Перейти на мобільну версію сайту

17.04.2015

ШНУРОК В РУЦІ, КУПКА ПІД НОГАМИ

До редакції завітала наша читачка Анна і з порога почала розповідати про щойно побачену d5f47f1b88857b1c7b4776ccd2c3a46e.jpgкартину: «Уявіть, устелений тротуарною плиткою майданчик біля торгового дому «Махима» без жодного сміттячка, а на його краю стоїть чолов’яга, який у руках тримає замість поводка якийсь шнурок, на якому - бійцівське щеня.

Песика притиснуло по «нужді», він примостився на бруківці і справив свою природну потребу, а чоловік зробив вигляд, що дивиться в інший бік. Компанія, у якій я була, почала обурюватися, а я зробила власнику чотирилапого зауваження й запитала: «А хто прибиратиме?». Чоловік зробив вигляд, що не чує і не бачить, сіпнув за шнурок, і його песик покотився за ним, а купка лайна залишилася красуватися на майданчику»...

До розмови долучилася ще одна відвідувачка редакції. Вона розповіла свою історію: «За тиждень до Пасхи працівники КП «Житловик» відчистили вулицю Гунську. Око тішила така краса. Але вже наступного ранку мене огорнув сум: хтось не доніс до сміттєвих баків пакет зі сміттям і залишив його на зеленій зоні. Пакет роздерли бродячі собаки. Уже ввечері на тому місці з’явилося ще сміття, на ранок купа виросла, а за кілька днів утворилось міні-звалище. Усі мешканці, в тому числі й ті, хто нагадив, ходили повз без сорому й совісті. Аби комунальники цей смітник знову прибрали, довелося витратити кілька днів і купу нервів».

Теорія розбитих вікон працювала завжди. Її сформулювали Джеймсон Уілтсон і Джорж Кіллінг у 1982 році.
Відповідно до неї, якщо хтось розбив шибку в будинку й ніхто не вставив нову, то незабаром жодного цілого вікна не буде в цьому домі, а потім розпочнеться мародерство.

Отже, безлад і недотримання норм поведінки провокують навколишніх теж забувати про правила. У результаті ланцюгової реакції пристойний міський район може швидко перетворитися на клоаку, де людям лячно буде виходити на вулицю.

Проведені експеременти в Нідерландах показали, що люди частіше порушують прийняті норми поведінки, коли бачать, що інші теж так роблять. При цьому дурний приклад трактується дещо ширше: коли бачать, що порушується одне із прийнятих правил, люди дозволяють собі порушувати й інші норми.

Дивіться також:
Повернення до списку
Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.