи майно отримав хтось із членів сім’ї декларанта, то він не зобов’язаний подавати цю інформацію про них;
4) якщо особа в результаті спадкування отримала майно, вартість якого об’єктивно перевищує 50 ПМ, проте за законом воно не підлягає обов’язковій оцінці, то повідомлення в такому випадку також не подається.
Яким же чинном потрібно інформувати НАЗК про зміни в майновому стані?

Законом передбачено, що таке повідомлення надсилається суб’єктом декларування протягом 10 днів з моменту отримання доходу чи прав власності на майно, в письмовій формі. Проте роз’ясненнями від НАЗК нам «розжовано», що таке письмове повідомлення є фактично електронним. Тобто, деклатарну слід зайти в свій персональний кабінет у Реєстрі декларацій на сайті НАЗК та особисто заповнити електронну форму Повідомлення, де за допомогою електронно-цифорового підпису подати її Національному агентству з питань запобігання корупції. При цьому паперову копію надсилати до НАЗК не потрібно.

Сама форма електронного повідомлення дуже схожа на декларацію, тому проблем з її заповненням не повинно виникати. Вона містить лише 8 розділів, які відповідають можливим змінам у дохідно-майновому стані.

Але і тут є одне але... Якщо ви думаєте, що про всі випадки змін, які суттєво покращили ваш майновий стан, можна вказати в одному повідомленні, то ви сильно помиляєтеся!
Коли уважно ознайомитися з роз’яс­неннями від НАЗК, то стане зрозуміло, що про кожен випадок, що значно покращив ваш майновий стан, потрібно набрати окреме повідомлення. Що ж до вартості отриманого майна чи доходу, то потрібно опиратися на правовстановлюючі документи та/чи проведену останню грошову оцінку.

На майбутнє слід відмітити, що, подаючи декларацію за цей рік, необхідно простежити, аби інформація в ній у розділах «Доходи», «Майно» (рухоме та нерухоме), а також «Правочини» відповідала поданим протягом цього року повідоменням.

Що ж загрожує декларанту за неподання такого повідомлення?

Відповідальність за це порушення встановлена ч.2 та 3 ст.172-6 Кодексу України про адмінправопорушення. Одним словом, якщо ви пропустили 10-денний термін подання такого повідомлення, або ж не подали його взагалі, то вам не уникнути штрафу від 1700 до 3400 грн. Однак особливу увагу слід звернути тим особам, у яких така зміна в майновому стані була не одна, а більше, протягом року, або ж вже було накладено адмінстягнення за таке ж правопорушення. У цьому випадку вам загрожуватиме штраф від 1700 до 5100 грн, що поєднується з конфіскацією цього доходу (винагороди) та втратою особи права на зайняття посади.

Отже, шановні суб’єкти декларування або ж їхні помічники, не забудьте протягом року інформувати НАЗК у всіх суттєвих змінах щодо свого майнового стану та про широкий спектр ситуацій, коли виникає такий обов’язок!

 Світлана АНТОНЕЦЬКА. 


Теги: е-декларування

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.