Перейти на мобільну версію сайту


02.04.2020

ІГОР ГАЙ ПРО ЗЕМЕЛЬНИЙ ЗАКОН І ЙОГО НАСЛІДКИ

Останній день березня цього року вже встигли наректи історичним для українців, адже саме в ніч на 31 березня Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. За це рішення проголосувало 259 народних депутатів, яких не зупинили ані численні акції протестів аграріїв, ані епідемія коронавірусу. 

Що принесе цей нагальний закон, прийнятий вночі, простим українцям, окрім того, що кожен власник земельного наділу зможе розпоряджатися ним на власний розсуд, та як це історичне рішення відіб'ється на аграрній галузі країни?

ОСНОВНІ ТЕЗИ ЗАКОНУ
1. Перших два роки діятиме обмеження на купівлю - не більше 100 га в одні руки. З 2023 року земельний банк можна буде збільшити до 10 тис га в одні руки.

2. Упродовж двох років купувати зможуть тільки фізичні особи. Юридичним особам поки що забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення. Але це тільки поки що.

3. Першочергове право на купівлю земельної ділянки матиме орендар. Він же матиме можливість передати право на придбання ділянки іншій особі, але про це має письмово повідомити власника землі.

4. Іноземцям купувати землю заборонено. Також поки що. Чи зможуть вони її купувати, повинен вирішити референдум. 

5. Мінімальна ціна земельної ділянки не повинна бути меншою за нормативно грошову оцінку. Це правило діятиме до 2030 року.

Варто зауважити: закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, який так довго блокували, прийнято саме в такому вигляді через небайдужість аграріїв - представників середнього і малого бізнесу. Хоч вони й отримали за час акцій протесту чимало негативних коментарів на власну адресу, мовляв захищають тільки свої інтереси, не думаючи про простих людей. Але саме про них і думали, вперто доводячи владі неможливість прийняття запропонованого законопроекту. Відтак із першої редакції зник пункт про продаж землі іноземцям, про концентрацію землі в понад 213 тис. га в одні руки та інші.

1 Про те, як вдалося відстояти аграрну позицію та що закон принесе українцям у сухому залишку "КЛЮЧУ" розповів член Всеукраїнської аграрної ради, керівник цієї ж ради по Хмельницькій області Ігор Гай.

- Вважаю прийняття закону про обіг земель сільськогосподарського призначення в період світової економічної кризи та пандемії коронавірусу неприпустимим, - каже Ігор Віталійович. - Але я реально оцінюю, що зробили ми, Всеукраїнська аграрна рада як громадська організація, разом з небайдужими громадянами. Не маючи в парламенті жодного депутата чи фракції, аграрії, згуртувавшись, змогли зробити так, щоб прийнятий закон не працював в інтересах аграрних латифундистів і фінансових спекулянтів та не призвів до знищення середнього і малого аграрія.
Ми змогли досягти поетапності в прийнятті закону та отримати так званий перехідний період, про який чомусь замовчували ті, хто так сильно лобіював земельний закон у першій редакції. Адже цей період був у кожній цивілізованій країні, де запроваджувався ринок землі.

- Яких змін зазнав законопроєкт від першої до остаточної редакції саме завдяки перемовинам влади з аграріями?

- Першочергово - це час дії закону. Спочатку був жовтень 2020 року. Тепер же маємо 1 липня 2021 року. Спочатку пропонувалося, щоб землю купували одночасно і фізичні, і юридичні особи, тепер до 2024 року це можуть робити тільки фізичні особи.
Після оприлюднення першої редакції законопроєкту про обіг сільськогосподарських земель, усіх нас шокувала інформація про продаж в одні руки понад 213 тисяч гектарів. Ви уявляєте масштаби цієї площі і тих людей, які зможуть собі це дозволити?! Цей пункт був спрямований на відверте знищення малого і середнього бізнесу. Ми добилися продажу тільки 100 га в одні руки у перехідний період, а з 2024 року землю зможуть купувати і юридичні особи, правда і для них діятиме обмеження - до 10 тисяч гектарів за умови, що засновниками підприємства є українці, а не іноземці.

- Іноземцям поки що взагалі заблокований доступ до купівлі українських земель?

- Так. Чи зможуть іноземці купувати нашу землю, має вирішити референдум. Але навіть якщо це рішення буде позитивним, то землю в 50-кілометровій прикордонній зоні ніхто з іноземних громадян не зможе придбати у власність.

- Ігорю Віталійовичу, Ви задоволені прийняттям закону саме в такій редакції?

- Особисто я - ні. Цю думку розділяють і мої колеги аграрії, адже в законі є чимало лазівок, якими зможуть скористатися спекулянти. Наприклад, не встановлено обмеженння при перепродажу землі, не враховані землі під полив, для ведення особистого селянського господарства. І досі немає обіцяної фінансової підтримки середнього і малого фермера та достойних умов кредитування, як це запроваджено у всіх цивілізованих країнах світу. 
На жаль, ми переймаємо досвід у провідних країн світу поверхово. Впроваджуємо цивілізовані закони, вириваючи похапцем з контексту тільки вигідні для окремих верств населення пункти, а потім дивуємося, чому закон "працює" лише на одних людей, обмежуючи права інших.  
Прикро, що цей закон був прийнятий у такий непростий для країни час. Прикро, що прикриваючись ним, знову маніпулювали народом. Прикро, що Президент не знайшов часу, щоб зустрітися з аграріями. Також прикро, що ми замість того, щоб сіяти і вирощувати хліб, були змушені захищати свої права на мітингах і акціях протесту. 
Ми не знаємо, що буде завтра, через кілька днів, навіть через пів року. Але впевнений, що будуть ще правки до цього закону. І над ними потрібно працювати, зустрічатися, говорити. До діалогу ми завжди готові.

Теги: закон про ринок землі, Ігор Гай, ВАР, Всеукраїнська аграрна рада, ринок землі

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.