Перейти на мобільну версію сайту


13.01.2017

ПЕРШОЧЕРГОВО - КОНТРАКТ ІЗ ЛІКАРЕМ

З нового року кожен із нас має знайти собі сімейного лікаря чи терапевта, або педіатра, з яким і підпише контракт на обслуговування. До такого нововведення медики готувалися досить довгий час, але спочатку створили сімейних лікарів, щоправда, не знали, що з ними робити, потім територіально наблизили їх до пацієнтів та це нічого кардинально ні для людей, ні для лікарів не змінило, адже не могли знайти механізму дії такої ідеї. 

лікарЗагалом зробили наступне: з поліклінік, куди приходили пацієнти зі всіх районів міста, розселили дільничних лікарів в амбулаторії сімейної медицини, і людям вже не потрібно було добиратися до поліклініки. Проте, окрім приміщення і фонендоскопа їм не дали нічого. Тому потрібно було різні лабораторні та інструментальні дослідження робити в поліклініці. Обіцяної мотивації лікар не отримав, тобто зацікавленості в здоров’ї пацієнтів теж не було, хоча ідея такої моделі для лікарів і пацієнтів була хорошою. З її введенням лікар отримав би можливість розпоряджатися грішми, які мали би йти за пацієнтом. Це дало би можливість найняти на роботу дві медсестри, які повинні бути на дільниці, та санітарку, а не економити на цьому персоналі гроші й перенаправляти їх на інші потреби, а не на обслуговування пацієнта. Крім того, лікар на зекономлені кошти міг би придбати для потреб амбулаторного округу потрібні інструменти, а не жебракувати безрезультатно в управлінні охорони здоров’я.

І от, через два десятки років медичне керівництво країни таки вирішило розвивати первинну ланку надання медичної допомоги. Наше місто та район у цьому впровадженні вже зробили перший крок, хоча й невпевнений, але крок - створили амбулаторії загальної практики - сімейної медицини. І це мали бути класичні амбулаторії, в яких медична допомога надавалася б цілодобово, і для цього лікар мав жити щонайближче до амбулаторії, в ідеалі - при амбулаторії. У нашому місті відкрито 12 амбулаторій, а вірніше - медичних кабінетів для обслуговування певної дільниці. Лише одна з них відповідає класичній амбулаторії – на Біланівці, де до лікаря можна звернутися, коли потрібно, а не до певного часу.

Та попри все, рішення про те, що відтепер потрібно з лікарем, якому ти довіряєш своє здоров’я, укладати угоду, настало. Отже, одному лікарю під силу обслужити від 1200 до 2 тисяч населення і на це, за різною інформацією, дають до трьох місяців. За кожним пацієнтом на рік має виділятися для первинної ланки 220 грн.

Як це має відбуватися, ми запитали в заступника міського голови з гуманітарних питань Вадима Савчука.

- МОЗ надало громадянам право самостійно вибирати собі лікаря і можливість змінити його після закінчення контракту.

- Дійсно, з січня вже потрібно укладати контракти з лікарями, щоб мати можливість отримувати медичну допомогу. Лікарі мають отримати кошти, які повинні йти за пацієнтом. Для підписання контрактів надається три місяці. Люди повинні прийти в амбулаторію і укласти угоду. Це займе небагато часу. До тих, хто не може прийти самостійно, до нього прийде медпрацівник додому.

- А якщо когось не влаштовує той лікар, який приймає в його районі, що робити?

- Для того, щоб у людини був вибір, в амбулаторії мало би працювати два лікарі. Але якщо це неможливо, то людина може звернутися до будь-якого лікаря, який сподобався.

- А якщо лікар не хоче лікувати когось із пацієнтів, як бути?

- Таке може бути. Думаю, лікар просто не підпише з ним угоди.

- Якщо комусь потрібно буде до вузького спеціаліста – ендокринолога чи хірурга, то без направлення сімейного лікаря не можна буде потрапити?

- З часом це буде так, але до 2020 року пацієнти зможуть звертатися напряму до вузьких спеціалістів. У майбутньому лише сімейні лікарі будуть виписувати рецепти на ліки, лише вони виписуватимуть лікарняні листки. А також проводитимуть діагностику, якщо будуть забезпечені відповідним обладнанням і обслуговувавтимуть хворих вдома.
Якщо є лікар, який обслуговує вас або членів вашої родини, ви до нього звикли і він вас влаштовує – просто підпишіть з ним угоду. Якщо він вас не влаштовує, запитайте друзів та родичів, чи є в них лікар, якому вони довіряють. Угода з сімейним лікарем укладається безстроково і діє до моменту, поки ви не вирішите підписати угоду з іншим лікарем.

- Вибір лікаря до місця реєстрації громадянина прив'язуватися не буде?

- Лікар первинної ланки підтримує пацієнта протягом тривалого періоду. Він повинен знати свого пацієнта, тому такий лікар звичайно один. Звісно, є ситуації, коли лікар у відпустці або коли пацієнту в чужому місті потрібна допомога лікаря. У таких випадках громадянин може звернутися до найближчого чергового центру первинної допомоги.

- Уся допомога на рівні первинної ланки надається безоплатно?

- Так саме, як і екстрена допомога.


Теги: сімейний лікар, контракт

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.