Новини | Економіка | Політика | Особистість | Проблема | Суспільство | Культура | Істфакт | Правопорядок | Спорт | Таблоїд |
| |||
15.09.2017 ГОЛОСКІВСЬКА КРАСА У ДЕТАЛЯХ![]() Видовжене, наче засушена таранька, та сперізане річкою Смотрич, яка в цьому місці робить химерні вихиляси, воно залишається привабливим для життя. І цю привабливість формують не лише надзвичайна близькість до міста, а й тамтешній мікроклімат. Голосків буденний на перший погляд, але незвичний у деталях. Шлях до Голоскова проходить через мікрорайон Жовтневий. Не встигнете оком змигнути, як Кам’янець плавно перетече в село, залишивши позаду багатоповерхівки та гаражі. Тож не дивно, що автобус до населеного пункту курсує чи не кожних півгодини. Щоправда, ціна на квиток різна (від 7 до 10 грн), залежно від маршруту, який плануєте подолати. У 1967 році під однією назвою об’єдналося три населених пункти, два з яких рівновіддалені один від одного – Цівківці та Кептинці. Перші знаходяться на початку села, другі – в хвості, а в золотій серединці – власне історичний Голосків. МАЙЖЕ КОМПОЗИТОРСЬКІЙ СЛІД
БУРІВКА
Асфальтована дорога котиться з горба вздовж парку аж до містка через річку Смотрич, а на підйомі до центральної сільської садиби поволі облазить, оголюючи ями та вирви. Біля церкви асфальту майже ніколи немає, точніше він тут не затримується – і стічні води допомагають, і вантажівки, що сновигають туди-сюди. Бач, обрали для себе короткий шлях на Орининську трасу – ні чергування поліцейських, ні бунт селян їм не перешкоджають: як їздили, так і продовжують розбивати шлях.
Одразу зауважу, що парк має двох власників – місцеву громаду та К-ПНУ ім.І.Огієнка. Останній у 1958-1960 рр. збудував тут спортивно-оздоровчу базу для студентів. Згадка про неї нині залишилася у вигляді дерев’яних будиночків-бараків, що так і просяться на реставрацію. Центральний вхід у паркову зону оберігають сумні леви, бо ж, певно, охороняють незвідано що. Увечері тут не пройдеш, вулиця попри місцевий парк після сутінок перетворюється на суцільний морок, хоч око виколи. З іншої частини зеленої оази, від центральної траси, проторена широка доріжка, яка тягнеться прямісінько до Голосківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. У панському маєтку розмістилася основна школа, а початковій дісталися... конюшні. – Цьогоріч в Голосківській ЗОШ навчається 180 дітей, – розповідає її директор Світлана Купчанко. – Шкільний автобус привозить учнів з Пудлівців, Улянівки, Кептинців, Цівківців та Голоскова. 145 діток охоплені безкоштовним харчуванням – це повністю початкова школа та з малозабезпечених родин. Навчальний процес забезпечує 28 педагогів.
– Багато допомоги отримуємо від Гуменецької сільської ради, – додає Світлана Борисівна. (на фото) – По можливості забезпечують нас необхідним обладнанням, маємо два телевізори для початкової школи, діапроектор. На жаль, сучасного спортзалу немає, лишень невелика спортивна зала, але це не заважає нашим учням завойовувати призові місця на змаганнях різних рівнів. За колишньою конюшнею, що нині слугує приміщенням для початкової школи (вміли ж колись будувати на віки – стіни метрові, стелі височенні, кімнати просторі, навіть для коней!) стирчать силуети першого поверху школи-довгобуду. Наче чемодан без ручки – і добудувати немає грошей, і розібрати на цеглу шкода... Через два роки Голосківській школі виповниться 150 років. За свою майже півторастолітню історію вона бачила чимало змін, людей та історій, які робили її кращою. Рік вчителював тут відомий байкар Микита Годованець. Певний час її директором був кандидат філологічних наук, дослідник творчості Микити Павловича Юхим Альперін. Престижно – саме це слово має супроводжувати навчання в закладі з таким унікальним минулим.
Завідувач ДНЗ Людмила Люзняк керує закладом з першого дня його відкриття, а це вже 30 років. Мріє про появу ще однієї групи, бо ж охочих відвідувати заклад чимало. – Сьогодні маємо дві групи: молодшу, яку відвідують дітлахи з 2,5 до 4 років, і старшу, – розповідає Людмила Іванівна. – Та місця катастрофічно не вистачає, тим паче, що підвальне приміщення свого часу віддали під сільську раду (остання власне примудрилася профітькати – прим. Авт.). Але незабаром вона переїде, а ми матимемо можливість облаштувати актову залу, яка заразом буде і спортивною. У дитсадочку, наче у віночку – гарно і ззовні, і всередині. А які майстрині там працюють! Дітлахам просто пощастило змалечку споглядати на красу, яку власними руками творить вихователь Катерина Качур. Яким лишень лялькам-мотанкам не дала життя сільська мисткиня!
Йому також відвели центрове місце. Головним лікарем тут працює Наталія Гриневич, виїзди в неї за розкладом. А от на постійній основі, так би мовити, днюють і ночують, більше 30 робочих літ, фельдшер Антоніна Бедик та акушер Тетяна Юрчишина. – Обслуговуємо жителів Улянівки та Голоскова, а це майже 2200 людей, – каже Антоніна Іванівна. – Маємо на обліку 272 дитини, віком до 14 років. Показник чималенький, але раду даємо. Величезну за розмірами територію медики обходять на власних двох, хоч і мають для цих потреб скутера. Та не кожна жінка може приборкати такий транспортний засіб, зрештою ногами хоч і довше, але надійніше. Ремонт в амбулаторії зробили кілька років тому й на совість, так що не соромно зайти. Краса і ззовні, і всередині. Єдина проблема – вбиральня на вулиці. На шляху до санітарних норм сільська цивілізація чомусь зупинилася, і це стосується не лише Голоскова.
В історичних документах збереглися свідчення про голосківську церкву, яка згадується з 1741 р. – тоді вона була дерев’яною, з одним куполом. У 1762 р. стараннями місцевого священника Олексія Семашко була побудована нова кам’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці «... приличной архитектуры, снабженная хорошей утварью и облачениями. Иконостас в ней был изящной резьбы, часть которой хранится в Подольском Древнехранилище». Нинішня церква побудована вже в 1882 р. За свій немалий вік вона пережила період трансформації, коли з храму духовного перетворилася на храм культурний. Так, у церковному приміщенні за радянських часів облаштували клуб. З початком незалежності церква відновила історичну справедливість. А от клуб... Його немає й досі. – Є клуб у сусідній Улянівці, навіть у Кептинцях – бідкаються селяни, – а у Голоскові немає. Як свято, збираємося на галявині перед дитсадком. Дітям немає куди піти й де провести дозвілля.
А от бібліотеку перевести не завадило б. Нині вона знаходиться в невеличкій шевченківській хатині, де вже давно варто зробити ремонт. Завідує закладом Лариса Сорока. – Колись тут були дитячі ясла, – пояснює Лариса Анатоліївна, показуючи бібліотеку. – Ми ж перебралися сюди з 1971 року, працює дитяче і доросле відділення, бібліотечний фонд щороку поповнюється новими книгами та періодикою. Маємо навіть книгу про Голосків, яку написав кандидат історичних наук Олександр Щур. Клуб у сусідніх Кептинцях відчиняється на замовлення, коли потрібно провести репетиції. Завклубом немає, а талантів вистачає. Приміром, вокальна група «Кептинчаночки», що з’явилася на світ минулого року, на святі села 21 вересня хоче потішити односельчан гарними піснями. Разом із сімома жінками співає і староста Євгена Іванівна.
P.S. Голосків направду занадто передбачливий і буденний. Усе в ньому розмірене, встановлене і впорядковане. Від зайвого тут позбуваються, обкладаючись комфортом. Тут дійсно добре жити, бо в мозку працює чітка установка, яка називається «близькість до міста». Хочеш, щоб життя вирувало, гайнув до Кам’янця, захотів тиші – поїхав додому, в село. І ніби селянин, і трохи містянин. Таке от скрізь добре, як і оцінка від «Сільського контролю». Свою оцінку, шановні читачі, ви можете поставити на офіційному сайті газети klyuch.com.ua, або ж у групах «Сільського контролю» в соціальних мережах.
Дивіться також:![]() |
![]() | ||
Наша адреса:
Україна,
м. Кам'янець-Подільський,
вул.Соборна, 27.
|