Перейти на мобільну версію сайту


13.09.2019

#НІПРОДАЖУЗЕМЛІІНОЗЕМЦЯМ

земля-3Чому страйкують українські аграрії?

Сільгоспвиробникам до мітингів та пікетів не звикати, адже лише в такий спосіб вони можуть відстояти своє право працювати біля землі, боротися з негодою та щорічно підтверджувати статус України як європейської житниці.

Парадоксально, але аграрній галузі, яка дає чи не найбільші прибутки і тягне українську економіку вперед, защораз обрізають крила: затискають податками, відбирають дотації, знімають ПДВ, обвалюють ціни на продукцію. Одним словом роблять все можливе, аби простим фермерам, дрібним і середнім агропідприємствам жилося, як то кажуть, не з медом.

З 1 січня 2020 року на цю галузь чекав черговий удар, до якого вже навіть усі приготувалися – зняття мораторію на продаж землі. Та, як завжди, з’явилося чимало «але»...

земляПро відкриття ринку землі в Україні говорять не один рік. Дискусій на цю тему було чимало. Та найбільше хвилювання серед аграріїв викликала теза про лібералізацію ринку. Якою вона буде, кому продаватимуть, на яких умовах – цього наразі ніхто не знає. Тож не дивно, що сільгоспвиробники забили на сполох, організувавши чергову акцію протесту #НіПродажуЗемліІноземцям. Чим саме стурбовані аграрії України і Кам’янеччини зокрема, «КЛЮЧ» дізнавався в Ігоря Гая, директора ПП «Калинський ключ», члена правління Всеукраїнської аграрної ради.

– З приходом нової влади ми тільки й бачимо, як ультра швидкими темпами приймаються закони, – каже Ігор Віталійович. – Монобільшість у Верховній Раді не сприймає ані зауважень, які розглядаються під час засідань комітетів, ані агрументованих виступів з парламентських трибун. На сьогодні відомо, що президент дав доручення Кабміну до 1 жовтня підготувати законопроект про ринок землі, а до 12 грудня скасувати мораторій на продаж землі. Такі терміни вже насторожуть. Навіщо скасовувати мораторій в грудні, якщо його й так передбачено скасувати 1 січня 2020 року? Щодо законопроекту – то ніхто не знає, яким він буде. Як продаватимуть, кому, на яких умовах? Єдине, що ми знаємо, так це те, що планують ввести ліберальний ринок продажу землі, а відповідно це всім одночасно і без обмежень.

земля-1Як я чи мої колеги можемо за таких обставин бути спокійними? За нами стоять люди – працівники, які отримують гідну зарплату, пайовики, які вчасно отримують орендну плату за землю. Зрештою, придбана техніка, налагоджене виробництво. Ми на щось розраховуємо, принаймні на якусь стабільність. А її немає! Бо щороку нам міняють правила гри.

Якщо буде запроваджено лібералізацію ринку продажу землі – це буде повний хаос. Бо українці з їхніми можливостями і умовами кредитування не будуть господарями на власній землі, а вітчизняних аграріїв витиснуть іноземні, яким і кредити взяти легше, і які, відверто кажучи, вже давно поглядають ласим оком на наші чорноземи.
Сьогодні проти українських аграріїв розгорнули справжню інформаційну війну. Нас називають феодалами, які не думають про людей, а лише про власне збагачення. При цьому ніхто не говорить, що ці «феодали» наповнюють податками не лише бюджети, а й утримують соціальну сферу, займаються благоустроєм села, а люди, які би проблеми не мали, йдуть за їхнім вирішенням не до сільського голови, а до фермера, який обробляє їхні землі. Сьогодні плата за оренду ділянки складає не менше 10% від нормативно-грошової оцінки землі, а в натуральному виразі і всі 12-15%. За 1 га український аграрій сплачує в межах 3500-4000 грн, це близько 140 євро. У Європі така ж орендна плата складає 120 євро, плюс фермер отримує дотації від Євросоюзу 190-450€, які йому цю суму перекривають. Відчуваєте різницю?

земля-2– Звичайно, різниця є. Ігоре Віталійовичу, ми не вперше спілкуємося з Вами на цю тему. Та нині, я так розумію, ситуація критична. Усе ж таки, Ви за відкриття ринку землі чи проти?

– Ми не страйкуємо проти відкриття ринку землі, щоб всі зрозуміли. Ми за впровадження ринку, але цивілізованого, виваженого і детально продуманого. Як можна продавати землю, якщо сьогодні на кадастровій карті вистачає білих плям? Земля є, наприклад, вашою власністю, але вона не оформлена. Ви нею користуєтеся без проблем, а завтра прийде хтось інший і скаже, що той гектар городу вже не ваш, а його. По друге, як можна відкривати ринок землі в умовах війни? Завтра землі на сході скуплять араби чи європейці, які тільки й мріють опинитися на нашій землі – і тоді питання, за що воюють і гинуть хлопці?! Чому ми проти саме іноземців? Поясню: тільки відкриють ринок землі, будь-який український аграрій програє будь-якому іноземному, хоча би тому, що вони беруть кредити під 0,5-4%, а в нас це 15-40%. Усе. Зайшли, скупили – до побачення!

– Що тоді Ви пропонуєте, як має працювати ринок землі?

– Ще раз наголошую: мають бути створені цивілізовані умови продажу. Як мінімум, повинен бути створений державний земельний банк. Власник землі продає державі свою землю за достойну плату, а той, хто хоче її придбати, купує через іпотеку в банку. У результаті виграють всі: і держава, і покупець, і продавець. Головне, усе прозоро й відкрито. Українська земля має належати українцям – це прописано в Конституції. Інакше навіщо нам така держава, яка не захищає власні інтереси?!

земля-4 земля-5


Теги: аграрії, акція протесту #НіПродажуЗемліІноземцям

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.