Перейти на мобільну версію сайту


28.06.2018

ГРОШІ ПІДУТЬ ЗА ВАМИ, ЯКЩО ПОБАЖАЄТЕ

пацієнтамМайже за три місяці в Кам’янці лікарі підписали з пацієнтами близько 28 тисяч декларацій. З 2 квітня в Україні почалася підписна кампанія між лікарями та пацієнтами. 

За новою медичною реформою терапевт може набрати 2000 пацієнтів, сімейний лікар – 1800, а педіатр – 900. Свого лікаря, з яким ви підписуєте декларацію, можна вибрати, незалежно від місця прописки. Декларація вважається безстроковою, однак, якщо лікар не сподобається, її можна буде розірвати.

У Кам’янці-Подільському працює 34 сімейних лікарі, 12 педіатрів та 19 терапевтів. За інформацією Центру первинної медико-санітарної допомоги, є лікарі, які вже добирають рекомендовану кількість пацієнтів. Хто ще не підписав декларацію, має знати, що для цього потрібно: прийти з документами в обраний медзаклад, де працює лікар, з яким ви хочете підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини. 

Гроші за пацієнтом можуть піти вже з 2 липня, але при цьому кожен лікар має підписати з Національною службою здоров’я угоду. Медичні установи, які з якихось причин не змогли підготуватися до нової системи фінансування, починаючи з третього кварталу 2018 року, отримають кошти по старій схемі.

«У зв’язку із трансформацією фінансування охорони здоров’я цього року медична субвенція на первинну медичну допомогу була передбачена лише на півроку. Уряд своїм розпорядженням «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я на 2018 рік, та розподіл медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам між бюджетами міст обласного значення, районними бюджетами та бюджетами об’єднаних територіальних громад» вніс зміни до Держбюджету, перерозподіливши бюджетні кошти між двома програмами – з програми капітації на програму субвенції. Це дозволить профінансувати заклади, які поки що не уклали договори з НСЗУ, зокрема забезпечити виплату заробітної плати медичним працівникам», – пояснює прес-служби МОЗ України. 

ВИЖИВЕ ТОЙ, ХТО НАБЕРЕ
Уже з липня цього року низка медзакладів перейде на нову систему фінансування за принципом «Гроші йдуть за пацієнтом». Медзаклади отримають кошти за всіх пацієнтів, які підписали декларацію з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами. При цьому,загальна сума за кожного пацієнта буде різною через введення вікових коефіцієнтів.
Щодо решти медичних установ первинної ланки, то вони і далі мусять пройти процес автономізації та перейти до формату неприбуткового комунального підприємства і підписати договір з НСЗУ до 1 вересня 2018 року. Таким чином вони приєднаються до нової системи фінансування вже в другий хвилі реформи на первинці. Тобто з 1 січня 2019 року.

Також треба зазначити, що МОЗ планує вже цього року запустити пілотний проект на вторинній ланці. Автономізовані медичні установи вторинного рівня у форматі неприбуткове комунальне підприємство також будуть працювати за новою системою фінансування. Подробиць реформи на вторинці все ще очікують.

Керівництво МОЗ повідомило, що з 2019 року держбюджет формуватиметься виключно під медзаклади, які приєдналися до медичної реформи. Державний бюджет фінансуватиме заклади, які ігнорують реформу, до кінця цього року. Якщо до кінця року заклад не переходить на роботу за новою програмою, доведеться місцевій владі шукати власні джерела, щоб утримувати його надалі, або він просто «накаже довго жити». 

Для того, щоб забезпечити для медичної установи державне фінансування до кінця року, необхідно підписати договори з Національною службою здоров’я України та перейти на новий принцип фінансування «Гроші йдуть за пацієнтом».

Окремо в МОЗ називають перелік вимог, які також повинні виконати медичні установи для отримання фінансування з держбюджету, починаючи з 2019 року: надання певних сервісних послуг (можливість записуватися на візит до лікаря телефоном), можливість брати всі аналізи, передбачені переліком послуг, на місці та робота з електронною системою охорони здоров’я, можливість укладати електрон­ні договори з боку медичного закладу. 

7х24 – ВИСНАЖЕННЯ ЛІКАРЯ

Ця медична реформа в сучасних умовах – прорив у медицині, але у нас вона, напевне, як завжди, матиме свої проблеми і перекоси. Крім того, обіцянки про те, що вона буде стимулом для лікарів (підвищиться зарплата), які в свою чергу почнуть краще лікувати пацієнтів, стане терором для лікарів. Адже держава перекладає частину обов’язків швидкої допомоги, у тому вигляді, у якому ми звикли, на сімейних лікарів, а при цьому декларує, що збільшує їм заробітну плату. А насправді, якщо лікарі мають працювати 7 днів по 24 години, то й виходить заробітну плату, яку вони отримують нині, помножити на години роботи, то у пдсумку буд те ж саме, але вже без відпочинку і без власного часу й часу на родину. А от за кордоном лікар приймає за попереднім записом у години, які є найбільш зручними для населення, інший робочий час використовує за графіком для роботи з пацієнтами вдома за їхнім викликом. У нас же до лікаря приходять чи не щодня, одні й ті ж жіночки, яким потрібно поспілкуватися з кимось, через це лікар за час прийому, до прикладу, з 09:00 до 13:00, не може завершити його, бо ж в коридорі ще багато людей. Тому як в ресторані – до останнього пацієнта. І вже після останнього йде на виклики, та знову ж здебільшого до одних і тих, хто звик викликати лікаря додому, щоб потеревенити. А спробуй не прийти, керівництво закидають скаргами. От і виходить, що лікарів будуть нещадно експлуатувати і вдень, і вночі, без вихідних.

Щоправда вихід є, який в усьому світі вважається найбільшим здобутком сімейної медицини – групова практика сімейних лікарів. Саме така система роботи дозволяє забезпечувати медичне обслуговування 24 години на добу 7 днів на тиждень. Відпустка, поганий стан здоров’я, сімейні обставини, будь-які труднощі, які виникають у повсякденному житті лікаря, не впливають на якість надання медичної допомоги. Ключову роль у цьому відіграє взаємозамінність сімейних лікарів, які ведуть групову практику. 

Однак, знову ж у нас для заняття груповою практикою потрібно бути в загальному котлі видатків. Тобто потрібно буде з тих грошей, які йдуть за пацієнтом, відраховувати на утримання адміністрації. А це оплачувати зарплату головного лікаря ПСМД, начмеда, секретаря та ще когось, хто їх обслуговує. Також слід буде оплачувати утримання приміщень, тепло, електроенергію тощо. А ще їх потрібно возити, на що теж потрібні кошти.

Крім того, як сімейний лікар може встигати обслужити пацієнтів оперативно вдома, якщо автомобілями їх ніхто ніколи не забезпечував, якщо у них немає можливості взяти аналізи на дослідження? Це ще раз підтверджує те, що лікарів експлуатуватимуть. Тому й тікають вони за кордон, де їхнє життя і праця належно оцінюється, а професія шанована. 

Мінімальна заробітна плата у сімейного лікаря за кордоном складає декілька тисяч доларів на місяць. Крім фінансової винагороди, сімейні лікарі отримують і соціальні пільги на кшталт місцевих стимулів, які впроваджуються на Дніпропетровщині – це доплати з місцевого бюджету, пільги на оплату комунальних послуг, оплату мобільного зв’язку тощо.

Впровадження сімейної лікувальної практики у Дніпропетровській області здійснюється на основі успішного досвіду організації системи охорони здоров’я в Європі, Північній Америці та власних пропозицій провідних медичних фахівців України. Сімейні лікарі мають високий рівень знань для комплексної оцінки стану здоров’я пацієнта. Усі члени родини з будь-якими проблемами зі здоров’ям зможуть звертатися до свого лікаря, і він надасть необхідну медичну допомогу. 

БЕЗКОШТОВНА І ПЛАТНА МЕДИЦИНА
Реформа передбачає, що частина медичних послуг офіційно стане платною. Безкоштовними будуть послуги із так званого зеленого пакета. До нього увійшла первинна допомога, послуги сімейного лікаря та педіатра, екстрена допомога, тобто термінові операції, спостереження за вагітністю та пологами. А ще – паліативна допомога, що має полегшити страждання смертельно хворих. А от до послуг «червоного пакета», за який хворі повністю платитимуть зі власних кишень, увійшли стоматологія для дорослих, естетична хірургія, відвідування лікарів без скерування та лікування препаратами з недоведеною ефективністю.

Швидкої медичної допомоги як такої вже не буде. Карета «швидкої» приїжджатиме лише для надання екстреної медичної допомоги – під час травм, інсультів, інфарктів. Невідкладну допомогу (якщо вам раптом стане зле, у вас підніметься температура) вам надаватиме ваш сімейний лікар і до нього доведеться добиратися самостійно або ж привезти лікаря додому на таксі. Екстрену медичну допомогу ваш сімейний лікар повинен надавати 24 години на добу 7 днів на тиждень.

У МОЗ обіцяють, що записатися на прийом до лікаря ви зможете, не приходячи до амбулаторії. Все працюватиме в онлайн-режимі. Через кілька хвилин після того, як ваш сімейний лікар випише вам лікарняний листок, ваш роботодавець може побачити його в інтернеті. Але ваша хвороба – це суто конфіденційна інформація. Про діагноз ваш працедавець нічого не знатиме.


Теги: медична реформа, сімейний лікар

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.