Перейти на мобільну версію сайту


14.09.2018

ЗЕЛЕНИЙ ШКІДНИК

ambrozijaПротягом останніх років спостерігається тривожне явище – активне поширення територією області небезпечного бур’яну – амброзії полинолистої, що захоплює щороку все більші площі, особливо необроблювані.

В Україні амброзія вперше зафіксована в 1914 році в якості лікарського засобу – замінника хіни. Її культивував німець на прізвище Крікер. Пізніше амброзія була повторно завезена на південний схід з фуражем для армії Денікіна.

Третя хвиля поширення відбулася в Другу світову війну з колесами вантажного транспорту. На батьківщині амброзії в Північній Америці більше 600 природних ворогів, які стримують її зростання. У нас же для розмноження цього агресора немає жодних перешкод – ні хвороб, ні шкідників. До того ж, наші кліматичні умови і ґрунти амброзію цілком влаштовують: вона росте практично всюди. Кожен кущ амброзії дає за сезон від 30 до 150 тисяч насінин, схожість має не тільки дозріле насіння, а й насіння воскової і молочної стиглості.

Навіть якщо зрізати і залишити на місці квітучу рослину, її недозріле насіння здатне прорости, а схожість насіння зберігається протягом 40 років. Амброзія виснажує і висушує ґрунт: стрижневий корінь здатний проникати вглиб до 4 м, а сама рослина сягає висоти 2 м. Розвиваючи таку потужну надземну масу і кореневу систему, бур’ян стрімко пригнічує рослини, які знаходяться поруч.

Для того, щоб наростити 1 кг сухої речовини, амброзія використовує близько 1 т води, забирає з ґрунту 1,5 кг фосфору і 15 кг азоту. Крім того, вона затінює корисні рослини, витісняє лугові трави, а якщо бур’ян потрапив у сіно, кормові якості його помітно знижуються, молоко набуває різкого неприємного запаху і смаку.

Але головна небезпека амброзії полягає у властивості викликати у людини алергію.

Крихітний пилок амброзії є одним з найагресивніших алергенів, здатний викликати крім алергічної реакції ще й астму. Жодні інші бур’яни і дерева не мають такого великого спектра впливу пилку на шкіру і слизові людини.

Алергічна реакція нaстає при концентрації 25 зерняток пилку на 1 куб. м атмосферногo повітря. Одна добре розвинена рослина дає до декількох мільйонів зерняток пилку. При чому для контакту з алергеном зовсім не обов’язково, щоб амброзія росла на вашій ділянці чи поблизу: під час атмoсферних циклонів, що супроводжуються сильними вітрами, пилок може долати відстані в декілька сотен кілометрів.

Симптоми реакції на амброзію подібні до симптомів, викликаних будь-яким пилком дерев і трав, коли він потрапляє в організм або вступає в контакт із шкірою. Найбільш поширені з них: нежить, свербіж та почервоніння очей, сльозоточивість, сверблячка шкіри, кашель або хрипи, біль або першіння в горлі.

ЯК БОРОТИСЯ З АМБРОЗІЄЮ?
Скошування ефективним буде тільки в період бутонізації: у амброзії є підступна властивість – якщо скосити її в період активної вегетації, вона утворює заново в 2-3 рази більше молодих пагонів.

Поки вона росте, одноразове скошування призведе тільки до більшого відростання. Ефективне багаторазове скошування - не менше ніж 3-5 разів за сезон - для того, щоб не дати рослині можливості плодоносити. Більш ефективним є виривання рослин амброзії з коренем. Якщо територія невелика, то амброзії таким методом можна позбутися майже повністю. На значних територіях слід використовувати рекомендовані гербіциди, а на сіножатях, пасовищах і біля місць утримання худоби варто розміщувати посіви багаторічних бобових і злакових трав або їх сумішей.

Сергій ПЕПЛЮК, головний спеціаліст відділу прогнозування,
фітосанітарної діагностики і аналізу ризиків ГУ Держпродслужби в Хмельницькій ообасті.

Теги: небезпечний бур'ян, амброзія полинолиста

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.