Перейти на мобільну версію сайту


01.09.2017

СКУЛЬПТУРНИЙ РУХ У КАМ’ЯНЦІ

Андрій Кліщ. КовальЗ 7 до 17 серпня в Кам’янці-По­діль­­сь­кому проходив фестиваль скульптури в дереві «ПОDІЛЛЯ WOODCRAFT». Це яскраве, самобутнє, гучне мистецьке явище щедро було прокоментоване засобами масової інформації міста та країни. Емоції від пережитого, думки щодо концепту здійсненого та мрії ще довго влягатимуться, трансформуватимуться й оформлюватимуться в єдине ціле. Проте вже сьогодні зрозуміло, що Кам’янець-Подільський – місто, де історія, природа й культура створили унікальний ансамбль, – може пишатися ще й тим, що є осередком розвитку та популяризації мистецтва скульптури – дерев’яної, кам’яної, металевої, снігової.

Ні живописні пленери, ні мистецькі перфоманси, ні сучасні флешмоби не потребують таких серйозних ресурсних затрат, як створення скульптури. Необхідність забезпечення матеріалу, в якому працюватимуть митці, достатньої території, інструменту, витратних матеріалів, комфортного режиму роботи тощо – це лише технічний бік питання. Мистецтво скульптури, можливо, єдине зі всіх інших, вимагає не тільки думки, інтелекту, творчої наснаги, а й фізичної витривалості. Колектив скульпторів під час симпозіуму повинен перетворитися в команду однодумців, здатних на єдиний творчий порив та взаємодопомогу.

У такий маленький, але, як виявилося, надзвичайно потужний колектив у 2008 році об’єдналися кам’янчани – скульптор Сергій Кляпетура, художник по металу Андрій Кліщ, архітектор Вадим Порчинський і креативний Славко Полятинчук. Ідеї та мрії чотирьох небайдужих знайшли відгук в особі Анатолія Ковальського – генерального директора готельного комплексу «Gala-Hotel». Саме він став першим організатором і фундатором скульптурних симпозіумів у Кам’янці-Подільському. Міжнародний симпозіум скульптури «PETRAMANIA», під час якого митці творили з каменю та металу, проходив на території готельного комплексу «Gala-Hotel» тричі – в 2008, 2009 та 2010 роках. 

Сергій Кляпетура. ШвецьУ 2011 році ініціативу організації скульптурного пленеру підхопив Микола Сосула, власник готельного комплексу «Тарас Бульба». Локацією проведення пленеру стала садиба «Тарас Бульба» в с.Устя. Живописні дністровські краєвиди створили гідне обрамлення яскравому дійству, під час якого народжувалася скульптура з каменя, дерева та металу.

«PETRAMANIA» отримала своє продовження в туристичному комплексі «Услад». У рамках проектів «Клуб української інтелігенції», громадський рух «Гідність» Славко Полятинчук запропонував керуючому туристичним комплексом «Услад» Олегу Демчуку підтримати мистецтво кам’яної та дерев’яної пластики. Усладівська філософія чотирьох «е» – етнічність, екологічність, ексклюзивність, елітність – втілилася в образах української міфології, які з вапняку та дубу створювали професійні скульптори. Починаючи з 2012 року, «PETRAMANIA» п’ять разів вирувала на «Усладі», у результаті чого утворився справжній музей скульптури під відкритим небом.

Тричі в Кам’янці-Подільському організовували та проводили фестивалі снігової скульптури. Біла краса, що так швидко зникала, встигала порадувати око кам’янчан та гостей міста. Студентські фестивалі снігової скульптури «Кам’янець Сніжний» та «Миколаєва феєрія» (2012) проведені під патронатом Анатолія Ковальського та бізнесмена й мецената Георгія Телятицького. Куратор проекту скульптор Сергій Кляпетура силою власного таланту та харизми в короткий термін організував творчий студентський колектив і разом із молоддю прикрасив місто сніговою скульптурою. Симпозіум снігової скульптури серед фахових скульпторів також відбувся 2012 року на території готельного комплексу «Gala-Hotel». 

Восени 2014 року Георгій Телятицький зафундував проект «Дива української осені», куратором якого вкотре став Сергій Кляпетура. На цей раз скульптуру творили з гарбузів.

«ПОDІЛЛЯ WOODCRAFT»П’ять разів у місті проводився всеукраїнський живописний пленер «ВішТак» під керівництвом фахових художників-реставраторів Олександра Віштаченка й Тимура Такірова. У 2014 році на пленер запросили Сергія Кляпетуру та скульптора з Івано-Франківська Богдана Гладкого. Так у 2014 році живописний пленер набув скульптурного відтінку. Поки художники писали етюди на вулицях зимового міста, скульптори творили в майстернях портрети учасників пленеру. Згодом, відлиті в гіпсі, вони експонувалися на виставках.

У грудні 2015 р. на площі Польський ринок, що перед Ратушею, Анатолій Ковальський зібрав скульпторів й організував фестиваль швидкої різьби. Протягом кількох годин на очах у глядачів дерев’яні колоди перетворилися на художні образи.

Маленький кам’янецько-фран­ків­сь­кий колектив – Сергій Кляпетура, Андрій Кліщ та Богдан Гладкий – влітку 2016 р. зорганізувався в камерний скульптурний симпозіум в дереві «Трускавецькі джерела». Для Трускавця скульп­тори вирізали в дереві алегоричні образи життєдайних джерел, що ними славиться місто.

І, нарешті, 2017 рік позначений фестивалем скульптури в дереві «ПОDІЛЛЯ WOODCRAFT». Фундатор і головний організатор фестивалю – Група Компаній «Нова Будова». Неможливо переоцінити роль фундатора у справі популяризації мистецтва. Кращі твори світового образотворчого мистецтва з’явилися на світ саме завдяки небайдужості меценатів. Формат фестивалю можна сміливо назвати прецедентним явищем у сучасній українській культурі. З одного боку, фестиваль затвердив на українських теренах класичний європейський симпозіум скульптури. Десять днів кращі українські скульптори перетворювали міцний дуб на унікальні образи кам’янецької історії. Щодня картинка змінювалася, жителі й гості міста спостерігали за справжнім чудом народження мистецтва. З-під сильних рук і сміливої думки звільнялася краса, прихована в дереві. Мистецтво скульптури явилося у всій свої потужності! Майстер сучасний створював майстра з давнини століть. У рамках фестивалю вперше був проведений правдивий speedcarving – швидка різьба. Протягом півтори години скульптори на очах у публіки вирізали скульптури розміром до 1 м довжиною та 60-80 см у діаметрі. Після завершення свята відбувся аукціон, кошти з якого пішли на благодійність. Це була захоплююча феєрія мистецтва, праці, духу. В єдиному пориві скульптори продемонстрували справжній майстер-клас швидкої різьби та подарували шоу глядачам. З другого боку, фестиваль перетворив житловий комплекс «Нова Будова» на епіцентр креативу, творчості, позитивних емоцій. Автентична жива музика, майстер-класи з гончарства та ковальства, кіно просто неба, художні виставки створили яскравий коловорот подій.

Тепер на території житлового комплексу «Нова Будова» є сад скульптур. Майстри роз’їхалися, вляглися перші враження, вгамувалися щирі емоції. А твори мистецтва почали жити своїм життям. Вони дещо зміняться, набудуть інших відтінків, але неодмінно радуватимуть усіх без винятку, а ще нагадуватимуть про багату історію давнього міста, мешканцями якого нам пощастило бути.

Експрес-екскурс охопив майже 10 років. За цей час у місті побували та залишили талановиті мистецькі твори Богдан Гладкий, Сергій Дишлевий, Річардас Шервеліс (Литва), Дмитро Якимчук (Латвія), Петро Романюк, Олег Капустяк, Устим Федько, Олекса Покусинський, Андрій Шевченко, Степан Дутчин, Тарас Король, яких гостинно запрошували та зустрічали кам’янецькі скульптори Сергій Кляпетура, Андрій Кліщ, Іван Кляпетура. 

Кожен здійснений крок провокує крок наступний. Попереду необмежені можливості високого мистецтва. А Кам’янець-Подільський в особах митців і меценатів гідно та впевнено триматиме позиції скульптурного осередку країни.

Інна БЕРЕЗІНА, мистецтвознавець.


Теги: фестиваль «ПОDІЛЛЯ WOODCRAFT»

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.