Перейти на мобільну версію сайту


02.06.2017

ТЕТЯНА ЯБЛОНСЬКА. ПОВЕРНЕННЯ

яблонська-125 травня в Галереї мистецтв державного історичного музею-заповідника відбулася презентація збірки-каталогу та виставка робіт відомої української художниці Тетяни Яблонської, яку сміливо можна назвати «іконою стиля» культурного життя України ХХ століття. Роботи, що знаходяться в фондах музею-заповідника (а це колекція живописних полотен і графічних замальовок), Тетяна Нилівна Яблонська подарувала місту особисто. Серед них – етюди до картини «Хліб», яка була задумана впродовж художньої практики в селі Летава Чемеровецького району Хмельницької області, куди художниця – тоді викладачка живопису в Київському художньому училищі – поїхала влітку 1948 року разом зі своїми студентами.

Картина «Хліб» (1949) принесла Тетяні Яблонській перший великий успіх. Художниця була нагороджена Державною премією СРСР ім.Сталіна, а в 1958 році – бронзовою медаллю Всесвітньої виставки в Брюсселі. Ескіз, що зберігається в Кам’янці-Подільському, створений в пошуках образу головної героїні. Місткий, життєстверджуючий, сповнений натхнення й захвату від життя, цей образ став ключовим вузлом композиції картини та знаком соцреалізму Яблонської.

Кожна робота художниці несе відчуття повноти життя, від кожної віє творчою жагою, натхненням, незламним бажанням рухатися вперед і долати найскладніші перешкоди. Матеріалістичність фарби, витончена колористична гармонія, живописно-декоративне відчуття, архітектонічність форми, цілісність вирішення полотна – неодмінні ознаки живопису Тетяни Яблонської та результат постійного двобою із самою собою, боротьби за збереження та оновлення себе в мистецтві, невтомного пошуку власної художньої філософії.

Особливим акцентом арт-акції став приїзд доньки Тетяни Яблонської – української художниці Гаяне Атаян. Гаяне Арменівна, натхненна талантом матері, не тільки творчо працює як живописець, а й невтомно здійснює важливу та непросту місію – зберігає пам’ять і правду про Тетяну Яблонську, дарує світові емоції, спогади, сімейні фото, архівні матеріали, а головне – образ великої художниці Яблонської, багатогранний і надзвичайно яскравий.

яблонськаОдин день у Кам’янці-Подільському став для пані Гаяне щільною мозаїкою теплих спогадів і сильних емоцій, над якими не владний час. Щирою та затишною була зустріч Гаяне Арменівни з колективом Кам’янець-Подільської міської дитячої художньої школи. Давні традиції та багатий творчий спадок школи виявився міцним підґрунтям для спілкування, обміну тонкощами професії, побудови планів на майбутнє. У рамках презентації пані Гаяне довго спілкувалася з мистецьким осередком міста, з небайдужими до творчості Тетяни Яблонської. Головний зберігач фондів державного історичного музею-заповідника Інна Швець ознайомила гостю з повною колекцією графічних робіт Яблонської. Учений секретар державного історичного музею-заповідника Руслан Йолтуховський провів екскурсію старим Кам’янцем-Подільським, назавжди закохавши пані Гаяне в давнє місто.

Традиційно гостинно відкрив двері власної майстерні заслужений художник України Борис Негода, який особисто знав Тетяну Яблонську.

Люди й події творять історію. Мистецтво трансформується в знаки історії. Емоції та почуття – нерв історії.

Історія Тетяни Яблонської – справжній мистецький скарб. «Кам’янецький період» художниці й твори, що зберігаються в музеї, перлина історичної та культурної спадщини міста. Експозиція робіт Тетяни Нилівни і видання збірки-каталогу є серйозним кроком у сфері популяризації музейної колекції в галузі культурного туризму, у сучасному українському мистецтвознавстві.

Інна БЕРЕЗІНА, мистецтвознавець.


Теги: виставки, Тетяна Яблонська

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Інше

ТОВ  "Проттех" пропонує виготовлення мобільних швидкозбірних конструкцій на каркасній металевій основі. Мало того, що це найдешевший спосіб зведення об'ємних приміщень (до 2000 кв. м), це ще і можливість значно економити на електроенергії.
Ми пропонуємо:
Виготовлення конструкцій з металу:
    • Швидко збірні конструкції різноманітного призначення (ангари, склади, автомийки, СТО)      
    •...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.