Перейти на мобільну версію сайту


05.02.2016

АГРАРІЯМ БУДЕ НЕ З МЕДОМ

Вимоги аграріїв, які закінчували минулий рік у страйковому режимі, частково почули. Швидше за все така «поблажливість» у верхах зумовлена наближенням весняно-польових робіт. Цьогорічний прогноз погоди не гарантує надприбутків у цьому секторі економіки, тож щоб усе не втратити, варто хоч десь «домовитися». І якщо з погодою це зробити практично нереально, то з людьми цілком імовірно.

Отож, народні депутати не лише цьогоріч встигли проголосувати за окремі зміни до законотворчих документів, а й Світлана Антонецькареєстрували нові законопроекти, аби хоч частково зняти й так непосильний тягар із аграріїв.

Як впорається із комплексом весняно-польових робіт Кам’янеччина та на який урожай розраховують місцеві агровиробники, цього тижня дізнавався «КлюЧ».

- Для агропромислового комплексу цей рік буде однозначно гіршим за попередній, - ділиться невтішними прогнозами виконавчий директор асоціації «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля» Світлана Антонецька. - Цьому причина не лише погодні умови, а й низка законодавчих змін, які в підсумку закладуться у витрати будь-якого сільськогосподарського підприємства.
Поверненння спецрежиму ПДВ для агропромислового сектора було наріжним каменем і головною причиною страйку аграріїв минулого року. Сьогодні у Верховній Раді зареєстровано п’ять законопроектів щодо повернення дії спеціального режиму оподаткування ПДВ для сільгоспвиробників у повному обсязі до 1 січня 2018 р., відрізняються вони лише деякими пунктами. Зокрема, одні депутати пропонують введення єдиного публічного реєстру заявок на відшкодування ПДВ при експорті, а не двох, як є зараз; інші - зменшити ставки єдиного податку 4-ї групи; й навіть продовити термін дії спецрежиму ПДВ до 1 січня 2019 р.

Наразі вже є завірені форми для звітності з повернення ПДВ із 1 січня. Зокрема, в рослинництві в категорії зернові, в тому числі соняшник і ріпак спецрежим відшкодування ПДВ діє у розрахунку 80х20, де 80% ПДВ повертається державі, а 20% - аграрію. У розрахунку 50х50 відшкодовується ПДВ для садівництва та сої. Здавалося, соя така ж олійна культура як і ріпак, проте тут чітко спостерігаємо лобіювання інтересів крупних агрохолдингів, представники від яких є депутатами Верховної Ради. М’ясний напрямок у тваринництві відшкодовується із розрахунком 75х25, де 75% - повернення в державу; а молочне скотарство - 20х80, з яких 80% ПДВ відшкодовують агровиробникові. Є окремі думки за результатами І півріччя затвердити відшкодування по спецрежиму ПДВ для всіх категорій у співвідношенні 75х25, та чи знайде воно підтримку покаже час.

Також варто врахувати, що, відповідно до нового Бюджетного кодексу, ФСП для 4-ої групи виросло в 1,8 рази. Пояснюю, що це одначає на простому прикладі: підприємство, яке обробляє понад 400 га, щомісяця сплачує 30-40 тис. грн ФСП, а в новому році буде платити відповідно 54-72 тис. грн.

Не меншим навантаженням стане зростання коефіцієнту нормативної грошової оцінки землі. Для четвертої групи збільшено ставки єдиного податку, залежно від категорії (типу) земель з одного гектара сільськогосподарських угідь та земель водного фонду: із 0,45 до 0,81% від бази оподаткування для ріллі, сіножатей і пасовищ; із 0,27 до 0,49% - для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях; для багаторічних насаджень; із 1,35 до 2,43% для земель водного фонду; із 3 до 5,4% для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди.
На 3% збільшився розмір податку з доходів фізичних осіб, що також у майбутньому вплине на цінову політику в агросекторі. А про те, що наразі робиться в реєстраційній службі, годі й говорити, не кажучи, скільки документів з початку року просто зависли в повітрі, очікуючи на правове врегулювання ситуації, що склалася та початок роботи реєстраторів за новим законодавством. Оформлення документів лягають тягарем не лише на плечі аграріїв, а й селян.

- Чи можна сьогодні говорити про затрати на посівну кампанію, адже весна не за горами?

- За прогнозами експертів вартість цьогорічної посівної кампанії збільшиться в 1,3 рази, відповідно можна очікувати на зростання кінцевого продукту у таких же цінових межах. Наразі відомо, що місцеві аграрії на 90% забезпечені посівним матеріалом. Поки що на рівні минулого року знаходяться й ціни на паливно-мастильні матеріали. У зв’язку із погодніми змінами ринок мінеральних добрив в Україні помітно реструктуризувався. У структурі споживання мінеральних добрив 68% припадає на азотні добрива, 28% - на комплексні, 3,7% - на калійні, 0,3% - на фосфорні.
Уже кілька років поспіль українські фермери відчувають дефіцит мінеральних добрив, заводи, які є в країні, не мають таких потужностей, аби забезпечити внутрішній ринок необхідної кількістю продукції.

Тож доводиться закупляти імпортні міндобрива, а вони, відповідно, й коштують дорожче.
Минулорічне посушливе літо стало причиною зміни структури посівних площ. Через те, що того року багато сої згоріло й урожаю практично не було, в 2016-му значна частина аграріїв, зокрема й нашої Асоціації, спрямують увагу на посів зернових, в тому числі й кукурудзи.

Наприкінці січня під головуванням заступника голови ОДА Володимира Кальніченка пройшла селекторна нарада, на якій обговорювалося питання підготовки до проведення комплексу весняно-польових робіт. Як повідомили нам в управлінні агропромислового розвитку РДА, на сьогоднішній день посіви озимих культур перебувають в доброму стані. На Кам'янеччині під урожай 2016 року агропідприємствами району посіяно озимих зернових культур на площі близько 16 тис. га, зокрема озимої пшениці - 14,3 тис. га, озимого ячменю - 1,5 тис. га. Крім цього посіяно 3,1 тис. га озимого ріпаку. Більше 93% площ озимих зернових та 88% площ озимого ріпаку знаходяться в доброму та задовільному стані. Якщо й надалі зберігатимуться відповідні погодні умови, показник доброго урожаю в районі гарантований.

Теги: агросектор, Асоціації «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля»

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.