Перейти на мобільну версію сайту


05.01.2018

ОЙ РАДУЙСЯ ЗЕМЛЕ! КОЛЯДА ІДЕ!

різдвоРіздво. З давніх-давен люди зустрічають це свято схвильовано й урочисто. З колядками і щедрівками, що супроводжують це свято, в наші домівки входить Добра Новина про Рождення Божого Сина, аби відволікти нас від щоденних клопотів і проблем, аби пролити світло незглибимої Тайни на наші душі. Різдвяні бажання і зичення, викристалізовані в чудові поетичні обряди і звичаї щедрування, колядування і засівання – це один із яскравих виявів одвічного потягу людини праці до статків, добра, краси, щастя. Хвала простій людині, віра в її успіхи, побажання гарного врожаю в новому році, достатку – ось, що вабило слухачів у колядках і щедрівках. Герої щедрівок і колядок – звичайні селяни, господарі, прості трудівники. 

Коляда охоплює весь Різдвяний період – від Свят-вечора до Стрітення Господнього. Колядувати починали напередодні або в перший день Різдва. Ватаги колядників – чоловіків чи парубків заходили на подвір’я кожної хати, славили піснями господарів, бажали їм здоров’я, добробуту, за що отримували певну винагороду. За своїм походженням колядування є поза церковним звичаєм, що існував задовго до прийняття християнства. На Поділлі, як і в інших регіонах України, відбулось поступове витіснення давніх народних календарних пісень релігійними колядками, в основі яких лежало Священне Писання і прослава Народження Христа. У селах і містечках нашого краю, де проживали і українці, і поляки, групи колядників при обходах дворів ніколи не обмежувались відвіданням лише своїх одновірців. Як було написано в «Подільських єпархіальних відомостях», «польські» колядники вважали за обов’язок зайти до священника і його пастви, а «руські» – до ксьондза і його вірян.

За Радянської України всім відома традиція колядувати була призабута, а подекуди й взагалі знищена. Хоча в багатьох родинах потайки святкували Різдво і колядували. Натомість, за часів радянських, набули популярності так звані «червоні колядки», пристосовані колишні до нових історичних і соціальних умов. У 20-30-ті роки ХХ ст. жанр колядок і щедрівок використовували для поширення революційних ідей. До прикладу:

Небо і земля, небо і земля
Нині торжествують –
Трудящі люди по всьому світу
Воленьку святкують.

Навіть газети того часу передруковували і поширювали створені на Радянській Україні «червоні колядки». На Закарпатті комуністи ходили по селах з новоствореними колядками, а зібрані гроші за спів посилали борцям проти фашизму в Іспанію. До вашої уваги всім відома колядка «Нова радість стала» за часів радянщини:

Нова радість стала, яка не бувала:
Довгожданна зірка волі в жовтні засіяла.
Де цар зажився, з панством вкорінився,
Там з голотою простою Ленін появився.

На сьогодні звучить дивно і недоречно. Зі здобуттям Україною незалежності відбулося й повернення до давніх звичаїв і традицій. Тепер ходять колядувати церковними спільнотами, родинами, художньо-самодіяльними колективами. У деяких селах Західної України вважають неприпустимим пропустити коляду, не повіншувати родичів чи сусідів, прославляючи світле свято Різдва Христового.

Якщо в це Різдво до вас проситимуться колядники чи щедрувальники, прийміть їх, запросіть до хати чи до господи. Хай у ваші оселі ввійде Добра Новина, осяє ваші домівки і серця вірою і любов’ю. Колядуйте самі, всією родиною, з друзями, бо коляда – це не просто традиція, це можливість прославити Христа за те, що став одним із нас, щоб подарувати істинне щастя кожному на землі.

В Вифлеємі днесь Марія Пречиста
Породила у вертепі нам Христа.
Слава во вишніх Богу,
Слава во вишніх Богу,
І мир всім на землі.

Людмила ЧАЙКОВСЬКА.


Теги: Різдво, коляда

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Меблі

Ексклюзивні вироби з акрилового та кварцового каменю Staron®, Radianz®:
кухонні стільниці, барні стійки, рецепції;
сходи, підвіконня, басейни
Та багато інших елементів інтер’єру за вашими побажаннями
Діють індивідуальні знижки та на кварц - розпродаж!
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.