Перейти на мобільну версію сайту


27.09.2019

В ПАМ’ЯТЬ ПРО ПОДІЛЬСЬКОГО МИТЦЯ

кукуруза26 вересня виповнюється 40 років з дня смерті відомого кам’янчаннна, художника Сергія Васильовича Кукурузи. Його ім’я відоме не лише в Україні, але й далеко за її межами. Сергій Кукуруза був членом Спілки художників СРСР, заслуженим вчителем Казахської РСР, членом правління Кам’янець-Подільської і Хмельницької організації Товариства охорони пам’ятників історії та культури, Товариства охорони природи, географічного товариства.

Народився Сергій Васильович 3 лютого 1906 р. в селі Привороття (сьогодні село Подільське) у родині селянина.

Його навчання проходило в церковно-приходській школі в рідному селі, де закінчив чотири класи та в Кам’янець-Подільській художньо-промисловій школі, яку свого часу заснував художник, педагог, краєзнавець, дослідник та популяризатор народної культури В.М.Гагенмейстер. Художню освіту отримав у Київському художньому інституті, який став осередком формування нових ідей та традицій, де працювали М.Бойчук, В.Пальмов, К.Малевич, В.Касіян та інші.

Вперше ім’я Сергія Кукурузи з’явилося в образотворчому мистецтві в 1931 році з оформленням гравюри «П’ятий рік п’ятирічки». З 1941 року художник проживає у Казахстані, в м.Актюбінськ. Культура казахського народу знайшла відображення в його численних гравюрах, що ілюструють звичаї, побут, історію казахів, передають своєрідну красу азійських степів. У 1972 році Сергій Васильович повернувся на рідне Поділля та назавжди поселився у Кам’янці-Подільському.

Подорожуючи мальовничими куточками подільського краю, Сергій Кукуруза створював різнопланові серії гравюр, зокрема: «Пам’ятники Великій Вітчизняній війні» (до 30-річчя визволення Кам’янця-Подільського від німецько-фашистських загарбників), «Кам’янець-Подільський цементний завод», «Архітектурні пам’ятки Поділля», «Пам’ятки вірменської архітектури в м.Кам’янці-Подільському», «Кам’янеччина в минулому і сучасному», «Кам’янець-Подільський. Збірна серія», «Види річки Дністер» (затоплені міста після побудови Могилів-Подільської ГЕС), «Тваринний комплекс колгоспу «Україна», с.Устя» та інші.

кукуруза-1Графічна творчість Сергія Кукурузи багатогранна, митець також захоплювався створенням книжкових знаків – екслібрисів, яких нараховується у його колекції понад 150, виготовлених на дереві та лінолеумі. Тематика книжкових знаків є різноманітною. Екслібриси, створені Сергієм Кукурузою, були презентовані на виставках Москви, Києва, Харкова, Львова, Красноярська, Актюбінська а також у Польщі та Голландії. У подарунковому комплекті «Книжньіе знаки 1969 С. Кукурузьі» автор залишив напис «Книжньіе знаки сделаньі в период бессонньіх ночей трехдневного пребьівания в Старо-Ушицкой больнице на Подоле».

За своє творче життя художник-графік створив більше як 2,5 тисячі різноманітних робіт, які до сьогодні прикрашають колекції багатьох музеїв та галерей Києва, Львова, Вінниці, Хмельницького, Чернівців, Кам’янця-Подільського, а також Москви, Санкт-Петербургу, Алма-Ати та інших міст. У фондах Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» зберігається колекція ліногравюр Сергія Кукурузи, до якої входять серії: «Памятники армянской архитектурьі в Каменец-Подольском» із зображенням вірменських пам’яток; серія «Кам’янець-Подільський. Збірна серія», до якої входять пам’ятки Старого міста, міські пейзажі Нового плану, портрети; серія-мініатюра «Кам’янець-Подільський».

Творчість Сергія Кукурузи можна розглядати не тільки в художньо-образотворчих аспектах, а як цінне іконографічне джерело в пам’яткоохоронній та реставраційній діяльності. За роботами художника можна простежити еволюцію перебудови пам’яток архітектури та визначити стан їх збереження з 1970-их років.

Після смерті Сергія Васильовича планувалося здійснити низку справ з увіковічення його пам’яті, одним з яких було встановити меморіальну дошку на будинку, де проживав та працював Сергій Кукуруза з 1972 до 1979 роки по вулиці Ленінградській, 54 (сьогодні вулиця Лесі Українки), але пам’ятної дошки, на жаль, до сьогодні не встановлено.

Старший науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» Грузер І.А.


Теги: пам'яті Сергія Васильовича Кукурузи

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.