Перейти на мобільну версію сайту


13.11.2015

ОРКЕСТР ГУДЕ БАСАМИ...

Музика оркестру духових інструментів – один із найбільш популярних видів музичного мистецтва. Звучання духового оркестру в парках, на вулицях під час свят завжди створює радісний настрій. Під звуки духового оркестру народ крокував на парадах, бійці йшли у бій і перемагали, піднімали післявоєнну розруху держави, створювали настрій людям і надихали на подвиг. Я пам’ятаю, як у вихідні батьки брали нас із братом за ручки і йшли у парк слухати духовий оркестр. Це була окрема мистецька культура Кам’янця.

Близько сорока років місто піднімалося під звуки духового оркестру військового училища, але вбили його - і не сталовійськовий оркестр музикантів. Три роки тому народився новий духовий оркестр у ліцеї з посиленою військовою та фізичною підготовкою. І тепер юнаки підхопили відродження знищеного.

- У кожній військовій частині повинен бути оркестр, - стверджує начальник ліцею з посиленою військовою та фізичною підготовкою Олександр Рощук. - Я людина військова, і ми ходили строєм під звуки військового оркестру. Після довгих годин навчання ми достатньо втомлювалися, а тут ще й потрібно було марширувати. Але коли звучав духовий оркестр, втома кудись зникала, ми всі якось організовувалися і з новими силами ходили по плацу. Та й взагалі, коли лунають звуки духового оркестру, людина стає підтягнутою, цілеспрямованою, хочеться гори перевернути. Особливе натхнення отримую, коли звучать українські твори.

У дитинстві я ходив у музичну школу, але потрібно було долати надто велику відстань. Тому й малю за плечима лише два роки музакалки.

Ідею створення духового оркестру в ліцеї виношував багато років. Чому? Насамперед тому, що це організовує хлопців, тай кожен з них має бути чимось зайнятий у стінах ліцею. Одні таланти займаються спортом, інші - наукою, хтось співає, а ті хто, хто тяжіє до музики, змушені були за роки навчання робити перерву. Тепер же вони можуть грати в оркестрі. І ще мене зачепив один випадок: коли ми поїхали з ночівлею у Хотинську фортецю, потрібно було встановити намети, а хлопці не вміли цього робити. Я був дуже здивований, проте ми разом цю проблему подолали і під вечір біля багаття я запропонував їм поспівати. А вони й цього не вміють, бо співають російську чи закордонну попсу. У мене закралося питання: «Як це можна виховувати патріотів, які не знають українських пісень?». Відтоді весь ліцей вчить і співає винятково українські пісні.

- Три роки тому мене покликав у кабінет начальник і сказав: «Я знайшов для тебе роботу», - рзповідає вихователь Сергій Колендзян. - Здивований відповідаю йому: «Тож маю достатньо роботи!». А він мені: «П’ять років як вже купили інструменти, а оркестра й досі немає».
 
військовий оркестрОце так завдання! І що з ним робити? Музичної освіти у мене ж немає. Але військовій людині поставили завдання і мусиш його виконувати. Поцікавився, хто з наших вихованців уміє грати на музичних інструментах. Їх виявилося троє. І з ними почались заняття. Ми запросили керівника оркестру Лідію Остап’юк, вона - керівник відділу духових інструментів коледжу культури. Доки Лідія Миколаївна налагоджувала процес репетицій, я поїхав по району вишукувати музичні таланти, які би бажали своє життя пов’язати з військовою службою. І знайшов у Вишнівчику Чемеровецького району кількох; у Хмельницькому, Ярмолинцях - по одному. Наступного навчального року в нас уже був невеличкий духовий оркестр. Тепер маємо аж 32 оркестранти. Цього року прийшли хлопчики зі Старої Ушиці. У Вишнівчику та Старій Ушиці є добра школа духовиків, на жаль, у Кам’янці вона дещо занепала.

Аби впевнитися, що ми на правильному шляху, два роки тому увесь оркестр із 16 вихованців поїхав у схожий ліцей до Львова. Виявилося, що в нас усе гаразд. Ми розробили для оркестра парадний одяг і тепер жодне свято не проходить без супроводу духовиків. Дуже велику допомогу надав нам директор АТП-16808 Анатолій Шевчук, який подарував комплект духових інструментів.

Нині в репертуарі оркестру маємо 12 музичних творів із маршів «Сум за Батьківщиною», «Вільна Україна», «Прощання Слов’янки», винятково українських - «Черемшина», «Рідна мати моя», «Ой, у лузі червона калина», також виконуємо вальси. Поки що за межі міста ми не виїжджали, беремо участь у різних міських заходах, приурочених до професійних свят. Коли ж наші військові їдуть у зону АТО чи повертаються, музичний супровід забезпечує наш оркестр. Але готуємося до більш серйозних вершин, можливо, візьмемо участь у конкурсі військових оркестрів. Ранок кожного музиканта починається з півгодинної репетиції.

Ми виростили досить сильного баритоніста Владислава Котонія. У Львівській військовій академії ім.Сагайдачного навчається двоє наших випускників Денис Дієвський (с.Вишнівчик) та Едуард Іванцов (м.Хмельницький).
- Наш ліцей знають далеко за межами Хмельницької області, - стверджує педагог-організатор Валентина Войчишина. - Та ще більшого звучання слава про ліцей набрала відтоді, як тут з’явився колектив музикантів, який носить таку знайому та звичну назву – оркестр. Але для нас це слово не просто вимовляється, а гримить – ОРКЕСТР!

Насправді зібрати колектив оркестрантів було непросто, та і досвід у всіх незначний, але спільна справа додає і досвіду, і знань, і гордості.

І хоч біографія оркестру дуже коротенька, однак його звучання чули вже декілька випусків ліцеїстів та їхніх батьків, учасники Всеукраїнської спартакіади, гості ліцейських та міських зібрань. Та найбільше задоволення отримує оркестр, коли грає на зустрічах ротацій, бо то велике щастя зустрічати наших захисників, трохи печально, але гордо проводжати військовиків, які відправляються на гарячий схід України.

Оркестр є справжньою окрасою нашого ліцею, його логічним продовженням у музиці і гордістю усього колективу, бо коли чуєш його звуки, то серце огортає світла радість за майбутнє нашої армії і утверджується віра у її відвазі, мужності й професіоналізмі.

Сьогодні звучання оркестру ще більше підсилюється, бо ж недарма кажуть: «Коли б’ють гармати, музи не мовчать!»

Теги: військові, військовий оркестр

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.