Перейти на мобільну версію сайту


28.09.2018

ЧИ Є МАЙБУТНЄ У БІБЛІОТЕК?

бібліотВід того, яку державу будуємо, такі й пріорітети розставляємо. На жаль, сьогодні в Україні склалася катастрофічна ситуація в бібліотечній галузі. Усе частіше звучить питання, чи потрібна бібліотека взагалі, а якщо її необхідність очевидна, то в якому форматі. Саме над цією проблемою напередодні Всеукраїнського дня бібліотек розмірковували спільно з директором Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв Сергієм Нижником та викладачами бібліотечних дисциплін цього ж закладу Олександрою Павлюк і Софією Никитюк.

Сьогодні в коледжі навчається 318 студентів за п’ятьма мистецькими напрямками. Та вже третій рік, як на одну зі спеціальностей немає набору. Навіть перекваліфікація не покращила ситуації. Напевне, ви вже здогадалися, що мова піде саме про бібліотечну справу.

– Ми сподівалися, що зміна спеціалізації призведе до напливу студентів, але, на жаль, цього не сталося, – коментує директор коледжу Сергій Нижник. – Раніше студенти після закінчення коледжу могли працювати тільки бібліотекарями. Після зміни назви з «Бібліотечної справи» на «Інформаційна, бібліотечна й архівна справа» ситуація не змінилася.

Незважаючи на постійні рекламні кампанії навчального закладу, численні запрошення та якісне навчання, молодь не поспішає опановувати професію бібліотекаря. Відверто кажучи, за роки незалежності вона втратила свою престижність і сьогодні відновити її надзвичайно складно.

– Ми живемо в інформаційному суспільстві, – пояснює ситуацію методист коледжу, голова циклової комісії бібліотечних дисциплін Софія Никитюк. – Інформація стає товаром, а бібліотеки завжди були і залишаються в центрі інформації. Нині відбувається трансформація бібліотечної системи – від традиційних сховищ до соціокультурних центрів. Змінюється і сам формат книги. Ми все частіше говоримо документ або джерело інформації. Бібліотеки стають більш технічно насиченими. Без доступу до мережі Інтернет такі заклади вважаються вкрай бідними.

Мабуть, ще не сталося того якісного стрибка, коли читач сприйматиме бібліотеку саме як інформаційний центр. Давайте подумаємо, що сьогодні може дати бібліотека своїм користувачам, окрім традиційних книг та літератури? Це і допомога в пошуку необхідної інформації, і налагодження комунікації, і співпраця з владою та бізнесом. Спектр послуг розширюється, змінюється формат.

Незважаючи на новації, кількість бібліотек катастрофічно зменшується. І якщо в містах ця проблема менш відчутна, то в селах її видно неозброєним оком. На сьогодні більша половина населених пунктів району не мають бібліотеки, або ж користуються послугами так званих пересувних бібліотечних пунктів. Дефіцит кадрів у цій галузі призводить до того, що на посаду бібліотекаря призначають людей не за фахом, які не зацікавлені в розвитку галузі й піднятті престижу професії.

– Питання кадрового забезпечення вкрай актуальне, – каже Сергій Володимирович. – На ньому хотів би акцентувати увагу. Розумію, що ми не можемо керувати головами громад і вказувати, яких спеціалістів на яку посаду призначати. Але часто-густо бібліотекарями працюють родичі чи знайомі, люди не фахові, які не мають уявлення, як працює бібліотечна система взагалі.

– Може, хтось думає, що робота бібліотекаря – це прийти і гарно поскладати книжки, але це не так, – додає викладач бібліотечних дисциплін Олександра Павлюк. – У першу чергу, це має бути обізнана і творча людина, адже професійне навантаження тут неабияке. Це і правильне поповнення книжкового фонду, відповідна класифікація книг. Візьміть будь-яку книжку і визначіть, до якої галузі чи категорії вона належить. Сьогодні діє нова система УДК, відтак потрібно правильно закласифікувати будь-який документ. Бібліотекар, якщо він на своєму місці, готує різноманітні соціокультурні заходи, проводить гурткову і краєзнавчу роботу, різні квести, використовує елементи музейної педагогіки.

Сьогодні ми стежимо за розвитком бібліотек. Більшість з них переорієнтовуються на нову систему. На жаль, за час незалежності бібліотечні фонди мало оновлювалися, приміщення не ремонтувалися. І якщо в бібліотеці холодно, меблі старі, як і книжки, то хто туди захоче прийти? І в того бібліотекаря опускаються руки, бо він не має з чим працювати, навіть, щоб когось запросити чи провести захід.

бібліот-1Разом з цим, ми маємо багато гарних прикладів по району, де бібліотеки отримали друге дихання, особливо після утворення нових громад, наприклад, у Гуменецькій, Колибаївській, Слобідсько-Кульчиєвецькій ОТГ. Більшість бібліотекарів застосовують у роботі нові технології, не сидять на місці, проводять різні цікаві заходи, і до них ідуть люди. Це надзвичайно приємно. Ще хочу навести один яскравий приклад розвитку сільської бібліотеки: наша випускниця Іванна Білик у селі Сутківці провела справжню бібліотечну революції, перетворивши сільську бібліотеку в соціокультурний центр. Заклад не лише має власний сайт, а й розвиває такий цікавий напрямок, як бібліотечний туризм. Бібліотекар проводить екскурсії, знайомить людей з сільськими цікавинками, історією населеного пункту, відомими людьми. І заклад не просто живе, а й заробляє кошти для громади.

Сьогодні ми пишаємося багатьма нашими випускниками, які працюють у районній та міській бібліотечній системі, у селах Кам’янець-Подільського й інших районів області. Вони креативні, активні, справжні ентузіасти своєї справи. І поки бібліотекар буде на своєму місці, питання існувати бібліотеці чи ні не виникатиме.

– Єдине, що би хотілося, – доповнює Софія Сергіївна, – щоб професія повернула свій колишній престиж. Коли ми проводимо вступну кампанію і телефонуємо до директорів шкіл, часто чуємо таку фразу: «Ні, в дитини високий бал, на бібліотекаря вона не піде». І це каже керівник навчального закладу! Невже ви думаєте, що бібліотекарем має бути дитина, яка в школі погано вчиться, і їй лише в цю професію дорога? Це трохи помилкове уявлення. Бібліотекар – це, в першу чергу, інтелігентна людина, обізнана, творча, що має організаторські здібності і вміє працювати в команді. Раніше бібліотекарями працювали винятково чоловіки, жінки в цю професію прийшли не так давно. Якщо ми змінимо уявлення про бібліотеку, як про новий соціокультурний простір, і він ним стане, то, переконана, справи в цій сфері підуть на краще.

До слова, у коледжі культури і мистецтв власним прикладом показують, якою має бути бібліотека. У навчальному закладі не лише діє музей коледжу, яким опікується Олександра Павлюк, а й власне бібліотека, де будь-яку інформацію готові запропонувати студентам завідувач Лілія Осадчук та бібліотекар Леся Владика. Щодня бібліотеку коледжу відвідує 150-170 студентів, і кожному працівники закладу допомагають літературою, необхідною інформацією чи консультацією. Крім цього, проводять тематичні заходи, готують книжкові виставки, а ще мають власне портфоліо, в якому зібрана вся інформація про досягнення і професійну діяльність. Такі ж портфоліо викладачі коледжу рекомендують мати всім бібліотекарям, щоб, переглядаючи їх, люди могли бачити невтомну щоденну працю володарів неймовірно інтелігентного фаху.

Більше п’яти тисяч років у суспільстві існують бібліотеки. І протягом цього часу питання доцільності існування таких закладів не виникало. Якщо в країну приходили загарбники, то перше, що вони знищували – це бібліотеки. Якщо ставити питання, потрібна чи ні книга й відповідно бібліотека, то відповідь, як і запитання напрошуються очевидні – яку ж державу ми будуємо?... Якщо ми хочемо, щоб Україна була незалежною і процвітала, нам потрібні бібліотеки, бо вони допомагають виховувати людей, які читають, вміють думати й аналізувати, створювати, а не руйнувати.

P.S. До Всесвітнього дня бібліотек газета «КЛЮЧ» спільно з ГО «Територія розвитку» та Кам’янець-Подільським коледжем культури і мистецтв оголошує конкурс на звання кращого бібліотекаря Кам’янеччини. Умови участі в ньому незабаром розішлемо у всі бібліотечні заклади міста і району. Компетентне журі визначить переможців, які отримають достойні винагороди.

Теги: майбутнє бібліотек

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:








Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu




Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.