Перейти на мобільну версію сайту


16.11.2012

НОВИЙ КПК ЗА ПРИНЦИПОМ ЗМАГАЛЬНОСТІ

Чи збільшиться в Україні кількість виправдовувальних вироків?
З понеділка, 19 листопада, вступає в дію новий Кримінально-процесуальний кодекс (КПК). У квітні цього року за його прийняття проголосували 271 народний обранець.
Про необхідність реформи у кримінальному судочинстві говорили давно, зрештою лише цього року питання досягло свого 20120518-3522.jpgпрогнозованого апогею.
У верхах подейкують, що далі тягнути було нікуди, а ухвалений у новій редакції Кримінально-процесуальний кодекс є нічим іншим, як зобов’язанням України перед Радою Європи, яке було взяте ще 1995 року.
12 років усе лежало мертвим вантажем: до прийняття нового Кодексу ніби наближалися, але справа весь час відкладалася у довгу шухляду до кращих часів. А судочинство тим часом здійснювалося за Кодексом, уведеним у дію 1960 року. До речі, в ньому, на думку деяких експертів права, все збалансоване й не потребувало змін. Але так думають наші правознавці. Європейські ж, від деяких методів, за якими здійснюється розслідування кримінальних справ у нашій країні, м’яко кажучи, в шоці.
Недаремно європейські експерти внесли у новий Кримінально-процесуальний кодекс понад 90% зауважень та поправок! Отож, з 19 листопада в силу вступають нові правила розслідування та розгляду кримінальних справ.
Ми ж спробуємо розглянути основні зміни та вивести «плюси» й «мінуси» «другої Конституції» для слідчих - нового КПК.

ЄДИНИЙ РЕЄСТР РОЗСЛІДУВАНЬ
Новий Кримінально-процесуальний кодекс суттєво «омолодив» законодавство, при цьому закріпив низку інститутів. Наразі впроваждено таку категорію, як «кримінальне правопорушення», яка поділяється на злочини й кримінальні проступки. І якщо визначення злочинів відоме, то з кримінальними проступками й досі не зрозуміло. У інших законодавчих актах вони, як вид правопорушення, не закріплені. Та це, гадаю, лише питання часу.
Узагалі, новий КПК скасовує таке поняття, як порушення кримінальної справи. Натомість, буде створено Єдиний реєстр досудових розслідувань. Саме в цій базі фіксуватимуться всі заяви й повідомлення про злочини.
У досудове розслідування об’єднуються стадії дізнання і досудового слідства. Досудове розслідування розпочинається з моменту надходження інформації про вчинення злочину й внесення її до Єдиного реєстру.
Новий КПК створює рівні можливості для кожної із сторін у кримінальному процесі. Його основним «плюсом» називають впровадження у кримінальне судочинство принципу змагальності. Відтепер слідчий і прокурор позбавляються від монопольного права на подання доказів. Кодекс урівноважує у правах сторони обвинувачення і захисту, надаючи адвокатам, так само як і слідчим, право самим збирати і представляти суду докази. І тільки суд вирішуватиме: що є доказом, а що - ні.

ЧІТКІ РАМКИ Й ЖОДНИХ ДОРОЗСЛІДУВАНЬ
У попередньому Кодексі відповідальність за результати розслідування в цілому покладалася на слідчого. У новому КПК прокурор є учасником кримінального провадження, а саме - стороною обвинувачення. Крім того, прокурор здійснюватиме нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, й, узагалі, керуватиме цим розслідуванням. Прокурор направлятиме до суду не готову кримінальну справу, а реєстр матеріального провадження, тобто зібрані за кпк.jpgвідведений на те час докази.
- За вказівкою прокурора слідчі збиратимуть необхідну інформацію про вчинення правопорушень і причетних до цього осіб, - коментує ситуацію начальник слідства райвідділу міліції Віталій Козярук. - Подібну інформацію, але вже зі свого боку, збиратимуть і адвокати. Такі дії визначені новим КПК, як негласні слідчі (розшукові) дії (раніше це були оперативно-розшукові дії - прим. ред.). Санкцію на їх проведення можна отримати лише в суді.
Отож, й досі ніхто не має права втручатися у ваше приватне життя. Проте, відповідно до ст.253 КПК, особу, конституційні права якої тимчасово обмежили під час проведення негласних слідчих дій, а також підозрюваного, його захисника письмово сповіщати про це повинен прокурор або за його дорученням слідчий.
Ще одне нововведення Кодексу - це можливість укладання угоди між прокурором та обвинувачуваним про визнання винності, або про примирення між потерпілим і обвинувачуваним. Такий безсумнівний «плюс» дасть змогу скоротити час кримінального провадження.
- Загалом, термін проведення слідства становитиме 6-12 місяців, залежно від тяжкості злочину, - додає Віталій Вікторович.
За новим КПК навідріз відмовилися від інституту повернення справи на додаткове досудове слідство, оскільки, на думку експертів, така процедура повністю порушує презумпцію невинуватості особи (ст.69 Конституції України) й необгрунтовано затягує розгляд справи у суді. Якщо слідчий у процесі досудового слідства не зібрав доказів провини, то суддя буде зобов’язаний виправдати підсудного.
Нововведенням КПК є таке поняття, як «слідчий суддя» - це суддя суду першої інстанції, який здійснює судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб кримінального провадження.
Слідчий суддя може вирішувати питання щодо застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування, ухвалювати рішення про здійснення примусового приводу тощо.
Якщо раніше підозрюваного у скоєнні злочину мав право захищати будь-який захисник, навіть, родич (наявність юридичної освіти не була обов’язковою), то віднині це прерогатива винятково адвокатів, і то лише тих, відомості про яких внесені у Єдиний реєстр адвокатів України.
Деякі відомі в місті «правозахисники» ще в квітні зреагували на ситуацію і взялися «гризти» юридичний граніт науки. Що ж, сподівання не марні, особливо якщо врахувати все той же принцип змагальності між адвокатом і прокурором...

«ДА, ЗДРАВСТВУЕТ НАШ СУД...»
Сьогодні в Україні кількість обвинувальних вироків перевищує 99%. Натомість, виправдовувальних - менше 1%. У Європі кожен четвертий визнається невинним у вчиненні інкримінованого йому злочину. У нас же, якщо справа потрапила до суду, вважай винен за усіма ознаками.
Після введення в дію нового КПК, систему судочинства трохи почне «штормити». Зрештою, це стане своєрідним етапом переходу до процесу реформування й у цій галузі.
Усі докази, зібрані адвокатом і прокурором по справі, розглядатимуться винятково у суді. Саме тут прийматиметься й остаточне рішення. Разом з цим, суди планують оснастити технічно: замість металевих загороджень, за якими нині тримають підозрюваних, встановлять скляні. Зрештою, не варто людину наперед призвичаювати до загратованого вигляду з вікна...
Вироки за тяжкими (5-10 років) й особливо тяжкими злочинами (від 10 років і до довічного ув’язнення) виноситиме суд присяжних. Його склад - двоє професійних суддів та троє присяжних. Присяжними можуть бути тільки громадяни, які внесені до списку присяжних. Цей список формує і затверджує відповідна місцева рада. Безумовно, прописані вимоги до потенційних присяжних: людина повинна постійно проживати на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, досягти 30-річного віку і дати згоду бути присяжним.
Список присяжних затверджується один раз на два роки і переглядається в разі необхідності. Зауважу, що наша міська і районна влади із цим завданням впоралися - затвердили список присяжних.
Винятково за рішенням судді проводиться наступне: обрання запобіжних заходів, їх терміни, проведення негласних слідчих дій, накладення арешту на майно, примусовий привід, грошове стягнення за невиконання процесуальних обов’язків, відсторонення від посади тощо.

НІ - СІЗО, ТАК - ДОМАШНЬОМУ АРЕШТУ

Нині про домашній арешт, як новий різновид запобіжного заходу, говорять, як про гуманний метод, більше того - прогресивний для українського законодавства.
Відповідно до нового Кодексу, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло sud2.jpgцілодобово, або в певний період доби. Щоб проконтролювати поведінку людини, яка перебуває під домашнім арештом, працівники міліції мають право з'явитися у житло цієї особи, якщо виникає необхідність - вимагати надати усні чи письмові пояснення, а також використовувати електронні засоби контролю. Щодо останніх, то це також ноу-хау нового Кодексу. Суть електронного контролю проста: на тілі підозрюваного чи обвинуваченого буде закріплений електронний пристрій, який дає змогу відслідковувати та фіксувати його місце перебування. Такий пристрій має бути захищений від самостійного знімання, пошкодження та сигналізуватиме про спроби це зробити.
Наразі визначено термін домашнього арешту - він не повинен перевищувати двох місяців. За особливої потреби його можуть продовжити до 6 місяців, але цей термін є граничним.
Прогнозують, що ще одним «популярним» різновидом запобіжного заходу стане застава. У першу чергу, вона буде застосовуватися до осіб, які підозрюються у скоєнні економічних злочинів. Відповідно до нового КПК, розмір застави визначатиметься від розміру мінімальної заробітної плати, а не як нині - від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
За новим Кримінально-процесуальним кодексом тримання під вартою стане винятковим запобіжним заходом, який застосовуватиметься тільки в разі, якщо прокурор доведе, що жоден із м’якших запобіжних заходів не гарантує виконання основної їхньої мети. Результатом запровадження таких стандартів має стати значне зменшення кількості осіб, яких тримають під вартою до вироку суду.
Відтепер сукупний термін тримання в СІЗО не може перевищувати 12 місяців (раніше це було 18 місяців, а в деяких випадках, й роки...). Окрім того, суд буде зобов’язаний кожних два місяці переглядати та обґрунтовувати запобіжний захід, що відповідає принципу змагальності сторін: якщо одна зі сторін щось приховає, інша завжди заповнить цю прогалину.
Безумовно, новий Кримінально-процесуальний кодекс поки що нагадує корабель, який щойно спустили на воду. Чи буде тривалим плавання, чи за кілька років його спіткає доля «Титаніка» - важко спрогнозувати.
Сьогодні залишається сподіватися лише на те, що до нового КПК уже встигли адаптуватися слідчі, прокурори, судді та адвокати. Адже цим посадам, погонам та мантіям вирішувати надалі людські долі...

Теги: новий КПК, Кримінально-процесуальний кодекс

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.