Перейти на мобільну версію сайту

RSS

Проблема

СТАДІОН ТАК СТАДІОН. ПРОВАЛЬНЕ "ВЕЛИКЕ БУДІВНИЦТВО"
Ця фраза з'явилася на останніх президентських виборах і швидко стала крилатою. Її вживали, аби підсили протистояння. Не оминули її і політтехнологи, які готували місцеві вибори в Кам'янці-Подільському. Головні конкуренти за посаду міського голови один наперед одного знімали звернення до опонентів, перебуваючи на Центральному міському стадіоні імені Г.Тонкочєєва. Точніше, на тому місці, яке від цього об'єкта залишилося. Чому залишилося? Та тому що не бачити Кам'янцю-Подільському нормального сучасного стадіону ще довго, якщо не ніколи...

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ БУДУТЬ ГАЗИФІКОВАНІ СЕЛА РАЙОНУ? ПИТАННЯ ВІДКРИТЕ
Більше 10 років назад так сталося, що Кам’янець-Подільський район був другим після Летичівського щодо кількості населених пунктів, яких підключено до газової мережі. В останньому на процес газифікації навіть ніхто не сподівався. Якщо в нас станом на 2008 рік блакитним паливом користувалися 32 населених пукти з 123, то на Летичівщині взагалі не було жодного. 

Автор:  Ірина ФУРМАН

ПОВЕРНУЛИСЯ ДО ТРЬОХ
Цього тижня Верховна Рада України ухвалила кілька важливих для країни рішень. Одне з них стосується призначення виборів до місцевих рад на 25 жовтня 2020 року, інше - щодо адміністративно-територіального устрою, а саме про ліквідацію та утворення нових районів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЯКА ДОЛЯ ЧЕКАЄ ЛІКАРНІ РАЙОНУ?
На минулому тижні вкотре обговорювалося питання подальшої долі Орининської районної лікарні №2 та Староушицької районної лікарні №3. Тільки вже не під час засідання сесії районної ради, де двічі не було підтримано рішення про припинення їхньої діяльності і механізму передачі з комунальної власності районної ради на баланс сільських рад. Обговорювалося воно під час роботи депутатського клубу, який збирається вкрай рідко. Але проблема є, її потрібно вирішувати.
Автор:  Ірина ФУРМАН

ВІЙНА ЗА РАЙОНИ ТРИВАЄ
Цього тижня Верховна Рада України планує розглянути проект постанови про утворення та ліквідацію районів (№ 3650). Нагадаємо, що, відповідно до нового поділу районів, у Хмельницькій області має бути не 20 районів, а п’ять. 9 липня під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рішення щодо Хмельницької області залишили без змін.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ ДОПОМОЖУТЬ ДОГОВОРИ?
У Кам’янці-Подільському спорт, на жаль, майже ніколи не був у пріоритеті. Хіба що пора правління містом мера Григорія Тонкочеєва (1953-1962) ознаменувалася будівництвом нового міського стадіону на 11 гектарів землі у центрі міста. Зараз у стадіону залишилося 4,7 гектари.
Автор:  Олег МАЗУРИК

БЛОКУВАЛИ, БО ОБДУРИЛИ...
Восьмигодинний затор у три кілометри утворився 1 липня в Жванці з нашого боку, понад семикілометровий – з Чернівецької області. Його влаштували в селі Атаки мешканці Хотинщини, які заблокували міжнародну трасу Житомир –Чернівці – Порубне.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

1 ВЕРЕСНЯ СКАСОВУЄТЬСЯ
Ще не встиг, для багатьох школярів, завершитися навчальний рік – триває ЗНО, але Кабмін вже визначив як почнеться новий навчальний рік.
– До 1 вересня можна не готуватися – процес навчання знову буде дистанційним, його організовують за новими правилами, прописаним Кабміном, – повідомила Україні т.в.о. міністра освіти і науки Любомира Манзій.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВІДМІНА ДПА, ПРОБНОГО ЗНО ТА ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ
Як воно було сприйнято дітьми і чи хочуть вони цього надалі.
Відміна ДПА для учнів 9-х класів цього року була неочікованою, але для більшості з них приємною несподіванкою. Діти розслабилися і вже без жодних хвилювань ввійшли в канікули. А от для тих учнів 11-х класів, що мали здавати попереднє пробне ЗНО 15 і 17 червня, новина про те, що його скасовують, радше мала негативний ефект. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

ВОВКИ НАБЛИЖАЮТЬСЯ...
– На світанку знайшов свою лайку розтерзаною, – розповідає пан Василь, – я пішов коника вивести зі стайні. Жахливішої картини в житті не бачив. У нього був розпоротий живіт, кишки висіли, і легені було видно. Ми з сином схопила нашого улюбленця і помчали у ветлікарню. На той жах я дивитися не міг, син був біля лайки. Лікарі з ветлікарні на Пушкінській кілька годин намагалися врятувати нашого собаку. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОПТИМАЛЬНО - ТРИ. У НАС - П'ЯТЬ
Що буде з районними радами після утворення нових районів та чому такий поділ Хмельниччини?
Днями Мінрегіон надіслав на погодження проект постанови Верховної Ради України щодо майбутніх районів в Україні. Звісно, що цей проект не є догмою. Ще вноситимуться пропозиції, переконують нас урядовці. Останнє слово - за народними депутатами, які або проголосують за таке районування, або вноситимуть зміни під куполом Верховної Ради.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПЕРСПЕКТИВНІ ПЛАНИ ЗАТВЕРДИЛИ. ГРОМАДИ ПРОТЕСТУЮТЬ
27 травня Уряд завершив процедуру затвердження перспективні плани усіх областей. 
"Затверджені по всій території країни перспективні плани - це двигун змін для окремих громад та країни загалом. Це основа майбутніх територіальних громад. Ми втілюємо в життя принцип «сильна громада – успішна країна»", - прокоментував Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

…І НЕВІСТКА БУДЕ ВИННА
Пилова буря накрила Кам’янеччину. Особливо лячно було в місті, коли стовпи пилу піднялися, здавалося, аж до неба. Видимість була дуже обмеженою. Каньйону взагалі не було видно. Ті, хто на той час опинився просто неба, потрапили під гидотний душ, пісок був скрізь, на зубах, в очах та вухах. Але це ще нічого, просто на очах, перед носом жінки, біля «Фуршету» впала кремезна гілка, і машині збила бампер. Жінку врятував дзвінок на мобільний і вона зупинилася на мить, щоб узяти з сумки телефон. Офіційно зафіксовано 7 повалених дерев у дворах будинків, в парках теж є повалені дерева і безліч гіляк.

ПОЧАТОК ВАЖКИЙ ТА Й КІНЕЦЬ НЕ СКОРО
Непросто живеться в Кам’янці нашому спорту. Крім економічних складнощів властивих всій країні, в Кам’янці важко згадати, коли влада цікавилася спортом, наприклад так, як в Волочиську, Старокостянтинові, чи Дунаївцях. Але віднедавна вони все ж таки зайнялися ремонтом Центрального міського стадіону (ЦМС). Це після того, як від території стадіону в 12 гектарів в 1960-тих роках залишилося трохи менше 5 гектарів на 2000-ні роки. Сьогодні, ми знову поглянемо на ремонт ЦМС. 
Автор:  Олег МАЗУРИК

ЛЮДИ! ПРИПИНІТЬ СПАЛЮВАТИ НЕПОТРІБ
Незважаючи на усі застереження рятувальників та збільшення розміру штрафів, кількість пожеж сухої рослинності все одно не зменшується. З початку року в Кам'янець-Подільському районі вже виникло понад 35 пожеж, спричинених підпалом сухостою на відкритих територіях та сміттєзвалищах. У порівнянні з минулим роком кількість таких підпалів збільшилась у 6 разів та продовжує невпинно зростати.

ЧИ БУДЕ ПРАЦЮВАТИ ЦЕНТРАЛЬНИЙ РИНОК?
Два дні поспіль на цьому тижні зоною соціальної напруги було питання відкриття центрального ринку, який більше місяця знаходиться на карантині. В понеділок 27 квітня активні підприємці, переважна більшість яких ФОПи І і ІІ групи, разом з директором ТОВ "КВЗП"Кам'янець-Подільський" Сергієм Чернявським, який їх повністю у всьому підтримує, зібралися на території ринку аби озвучити свою позицію щодо роботи тут в період карантину.
Автор:  Ірина ФУРМАН

СМІТТЄЗВАЛИЩЕ У НЕБЕЗПЕЦІ
Майже тиждень горіло міське сміттєзвалище. Загорання сталося за три дні до Великодня, 16 квітня близько 19:00. Задимлення помітили з боку кладовища і пожежники його ліквідували. Проте, вже близько 3:00 вогонь спалахнув на тому ж периметрі довжиною 50 метрів і сягав аж 15 метрів у висоту. Гасили вогонь аж два дні і 18 квітня залишилося кілька осередків, які димилися. На Паску, 19 квітня, вогонь знову вийшов на волю. Водою, приборкували його два дні, але ситуація погіршувалася і міський голова скликав комісію, яка прийняла рішення завозити землю та засипати. 70 машин, близько 700 тон землі, висипали на вогнище загорання, а також вилито 600 тон води.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ ЗАЛИШАТЬ "ДНІСТЕР" У СТАРІЙ УШИЦІ?
Дитячий санаторій "Дністер" у Старій Ушиці опинився під загрозою закриття. Через це більше півсотні працівників можуть залишитися без роботи, а діти - без оздоровлення. Питання, як працюватимуть санаторно-лікувальні заклади після реформи в медичній галузі, піднімалося неодноразово. У МОЗ вирішення цієї проблеми перекинули на органи місцевого самоврядування, яким лікувальні заклади підпорядковуються. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ХТО ВІДПОВІСТЬ ЗА БАЗАР?
Більше місяця українці перебувають на карантині, в такий спосіб убезпечуючи себе і рідних від коронавірусу. Ця міра вимушена, адже COVID-19 вже відібрав чимало життів по всьому світу. Наслідки цієї пандемії ми ще довго відчуватимемо, а першочергово вони позначаться на економічному житті країни, бо поки одні заробляли під час епідемії, інші добровільно-примусово відпочивали. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ ВІДКРИЮТЬ РИНОК?

13 квітня міський голова Михайло Сімашкевич зустрівся із підприємцями Центрального ринку та представниками  депутатських комісій з питань медицини та підприємництва. Мова йшла про роботу Центрального ринку, який було закрито на карантин. 

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧОТИРИ ЧИ П'ЯТЬ?
26 березня Мінрегіон спільно з парламентським комітетом провів онлайн-обговорення з регіонами щодо формування нових районів. По Хмельницькій області нині є декілька варіантів формування районів, або ж округів. 
Під час обговорення Хмельницька ОДА пропонувала 5 проєктних районів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НАМАГАЛИСЯ ЗАЛИШИТИ ПРОСТО НЕБА
Ця історія сталася в нашому місті. До старшого брата приїхала із Санкт-Петербургу сестра зі своїм сином, щоб відсвяткувати його ювілей. Анатолію Федоровичу мало виповнитися вісімдесят років. Вирішили зробити сюрприз і зібрати всю родину в ресторані. І він вийшов, але не той. Коли родичі приїхали, виявилося, що у старенького оселився двадцятирічний Сашко, який нещодавно приїхав з Іспанії. Хлопець не кам’янчанин і безробітній. Родині така тісна дружба з різницею у віці в 60 років була зовсім не зрозуміла…
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВЕСНА. БЕЗПРИТУЛЬНІ СТАЮТЬ АГРЕСИВНИМИ
У разі укусу лікарі радять негайно звертатися до медичних установ, адже сказ є небезпечним вірусним захворюванням, яке без надання своєчасної медичної допомоги в 100% випадків закінчується смертю. Отже важливо пам’ятати, що відразу після укусу бігом до медиків. Вони допоможуть.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА КАМʼЯНЕЧЧИНІ ВІДНОВЛЯТЬ 44 ГЕКТАРИ ЛІСУ
Оскільки була аномально тепла й безсніжна зима, лісівники ДП «Кам’янець-Подільське лісове господарство» терміново проводять лісокультурні роботи. Для забезпечення відновлення лісів на площі 44 га в розсадниках підприємства вирощено достатньо садивного матеріалу – дуба звичайного, модрини європейської, горіха чорного, сосни кримської, ялини звичайної та інших лісових порід.

ОДИН ДЕНЬ ІНШОГО ЖИТТЯ
Дуже часто останнім часом в засобах масової інформації піднімається тема проведення другого етапу медичної реформи, який стартуватиме за місяць, починаючи з 1 квітня. Окрім зміни самої моделі фінансування, більшість уваги все ж таки спрямована на подальше існування тубдиспансерів та психіатричних закладів. Якщо з першими відносно все зрозуміло. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

НАРКОТИКИ У НАС ПІД НОСОМ
Минулого тижня ми вже писали про те, що якась погань обписала будинки в одному кварталі з адресою сайту, де продаються наркотики, а на сьогодні вже все місто обписане. Уявіть скільки людей попадеться на цей гачок, особливо дітей, які люблять ходити по сайтах за посиланнями. Поліція не в змозі знайти тих, хто пише ці написи наносить на стіни.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

САМА ЧИ НЕ САМА, АЛЕ ВИННА
Наприкінці робочого дня йду через парк Героїв Євромайдану і що я бачу: на лавці, у сутінках чолов’яга «мотлошить» дівчинку підлітка. Підходжу ближче, о Господи! На холоді в центрі парку двоє займаються сексом, ну просто вся камасутра відкрилася. Хтось викликав поліцію, яка миттю з’явилася біля лавки. Сексуальних партнерів затримали. Дівчина демонстративно сказала про свій вік – їй вже 17, хоча на вигляд можна було сказати не більше 13, чоловіку – до 30-ти. По факту обох забрали до поліцейського відділення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«ЛАС-ВЕГАСУ» В КАМ’ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ НЕ БУДЕ
Не одна родина потерпіла від азартних ігор у підпільних гральних закладах. Чимало людей позбулися власного житла та бізнесу, селяни продавали різну домашню худобу. Розпадалися сім’ї, страждали діти, коли їхні чоловіки та батьки просаджували останні копійки у сподіванні отримати гроші «на халяву». Не зважаючи навіть на те, що вони сидять без крихти хліба. Ці заклади працювали і працюють ледь не цілодобово.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТРИ САНАТОРІЇ ЗАЧИНЯТЬ
На Хмельниччині пропонують закрити три спеціалізовані дитячі санаторії, бо на їхнє утримання не вистачає грошей. У проекті бюджету на 2020 рік фінансуватимуть лише один і, швидше за все, це буде Староушицький санаторій «Дністер». Отже, під закриття пропонують: Кам’янець-Подільський обласний дитячий спеціалізований санаторій, Маліївецький обласний дитячий спеціалізований санаторій «Світанок», Великожванчицький єдиний у області дитячий пульмонологічний санаторій.

ОДНОКЛАСНИКА ВІДПРАВИВ НА ОПЕРАЦІЙНИЙ СТІЛ
Чимало випадків булінгу стаються у школах, коледжах, вишах та навіть на вулицях і в кафе. Зовсім незнайомі люди можуть підійти і почати «качати» свої права перед іншими, намагаючись щось довести. Чи то вищий соціальний статус, чи навпаки проблеми в сім’ї спонукають зазвичай підлітків та молодих людей до злочинів.

ВИ НАМ ВИННІ 300 ГРИВЕНЬ
Новий вид шахрайства вчора прийшов у наше місто. Про це розповів нам наш читач Андрій.
– Мені на телефон вночі прийшло повідомлення, але ліньки було його читати, – каже Андрій. – Вранці знову щось почало пілінькати.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВЗЯЛИСЯ ЗА ЛИСИЦЬ
«КЛЮЧ» неодноразово піднімав тему відстрілу лисиць, які періодично дошкуляють мешканцям міста та району, а також становлять небезпеку як для людей, так і для свійських тварин. Так, з цього приводу, 22 листопада, спеціалістами Кам’янець-Подільського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області провели нараду з представниками Кам’янець-Подільської РО УТМР.

ЗА МОЛОКОМ НА РИНОК, А НЕ НА ТРОТУАР
Третього грудня робоча група у складі представників муніципальної інспекції, міськвідділу поліції, департаментів економіки та архітектури, Держпродспоживслужби і ринків міста провели виїзд на місце стихійного ринку по вул.Князів Коріатовичів з приводу недопущення стихійної торгівлі. Ще раніше стихійна торгівля проводилася з іншого боку вулиці, а вже коли там замостили тротуарною плиткою, стихійники перебралися на протилежний бік.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА ГАНЕБНИЙ ВЧИНОК ПІДШТОВХУВАЛА МАМА
Неодноразово доводилося бути свідком того, у який спосіб намагаються призовники відкосити від служби в армії. І неодноразово вислуховувала, як батьки скаржаться на неправомірні дії працівників військкоматів, мовляв хапають на вулиці й одразу відправляють в армію. Але у батьків напевне очі великі від страху, а їхні сини ще й прибріхують, що ні з того, ні з чого їх десь там хапають.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАВІТЬ В ОРГАНАХ ПАРАЗИТУЮТЬ
Ветеринари здивовані, що в середині листопада на собаку напали кліщі. Зазвичай чотирилапих вражають ці створіння наприкінці весни та на початку осені, коли на дворі тепло. А тут якесь аномальне явище, але йому є пояснення – затяжна тепла осінь, от і кліщі активізувалися.
Ці створіння є розповсюджувачами грізних і поширених інфекцій...

У ХАЩАХ ЛЕЖАЛО ГОЛЕ СТВОРІННЯ
Собака забігла в кущі та витягла звідти чудовисько, яке дивно хрипіло. Господар, який підійшов, відразу не міг збагнути що це і тільки згодом зрозумів – це звичайний рудий лис. Точніше колись це був лис, а зараз перед ним лежало майже голе створіння, в ранах, з покрученими вухами...

НЕ ПИТАЮТЬ, А ДО КУПИ ЗБИВАЮТЬ
Схоже, що Хмельниччина має намір вирватися у лідери децентралізаційного процесу, принаймні всі кроки в цьому напрямку робляться. Нещодавно Мінрегіон оприлюднив черговий рейтинг областей щодо формування спроможних громад. Третє місце в цьому списку посідає Хмельницька область, поступившись лідерам реформи – Житомирській та Дніпропетровській областям, які займають відповідно перше та друге місце.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СЕРЕД НИХ МОЖЕ БУТИ ВАША ДИТИНА
Тема наркотичної залежності і проблем, які з нею пов’язані, завжди буде актуальною. І хоча ще 50 років тому про неї не говорили, це не значило, що тоді цієї біди не існувало. Просто це все категорично замовчувалося, адже проблема стосувалася переважно представників культурної та політичної богеми.
Автор:  Ірина ФУРМАН

СТРЕС ДОРІВНЮЄ ВИГОРАННЯ
Дедалі частіше ми зіштовхуємося з незрозумілим станом втоми, поганого настрою, депресії. Ми нарікаємо на погоду, пору року, навколишнє оточення. Такі стани присутні в житті кожної людини, але з них легко вийти, якщо відпочити, підняти настрій хорошою музикою чи приємним спілкуванням з друзями. Але є ще такий не медичний діагноз як професійне вигорання. І воно вражає людей, чия робота пов'язана з постійним спілкуванням – у лікарів, психологів, педагогів, менеджерів, робітників соціальних служб...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

АФЕРИСТИ БУЛИ І БУДУТЬ, НАЧУВАЙТЕСЯ!

– Мені телефонувала подружка з Дніпра і розповідала, що у них у місті орудують аферисти, які намагаються впихнути якісь сумнівні товари, – розповідає пані Олена. – Пристойного вигляду молодий чоловік на пристойному автомобілі розповідає задушевні історії про те, що його обдурила кохана, яка замовила товару на 40 тисяч гривень, а він привіз їй його по дуже вигідній ціні. 

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛЮДЕЙ ТЕЖ ВИКИДАЮТЬ
Час від часу, то в одному кінці міста, то в іншому вранці, а інколи і у вечорі кам’янчани спостерігають на зупинках громадського транспорту небажаних квартирантів – безхатьків. Місцевих вже знає кожна собака, вони кучкуються в центрі міста – біля базару, де їх підгодовують базарники за допомогу у перенесенні вантажів. А от заїжджі туляться на окраїнах, де їх практично ніхто не займає, а навпаки ще й підгодовують.  
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МОБІЛЬНІ ДОШКУЛЯННЯ ЧИ ЦИВІЛІЗАЦІЯ?
Цивілізація і безпардонна поведінка кожного з нас вже зашкалює. Мова йде про таке благо цивілізації як мобільний телефон і без якого нині просто неможливо жити. Він не дає спокійно жити вчителям, лікарям, соціальним працівникам, публічним людям. Ними, через нахабність учнів, які не записали домашнього завдання чи просто хворіють, батьки хочуть навести довідки про своїх чад, хворі та пацієнти, які не уважно слухали призначення щодо лікування чи просто вирішили вже енний раз поспілкуватися, бо немає з ким, бабусі-клієнти соціальної сфери теж можуть зателефонувати у будь-який час до соцпрацівника, щоб скоротати свою самотність. І байдуже їм усім, що хтось відпрацював робочий день і хоче відпочити, що є власна сім’я, яка потребує уваги та піклування, є якісь проблеми, які потребують часу на їхнє вирішення, а людина має відволікатися на десятки таких телефонних дзвінків.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОНТРОЛЬ ВОДИ
Контроль за станом води у басейнах Кам'янця-Подільського покладений на адміністрацію самих закладів.
Відвідування фізкультурно-оздоровчих, спортивно-розважальних закладів, аквапарків, фітнес-центрів з плавальними басейнами за останні роки набуло неабиякої популярності. Такі заклади відвідують організовано групами, класами, тут організовується сімейне дозвілля.

ВІД ПРОЕКТУ ДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
Ми вже писали про ситуацію із ремонтом нашого Центрального міського стадіону ім.Тонкочеєва (див. «Ключ» №25 та №29 за 2019 р.). 
8 жовтня на офіційному сайті міської ради з’явилося повідомлення, що: «Державний фонд регіонального розвитку виділив 3 млн грн на ремонт стадіону імені Г.А. Тонкочеєва.
Ці кошти разом зі співфінансуванням з міського бюджету в сумі 350 тис. грн заплановано використати вже до кінця року.
Автор:  Олег МАЗУРИК

ПОДУМАЙТЕ ПРО НАЩАДКІВ, УСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ
Існують різні типи злочинів: грабіж, крадіжка, вбивство, зґвалтування тощо. Злочину, про який піде мова далі, можна сміливо дати назву «зґвалтування природи».
– Дівчата, допоможіть, – стурбовано звучить у слухавці телефону. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«СПЕЦКОМУНТРАС» ПОТРІБНО РЯТУВАТИ
– Хтось вперто намагається вбити наше комунальне підприємство «Спецкомунтранс», яким керує Сергій Гжебовський, – кажуть працівники «Спецкомунтрансу». – Підприємство він отримав у занедбаному стані і практично банкрутом. Ми тоді навіть зарплати не отримували, працювали як альтруїсти. У нас не було нормальної техніки, хоча й зараз немає, але тоді все було металобрухтом. З його приходом ми почали самі ремонтувати і відновлювати спецтехніку, латати контейнери. Тоді місто потопало у смітті, адже не було на чому його вивозити.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

А ПОТІМ ПУЩУ ГАЗ
«В нашем доме поселился замечательний сосед...», – ствердждується у відомій пісні, а от у будинку на вул.Пушкінська оселився ненормальний сусід, – це йдеться у зверненні обурених мешканців з Пушкінської, 37. Взагалі вважається, що найближчі родичі – це сусіди, і як родичів, так і сусідів не обирають, але... 

ЗУХВАЛІСТЬ ЗАМІСТЬ КОНКРЕТИКИ
25 вересня розпочала свою роботу комісія, створена міським головою, щодо встановлення причин нестерпного запаху в старовинному приміщенні міської лікарні (колишній земській лікарні). Комісія, яку очолив заступник міського голови Василь Сукач, розпочала роботу з приміщення швидкої допомоги. На той час їдючого запаху на другому поверсі, який знаходиться над приватним ритуальним центром, не було. Як і не було його в приміщенні ритуального центру, хоча там на той час знаходився покійник. Смороду не було в коридорі центрального входу в лікарню. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СТО ТИСЯЧ ЧЕРЕЗ СТРИБОК
Минулого тижня до редакції зателефонувала молода пані у відчаї і розповіла про те, що в неї погоріла вся побутова техніка від перепаду напруги в електромережі. І дійсно, це дуже болісно й образливо, адже люди чесно трудилися і важко заробляли на дороговартісну техніку. Уявіть собі, що з ладу вийшов холодильник, повний заморожених ягід та овочів на зиму, не працює комп’ютер, телевізор, пральна машина, котел опалювання та різна дрібна техніка – мікрохвильовка, міксер тощо. Де нині з нашими зарплатами взяти понад сто тисяч незапланованих витрат?
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛІТАЄ У ПРОМЕНЯХ І НЕ ЛИШЕ
Кожен ранок, прямуючи на роботу, ступаю на вулицю і відразу зла не вистачає. У взуття потрапляє пил, пісок, і ти мусиш цілий день відчувати через це дискомфорт. Але він потрапляє не лише у взуття, а й на всю тебе і хочеться негайно прийняти душ. Та попереду робочий день, і мусиш йти далі, взявши нерви у кулак. Звикнути до цього дискомфорту неможливо, але що ж зробиш. Починаєш подумки шукати можливості, як уникнути потрапляння на тебе різного бруду. І в пам’яті спливають спогади дитинства...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯКЩО ШУМИТЬ І СМЕРДИТЬ
Ми проживаємо в будинку, де сусіди постійно роблять ремонти і у нас завжди шум та сморід від фарби. Ми розуміємо, що ремонт житла потрібно проводити, але ж як нам бути? У нашому будинку сім під’їздів і хто що хоче, те й робить, а ще й за вікнами незабаром проводитиметься будівництво. Знову шум, бруд і пил. Крім того, кілька років тому збудували дорогу, якою проїхати було нереально, ми усі дуже раділи, але проводилося будівництво на Васильєва, 5 і асфальтове покриття у окремих місцях почало руйнуватися від важких будівельних автомобілів та різної спецтехніки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЩОРАЗУ «ЧЕКАЙТЕ ДВА ТИЖНІ»
– Я два тижні намагалася потрапити до невропатолога, – скаржиться пані Тетяна. – У мене був предінфартний стан. Щодня дзвонила в реєстратуру міської поліклініки і щоразу мені відповідали, що запису на найближчих два тижні немає. Знайома мені каже, давай зайдемо через інтернет і подивимося, на коли можна записатися. Натиснувши кілька кнопок клавіатури комп’ютера, на екрані висвітлився графік прийому лікаря, і вільні місця для запису були...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХАЛЕПА
Якщо у вас є необхідність опорожнити шлунок і ви не можете, то можете прийти у міську лікарню, що на Пушкінській до колишнього приймального відділення, і вас точно виверне.
За минулий тиждень пролунало багато скарг від пацієнтів, їхніх родичів та друзів та й від самих медиків з приводу того, що в приміщенні лікарні жахливий, їдючий запах якоїсь хімічної сполуки. Медики просять охоронців та чергових ще з 05:00 відчиняти двері і максимально довго їх не зачиняти, щоб протягом виносило сморід. Але й він не допомагає, адже 4 вересня автору цих рядків довелося відчути на собі усі принади.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛЕДЬ НЕ НАКЛАВ НА СЕБЕ РУКИ
Минулого тижня ледь не попрощався з життям кам'янчанин, який розлучився з дружиною. Він після процесу розлучення взяв пляшку горілки, залив оковитою горе і на власному мікроавтобусі вирішив поставити крапку у своєму житті – натиснув на газ над урвищем Смотрицького каньйону. Кілька разів газував і газував, але ці його дії помітила подружня пара, яка на той час відпочивала в Старому місті. Жінка підбігла до потенційного самогубці і почала його відволікати, а тим часом інша перехожа викликала поліцію.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БУТИ ЧИ НЕ БУТИ БАСКЕТБОЛУ?
І знову про баскетбол. Не встигла баскетбольна команда «ДіДіБао» виграти перший у своєму житті чемпіонат України й прославити Кам'янець-Подільський, як нові виклики з'явилися перед спортсменами. І нині це участь у Вищій баскетбольній лізі. Чи гратиме там «ДіДіБао» і чи заволодіє таким омріяним кубком «КлюЧ» поцікавився в президента БК «ДіДІБао» Андрія Бойка.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОРОЩАВАЙ, «УСПІШНИЙ МЕНЕДЖЕРЕ!»
«КлюЧ» дізнався, що головний лікар НКП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Інна Клим збирається після відпустки попрощатися зі своєю посадою. Наразі вона перебуває у відпустці, а вже з 16 вересня не буде очолювати Центр. Можливо, новий головний лікар зможе стати по справжньому ефективним менеджером, а не лише хвальком на інтернет-сторінках Національної служби здоров’я. Напевне, ця публікація «#ГоловнийЛікарУспішнийМенеджер» і стала крапкою її кар’єри. Справжню свиню підсунули її колеги, які написали про її «досягнення» і вішання за це їй медалей. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕЩЕПЛЕНІ: ПУСКАТИМУТЬ ЧИ НІ?
В Україні дітей, які не матимуть обов’язкових щеплень, не будуть допускати до навчання у садках та школах.
Про це заявили глава Міністерства освіти й науки Лілія Гриневич та виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун під час прес-конференції.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРО ВБИРАЛЬНІ, СМІТТЯ, ДОРОГИ, ЕКОЛОГІЮ
На початку липня Міністерство охорони здоров’я опублікувало проект змін до «Державних санітарних норм і правил утримання територій населених місць». У проекті передбачено більше громадських вбиралень, контейнерів для сортування сміття та лавок на вулиці і водночас заборонено пісок на дорогах, омолоджувальне кронування і вигрібні ями. Але цей проект ще на стадії обговорення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БІЛЯ «ВОДОГРАЮ» «ЗАМІНОВАНО»
У нашому кварталі оселився капосний сусід. Саме так можна охарактеризувати родину, яка оселилася на Тімірязєва, 38. Спочатку вони порушили природні зливові шляхи, і сусідів з нижніх будинків під час дощів почало заливати. Брудні потоки води прямували просто на їхній будинок. Потім на своє будівництво сусід возив новенькою дорогою будматеріали, хоча були інші під’їзні шляхи. Дорога піддалася руйнації. Потім загородив високою огорожею об’єкт чужої власності – трансформаторну підстанцію...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«ДІДІБАО» ПРОСИТЬ ПІДТРИМКИ. НЕ ТІЛЬКИ МОРАЛЬНОЇ
Цього місяця стартує баскетбольна Вища ліга, в яку точно потрапляє кам’янецька баскетбольна команда «ДіДіБао». Та чи гратимуть хлопці й чи гримітиме знову слава про Кам’янець-Подільський, ми запитали в президента БК «ДіДіБао» Андрія Бойка.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТАМ ТАКИЙ ШТИН СТОЇТЬ!
До редакції в істериці телефонували мешканці багатоквартирних одноповерхових будинків з Пушкінської, 10 (а, б, в) з приводу того, що їм просто перекрили кисень, і просили негайно приїхати.
І дійсно, ще від зупинки біля НВК №13 був нестерпний сморід. Спочатку подумала, що це перед дощем смердять відстійники. З наближенням до мешканців, які зустрічали біля магазину №26, що навпроти школи слабкозорих, сморід сильнішав і перекривав дихання. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОПРОСИЛИ ПРИБРАТИ – ОПИНИВСЯ В ПРИЙМАЛЬНОМУ
Надзвичайна подія сталася нещодавно в ПДАТУ. Проректор змусила лаборантів, прибиральниць та студентів-першачків прибирати територію стадіону. Видали реманент та гумові рукавички. Папірці, недопалки, пляшки, упаковка та ще багато різного сміття довелося позбирати. А от в одному місці, ближче до будинків, була ціла купа побутового і будівельного сміття, серед якого предмети жіночої гігієни, і навіть ціла купа шприців.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

З ХІРУРГІЇ ВІДРАЗУ У «ВИШЕНЬКИ»
До редакції зателефонували обурені пацієнти хірургічного відділення і запитали: «Ми що вже лежимо в «Центрі ритуальних послуг»? Сьогодні вранці на приміщенні міської лікарні вже повісили таку вивіску. Це щоб хворих з третього поверху відразу зносили вниз і у «вишеньки». І ми дійсно пересвідчилися, що такий напис на приміщенні лікарні (історична будівля земської лікарні) вже є. Це приватна структура, яка надаватиме танатологічні послуги. Так записано в призначені орендованого приміщення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ШВИДКА У ПОДАРУНОК, А ПОСТАВИТИ НІДЕ
1 серпня на лінію вийшла новенька карета швидкої допомоги, яка надійшла нашому місту від «Фонду Рената Ахметова». Таких автомобілів на базі «Пежо» наше місто має вже сім. Карета обладнана за останнім словом медичного прогресу. Там дихальне та кардіологічне обладнання, для рятувальних робіт та прийняття пологів. Автівка буде обслуговувати бригаду інтенсивної терапії, тобто виїздитиме на аварії, різні кримінальні випадки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БРЕХНЯ ВИЛИЛАСЯ ЛИШЕ ШТРАФОМ ПОЗИВАЧУ
Виборчий процес у місті, напевне, ще не закінчиться, завжди знайдуться незадоволені і без судових позовів не обійтися. Окрім того, що нашу окружну виборчу комісію №193 Центр­виборчком відправив на уточнення, а тепер ще й до суду потягнули. Та не лише їх...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛИШЕ ОДНА ДРІБНА КРАДІЖКА ПРИНЕСЛА МАСУ ПРОБЛЕМ
Ситуація анекдотична і на перший погляд малозначима, а можливо й не варта уваги. Але... Проблема досить серйозна – крадіжки і дитячі долі.
26 липня, близько 17:00, дві подружні пари у стані алкогольного спяніння рухалися вулицею від річки з відпочинку і котили дитячу коляску з п’ятимісячною дитиною. І напевне, дещо не добрали оковитої, бо шукали де б на халяву виправити ситуацію.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СПОЧАТКУ ЗАЛІЗ У ДУШУ, А ПОТІМ І В БІЗНЕС
Ця історія почалася десять років тому, коли Лучано і Людмила побралися. До цього італійський чоловік постійно їздив туди-сюди, адже іноземець не може перебувати в Україні більше 90 діб.
Людмила пожаліла чоловіка, бо ж він був безпорадним.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВАЛЕРІЙ СЛОБОДЯН: «ВИ – АФЕРИСТИ»
16 липня пройшла зустріч майбутніх власників квартир (вул.Розвадовського, 5), які свого часу почала зводити Хмельницька БК «Перлина мікрорайону», із головним архітектором міста Ігорем Пиріжком, депутатською земельною комісією (Валерій Слободян, Андрій Мастикаш, Артем Дюднєв), представником архібудконтролю Олександром Свиридою та власне будівельником.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВОКЗАЛ НЕ ЗАМІНОВУВАЛИ, АЛЕ ГРАНАТА БУЛА
13 липня начальник поліції Юрій Білянський провів прес-конференцію з приводу інциденту, який трапився після 20:00 12 липня на залізничному вокзалі. У поліцію надійшло повідомлення про замінування приміщення залізничного вокзалу.
Негайно з вокзалу було евакуйовано людей, перекрито рух автотранспорту на Привокзальній, з 20:15 припинено роботу залізничного вокзалу, яку відновили о 23:00 і почалася перевірка інформації.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧЕРЕЗ «ПРОЗОРО» ЗІРВАЛИ ВІДПОЧИНОК
2 липня пройшла прес-конференція за участю заступника міського голови Вадима Савчука та директора департаменту соціального захисту населення Людмили Позинюк з приводу того, що діти учасників бойових дій, чорнобильців, багатодітних та малозабезпечених сімей, обдаровані, ті хто перебуває на диспансерному обліку в дитячій поліклініці, та інших пільгових категорій, які оздоровлюються на морі у позаміському дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Салют» в селі Коблеве Миколаївської області потруїлися.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

У БІЛОМУ ХАЛАТІ І З ЧОРНОЮ ДУШЕЮ
Усю ніч промучилася від нестерпного болю жінка. Ще у вечорі сімейний лікар направив її на УЗД з підозрою на сечо-кам’яну хворобу. Вранці вона й вирушила на дослідження. Дитину не було з ким залишити, і вона взяла її з собою.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА КРАЮ БЕЗОДНІ
Минулого тижня наклала на себе руки молода жінка і залишила сиротами двох своїх малолітніх дітей. Як таке могло статися, чому рідні, близькі і подруги недогледіли нестерпного душевного дискомфорту?
Суїцид – це таке страшне слово, це величезний гріх, адже природа дала тобі життя, а ти взяв його й обірвав.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДАВ АДРЕСУ ПЛЯЖУ В ДУБАЯХ
Жахи і ганьба нашого українського суспільства, яке не може і не хоче постояти за честь і незалежність жінки та дитини, які лише в свята декларують турботу про маму і дитя. Насправді ж у звичайному житті вони покинуті напризволяще, здебільшого вони потерпають від насилля домашнього, морального, економічного... 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СМІТТЄВА КАТАСТРОФА НА ПОРОЗІ
Скоро в місті може статися сміттєва катастрофа, чи екологічна, а можливо й львівська. Ростуть зарплати, підвищується вартість пального, запчастин, а от тариф на вивезення сміття впродовж років залишається незмінним. Зрозуміло, що ніхто з нас не хоче платити більше, але оце наше бажання й може призвести до загибелі комунального підприємства «Спецкомунтранс».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТЕЛЕФОННИЙ ТЕРОР – РЕЗУЛЬТАТ САМОТНОСТІ
Новий вид телефонного терору народжується в нашому місті. Раніше українці, і зокрема кам’янчани, потерпали й досі потерпають від колекторських фірм, які тероризували дзвінками та sms-сками людей зовсім не причетних до кредитів. Вони телефонували родичам і друзям тих, хто брав кредити, вдень і вночі, погрожували їм притягненням до кримінальної відповідальності, а також фізичною розправою тощо... Бувало, що доводили бабусь і здебільшого сільської місцевості до самогубств та до психічних розладів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАСАМПЕРЕД ДУМАЙТЕ ПРО СЕБЕ
Триває реформа в медицині. Почалася вона з первинної ланки. Зрозуміло, що впроваджуючи щось нове, набивають гудзів, набираються досвіду і відразу виправляють помилки та намагаються вдосконалитися. А в нашому місті, напевне, не ведеться роз’яснювальна робота на рівні первинної ланки, тобто в програмі сімейної медицини. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СЕРГІЙ БАБІЙ: «МИ ВПЕРШЕ КЕРУВАЛИ ВОДОЮ»
Негода розгулялася саме у День міста і зіпсувала свято. Окрім того, вона наробила ще й біди в місті та районі. Розпочалась злива після обіду. Її перші пориви давали сподівання, що свято все ж таки відбудеться. Але вже близько 15:00 завіса з дощу розвіяла останні надії. Дітей з вчителями, які були задіяні в програмі свята, укрили в одній із шкіл. Напередодні, 17 травня, довелося відмінити фестиваль «Фортеця dj fest», який мав проходити у Старій фортеці. Організатори перенесли захід у нічний клуб, а тим, хто залишився незадоволеним такою альтернативою, пообіцяли повернути квитки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

САРНУ ПОСЕЛИЛИ У БАБИ ЯГИ
Вранці 20 травня на подвір’я домоволодіння на вул.Суворова, 18 заскочила косуля. Переполох був шалений. На малесенькій території двору самець косулі стрибав зі сторони в сторону, раз по раз натикався головою на сітчату огорожу і пошкодив собі мордочку. Дворовий собака зривався з прив’язі. 
Цю картину побачили діти НВК і покликали вчителів, ті в свою чергу підняли господарів.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

УХИЛЯНТИ МАЮТЬ ЗДАТИСЯ
До 1 червня триває призов на військову службу. Наш ОМВК вже відправив до війська 90 юнаків.
Як не прикро, але є ухилянти – це ті, хто робить усе, аби не служити народові України. Їх на сьогодні набралося аж понад дві тисячі. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РУСЛАН НЕСТЕРОВ: «ВАШ ХЛІБ СКОРО ЇСТИ НІКОМУ БУДЕ», або ПЕРЕТВОРИМОСЯ НА ЧУПАКАБР
У понеділок, 13 травня, голова Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Руслан Нестеров спіймав на гарячому водіїв вантажівок компанії «Кернел», які набирали з річки Мукші воду. Що цікаво, дозволів від екологів водії не змогли надати. Як і не надав їх агроном компанії Василь Блащук, який приїхав доводити, що дозвіл є. Він обурювався, мовляв: «Ми стараємося, годуємо всю країну хлібом, а нам палиці в колеса встромляють!». На що Руслан Олегович відповів: «Якщо такими темпами і методами компанія працюватиме, то скоро в Україні не буде кого годувати.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОВЕРНУЛИСЯ ДО ТЕЩИНОГО ЯЗИКА ТА БЕЗПЕКИ
Хтось може подумати, що це першоквітневий жарт, але ні. Продовжується капітальний ремонт Тещиного язика, ділянки автодороги Н-03 Житомир-Чернівці у селі Гуменці (269-275 км). Підрядним підприємством ТОВ «Енергетично-дорожнє будівницво» відновлено будівельні роботи. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЩЕ Є НАД ЧИМ ПРАЦЮВАТИ
Третього квітня було підведено підсумки медичної реформи первинної ланки. Вони пройшли в приміщенні амбулаторії сімейної медицини №3, яка розташована на Васильєва, 15, за участі міського голови Михайла Сімашкевича, народного депутата Володимира Мельниченка, заступника міського голови з гуманітарних питань Вадима Савчука, начальника управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка та головних лікарів медичних закладів міста.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗАЛИШИЛИСЯ ЖИВИМИ

Що спонукає самогубців на останній крок?
Напевне, вже стало модою в нашому місті зводити рахунки з життям на Новопланівському мості. Люди приїжджають у наше місто, щоб побачити Стару фортецю, визначні місця, пролетіти підвісною дорогою в каньйоні, одружитися за добу, навчатися у виші...
А от 20-річний юнак приїхав з Хмільника і за годину до півночі стрибнув у прірву. Про це 4 березня поліцію повідомили перехожі. Вони бачили, як хлопець переліз через огорожу Новопланівського мосту і зник у безодні.
Продовження читайте на с.3

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СЛУХАЛИ «ДОБРОБУТ» І «ЖИТЛОВИК»
Першого березня пройшло засідання комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення. Спочатку розглянули сесійні питання і зокрема, відповідно до плану роботи міської ради, про звіти комунальних підприємств міста. Цього разу слухали звіт двох КП – «УК «Добробут» та «УК «Житловик».

ЗЕМЕЛЬНИЙ ШКАНДАЛЬ
«А хто ми є на своїй землі, господарі чи батраки, яких ніхто не поважає? А чи будемо ми терпіти брехню та обман від тих, хто у гонитві за надприбутками легко переступає усі межі людяності та сорому?» – саме такі питання змусили діяти власників паїв села Гаврилівці, які зажадали провести зустріч зі старшим менеджером агрохолдингу «Енселко Агро» Марією Яровою 23 лютого.

ПЕРЕДАЄТЬСЯ НАВІТЬ ПОЦІЛУНКОМ
До редакції звернулася Лариса Павлівна і з обуренням запитала, чому ми не ведемо просвітницької роботи щодо захворювання на герпес.
– Виявляється в нашому місті епідемія герпесу, – стверджує читачка. – Якось, вийшовши з маршрутки, я торкнулася обличчя і в мене одразу вискочив піхур на губі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОСТЕРІГАЙТЕСЯ БЕЗПРИТУЛЬНИХ ТВАРИН
У нашому місті відомі непоодинокі випадки сказу у домашніх тварин – собак і котів. По Кам’янцю бігають зграї безпритульних тварин і кидаються на людей. Також можна побачити, як дітки гладять котиків та цуценят на вулиці. Добре, коли батьки прививають своїм дітлахам любов до братів наших менших, але нині як ніколи слід бути дуже обережними, адже на вулицях чатує смертельна небезпека. Є вже випадки, коли до ветеринарів звернулися власники тварин, у яких фіксували сказ. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

А ВОНИ ПИЛИ ЧАЙ
У неділю в 3,5-річної Софійки різко піднявся ацетон. Матуся спочатку консультувалася з сімейним лікарем, який давав поради. Потім до дитини виїжджала швидка допомога, але нічого вдіяти не вдалося. Тож було прий­няте рішення їхати в дитячу лікарню (відділення). 

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТАК, ВСЬО! УСПОКОЇЛАСЬ!
У редакцію газети «Ключ».
 «Ганебна історія сталася 4 лютого зі мною в амбулаторії сімейної медицини на вулиці Космонавтів, – пише дружина офіцера, який разом із її батьком захищають суверенітет нашої держави на сході України Марина Тараник». 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ІЗ СЕМИ П’ЯТЬ ЗАГИНУЛО
Надзвичайна ситуація сталася на «Лебединому озері», коли вже одну хвилину крокував на кам’янецькій землі Новий 2019 рік. Саме тут з’явився різкий запах нафтопродуктів, дзеркало води вкрилося масляною плівкою. А вже через 12 хвилин рятувальники у спеціальних гумових костюмах діставали із води сімох лебедів, які вже встигли наковтатися цієї отруйної рідини і скупатися в ній.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВЖЕ МАЄМО СІМ СКАЖЕНИХ
УТМР отримало дозвіл на діагностичний відстріл червоної лисиці.
Цих тварин у нашому регіоні розвелося вдосталь. Перший вихід мисливців був 17-18 листопада. Вони вполювали 52 особини, з яких 37 відправлено на дослідження на сказ. І що ви думаєте, незважаючи на пероральну імунізацію, яка проводилася в жовтні, діагноз аж у сімох лисів виявився позитивним, тобто всі вони мали захворювання на сказ. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МЕНІНГІТ ЛЮТУЄ
З початку листопада на Кам’я­неччині розпочалася хвиля гострих менінгітів. Хвороба вже вклала на лікарняні ліжка 8 мешканців міста: двоє хворих госпіталізовані у важкому стані у Хмельницьку інфекційну лікарню, шестеро лікуються в інфекційному відділенні міської лікарні №1. Про це повідомляє завідувач відділення організації епідеміологічних Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ» Алла Грицай.

А ЧИМ МИ ГІРШІ?!
– А чим ми гірші? – з таким запитанням звертаються кам'янчани, читачі «Ключа». – У різних мікрорайонах проводять ремонти доріг, внутрішньодворових проїздів, будинків, дахів, а про нас забули і завжди забували, – кажуть мешканці окраїнних районів міста. Інші звинувачують депутатів свого округу, мовляв десь роблять, а в нас ні. Напевне, там кращі обранці.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВІД ДОБРА ДОБРА НЕ ШУКАЮТЬ
У селі Лучки Староушицької об’єднаної територіальної громади селяни зважилися на справжнісінький бунт. У середу, 19 вересня, вони вийшли на поля, аби нарешті з’ясувати, де їхні законні земельні наділи, які, на їхню думку, тамтешній аграрій незаконно обробляє. Земельне питання у Лучках чорною хмарою нависло з початку цього року. До того лучани мирилися з несправедливістю, зневажливим до себе ставленням, й навіть не намагалися шукати правди, адже підтримки від когось годі було чекати. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДРУЖКА ВИГНАЛИ З ДОМУ
До редакції завітала пані Олена і зі сльозами на очах розповіла про дві собачі історії, до яких була причетна. Біля будинку на розі Пушкінської і Грушевського живе покинута собака. А на Черемушках жінка, щоб помститися чоловікові, морить голодом песика і котика.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗЛОВІЩИЙ БОТ СТОЇТЬ НА ПОРОЗІ
Нова біда пришла в український дім. Вона несе смертельну небезпеку нашим дітям і звати її МОМО. У світі зареєстровано вже кілька випадків підліткових самогубств через інтернет-бота Момо. Програма вступає у контакт з дитиною, залякує її і спонукає накласти на себе руки. У серпні Момо дісталася і до України.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БУТИ ЧИ НЕ БУТИ В ІНТЕРНАТІ?
До 2025 року держава планує відмовитися від інтернатів та інших інституцій подібного типу. Основна увага у вихованні дітей соціально вразливих верств населення приділятиметься дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім’ям, опікунам. Майбутнє реформування уже цього року відчули на собі колектив, батьки та учні Орининської школи інтернат І-ІІІ ступенів. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

АВТІВКИ – МАЙНО, ЩО ШВИДКО ПСУЄТЬСЯ
22 серпня Постановою Кабміну внесено зміни у Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів. Прокоментувати ці зміни ми попросили начальника територіального сервісного центру 6843 Олега Ганзюка.

ШАНТАЖ НЕ ПРОЙДЕ
Досить часто у батьків виникають питання, коли є потреба чи просто хочуть поїхати зі своїми дітьми за кордон. І добре, якщо все добре. Але трапляються випадки, коли батьки розлучені і не можуть знайти порозуміння. Тоді страждають невинні діти.  
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХОЧЕМО ЄВРОПЕСЬКИХ СТАНДАРТІВ З УКРАЇНСЬКИМ ФІНАНСУВАННЯМ
Лише лінивий нічого не писав чи не говорив про медичну реформу. Нині вона на часі і нею переймаються всі.
65% людей, які помирають в Україні від сердечних захворювань, могли би бути врятовані за наявності вчасної консультації або необхідної першої допомоги. І саме реформа первинки у сільській місцевості покликана забезпечити територіальну доступність до медичних закладів та профілактику кваліфікованими лікарями на місцях...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРО СУБСИДІЇ МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ОН-ЛАЙН
Щоб дізнатися призначено чи не призначено вам субсидію, тепер не потрібно телефонувати в управління соціального захисту населення. Міністерство соціальної політики України відкрило доступ до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій. 

ПОЗИЧАЛЬНИКИ МАЮТЬ БУТИ ЗАХИЩИНИМИ ВІД КРЕДИТОРСЬКИХ ПАСТОК
«Ключ» вже писав про наслідки фінансової безграмотності населення і про пастки кредиторів, які очікують людей і які наслідки з цього бувають. Цікаво те, що пересічний громадянин з такими хитрощами потрапляє у кабалу. Але в Україні створюється нова система захисту прав споживачів фінансових послуг.

ПЕРЕБІГАЛА, ВРІЗАЛАСЯ В МАРШРУТКУ, ПОТРАПИЛА ДО ЛІКАРНІ
Чи то всі українці, чи лише кам’ян­чани зовсім незаконослухняні люди. Нині мова про пішоходів. У нас завжди жвавий рух як автомобілів, так і пішоходів у самому центрі міста – на проспекті Грушевського (біля ринку). Тут встановлені світлофори з таймерами. Зазвичай, якщо хтось ще не знає – на зелений дозволено рух, на червоний слід стояти. Але де там! Частина пішоходів чемно стоїть і очікує дозвільної команди на рух, а окремі екземпляри і, що цікаво, навіть бабусі, як танки пруть під колеса автівок. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОДОЛАВШИ НЕЗРУЧНОСТІ, СТАНЕ КРАЩЕ
У понеділок мешканці Привокзальної, 24 (на розі Привокзальної та Пушкінської) перекрили рух автотранспорту, який з об’їзної дороги пішов по вулиці Пушкінській і здіймає таку куряву, що можна стати на ту хмарину, і вона тебе підніме. Особливо густий пил, коли проїжджають фури. 
Досить того, що газові викиди стоять завісою, та ще й порохи від мучки, якою засипали ями. Її за колесами розвезли по всій Пушкінській, вона просочується в квартири. 

АБО ПІДПИШИ ДЕКЛАРАЦІЮ, АБО ПЛАТИТИМЕШ
Повним ходом йде медична реформа. Уже багато пацієнтів підписали декларації зі своїми сімейними лікарями, і ті міста, які уклали угоди з Національною службою здоров’я, з липня отримали омріяні «гроші, які йдуть за пацієнтом». На жаль, наші лікарі залишилися з носом через бездіяльність головного лікаря ПМСД, але пацієнти з інших лікарських дільниць та населених пунктів, які встигли підписати декларації з лікарями, їхніми послугами вже користуються, а медики за них грошей не отримують, тобто працюють на громадських засадах. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТЕЛЕФОННИЙ ТЕРОР
«Уже другий рік потерпаю від телефонного терору з боку різних кредитних установ, які роздають наліво й направо кредити», – скаржиться по телефону пані Тетяна.
І дійсно, це не перша скарга наших читачів з цього приводу. Пройшовши містом, встановили, що всі зупинки, багато парканів і стін будинків та стовпи заклеєні рекламними листівками різних кольорів і штибу. Один наперед одного різні кредитні установи вправляються в дотепності...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СТРАШНИЙ ДІАГНОЗ НЕ ПІДТВЕРДИВСЯ
Страшний діагноз підозрювали в дворічної дівчинки – поліомієліт, але, на щастя, він не підтвердився.
Дитина занедужала ще 11 липня. У неї з’явилися нудота, блювота, млявість, відсутність апетиту. Мама самотужки почала її лікувати, але стан малечі погіршувався, підвищилася температура, з’явився біль у животі
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

І НЕ НАДУРИШ, І НЕ ПРОДАШ
Минулого тижня в Україні запустили нову Єдину базу даних оцінки нерухомості. Нова система працює так, що будь-який звіт про оцінку, який не відповідає закладеним індикативам того чи іншого регіону чи території, база приймати не буде. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІДНОВЛЕННЯ МУРІВ ФОРТЕЦІ ГАЛЬМУЄТЬСЯ
25 липня міський голова Михайло Сімашкевич провів робочу нараду з представником Міністерства культури України, начальником управління охорони культурної спадщини Олександром Єпіфановим та директором інституту Укрндіпроектреставрація Василем Тимковичем. Одне з питань зустрічі стосувалося пришвидшення процесу відновлення мурів фортеці Старого замку Північного дворика, які взимку зазнали руйнації. 

ШВИДКУ ЗАЛИШИЛИ БЕЗ ДАХУ
Скільки можна тягти кота за хвіст і мучити швидку допомогу? Свого часу її тимчасово переселили на другий поверх міської лікарні, і вона вже роки там існує. Саме існує, бо в таких умовах лише існувати можна, а не працювати. Напевне, після війни медики були в кращих умовах, ніж зараз. Та нині швидка допомога місту не належить, вона підпорядковується Хмельницькому обласному центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Про її передачу області місцеві депутати прийняли рішення на сесії міської ради від 29 січня 2013 року.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРОГАВИЛИ ТРИ МІЛЬЙОНИ, ЩЕ Й АМБУЛАТОРІЮ
Медична галузь завжди була під прицілом людей та влади. А нині, коли повним ходом впроваджується медична реформа, всі пильно слідкують за кожним кроком та подихом охоронців здоров’я. У той час, коли медики і пацієнти могли отримати фінансування за програмою «Гроші йдуть за пацієнтом», наше місто їх не отримало, бо головний лікар ЦПСМД пані Клим не спромоглася вчасно підготувати документи, щоб міські депутати дали погодження на перейменування служби на некомерційне комунальне підприємство, як того вимагали відповідні директиви. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВИБОРОЛИ ПРАВО НА НАВЧАННЯ
13 липня під час пленарного засідання позачергової сесії обласної ради депутати проголосували за поверненя Кам’янець-Подільській спеціалізованій школі-інтернат «Славутинка» початкових класів, залишивши закладу I-III ступені.
За це рішення свій голос віддав 61 народний обранець.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПІСЛЯ ФАЛЬСТАРТУ Є МОЖЛИВІСТЬ ПОВЕРНУТИСЯ НА ДИСТАНЦІЮ
«Ключ» вже писав, що керівництво ЦПСМД не зуміло зробити найважливішого на 2 липня кроку, а зробило фальстарт. Угода з Національною службою здоров’я України не підписана, і бюджет медицини втатив шалені гроші. Ми просили назвати винних осіб, але й досі прізвища не названі. Натомість головному лікарю ЦПМСД продовжили контракт на два роки. Як первинна ланка медицини діятиме в місті й надалі та на інші питання попросили відповісти начальника міського управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БОРІТЕСЯ – ПОБОРЕТЕ
Майже місяць не вщухають пристрасті навколо Кам'янець-По­діль­ської спеціалізованої школи-інтернат «Славутинка» І-ІІІ ступенів, якій депутати обласної ради натиском однієї кнопки перекрили кисень, ліквідувавши початкову школу а відтак «викинувши на вулицю» 210 школярів 1-4 класів та 28 педагогів.
На захист навчального закладу виступили батьки, самі учні й громадськість міста.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЦАРІВ – У КЛІТКУ ЗАДЛЯ РОЗВАГИ
У відпочинковому комплексі «Теремки», що знаходиться у с.Колодіївка, в жахливих умовах утримують левів. Допис про це від письменниці, мандрівниці й авторки проекту «Знайдено в Україні» Лали Тарапакіної сколихнув соцмережі. За її словами, тварини знаходяться у вузькій клітці, в них немає достатньо води й узагалі, умови для їхнього утримання вкрай незадовільні. За словами адміністратора готелю, власник врятував тварин від хвороби і незабаром для них побудують просторий вольєр, а в майбутньому тут планують організувати зоопарк.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БУТУЛІЗМ ПРИЙШОВ ІЗ ХОЛОДИЛЬНИКА
20 червня в інфекційне відділення Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні потрапив 59-річний чоловік. Його на ліжко вклала законсервована жирна свинина (топлена підчеревина), яку він сам виготовив і зберігав її у холодильнику аж цілий місяць.
Через шість годин після вживання продукту в нього проявилося отруєння... 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МОЖЛИВО, В ОСТАННІЙ ВАГОН ЗАСТРИБНЕМО?!
Скільки місто може ламати списи об медичну реформу? Уже як розжовували і проводили підготовку до цього процесу, напевне, ні до чого так не готувалися, хіба що до виборів. І от хто поставився до цього процесу серйозно, в того й вийшло робити подальші кроки. А наше місто сіло в галоші.
Лікарі щосили намагалися якнайбільше укласти декларацій з пацієнтами, аби з 2 липня вже отримати омріяне фінансування. Але...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОДВІЙНА ТРАГЕДІЯ ОДНІЄЇ РОДИНИ
Трагедія в родині жителів села Грушки сталася чотирнадцять років тому. 42-річний дядько вбив 6-річну племінницю. Він на очах бабусі, дідуся і сусідів їй миттєво перерізав горло, а потім пошматував скривавлене тільце. Від цього жаху й досі ніхто не може оговтатися. Люди переживають, що колись цей нелюд може повернутися до їхнього села і увірватися у будь-чию оселю.  
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СОКИРА ЗАВИСЛА НАД СТОМАТОЛОГІЄЮ
Напередодні сесії міської ради відбулося засідання депутатської комісії з питань охорони здоров’я. Вона занепокоєна тим, що коїться в стоматполіклініці. Уже тиждень там немає керівника. Колектив не може визначитися, що він хоче і як йому заробити на своє існування. Майже до двох мільйонів добігає борг по заробітній платі, є борги й по інших платежах. Також вже є штрафні санкції через невиплату зарплати.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МЕДИЦИНА ТРИМАЄТЬСЯ НА ПЕНСІОНЕРАХ
Практично кожен третій лікар у Кам'янці-Подільському – пенсійного віку, – про це констатували під час засідання колегії департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА. Мова, швидше за все, йшла про сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів, але позитивом було названо те, що Центр ПМСД укомплектований лікарями майже на 100%.

ЩО БУДЕ БЕЗПЛАТНИМ?
З липня діє новий список надання безоплатних послуг первинної медичної допомоги. У МОЗ визначилися, що буде безоплатним у сімейних лікарів, терапевтів й педіатрів. Пропонуємо і вам ознайомитися з цим переліком.

ДАЙ БОЖЕ, І КАМ’ЯНЕЧЧИНІ ПЕРЕПАДЕ
Кабмін 20 червня схвалив план додаткового оснащення сільських амбулаторій – передусім щодо забезпечення обладнання та закупки службових автомобілів. Єдина умова надання допомоги – фінансова участь місцевої влади в процесі.
Коментуючи рішення, Глава Уряду зазначив, що держава готова надати ресурси на село, забезпечити, в тому числі, будівництво та реконструкцію амбулаторій. 

ГРОШІ ПІДУТЬ ЗА ВАМИ, ЯКЩО ПОБАЖАЄТЕ
Майже за три місяці в Кам’янці лікарі підписали з пацієнтами близько 28 тисяч декларацій. З 2 квітня в Україні почалася підписна кампанія між лікарями та пацієнтами.
За новою медичною реформою терапевт може набрати 2000 пацієнтів, сімейний лікар – 1800, а педіатр – 900. Свого лікаря, з яким ви підписуєте декларацію, можна вибрати, незалежно від місця прописки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЯТУЮЧИСЬ, ВІДКУСИВ НОСА
Уже другий рік головою об стіну б’ється Сергій Калюзняк, аби довести свою невинуватість у тому, що його було засуджено до п’яти років позбавлення волі.
Сергій Павлович відсидів половину терміну, і його за зразкову поведінку випустили з тюрми. Ще на суді він своєї провини не визнав і доводив це під час судового слідства. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАБЛИЖАЄМОСЯ ДО ЄВРОПЕЙСЬКИХ СТАНДАРТІВ
19 червня заступник міського голови Сергій Бабій провів засідання щодо ремонту об’їзної дороги. Її збудували 40 років тому, вона була розрахована на ту кількість і вантажоємність автотранспорту, що існувала того часу. Тоді було прийнято рішення замостити її бруківкою. Перші 30 років дорогу експлуатувало місто і вона йому належала, останні 10 років це дорога державного значення і нею піклувався Укравтодор.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА КОРІАТОВИЧІВ ГАНЯЮТЬ БАБОК
З минулого тижня поліцейські почали прибирати з Князів Коріатовичів стихійну торгівлю. Майже увесь поліцейський відділок та муніципальна поліція намагалися пояснити людям, що на дорозі і з землі не можна як продавати, так і купувати. Аргумент у відповідь був простий: на прилавках на Центральному ринку немає місць. Одні люди йшли зі своєю городиною та продуктами, інші вперто не вступалися. Одні підтримували поліцейських, інші вступали з ними в суперечку.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОКИ НЕ ВИГНАЛИ, СИДИМО
14 червня депутати обласної ради затвердили перспективний план Хмельницької області, за яким сформовано остаточні межі майбутніх громад Кам’янець-Подільського району.
До 21 населеного пункту Гуменецької ОТГ додалися ще два Циківської сільської ради Чемеровецького району. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ БУДЕ МІСЦЕ ДЛЯ ТАЛАНОВИТИХ ТА ОБДАРОВАНИХ?
Від минулого четверга не вщухають баталії навколо Кам'янець-Подільської спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенів «Славутинка» Хмельницької обласної ради. Звістка про те, що депутати обласної ради під час пленарного засідання 14 червня необдуманим голосуванням, наче за розчерком пера, позбавили життя початкову школу цього навчального закладу, за лічені години облетіла всю Хмельниччину. Батьки учнів та увесь педколектив школи на чолі з директором Оленою Козловою забили на сполох. 

ПРИЙШЛИ ВСЕРЙОЗ І НАДОВГО
Якщо ще десять років тому охочих працювати біля землі майже не було, то сьогодні освоювати цей природний ресурс зголошується чимало. Аграрна галузь стала не лише затребуваною, а й прибутковою. І поки Україна відроджує минулу славу житниці Європи, у самій державі війна за землю не стихає. Із земельним рейдерством намагаються боротися всіма доступними способами, та чи завжди воно є, чи, можливо, хтось цим процесом вдало прикривається, відстоюючи власні інтереси?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВИНУВАТЦІВ ЗАПРОСЯТЬ НА СЕСІЮ
Питання обробітку сільгоспугідь різною формою гербіцидів останні роки в селах Кам’янеччини стало чималою проблемою. Жителі сіл скаржаться на те, що через кроплення полів страждають їхні насадження, серед яких корм для ВРХ, городина, яку вони потім споживають, тощо. Питання, як то кажуть, «з бородою». 
Автор:  Ірина ФУРМАН

ЛЮДИ НАЛАШТОВАНІ РІШУЧЕ
І знову земельний скандал. Нині як ніколи земля на вагу золота скрізь, а тим паче її лише клаптики залишилися в межах міста.
Такий клаптик у дворі за адресою вул.Героїв Небесної Сотні, 6 знайшов житель с.Довжок Бурий (вчора під час зустрічі мешканців з міським головою та депутатами зясувалося, що Бурий мешкає у будинку №4 у тому дворі). 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БІЛЬШЕ ПІВМІЛЬЙОНА ЗБИТКІВ
За попередніми даними саме з такої суми стартує вартість шкоди, завданої бджолярам Кам'янеччини. Майже 180 бджолосімей загинули через безгосподарність одного з аграріїв, що обробляє поля біля с.Кульчіївці. Тисячі робочих бджілок, вилетівши вранці, 6 червня, на гірчичне поле, заледве повернулися із зібраною ношею до вуликів. Безпомічні маленькі трудівниці падали від паралічу, що викликала отрута, якою напередодні вночі було покроплене поле. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПАЛАЛА «УКРАЇНА», АЛЕ НЕ ЗГОРІЛА
2 червня сталася пожежа в закинутому готелі «Україна». Полум’я діставало неба. Приблизно о 20:54 рятувальників повідомили, що горить готель, у якому вже 18 років не проводять реконструкцію. Колись його придбав один підприємець за чималі гроші й відразу почав реконструювати. Але сподівання на швидку реалізацію проекту не справдилися. При купівлі не було проведено експертизу будівлі і, коли почалася реконструкція, виявилося, що перекриття там дерев’яні, потрібно повністю проводити перебудову. А це зайві витрати. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРОХАННЯ ЗАХИСТИТИ
З проханням про захист звертаються до міського голови Михайла Сімашкевича жителі вулиці Руська.
Звертаємось до вас з проханням захистити жителів вулиця Руська, де пролягає маршрут трьох БРДМ. Дорога вулиці Руська ґрунтова, місцями з великими вибоїнами, пролягає дуже близько від наших будинків

ІНДУСТРІАЛЬНУ ЗАСИПАЄ БОРОШНОМ
22 травня пройшло чергове засідання постійної комісії міської ради з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології, на якому розглянули 15 основних питань та питання щодо звернення мешканців вул.Індустріальна та пров.Привокзальний, Індустріальний.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ЗАВЕРШУЄ КРОКУВАТИ СЕЛИЩЕМ ПЕРШОТРАВНЕВИМ
Репортер крокує мікрорайоном Першотравневим.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАЖУТЬ, ЩО ЧЕТВЕРТА – ВБИВЦЯ
До редакції завітала донька пані Валентини, яка постраждала від дій лікаря швидкої допомоги. 
– У ніч на 9 травня моїй мамі стало дуже погано, – розповідає дівчина. – Зазвичай ми самі могли впоратися, коли в мами піднімався тиск, але цього разу був кризовий стан. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ СЕЛИЩЕМ ПЕРШОТРАВНЕВИМ
Із селища Цукрового заводу репортер перейшов у селище Першотравневе, його ще називали селище Цементного заводу. Чому така назва? Тому що його збудували для працівників цементного заводу як робітниче поселення. Селище Першотравневе отримало нову назву 17 липня 1986 року, відповідно до постанови виконкому міськради. В основному тут знаходяться житлові п’ятиповерхові будинки та дев’ятиповерхові гуртожитки. Є дві основних транспортні вулиці між якими виросло житло – це Молодіжна і Миру. Вулиця Проектна-1 відгороджує селище від с.Слобідка-Гуменецька. Тут приватна житлова забудова швидше нагадує село.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ СЕЛИЩЕМ ЦУКРОЗАВОДУ
Цього тижня репортер продовжує крокувати селищем цукрового заводу.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛАЙМ - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО
Сезон активності іксодових кліщів вже розпочався. Звичайно, у природі активність кліщів спостерігається з березня по листопад та впродовж року має два виражених піки активності – в квітні - травні та серпні - вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах, можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

ЗНОВУ ПРИЙШОВ КІР
Як повідомила завідувач відділення організації епіддосліджень Алла Грицай, з січня до травня в місті захворіло на кір 31 особа, інтенсивний показник становить 31,1 на 100 тис. населення.
Серед захворілих 12 дорослих та 19 дітей. До року – 1 дитина, до 4 років – 7, до 9-ти – 8, 10-14 р. – 3 дітей. Зафіксовано 28 осередків, з них 21 домашні та 7 об’єктів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

У МІСТІ БУВ РАДНИК І ЖОДНОЇ КОНКРЕТИКИ
Минулої суботи, 5 травня, в місті перебував речник МОЗ, експерт медичної групи «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Ябчанко. Він мав зустрічі з медиками та молоддю міста. Головним лейтмотивом стало твердження, що, відповідно до ст.49 Конституції України, в державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога безоплатна.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«КАВКАЗЕЦЬ» ЦІЛИВСЯ У ГОРЛО
До редакції звернулася сусідка покусаного 21 квітня, в суботу, сусіда. Його жорстоко покусала собака, і він втратив можливість працювати. Ми зв’язалися з чоловіком, і ось що він нам розповів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ СЕЛИЩЕМ ЦУКРОВОГО ЗАВОДУ
Цього тижня репортер крокує селищем Цукрового заводу. Це південний мікрорайон Кам’янця-Подільського, який сформувався навколо цукрового заводу. Він обмежений вулицями Марашала Харченка, Куйбишева, провулком Будівельників та кручею каньйону річки Смотрич. Колись у цьому районі було досить гамірно, адже він вирував індустріальним життям. Тут днями в черзі стояли автівки, які привозили цукровий буряк на цукровий завод та ті, хто брав жом для тварин. У радянські часи на цукрозавод влаштовували шкільні екскурсії для того, щоб діти знали і бачили як виробляється цукор...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ ВИСТОЇТЬ СТАДІОН?-1
Важко зараз живеться спортивним спорудам, точніше тому, що від них залишилося. Зокрема, Центральному міському стадіону.
У вівторок, 24 квітня, відбулося засідання земельної комісії міської ради з приводу розгляду питання із земельною ділянкою, яка вже майже десяток років захаращена орендарем між футбольним та мотобольним полями. У роботі комісії взяли участь також і тренери ДЮСШ-2. 
Автор:  Олег МАЗУРИК

РЕПОРТЕР ЗАВЕРШУЄ КРОКУВАТИ ПІДЗАМЧЕМ
Цього разу починаємо свій похід від готелю «Ксенія» Жванецьким шосе. Це одна з головних вулиць мікрорайону.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

 ДЕНЬ МІСТА ТА «КУБОК ПОДІЛЛЯ»
На День міста у Кам’янці знову літатимуть кулі. З 18 по 20 травня в Кам’янці-Подільському пройде етап Кубку України «Кубок Поділля», а також традиційна повітроплавна фієста, кульмінацією якої є шоу вечірнього світіння аеростатів. Саме в ці дні городяни відзначатимуть День міста.

ОБЕРЕЖНО, КЛІЩІ!
З настанням весни частішають випадки відвідування громадянами міста та району лісових масивів. Але не всі мешканці здогадуються, яка небезпека може чатувати на них, – це іксодові кліщі, які є носіями збудників кліщового енцефаліту – важкого захворювання, що вражає центральну нервову систему. Відзначається сезонність захворювання – у весняно-літній період настає найбільша активність кліщів. Для попередження цього захворювання під час прогулянок у лісі, зборі ягід, грибів необхідно дотримуватись елементарних запобіжних правил. 

А Я КУПЛЮ ЕЛЕКТРОШОКЕР
До редакції влетіла жінка і, не стримуючи емоцій, почала кричати: «Де та зоошизанута?! Нехай собі позабирає тих собак з Соборної, і не лише. У місті просто неможливо пройти. Куди оком не кинь, там зграя собак. Раніше їх хоч відстрілювали, тому й було менше, а тепер ці зоошизи придумали стерилізацію і притулки за наші податки. Нехай беруть собі їх додому. Щойно я вийшла з «Тано», як на мене накинулися пси. Усі люди розбіглися. У мене в самої є собаки, але я їх не випускаю на вулицю, щоб вони лякали городян і створювали проблеми. Про який гуманізм може йти мова? Це не гуманізм, це собачий терор. Уявіть собі, кількома днями раніше я двічі бачила собачі бої біля ринку, там, де велике скупчення людей.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ ПОТРІБЕН КАМ’ЯНЦЮ НАРОДНИЙ ТАНЕЦЬ?
Шановні можновладці!
Наше місто позиціонує себе як хранитель традицій українського народу, послідовник яскравих і героїчних подій минулого. Саме таким знають Кам’янець-Подільський і жителі, і гості міста завдяки численним фестивалям та митцям, які прославляють його далеко за його межами.

ЗБЕРІГАТИ, А НЕ РУЙНУВАТИ
З 1 квітня розпочався нерестовий період, а разом з ним стало більше роботи в природозахисників. Рейди з виявлення незаконних засобів лову та браконьєрів постійно проводять працівники НПП «Подільські Товтри». Про результати роботи в перші тижні нерестового періоду поговорили з начальником відділу охорони природо-заповідного фонду НПП «Подільські Товтри» Олександром Спасюком.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЬЮАНСИ МЕДРЕФОРМИ
Повним ходом йде кампанія з вибору сімейного лікаря і підписання з ним декларації. Для того, щоб це швидко і якісно зробити, всі амбулаторії сімейної медицини мають комп’ютерну техніку і програмне забезпечення. Зрозуміло, що поки йде налагодження всієї системи, але вже почали вилазити проблеми. Часто система зависає, люди через це нервуються, виникають черги. Не зрозуміло й те, що в багатьох амбулаторіях в одному кабінеті приймає по кілька лікарів, тобто є певна кількість робочих місць, яка має відповідати такій же кількості оргтехніки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ПРОДОВЖУЄ КРОКУВАТИ ПІДЗАМЧЕМ
Репортер продовжує крокувати вулицями Підзамче. Переходячи з одного провулку на інший, натрапили на пустир, а точніше полігон зі сміття та руїн. Сюди точно не ступала нога жодного інспектора з благоустрою. Це жахіття потрібно лише бачити, бо ні словами сказати, ні пером описати. Там напівзруйновані величезні приміщення, можливо, були бокси для транспорту. Біля них хащі й насипи землі та сміття, а ще тут якісь дивні споруди, які ледве вилізли із землі біля дерев’яного будиночка невідомого архітектора.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ПІДЗАМЧЕ

Свій шлях репортер продовжує вулицями Підзамче. Назва пояснює місцезнаходження цього району – біля Старої фортеці, тобто «під замком». В актових документах використовується назва Підгороддя, тобто поселення, розташоване під «городом», «градом». Під такою назвою фігурує у люстрації Кам’янецького староства 1566 року, як поселення відоме з ХVІ століття. ХVІ-ХУІІ ст. згадується під назвою Сокіл. Назва, ймовірно, пов’язана з діалектним словом «сокіл» – стрімка скеля. На Західному Поділлі майже всі високі і стрімкі скелі над річками називаються соколами. А Підзамче якраз і розміщене на стрімкому березі р.Смотрич. 

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПАЦІЄНТ У ЦЕНТРІ УВАГИ
У Міністерстві охорони здоров'я цього тижня затвердили Порядок надання медичної допомоги для лікарів первинної ланки. З 1 липня він стане дороговказом у роботі для всіх сімейний лікарів, терапевтів та педіатрів. Про це повідомила в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
Отож, якою буде первинна медична допомога та що робитимуть лікарі цієї ланки?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БЕРІТЬ У КИШЕНІ, ЧИМ ВИТЕРТИ ЖО...
І хоча Всесвітній день туалету (World Toilet Day) встановили 19 листопада, ми сьогодні поговоримо про них. Всесвітній день туалету було проголошено в 2001 році в ході міжнародної конференції, яка проходила в Сінгапурі й була присвячена проблемам нужників. До речі, місце проведення конференції було обрано не випадково: Сінгапур славиться бездоганною чистотою відхожих місць. Раніше можливість відвідування громадського туалету була доступна не всім, бо задоволення це було зовсім не з дешевих, тому відвідини туалету могли дозволити собі люди забезпечені, решта ходила до вітру і з гігієнічних міркувань використовувала лопушок, згодом – газетку. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НУ ЩО, СТАРТАНЕМО?

З першого квітня має розпочатися процедура підписання пацієнтами декларації з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами. І це має бути в електронній формі, але кам'янецька первинна медико-санітарна допомога не готова до нововведень. Тобто в амбулаторіях сімейної медицини лікарі не зможуть домовитися з пацієнтами про обслуговування, бо керівництво ЦПМСД не подбало про встановлення в нашому місті спеціальної програми.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОДНІЄЮ – ДАЮТЬ, ДРУГОЮ – ЗАБИРАЮТЬ
Чому страйкують українські аграрії? Вкотре сільгоспвиробники країни вдаються до крайніх методів боротьби з податковою політикою влади – перекривають основні автомагістралі. Вчора, 15 березня, низка ключових автодоріг була тимчасово заблокована. Попереджувальні акції протесту за участю агровиробників пройшли в Одеській, Кіровоградській, Чернігівській, Херсонській, Черкаській, Вінницькій, Чернівецькій, Тернопільській та Хмельницькій областях.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕПОРТЕР ЗАВЕРШУЄ КРОКУВАТИ МІКРОРАЙОНОМ ЖОВНЕВИМ
Вулиця Космонавтів названа рідкісною професією людей, які підкоряли простори космосу. Вона з’єднує вулицю Миколи Гордійчука (Жукова) з Нігинським шосе і має 800 метрів. Вулиця Космонавтів не рівненька, а має закарлюку на вул.30 років Перемоги. Космонавтів з обидвох боків забудована дев'ятиповерхівками, має два садочки, практично один навпроти другого. Початок вулиці розпізнають магазином «Зоряним» з парної нумерації та рестораном «Барбі» з непарної нумерації. Це обидва досить велетенських г-подібних будинки з облаштованими охайними дворами.

СПОЖИВАЧ МАЄ ПРАВО
Щороку 15 березня світова спільнота відзначає День захисту прав споживачів. Історія свята починається з 1962 року, коли президент США Джон Кеннеді виступив 15 березня зі зверненням до Конгресу та вперше проголосив права споживачів: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір, право бути почутим. 1983 р. цей день був закріплений у міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.

НАС МАЮТЬ ЗА ЛОХІВ І ДУШАТЬ, ЯК КЛОПІВ
У зв’язку з підписанням Президентом України Закону «Про лічильники», українці можуть викинути прибори обліку тепла, води, які встановлені в квартирах.
Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії і водопостачання», квартирні лічильники визнані некомерційними і їхні показники не будуть братися до уваги, тепер вони просто розподільчі лічильники.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТАК І ГОСПОДАРЮЄМО, АБО МОЯ ХАТА СКРАЮ
Добре, що вже відступили люті морози, але лише вони вчергове показали, як переймаються енергозбереженням у медицині нашого міста. Мова йде про амбулаторію сімейної медицини на вул.Тімірязєва, 38. Скільки тамтешній завідувач не звертався до будівельника та керівників охорони здоров’я, ніхто не може вирішити, як утеплити приміщення, щоб в ньому не промерзали вікна. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА СТАРЕ МІСТО МАЙЖЕ ДВА МІЛЬЙОНИ
Після обстеження 2 березня зруйнованого муру Старої фортеці експерти назвали декілька причин його обвалу. Як повідомив директор державного історичного музею-заповідника Олександр Заремба, фахівці встановили, що деякі частини муру західної ділянки в 2008 році, коли здійснювалися попередні ремонтно-реставраційні роботи муру Західної частини Північного двору, були залишені без проведення таких робіт, що призвело як до прискорення наступних деформацій цих частин, так і до пошкоджень відремонтованої.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗСУНЕТЬСЯ З МЕРТВОЇ ТОЧКИ?
Можливо, медична реформа вже зрушиться з мертвої точки.
Починаючи з 1 квітня 2018 р. усі, хто хоче отримувати медичні послуги, мають укласти угоду з сімейним лікарем. Отже, при першому відвідуванні сімейного лікаря пацієнт має надати таку інформацію: стать, дату народження, номер мобільного телефону та електронну адресу, ІПН, паспортні дані, адресу проживання та реєстрації.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БЕЗОПЛАТНІ ПОСЛУГИ
За медичною реформою, яка була прийнята, стало відомо, які випадки невідкладної, первинної, паліативної та вузькоспеціалізованої допомоги залишаться безкоштовнитими.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГОВОРИТИ ПРАВДУ І РОБИТИ ПРАВИЛЬНО
Ще 100 років тому вважалося нормою, якщо з шести дітей у сім'ї виживало двоє. Решту «косили» кір, дифтерія, поліомієліт, правець. Сьогодні ж, у час науково-технічного прогресу й вакцинації вберегти дітей від інфекційних хвороб набагато легше. Вчасне щеплення стає міцним фундаментом майбутнього здоров'я. На жаль, не всі це розуміють.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЩО ШТОВХНУЛО 13-РІЧНУ НАСТЮ У ЗАШМОРГ?
Біда сталася минулими вихідними. 13-річна дівчинка повісилася. Вона – учениця одного з навчальних закладів міста, обласного підпорядкування. Дівчинка з Дунаєвецького району, проживала з бабусею, поки її мама перебувала на заробітках за кордоном. Настя вчилася в сьомому класі і під час навчання жила в школі. Кажуть, дівчатка в школі насміхалися над скромною однокласницею. Можливо, дитяча психіка не витримала і в такий жахливий спосіб Настя покинула цей світ.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАРАНТИН У ШКОЛАХ МОЖУТЬ ПРОДОВЖИТИ
З початку тижня у школах міста оголосили карантин з приводу епідемії на грип. Ця хвиля прокотилася всією Україною, але ніякої епідемії на грип немає. Швидше за все, це ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) дошкуляє нам. Адже такий діагноз як грип встановлюється лише лабораторним методом. Таких масових випадків у нашому місті ще не зафіксовано, тобто лабораторно не підтверджена епідемія грипу. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ МІКРОРАЙОНОМ ЖОВТНЕВИМ
Цього тижня репортер розпочинає крокувати мікрорайоном Жовтневим. Він розташований у північно-західній частині міста, назву дано міськвиконкомом на початку 1977 року на честь 60-річчя Жовтневої революції. Мікрорайон Жовтневий обмежений вулицями Нігинське шосе, Розвадовського, Жукова і Космонавтів. Починався мікрорайон з відбудови гуртожитків промислових гігантів – кабельного заводу, електромеханічного, дереворізальних інструментів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВИВАЛ НЕ ПЕРШИЙ І НЕ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ
Протягом минулих вихідних топовою темою обговорення в регіональних і всеукраїнських медіа став обвал муру Північного бастіону Старої фортеці в Кам’янці-Подільському. Серед найбільш популярних причин обвалу називали неправильні реставраційні роботи, погодні умови, рух транспортних засобів через Замковий міст, проведення фестивалів у фортеці. Аби спростувати можливі чутки та відверто неправдиву інформацію, у вівторок, 20 лютого, директор державного історичного музею-заповідника Олександр Заремба провів прес-конференцію.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРОБЛЕМА НАЗРІВАЛА Й... ОБВАЛИЛАСЯ
14 лютого запам’ятається місту не лише весільним рекордом, а й фортифікаційним провалом. Увечері, майже під завершення робочого дня, стався частковий обвал муру Північного бастіону Старої фортеці. Камінням засипало половину дороги, якою курсує транспорт через Старе місто. На щастя, обійшлося без жертв.
На місце події одразу прибули заступник міського голови Сергій Бабій, директор історичного музею-заповідника Олександр Заремба, працівники фортеці, журналісти нашої газети. Місце обвалу виглядало жахливо, тож рішення про обмеження руху транспортних засобів було прийнято негайно.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧЕРГОВИЙ ПЕРЕПОЛОХ НА РИНКУ
Знову на Центральному ринку переполох: його адміністрація вирішила знести частину кам’яних прилавків, аби облаштувати там молочний павільйон. Мова йде про критий продуктовий ринок, на якому є 500 робочих місць. За словами директора ринку Сергія Чернявського, навіть у пік торгівлі (влітку) там торгує 130-140 людей, тобто займають торгові місця. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ЗАКІНЧУЄ КРОКУВАТИ ПО СМИРНОВА

Репортеру залишилося пройти рештою вулиць Смирнова – Добролюбова, Чернишевського, Леонтовича, Коцюбинського та Степана Руданського. Усі вони з’явилися на плані міста 1957 року, коли розширювали територію селища Смирнова. Усі п’ять вулиць беруть свій початок від вул.Саксаганського і закінчуються на Чехова. Як сестри близнюки схожі одна на одну як забудовою, так і благоустроєм. 

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ПРОДОВЖУЄ КРОКУВАТИ СЕЛИЩЕМ СМИРНОВА-2
ВАТУТІНА
5 червня 1947 р. рішенням міськвиконкому одній із безіменних вулиць селища Смирнова було надано ім’я Миколи Федоровича Ватутіна, командувача І Українського фронту, який 29 лютого 1944 р. під час об’їзду військ потрапив у засідку УПА на Рівненщині, був поранений і через півтора місяці помер.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАТАСТРОФА НА ПОРОЗІ
Катастрофа вже стоїть на нашому порозі. Мова йде про нові закони щодо поводження, точніше вивезення сміття, тобто твердих побутових відходів (ТВП). Ці закони напряму вбивають наше комунальне підприємство «Спецкомунтранс».
Про це ми поговорили з директором КП «Спецкомунтранс» Сергієм Гжебовським.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО СМИРНОВА
Цього разу йдемо провулком Гуменецький. Назву свою він отримав від розташованого неподалік села Гуменці постановою виконкому міської ради 26 жовтня 1956 року. Провулок має 130 метрів, розпочинається від вулиці Хмельницької і закінчується на вулиці Мічуріна, впирається в огорожу школи №10. Провулок не широкий, у плані були тротуари і дорожнє покриття, але нині, як і скрізь, тротуари захоплені, на їхньому місці з’явилися квітники та хащі. Дорога тут не асфальтована, але їздити нею можна. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СТАРІ СУБСИДІЇ З НОВИМИ СТАНДАРТАМИ
Цього тижня пройшло засідання колегії райдержадміністрації, під час якого обговорювалося досить актуальне для сьогодення питання субсидій. У Кам’янець-Подільському районі цієї послугою користується кожен другий громадянин. Комусь держава компенсує витрати на опалення чи електроенергію, іншим – на пільговий проїзд чи послуги зв’язку. Хто має право на субсидію та що вона гарантує громадянам, про це поговорили з начальником управління соцзахисту населення РДА Петром Середою.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БІЛЯ КОЖНОЇ ТУМБОЧКИ СІМАШКЕВИЧА НЕ ПОСТАВИШ
Днями галасу наробила сміливість кам’янчани Юрія Кучерявого, який обурився станом палат терапевтичного відділення. Ось що він написав у соціальні мережі: «Шановні кам’янчани, ось у таких умовах «лікують» нас, наших рідних, близьких та друзів, а ще там такий жахливий медперсонал, що аж волосся стає дибки, а обуренню немає кордонів. Можливо, годі мовчати, пора діяти. Чому наш мер та його родина не лікується в таких умовах».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ПРОДОВЖУЄ КРОКУВАТИ СЕЛИЩЕМ СМИРНОВА
Провулок Гайдара починається від вул.Руслана Коношенка і закінчується на Мічуріна. Раніше він називався Другий провулок. Мічуріна отримав ім’я А.П.Гайдара – письменника, автора повісті «Тимур і його команда», який загинув на початку війни 1941 року. Провулок має 250 метрів. Спочатку він був досить широким, але люди захоплювали землю за огорожею, і він звужувався.

ФАЛЬСТАРТ ЧИ!?
Уже багато років поспіль ми з вами чуємо про реформи в медицині і покращення медичного обслуговування. Ще минулого року мала запрацювати нова медична реформа, але, як виявилося, медична галузь стала нездатною стартанути і стався простий фальстарт.
Нагадаю, з січня 2017 року в Україні мав стартувати перший етап медичної реформи, який полягав у зміні фінансування первинної ланки медичної допомоги. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НОРМИ ЗМІНИЛИ
Департамент соціального захисту населення Кам’янець-Подільської міської ради повідомляє, що Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (із змінами) з 1 січня 2018 року для призначення субсидії установлені такі соціальні нормативи користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях (будинках).

РЕФОРМА КРОК ЗА КРОКОМ
Медичну реформу розпочато: відповідний закон підписав Президент. Кабмін ухвалив ключові документи. У 2018 році на заклади первинної допомоги чекає низка змін. Про первинний та вторинний рівні надання медичної допомоги поговорили з головним лікарем Центральної районної лікарні, а з 27 грудня 2017 року і головою Госпітальної ради Кам’янець-Подільського госпітального округу Віталієм Шевчуком.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КРОКУЄМО ПО СМИРНОВА
Минулого тижня репортер розпочав обходити селище Смирнова. Колись це був хутір Дембицького. Назва пов’язана з Карлом Дембицьким, який володів цими землями. 1932 року Карла Дембицького визнали куркулем, а його господарство конфіскували (хутір і будинок). У 1937 році його було закатовано в застінках НКВС. Хутір заселили ще у ХVІІ ст., а на початку ХІХ ст. тут був фільварок з 245 кріпаками. 25 березня 1949 року хутір Дембицьго перейменували на селище Смирнова на честь загиблого визволителя міста Михайла Смирнова. На його честь також названо сквер Смирнова, який розташований біля собору Олександра Невського.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СОРТУЙ СМІТТЯ, ВРЯТУЙ ЖИТТЯ
Кожен з нас засмічує планету різними відходами, які мають різний термін розкладу. Наприклад, кинутий недопалок проплаває в морі від 1 до 5 років, а пакет з поліетилену – від 10 до 20 років. Вироби з нейлону розкладуться через 30–40 років, консервна бляшанка – через 500, а стандартна скляна пляшка розкладеться лише через 1000 років. Щоб якось припинити процес накопичення відходів та засмічення нашої планети, необхідно навчитись правильно сортувати сміття. Щоб цей процес зрушити з мертвої точки, влада встановила для населення штраф за невідсортоване сміття в розмірі 340-1360 гривень.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ХМЕЛЬНИЦЬКИМИ
Цього тижня репортер пройшовся шосе, вулицею і провулком, які взяли свою назву від обласного центру Хмельницького.
5 червня 1947 року шлях Кам’янець-Подільський – Проскурів почали вважати продовженням вулиці Шевченка, 16 квітня 1950 року вулиця отримала назву Проскурівське шосе, 1954 року після перейменування міста Проскурів на Хмельницький, відповідно і вулицю переназвали на Хмельницьке шосе.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ НІГИНСЬКИМ ШОСЕ
Цього тижня репортер пройшов досить довгою вулицею, яка називається Нігинське шосе. І дійсно, вона шосе, бо має чотири смуги руху та пристойну ширину. Якби ще тут дорожнє покриття відповідало стандарту, то вона була б швидкісною, адже на ній велику частину займає нежитлова зона. 26 жовтня 1956 року вулицю Ворошилова, що простягається в напрямку Нігина, перейменовано на Нігинське шосе. Вулиця має 5400 метрів при ширині дорожнього полотна 14 метрів і нібито переходить у Суворова, де й закінчується на розі з Північною.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БУНТ У ПАНІВЦЯХ
Бунт у Панівцях стався 21 грудня. Люди скаржаться, що вже півроку вони воюють із панівецькою владою, щоб нарешті приєднатися до якоїсь із ОТГ, що по-сусідству. Адже вони втрачають субвенцію від держави, яка би мала піти на розвиток їхньої громади. Спочатку сільський голова взагалі не бажав приєднуватися будь-куди, а залишатися самостійним. Та під тиском людей якийсь рух почався, проте дуже повільний. Таке враження, нібито навмисне розтягували задоволення і спонукали селян до радикальних кроків.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОЖЕЛЕДИЦЯ. БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ!
У зв’язку з різким похолоданням виникає реальна загроза ожеледиці. у результаті цього різко підвищується кількість аварій та травм.
Щоб зменшити ризик травм під час ожеледиці, управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення радить.

РЕПОРТЕР ПРОЙШОВ СТАРИМ МІСТОМ
Репортер завершує крокувати вулицями Старого міста. Це здебільшого вулички і провулочки або зовсім невідомі, або приховані від людського ока.
ПЕТРОПАВЛІВСЬКА. Вулиця досить маленька, на ній кілька будинків. Вона з'єднує Троїцький майдан з вулицею Татарською і має 190 м. Свою назву отримала від Петропавлівської церкви. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ЦЕНТРОМ СТАРОГО МІСТА
МАЙДАН ТРОЇЦЬКИЙ
Щойно перейшовши знаменитий Новопланівський міст, ти опиняєшся в Старому місті. Перед тобою відразу площа, яка носить назву майдан Троїцький. Він оточений різними історичними двоповерхівками, однак жодна з них не має приписки до цього майдану, але від нього бере початок вулиця Троїцька. На площу виходить колишній готель «Бельв’ю», його адреса – вулиця Троїцька, 2.  
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОДБАЙТЕ ПРО СВЯТО БЕЗ ПРИГОД
Ще кілька днів і в місті відкриються ялинкові ринки, де можна буде придбати головний символ Нового року.
У період новорічних свят, як правило, зростає кількість пожеж від порушень елементарних правил пожежної безпеки при встановленні ялинок, користуванні гірляндами тощо.

ЩЕ ОДНА ЗАРАЗА ВИЛІЗЛА В СОЦМЕРЕЖАХ
На наших дітей чатує чергова небезпека: в соціальних мережах набирає обертів нова суїцидальна гра «Червона сова», яка прийшла на зміну «Синім китам». Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЕРЕКРИЛИ ШЛЯХ БРДМу
Незважаючи на заборону виконкому, туристичний БРДМ-2 продовжує їздити в межах геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Смотрицький каньйон» і її охоронних зон та руслом річки Смотрич.

РЕПОРТЕР ПРОДОВЖУЄ КРОКУВАТИ СТАРИМ МІСТОМ
ПЛОЩА ПОЛЬСЬКИЙ РИНОК
Це центральна площа Старого міста, вона має розмір 120 на 180 метрів. Назва пов’язана з тим, що навколо майдану здебільшого жили поляки, розміщувалися польські заклади, установи. Ринок був спроектований за європейськими містобудівними нормами. Майдан існував з 1452 року і в різні часи мав такі назви: Великий, Міський, Торговий, Польсько-руський або просто Ринок. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЖЕРТВА СИТУАЦІЇ
Скандал на рівному місці намагалися роздмухати минулого тижня в школах №13 і №6 дві відомі в місті одіозні особи. Одна з них колись палко відстоювала честь і гідність, а головне невинність вбивці 18-ти річного Павла Теплюка. Нині ж не пощасило НВК №13, який потрапив під приціл. І не тому, що там погані вчителі, директор, діти, а тому, що в цій школі навчалася дівчинка, матір якої пиячила і знущалася над своїм дитям. Як виявилося, схожа ситуація сталася і в ЗОШ №6, де навчався син цієї горе-матусі. Там теж були показові виступи тих же одіозних жінок.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ПРОДОВЖУЄ КРОКУВАТИ ВУЛИЦЯМИ СТАРОГО МІСТА
ВІРМЕНСЬКИЙ РИНОК
Цього тижня репортер свій похід розпочав із Вірменського ринку. Його назва пов’язана з появою в ХІV ст. у місті вірмен, які заснували тут одну з потужних колоній. З ринку і на південь Старого міста розташовувалися вірменські квартали. Це місце було центром торгівлі вірмен у Кам’янці-Подільському. Один час він носив назву Соборна площа, яка пов’язана з Іоанно-Предтеченською церквою. Майдан часто відігравав роль плацу, на якому відбувалися різноманітні паради, звідси й отримав ще одну назву Плацпарадний.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СТУКАЮ НЕ В КАБІНЕТНІ ДВЕРІ, А В СЕРЦЯ
Кам’янець-Подільський – місто невелике, тому й новини ним розлітаються досить швидко. Буквально на днях кам’янчани змогли познайомитися із черговим «шедевром» журналістських розслідувань газети «Ключ», в якому вже вкотре звинувачують мене, директора ліцею, у знущаннях над вчителем предмета «Захист Вітчизни» Миколайчуком А.Л. 

ТРАВМАТИЗМ КРАЩЕ ПОПЕРЕДИТИ
Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради вкотре нагадує мешканцям та гостям міста про те, що надзвичайно важливе значення в питанні забезпечення життя та здоров’я громадян має профілактика травматизму невиробничого характеру, запобігання загибелі та травмування людей в побуті (простіше – побутовий травматизм). 

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ВУЛИЦЯМИ СТАРОГО МІСТА
Наступні вулиці Старого міста, якими пройшов цього тижня репортер, це Успенська, Тринітарська, Шпитальна, Вірменська, Вали, П’ятницька. А також провулки Тісний і Комендантський.
Перші дві розпочинаються із Замкової вулиці і паралельно тягнуться вниз до середини Госпітальної.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БУНТ НА ШВИДКІЙ
Бунт виник 21 листопада на станції швидкої допомоги. Зібрався увесь колектив, аби відстояти свої права. А справа ось у чому: 12 років тому станцію швидкої, яка розміщувалася тоді в нинішньому приміщенні ЖЕКу «Житловик», аби звільнити будівлю під розміщення в ній нового підрозділу КП «Служба єдиного замовника», перенесли тимчасово, на один рік, за який зобов’язалися віднайти приміщення для такого спеціалізованого й конче необхідного для кам’янчан підрозділу. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МИКОЛАЙЧУК СТУКАВ – ЙОМУ ВІДЧИНИЛИ
«КлюЧ» минулого року вже порушував проблему із знущанням над вчителем предмету «Захист Вітчизни» і учнями міського ліцею у публікації «Кабінет – на горище, вчителя – у лікарню» та «Закриті двері й душі».

ПЛИВАНЮК ПІДСТАВИВ ГОЛОВУ, А ЛЯРГО – ПЛИВАНЮКА
Тринадцятого в понеділок міський голова Михайло Сімашкевич та члени тимчасової комісії з перевірки діяльності стоматполіклініки Анатолій Гурома і Геннадій Невенчан, начальник управління охорони здоров’я Юрій Пливанюк, голова фракції БПП «Солідарність» у міській раді Василь Кобильник зустрілися з трудовим колективом стоматполіклініки, щоб розставити крапки над «ї».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ КАНЬЙОНОМ
Минулого тижня репортер вже пройшов двома вулицями Старого міста. Всього в цьому районі є 21 вулиця, 5 провулків, 2 узвози та 4 майдани. Остаточно назви вулиці Старого міста отримали 11 вересня 1990 року, коли Президія Кам’янець-Подільської міської ради народних депутатів відновила історичні назви вулиць і майданів. Тут є дві довжелезні вулиці, що знаходяться в самому низу, в каньйоні річки Смотрич, з лівого боку Онуфрієвська, з правого – Руська. Вони належали кам’янецьким передмістям – Долині та Заводдю.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«ДОВІЧНИКА» ВИПУСТИЛИ НА ВОЛЮ
Оце так подаруночок місту! Це перший прецедент в історії України, щоб з-під варти звільнили людину, яка отримала довічний термін ув’язнення. Лідера злочинного угруповання Олександра Каверзіна, який здійснив серію розбоїв і вбивств, випустили на волю 6 листопада.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ПЕРЕЙШОВ У СТАРЕ МІСТО
Цього тижня репортер крокував берегом Смотрича – вулицею Карвасари і ще однією найдовшою вулицею Довгою.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ НОВИМ ПЛАНОМ
Вулиці Кулика 27 грудня 1954 року постановою міськради одному із запроектованих провулків у південно-східній частині міста надано назву Новий. 17 лютого 1967 року провулок новий перейменовано на вулицю Івана Юліановича (Ізраїля Юделевича) Куліка (жив 1897-1937 рр.) – українського поета, який 27 жовтня 1921 року був призначений лектором Кам’янець-Подільського інституту народної освіти, а 19 листопала став деканом факультету соціального виховання.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТАКИ ЗАМУРУВАЛИ
До редакції «КлюЧа» надійшов лист від кам’янчанина Олега Григоренка, в якому чоловік від імені мешканців будинку №42, що на вул.Героїв Небесної сотні, скаржиться на свавілля супермаркету на Черемушках.
- Ось такий вигляд (на фото) маємо із вікна свого помешкання, будинку 42, що на вул.Героїв Небесної сотні, – зазначає наш читач.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДВА КОЛА НА ГРУШЕВСЬКОГО
31 жовтня пройшла прес-конфе­ренція, під час якої до уваги жур­на­лістів було представлено проект «Стра­тегія розвитку міста Кам’­ян­ця-Подільського до 2025 року». Заступник міського голови Сергій Бабій розповів, що місто має 154 дороги, а це 180 км (1 млн 400 тис. кв.м).
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГРОШІ ЙДУТЬ ЗА ПАЦІЄНТОМ
Ключові зміни медреформи, що розпочнуться з 2018 року.
Минулого тижня народні депутати підтримали воістину революційний законопроект і проголосували за медичну реформу, ініційовану Міністерством охорони здоров’я на чолі з Уляною Супрун. «За» проект закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» у другому читанні та в цілому проголосували 240 депутатів.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ГОДОВАНЦЯ, ПАНІВЕЦЬКІЙ, ГАГЕНМЕЙСТЕРА ТА СІЦИНСЬКОГО
Вулиця Годованця розташована на Новому плані, межує з ботанічним садом, тому й попередню назву вулиця мала Садова. Згодом Садову перейменували на ім’я видатного байкаря Микити Павловича Годованця (жив 1893-1974 рр.). Народився на Вінничині, в листопаді 1918 р. переїхав у Кам’янець-Подільський і працював у школі с.Голосків, наприкінці 1929 переїхав у Харків, а 1934 р. – у Київ. У 1937 р. безвинно засуджений і до 1942 р. перебував у таборах ГУЛАГу на Колимі, у 1954 р. повернувся назад до Кам’янця-Подільського і прожив тут до кінця життя. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕ ПАРКУВАТИСЯ І НЕ РОЗМОВЛЯТИ
Прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за парковку, зупинку, стоянку транспортних засобів на місцях, призначених для осіб з інвалідністю» набирає чинності 26 жовт­ня 2017 р. Цей документ змінює відповідальність водіїв за безпідставне використання паркувальних місць для осіб з інвалідністю та використання розпізнавального знака «інвалід» на автомобілі, а також встановлює нові вимоги до створення спецмісця на парковках.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ПРОДОВЖУЄ КРОКУВАТИ РУСЬКИМИ ФІЛЬВАРКАМИ-1
ДАЧНА
Перша її назва Мала Покровська. Постановою президії Кам’янець-Подільської міської ради 9 квітня 1936 року Малу Покровську перейменували на Честь Дем’яна Бєдного (Юхима Придворова) – російського поета і байкаря. Частину творів Бєдного 1920 року переклав Микита Годованець у Кам’янці, і вони були видані збіркою «Байки та вірші». У списку вулиць від 23 вересня 1949 року вулиця фігурує як Дачна.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР ПРОДОВЖУЄ КРОКУВАТИ РУСЬКИМИ ФІЛЬВАРКАМИ
Цього тижня репортер свій похід розпочав із вулиці Річної.
Її початкова назва – Набережна, розташована вона на Руських фільварках. У списку вулиць від 23 вересня 1949 р. фігурує під назвою Річна. Вона має 1600 метрів довжини. Потрапити на Річну можна двома шляхами – через майже всю Франка і Нагірну.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА ЗУПИНЦІ СТАТУЯ «ПИСАЮЩЕГО ДЯДИ»
У нашому місті на сьогодні є три проблеми, які практично не вирішити – це безхатьки, цигани і собаки.
Собак розвелося стільки, що вже в окремих районах міста дітей на вулицю випустити самих небезпечно. Їх повно навіть у центрі міста. По Соборній зграї збивають перехожих з ніг, біля парку Танкістів нападають на дітей, які прямують до школи, на Індустріальній вже було кілька випадків, коли розлючені тварини не пропускали школярів до школи та перекривали шлях дорослим... 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ ПОТРІБЕН РИНОК ЗЕМЛІ? МІФИ І ПРАВДА
Представники Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України провели на Кам’янеччині семінар на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?». На думку експертів, мораторій на продаж землі, що діє в Україні, обмежує конституційні права власників земельних паїв, у результаті чого вони не можуть повноцінно розпоряджатися своєю власністю, а також отримувати достойну орендну плату за паї.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ РУСЬКИМИ ФІЛЬВАРКАМИ
Цього тижня репортер починає крокувати Руськими фільварками.
Ця назва з’явилася після того, як магістр дав ці землі руській общині міста. Саме слово «фільварок» запозичене з німецького, «forwerk» – «хутір», «ферма». Іван Гарнага вважав, що землі Руських фільварок разом із землями сучасних селища цукрового заводу та села Цибулівки належали ХVІ ст. Воскресенському монастирю, пізніше їх передали русам (українцям).
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ БУДЕМО З ХЛІБОМ?
З 1 липня цього року набрала чинності постанова Кабміну, за якою було скасоване державне регулювання цін на продукти харчування.
На думку урядовців, головна мета цих змін – зниження адміністративного тиску на бізнес, усунення надмірного втручання держави в економічні процеси, розвиток конкуренції та дебюрократизація (дерегуляція) у сфері ціноутворення.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У ПАНІВЦЯХ «МАХНОВЩИНА» НЕ ПРОЙДЕ
Прочитавши монолог-звернення до «Кам’янецького часопису Ключ» без імен і прізвищ «громади 450 підписів с.Панівці» за приєднання до Колибаївської ОТГ, я, як сільський голова, та орган місцевого самоврядування надам жителям та редакції пояснення.

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПОЛЬСЬКИМИ
Цього тижня репортер закінчує крокувати Польськими фільварками – вулицями Вутіша, Збарського, Підзамецьким узвозом та Смотрицькою. Усі вони досить проблемні, бо одні йдуть під нахилом, інша знаходит
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДЕРИБАН, ЯКИЙ «КРИШУЄ» ДЕРЖГЕОКАДАСТР
Справедливого розпаювання, на яке так довго чекали жителі Староушицької громади, може й не відбутися. Наче грім серед ясного неба з’явилася звістка про те, що більше ніж 700 га радгоспних земель вже мають своїх власників. Новоспечені щасливчики двох гектарів, мов гриби після дощу, раптово з’явилися на кадастровій карті. Наразі на вищезгадані землі виготовлено технічну документацію. Залишилася справа за малим – оформленням права власності. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У ПАНІВЦЯХ МОЖЕ БУТИ СПЕКОТНО
Шановна редакціє! До Вас звертається громада с.Панівці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області з проханням надрукувати лист із дуже важливого для нас питання, яке стосується Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Цей Закон започатковує чергову адміністративно-територіальну реформу та зобов’язує проводити громадське обговорення для усвідомлення людьми суті цієї реформи та її наслідків. 

БУДІВЕЛЬНИКИ ОБ'ЄДНУЮТЬСЯ
15 вересня відбулася зустріч будівельників, представників газопостачальної і електропостачальної галузі міста та міським головою Михайлом Сімашкевичем. Нині будівельників як інших виробничників ставлять на коліна монополісти і їм нікуди діватися.
На сьогодні будівельники вже знайшли точки дотику зі всім, окрім ПАТ «Хмельницькгаз».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ІЗ СМІТТЯМ НЕ ДО ЄВРОПИ
До сміття люди ставилися як до непотребу, яким воно і є. Але дуже серйозного розмаху проблема сміття набула після того, як Львів потопав у ньому і розвозить досі його всією Україною. Там роблять усе, аби вишукати гроші, щоб прибрати всю гидоту з міських вулиць. Сподіваюся, що наше місто знайде правильне рішення, і наш полігон дегазують, але поки що мова про інше – про оплату кам’янчанами послуги з вивезення твердих побутових відходів і про несправедливість у сплаті.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПОЛЬСЬКИМИ ФІЛЬВАРКАМИ
 Цього тижня репортер крокує частиною Польських фільварок, зокрема вулицями Ладигіна, Зіньковецька, Вік­тора Приходька, Горького, Торгова площа, Спартака, Герцена, Бусигіна, провулками Київський та Круглий. Мій шлях проліг вулицею Суворова, яка й без того має дуже погані тротуари, але тут цілі гори землі вивалили на тротуар, що і пройти важко, не зачерпнувши землі у взуття. Зрозуміло, що до новозбудованих будинків фірма-забудовник веде комунікації, але як і завжди у нас, українців, знову зненацька прийшла осінь і дощі.  
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗНІМІТЬ СОРОМ НАШОГО МІСТА
12 вересня пройшло чергове засідання постійної комісії міськради з питань землекористування, архітектури, будівництва т екології. На порядок денний було винесено 12 основних питань, а перед ними було обговорення питання щодо будівництва в місті стаціонарних вбиралень. Найближчим часом вони мали би з’явитися на вул.Шевченка (поблизу соцбезу), у відпочинковій зоні мікрорайону Жовтевий.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

УВІЧНИЛИ БРАНОВИЦЬКОГО
На фасаді колишнього Будинку офіцерів, 8 вересня, за участю військових, представників міської, районної та обласної влади, громадськості відбулося відкриття меморіального знаку захиснику Донецького аеропорту Ігорю Брановицькому – справжньому Герою України.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГОЛОВНІ АКЦЕНТИ ГОЛОВНОГО ЛІКАРЯ
Медична реформа, незважаючи на скептицизм українців, рухається по запланованому маршруту новацій. Нехай ще все одразу не вдається, та й це зрештою неможливо зробити за один день, проте ентузіастів, які вірять у майбутнє вітчизняної медицини, вистачає. Серед них - головний лікар Центральної районної лікарні Віталій Шевчук. Молодий та енергійний керманич вміє знаходити потрібні слова та втілювати в життя заплановані проекти. Сьогодні їх зроблено чимало, попереду - не менше.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЛІДЕРИ І НЕВДАХИ
Портал «Освіта.ua» за підсумками зовнішнього незалежного оцінювання склав рейтинг шкіл України 2017 року.
Школи були ранжовані за рейтинговим балом, який розрахований на підставі середнього значення балів зовнішнього незалежного оцінювання, отриманих учасниками тестування зі всіх предметів ЗНО (85% рейтингового бала).
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БАГЕТ, ЯКИЙ НАМАГАВСЯ ВБИТИ ХЛОПЧИКА
Ледь врятували лікарі життя 15-річного Дениса, який на перерві разом із однокурсниками з’їв багет з куркою, виробника ТОВ «ГАМА ВБ» із смт Великий Бичків Закарпатської обл. Решта дітей споживала цей фастфуд з іншою начинкою. Щойно повернувшись в аудіторію навчального закладу, хлопчині відразу стало зле. Його відвели в медпункт, а коли примчав батько, негайно викликали швидку, адже він вже не впізнавав батьків.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДОВЖОК ДО КАМ’ЯНЦЯ!?
Після виходу в минулому числі газети «КлюЧ» публікації «Поки ви чекали, ми намалювали», в якій ми повідомляли читачів про майбутні зміни в Перспективному плані об’єднаних громад Кам’янеччини, в районі стався справжній переполох. Не на жарт розхвилювалися жителі Жванецької та Довжоцької громад, для яких чиновники «підготували», м’яко кажучи, не зовсім приємний сюрприз – їхнє зникнення з мапи району як самостійних територіальних одиниць.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БУНТ У М’ЯСНОМУ
У вівторок, 5 вересня, місто залишилося без м’яса. Підприємці м’ясного павільйону збунтувалися і зачинили всі торгові точки. Бунт виник через те, що їх ветеринарні закони ставлять на коліна, змушуючи возити тварин по трьох колах пекла. Спочатку потрібно свині повісити кліпсу, а для цього треба цей аксесуар купити і прикріпити із залученням ветеринарного лікаря. А це означає, що слід загрузити свиню в автомобіль і відвезти до ветеринара. Також потрібно зробити клінічний огляд, потім – забити свиню і знову треба, щоб провели попередній клінічний огляд. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ БІЛАНІВКОЮ
Цього тижня репортер крокує п’ять­ма вулицями – Івана Сірка, Білановецькою і Зіньковецькою набережною, вул.Фабриціуса і провулком. Перші нібито дві вулиці, але дорога здебільшого одна, бо ж у більшій частині Сірка з одного боку, а Набережна – з іншого. 

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГОЛОВА ТІКАЄ ВІД РОБОТИ
Жителі Старої Ушиці знову мітингують. Цього тижня вони зібралися під стінами селищної ради, аби вкотре висловити невдоволення роботою селищного голови Андрія Котульського та директора комунального підприємства «Добробут» Дмитра Касапчука. Люди скаржаться, що в селищі по 2-3 місяці немає води. Неодноразові звернення на ім’я селищного голови залишаються без відповіді.
– Живемо не як люди, а як свині, – обурюються вони. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВЧИНИВ САМОСУД НАД АФГАНЦЕМ
27 серпня на вул.Чехова молодий чоловік побив 56-річного воїна-афганця. Чоловік – інвалід війни. У результаті побиття лікарі констатували в постраждалого закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, забій м’яких тканин обличчя. Лікар-офтальмолог виявила внутрішній крововилив в око і застерегла про ймовірність значної втрати зору. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БАГАТО ЖЕРЕТЕ, ПАНОВЕ
Виявляється українці ненажери, бо 50% доходів витрачають на їжу, у той час як німці – 14%. Таку парадоксальну заяву зробив міністр соціальної політики Андрій Рева. Це його твердження просто анекдотичне на кшталт середньої температури по палаті. Якщо в одного хворого вона 36,6, а в іншого 39, то середня по палаті буде нормальною. Міністр все це пояснює тим, що його батько все життя вважав пріоритетом добре поїсти. Він міг собі в чомусь відмовити, але здорове харчування дуже важливе. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

Є УХИЛЯНТИ
Першу партію резервістів у понеділок, 28 серпня, було відправлено з Кам’янець-Подільського об’єднаного міськрайонного військкомату на навчання на військових полігонах.
– Майже 100 кам’янчан місяць навчатимуться захищати Батьківщину та шліфуватимуть свою майстерність, – зазначив військовий комісар Володимир Возний. – Служба у військовому резерві запроваджується з метою планомірної підготовки резервістів для комплектування Збройних сил України...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СЛІДКУЙТЕ, ЩО КЛАДЕТЕ ДО РОТА
За статистичними даними, за 7 місяців 2017 р. у Кам’янці-По­діль­ському захворіло на гострі кишкові інфекції 42 дорослих людини і 103 дитини, в Кам’янець-По­дільському районі за цей же період захворіла 61 дитина і 59 дорослих. Як правило, в літній період частішають випадки виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, пов’язаних із вживанням продуктів харчування та питної води, забруднених збудниками зазначених захворювань. Більшість групових інфекційних захворювань та харчових отруєнь виникають після проведення масових святкувань – весіль, ювілеїв, випускних вечорів, проводів в армію тощо.

РЕПОРТЕР КРОКУЄ БІЛАНІВСЬКИМИ ПРОВУЛКАМИ
Уперше репортер вирішив пройти провулком і ним став провулок Північний. Це якраз той випадок, коли чорт ногу може зламати. Адже провулок – це невелика, зазвичай коротка вулиця, яка слугує з’єднанням двох більших вулиць. Провулок є елементом вулично-дорожньої системи. Довжина його зазвичай становить один-два квартали. Цей провулок має кілька відрізків: два з’єднаних і два нез’єднаних між собою. Якщо вам доведеться шукати когось із знайомих, то, повірте, доведеться попітніти. Навіть місцеві мешканці не зможуть вам підказати потрібний номер будинку. Блуд на вас нападе точно.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БАТЬКА В ТЮРМУ, А СИНА – В ЛІТАК
Кам’янчанин Олег Коваль потрапив у біду під час відпочинку в Албанії. Він разом із 10-річним сином поїхали за кордон. 10 серпня вранці, коли вже вся група мала повертатися додому, його затримали в аеропорту поліцейські і звинуватили в крадіжці 8600 євро. Про це заявила знайома власниці Aller Ho tel Saranda, яка, уявіть лишень, на пляж бере з собою такі великі гроші. Олега звинуватили лише тому, що він перед від’їздом вирішив ще разок прогулятися пляжем, і це зафіксували відеокамери готелю.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧУТКИ ЧИ?..
Вранці, 23 серпня, кам’янецькі сайти вибухнули від повідомлень, що в КП «Міськтепловоденергія» обшуки і директора арештували. Проте, як нам стало відомо, ніхто його не затримував, просто в зв’язку із обшуками 22 серпня в Житомирі представниками військової прокуратури Західного регіону та співробітниками СБУ на заводі, який виготовляє котли марки «Kriger», та у власному будинку бізнесмена Леоніда Крігера, під перевірку потрапив і гендиректор МТВЕ Валерій Гордійчук. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПРОМЗОНОЮ
Цього тижня репортер крокує забутою людьми і Богом вулицею Індустріальною та нежитловою Першотравневою. Обидві вулиці можна віднести до промзони.
Індустріальна – дуже занедбана, брудна, засипана алебастром вулиця із суцільним бездоріжжям. Коли йдете туди, то навіть влітку потрібно одягати закрите взуття, бо ваші ноги й голова теж будуть у пилюці. А якби пішов дощ, то ви могли би мумізуватися. На цій вулиці екологічна катастрофа. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ВОКЗАЛЬНІЙ
У страшенну спеку репортеру довелося крокувати досить незручною і без будь-якого сполучення вулицею Вокзальною, яка має 2600 метрів. Але це без врахування зигзагів і закутків, які має вулиця, а їх тут чотири. Вулиця після повороту то повертається назад, на північ, то йде кудись у бік. Вокзальна проходить повз залізницю, філію ТОВ СП «Нібулон» і йде аж до лісопосадки, впираючись у вул.Черняхівського, точніше звідти починається. Отже, проходить на схід від залізничних колій та залізничного вокзалу. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАМ’ЯНЕЧЧИНА – ЙОДОДЕФІЦІТНИЙ РЕГІОН
Наш регіон страждає на нестачу йоду, тому ще з дитинства старше покоління пам’ятає, як у школах давали йодовмісні препарати. Усім відомо, що нестача йоду викликає таке захворювання, як зоб. Поширеність захворювань ендокринної системи з кожним роком збільшується, в тому числі й у нашому йододефіцитному регіоні. У результаті недостатнього або надмірного надходження йоду в організм виникають йодозалежні захворювання – ендемічний зоб, дифузний токсичний зоб та гіпотиреоз. 

ПРОКУРАТУРА ПРОТИ ЖКГ
Кам'янець-Подільська місцева прокуратура вимагає належної охорони геологічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Смотрицький каньйон». Про це повідомляє прес-служба облпрокуратури.
Департамент ЖКГ, під охороною якого перебуває заповідний об'єкт, не вживає достатньо заходів для його збереження у природному стані. Так, ще в червні минулого року за результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України, проведеної Державною екоінспекцією в області, виявили засмічення близько 0,4 га землі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГАНЬБА БОЯГУЗАМ
Наша газета вже повідомляла, що з 1 серпня в Україні, у тому числі і в Кам’янці-Подільському, розпочалася призовна кампанія військо­во­зобов’язаних та резервістів на навчальні збори, які розпочнуться 27 серпня і триватимуть один місяць, тобто 30 діб. Основне завдання зборів – підготовка військово навченого оперативного резерву, який, у разі потреби, зможе виконати поставлене завдання в складі тих бригад, до яких цей оперативний резерв належить.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ НАДОВГО НОВИЙ ДИРЕКТОР?
Більше місяця не вщухає скандал в НПП «Подільські Товтри». Після того, як природоохоронцям увірвався терпець і вони розповіли журналістам про свавілля керівництва, почалися тиск і переслідування. Когось змушують писати заяву на звільнення, комусь погрожують, а когось і побили... Днями закінчився термін дії контракту в уже екс-директора національного парку Андрія Полудняка, тож 15 серпня до природоохоронців завітав директор департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Віктор Клід, який представив колективу нового директора НПП «Подільські Товтри». 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЛЮДИ ПОВИННІ МАТИ ДАХ
У вівторок поліцейські звільнили зупинку біля Центрального ринку, навпроти кафе «Берізка», від штатного безхатьки. Нещодавно молодші вже пішли звідти, а от кремезний чолов’яга, в якого були хворі ноги, на зупинці жив цілодобово, навіть нужду почав там справляти. Його двірники мітлами ганяли. У вівторок він безсоромно на очах у всіх серед білого дня мочився. Довелося викликати правоохоронців. Його вже кілька днів там немає, проте це місце зайняли п’янички. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПРИВОКЗАЛЬНОЮ
Цього тижня ми пройдемо вулицею Привокзальною. Вона має 2100 метрів. Це майже передостання вулиця, яка на початку межує з районом, селом Кам’янкою. Назву отримала від того, що проходить повз залізничний і автобусний вокзали. Вперше назва з’явилася в списку вулиць 23 вересня 1949 року. 7 грудня 1972 року була подана пропозиція вулиці Привокзальній присвоїти ім’я Свердлова, але вистачило комусь здорового глузду залишити нейтральну назву транспортній артерії міста.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОСТЕРІГАЙТЕСЯ БОТУЛІЗМУ
Тема зараження ботулізмом стає актуальною в літній і осінній періоди. Це час, коли люди часто займаються консервацією продуктів, а саме консерви найчастіше стають причиною захворювання на ботулізм. Кожному буде корисно знати симптоми ботулізму і їхні прояв, якими шляхами відбувається зараження та як убезпечити себе і близьких від цього важкого захворювання.
Ботулізм – це захворювання, обумовлене потраплянням в організм ботулінічного токсину, характеризується важким ураженням нервової системи.  

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПРОСПЕКТОМ
Цього тижня ми пройдемо найдовшою і найширшою вулицею міста – проспектом Грушевського. Він має 7,8 км і різну ширину смуг руху в різних частинах міста, два тротуари і центральну алею, яка від Північної до Драй Хмари є пішохідною, а вже далі, майже до мосту (до вул.Франка) йде широка розділова смуга, на якій висаджені квіти. Також вулиця від Драй Хмари робить клин вправо. Саме тут, де колись була Солдатська-Слобідка.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАВУН МАЄ ВЛАСНУ УПАКОВКУ
Майже тисячу тонн кавуна і близько ста тонн дині з’їдають за сезон кам’янчани.
- З кінця червня на кам’янецькому ринку з’явилися в продажу баштанні культури. І за цих майже півтора місяця вже продано 671 т 800 кг кавунів та 58 т 800 кг дині, - розповідає завідувач лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №2 ПП «Торговий комплекс-2014» Валерій Пулик. – Щодня на наш оптовий ринок привозять у середньому близько 10 тонн кавуна.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТО ГАЛЬМУЮТЬ, ТО ГАЗУЮТЬ
Нарешті процес об’єднання зрушив з мертвої точки одразу в декількох громадах Кам’янеччини. Після засідання робочої групи з питань внесення змін до проекту Перспективного плану формування територіальних громад області, яке відбулося 24 липня в Хмельницькій ОДА, позачергові сесії провели очільники декількох населених пунктів району.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВОДОЛІКАРНЮ ЗБЕРЕЖУТЬ
За міською водолікарнею впродовж десятиліть закріпилась добра слава медзакладу, що ефективно оздоровлював як кам’янчан, так і пацієнтів із інших міст та областей України. Роки становлення нашої держави боляче вдарили по економічній складовій водолікарні. Щоб вижити, заклад довелося приєднати до міської поліклініки у складі фізіотерапевтичного відділення. Зараз у згуртованого колектива з’явився гарний шанс продовжити історію на  сучасному рівні. Про подальші перспективи розповідає головний лікар Кам’янець-Подільської міської поліклініки №1 Борис Цвігун. 

ВЗЯЛИСЯ ЗА СТАРЕ МІСТО
26 липня відбулася спільна нарада міського голови Михайла Сімашкевича, архітектора міста Ігоря Пиріжка, директора НІАЗ «Кам’янець» Василя Фенцура, начальника міського відділу Архібудконтролю Олександра Свириди, начальника відділу з охорони культурної спадщини Олександра Чухрія, директора КП «Муніціпальна поліція» Петра Солярика, голів депутатських комісій та фракцій щодо благоустрою історичної забудови в Старому місті.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СЛУХАЛИ СТАРУ УШИЦЮ
Проблемні питання смт Стара Ушиця не один рік поспіль звучать у зверненнях громадян. Лишень вдається подолати одні, як через деякий час з’являються нові. Але є такі, що турбують людей постійно – це робота місцевого водогону та КП «Добробут», на якому дуже часто змінюється керівництво. Днями на території селища знову майже повністю з ладу вийшла система водопостачання та водовідведення, й обурені жителі звернулися з цією проблемою до районної ради.
Автор:  Ірина ФУРМАН

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ГАГАРІНА
Цього тижня ми пройдемо по вулиці Гагаріна. Вона має 1980 метрів довжини. Її назвали на честь першого космонавта Юрія Гагаріна. Початкова назва вулиці – Лагерна, вона пішла від того, що в південній частині сучасного проспекту Грушевського та вулиці Гагаріна розташовувався літній табір камянецької залоги. А ще цю заміську частину називали Солдатською слобідкою. У 1927 році вже фігурує назва вулиці Рабфаку. 9 квітня 1936 року вулицю перейменували на Постишева. Потім знову вона стала Лагерна, а 27 квітня 1961 року їй надано ім’я Юрія Олексійовича Гагаріна...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЖИТТЯ СОБАЧЕ
Собаки бувають різних порід, мастей і розмірів. Вони – наші найвірніші й віддані друзі, а ми вчимо їх хорошим манерам. Собаки завжди думають про нас, правда, іноді й про «цукрову» кісточку. Всі вони кожен день проводжають і зустрічають нас біля порогу зі впевненістю, що поки їм є кого облизувати і любити, в їхньому житті є сенс.
Останнє віяння в нашому суспільстві – мати домашнього улюбленця. Хтось купує собі папужку, хтось хом’ячка, а хтось екзотичну заморську тваринку. Але часто-густо нашими домашніми улюбленцями стають котики й песики.

ВУЛИЦЯ ШМІДТА, ЯК НЕСИСТЕМНИЙ ПІДХІД

Кам’янець-Подільський по праву заслуговує на статус європейського міста. Чому би й ні? Нам дісталися в спадок мальовнича перлина Стара фортеця, котра звідусіль приваблює туристів; історичні та архітектурні пам’ятки, датовані різними століттями. У місто, наче в мереживо, гармонійно вплелися сім культур, ми маємо міста-побратими, з якими тісно й плідно товаришуємо довгий час. Ошатні центральні вулиці, встелені плиточкою, залишають приємні спогади, а провідні телеканали, немов прапори на Європейській площі, яку, до речі, також маємо, так і майорять новинами про вишивані перехрестя, лебедят, унікальні парковки... 

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ОГІЄНКА
Цього тижня репортер крокує вулицею Огієнка. Вона має протяжність у 2470 метрів і 120-річну історію. Перша її назва – Московська. На Університетську її перейменували в 1918 році, коли 22 жовтня було відкрито Кам’я­нець-Подільський державний український університет. Отже, наступного року ця будівля може святкувати своє сторіччя. Але вже 1921 році вулиці повернули назву Московська. 20 березня 1923 р. її перейменовано на Затонського. У період німецької окупації з лютого 1942 р. по березень 1944 р. вона називалася Київською. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХОЧУТЬ НАДІЙНОГО ДИРЕКТОРА
У національному природному парку «Подільські Товтри» розгорівся скандал – працівники підприємства збунтувалися проти керівництва. Не побоялися розповісти на загал про корупційні схеми керманичів, навіть написали колективне звернення, яке направили голові РДА, народному депутату Володимиру Мельниченку та в Міністерство екології України. Останні зреагували оперативно. Сьогодні в НПП «Подільські Товтри» триває міністерська перевірка на чолі з начальником відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного та тваринного світу Сергієм Комарчуком. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГЛИСТИ – ЦЕ СТРАШНО
Нині дуже серйозно стоїть проблема із зараженням людей глистами. Їх відомо близько 350 видів, деякі з них зустрічаються рідко, інші дуже поширені. В Україні виявляють близько 30 видів глистів, які можуть спричинити захворювання в людини. Різні види гельмінтів викликають різні по характеру, важкості й тривалості захворювання.

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ЛЕСІ УКРАЇНКИ
Цього тижня наш шлях пролягає однією з центральних вулиць – Лесі Українки. Вона має 3200 м, починається від Північної і впирається в турбазу «Поділля».
Вулиця має більш ніж столітню історію. Первісною була назва Петербурзька, потім її ще п’ять разів перейменовували на Петроградську, Петровського; в часи німецької окупації використовувалася назва Німецька, а вже після визволення міста – Ленінградська. 1 червня 1992 р. її перейменували на Лесі Українки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЖИЛИ ЛЮДИ СПОКІЙНО, ДОКИ «ГАЗДА» НЕ З’ЯВИВСЯ
Минулого тижня на прийомі в міського голови були мешканці Біланівки, які постраждали під час негоди не через погоду, а через свавілля сусіда, який зробив собі благоустрій. Він наробив шкоди сусідам з нижчої вулиці Сірка. Ніагарський водоспад по підпірній стіні падав на обійстя. Дісталося і домогосподарствам на Тімірязєва від №32 до №1. Не врятувала навіть зливова труба, яку минулого року облаштували на Чапаєва. У її встановлені брали участь, окрім влади, тамтешні мешканці. Трубу відразу забило каміння і сміття, яке знесло з навколишніх провулків, куди люди викидають його просто на дорогу.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

АВТОНОМІЯ І НОВІ ГОРИЗОНТИ
Що принесе реформа Кам’янець-Подільському госпітальному округу? Розмови навколо медичної реформи не стихають. Сьогодні можна почути безліч припущень (правдивих чи не зовсім) про майбутні зміни, створення госпітальних округів, оптимізацію медзакладів та медичне страхування. Як не загубитися в цьому інформаційному просторі, у що вірити та на що розраховувати? На ці та багато інших запитань цього тижня давав відповіді «КлюЧу» директор департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Яків Цуглевич.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО СУВОРОВА
Цього тижня репортер крокує вулицею Суворова. Вона має 1700 метрів, починається від Північної, на перехресті з Нігінським шосе і, здається, нібито це одна довжелезна вулиця. Суворова є головною вулицею Польських фільварок. Раніше Суворова мала назви Старопоштова та Георгієвська (тут височіє Георгієвська церква). Але спочатку вона доходила до вулиці Вутіша, яка була схожа на рогатину. Та в 1936 році від Вутіша відрізали частину і таким чином продовжили Георгієвську, надавши їй назву Ворошилова...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО КНЯЗІВ КОРІАТОВИЧІВ
Цього тижня репортер крокує однією з найстарших вулиць Нового плану, а, можливо, й однією з перших вулиць – Князів Коріатовичів. За увесь час існування вулиця мала шість назв: Банківська, Транспортна або Велика транспортна дорога на Бессарабію, Князів Коріатовичів, Нероновича, Блюхера, Чкалова. А ще її хотіли назвати проспектом Леніна, вулицею 50-річчя Перемоги. 1 червня 1992 року рішенням міськвиконкому було відновлено назву – Князів Коріатовичів.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РУДІ ПРОБРАЛИСЯ В МІСТО
З кінця весни приватний сектор міста потерпає від нашестя лисиць.
До редакції «КлюЧа» звернулися мешканці вул.Тімірязєва, які скаржилися, що лисиці вже добралися й до них. Якщо раніше хижаки крали курей на Білановецькій набережні, Польських фільварках та у Старому місті, то тепер підбираються й до багатоповерхівок. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ СОБОРНОЮ І УРАЛЬСЬКОЮ
Цього тижня репортер крокує двома центральними вулицями міста - Соборною (Котовського) і Уральською (Резервуарна). Обидві мають по 820 м довжини. У них досить пристойний вигляді, інакше бути не може, адже, як би там не було, це обличчя міста. Первісно вулиця Соборна мала назву провулок Лагерний. Вулиця Уральська раніше носила назву Резервуарна. А Уральською названа на честь 10-го гвардійського Уральського добровольчого танкового корпусу І Українського фронту, який визволяв Камянець-Подільський у березні 1944 р. Про це є меморіальна табличка на будівлі приватного ліцею «Антей».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ДРАГОМАНОВА І ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО
Цього тижня репортер пройшовся двома вулицями - Драгоманова і Данила Галицького, ще донедавна Дзержинського і Островського. Первісно вулиці називалися Могилівська і Кишинівська. Напевне, кам’янчани прагнули до дружби із Молдовою.  16 серпня 1875 р. міською управою на засіданні міської думи Могилівську хотіли переназвати на Притулкову (неподалік знаходився дитячий притулок), але нічого не вийшло, їй залишили першу назву... Вулиця Данила Галицького мала первісну назву Кишинівська. 16 серпня 1875 р. дума запропонувала переназвати її на Монопольну, але назва не прижилася.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОЗЯЧИЙ ТИРАН НЕ ЛИШЕ КОЗЯЧИЙ
До редакції «КлюЧа» звернулися мешканці Нігинського шосе, 44 з приводу того, що їхні сусіди, люди похилого віку, утримують у дворі двоповерхівки кіз. Вони, враховуючи поважний вік, поблажливо ставилися до їхньої забаганки, але доки за козами доглядали, а от вже останнім часом сил немає споглядати, як ці тварини мучаться. Догляд за ними відсутній цілковито, вони голодають. Дійшло до того, що тварини їдять вже навіть поліетилен, вони вихудли, на них без жалю дивитися неможливо.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ СІЛ КУДРИНЦІ
6 червня голова районної ради Борис Бец, працівники апарату районної ради, депутат районної ради Валентина Атаман, головний спеціаліст відділу містобудівного кадастру та екології управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та з питань цивільного захисту населення РДА Володимир Молодоженя та Завальський сільський голова Ірина Павлюк взяли участь у зборах ініціативної групи жителів с.Кудринці Завальської сільської ради Хмельницької області та с.Кудринці Борщівського району Тернопольської області щодо відновлення сполучення через міст, який частково зруйнований ще в роки Другої світової війни.
Автор:  Ірина ФУРМАН

ЗМІЮ ВІДВЕЗЛИ НА ПРИРОДУ
30 травня в дворі біля будинку №12 на вул.Героїв Небесної сотні мешканці помітили змію і повідомили про це оперативну службу та поліцію. Ті, в свою чергу, звернулися до начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради Юрія Крилова.  На місце події прибув заступник директора КП «Муніціпальна поліція», старший інспектор Анатолій Тетервак, який хвацько схопив повзуна в руки й не відпускав його поки разом із Юрієм Володимировичем не відвезли й не випустили на природу. Змія встигла обплювати інспектора й дорогою нестерпно смерділа.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПУШКІНСЬКОЮ
Цього тижня репортер крокує вулицею Пушкінською. Її перша назва Богадільницька – від богадільні (притулку), яка розміщувалася на цій вулиці. На початку ХХ ст., у зв’язку з будівництвом Пушкінського народного дому, вилиця отримала ім’я російського поета Олександра Пушкіна. У будинку за адресою Пушкінська, 31 працював лікарем, згодом відомий письменник Михайло Булгаков.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

У НІГИНІ ЗІШТОВХНУЛИСЯ ПАСАЖИРСЬКИЙ І ВАНТАЖНИЙ
На світанку, 27 травня, за 250 метрів до станції Нігин сталося зіткнення пасажирського потягу «Київ - Кам'янець-Подільський» з вантажним, який стояв під завантаженням вапняку.
139-ий пасажирський потяг із 14 вагонів прямував із Києва до Кам'янця-Подільського і вранці зіштовхнувся з вантажним, що виїхав назустріч. У потязі перебував 541 пасажир, з них 104 дітей, які прямували на екскусію до Кам'янця. Четверо дітей одразу було доправлено до лікарні, а також жінку, яка вистрибнула з потяга і зламала ногу. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ВУЛИЦЕЮ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
Цього тижня репортер крокує вулицею Червоноармійська. Після декомунізації вона отримала назву Героїв Небесної сотні. Первісна назва цієї вулиці – Семінарська, пов’язана з тим, що вулиця розпочиналася біля Подільської духовної семінарії.  28 грудня 1927 року загальні збори членів житлово-будівельного кооперативу «Стройкооп» ухвалили просити президію міської ради назвати вулицю «Стройкопа», проте прохання залишилося без розгляду. 9 лютого 1928 року вулицю перейменовано на Інститутську, а 9 квітня 1936 року – на Червоноармійську.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯКІ НЕЛЮДИ ПЕРЕОРАЛИ ХЛІБ?!
Сказати, що це ганебний вчинок - нічого не сказати. Уявіть, хтось узяв і переорав 15,2 га засіяної учнями ДНЗ «Подільський центр ПТО» озимої пшеници та ячменю, ярого ячменю, гречки та сої у с.Зіньківці, яка з 1983 р. виділена закладу профтехосвіті на правах постійного користування для навчально-дослідних цілей.  Пшениця вже навіть пішла в колос і ще недовго залишалося до збору врожаю. Але тепер його не буде, бо вранці 13 травня, коли працівники ДНЗ побачили, що все поле стало чорним...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БУЛА ПОЛЬОВА, ТЕПЕР - ПИЛОВА
Після того, як у с.Кам’янка відкрили аеропорт, жителі однойменної вулиці та сусідньої Франка не мають спокою. І зовсім не через літаки, що час від часу здійснюють польоти, а через хмари пилу, які з’явилась там разом із «новою» дорогою.
- Після того, як відкрили аеропорт, польову дорогу, яка йшла повз наші будинки, всипали вапняковим щебенем, - скаржиться тамтешня жителька Таїса Адамовська.  
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПІВНІЧНОЮ
Нині репортер крокує колись останньою північною вулицею міста. Тому її й присвоїли назву Північна. 17 лютого 1967 р. вулицю перейменовано на Жовтневої революції, а вже 1 червня 1992 р. їй повернуто історичну назву - Північна. Як і Тімірязєва, Північна має довжину 3,2 км. Починається вона теж від каньйону, але початок вулиці дуже жахливий, адже вона має нахил у бік каньйону, куди валить уся вода з міста.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КРОКУЄМО ПО ТІМІРЯЗЄВА
«КлюЧ» продовжує рубрику «Репортер крокує містом», але в дещо зміненому форматі. Раніше ми показували окремі моменти, які вражали в хорошому чи негативному аспектах, коли вони траплялися на очі. А тепер ми будемо крокувати вулицями нашого міста й показувати нашій владі, над чим потрібно працювати, адже ремонти, оновлення й перетворення зазвичай дістаються тим вулицям, яким пощастило бути в центрі міста чи на шляху туриста. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«ДАВАЙ, ДО СВІДАНІЯ?!»
За тиждень-другий відбудеться конкурс на заміщення вакантної посади директора спеціалізованої школи-інтернат І-ІІІ ступенів «Славутинка», а вже наприкінці травня депутати обласної ради затвердять нового керівника закладу.
На сьогодні відомі дві кандидатури, які претендуватимуть на директорське крісло - нинішня очільниця Олена Козлова, яка чомусь вже рік, як перебуває у статусі в.о., та директор СЗОШ №1 Валентина Судець. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ІЛЮЗОРНІ СПОДІВАННЯ
Про своє здоров’я кожна людина повинна дбати сама. Але так сталося, що в радянські часи цей обов’язок поклали на дільничних лікарів. Це вони мали ходити по підприємствах та установах, читати лекції про шкоду від куріння, алкоголю, ненажерства... Окрім того, що лікар мав приймати хворих у поліклініці, де за правилами повинен прийняти 15 пацієнтів за 3 години, тобто вислухати, обстежити і зробити запис у карточці за 12 хвилин, а це просто нереально, то доводилося їм приймати в рази більше (в одному кабінеті приймало декілька змін лікарів і через 3 години маєш звільнити кабінет), бо всі люди працювали, і хворим потрібен був лікарняний лист. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРИЙШЛА ГРУШКА З КОРОВАЄМ, А ОТРИМАЛА ГАРБУЗ
Знову в районі заговорили про добровільне об’єднання громад, принаймні окремі очільники населених пунктів почали інтенсивно ворушити мізками й викручувати реформу децентралізації, шукаючи там максимальну вигоду. Пропозицію добровільного об’єднання цього тижня гаряче обговорювали в селищі Стара Ушиця. Запрошення влитися в одну велику громаду надійшло жителям Староушицької селищної ради від сусідньої Грушківської сільської ради. Також остання надіслала пропозиції про об’єднання поближнім Подільській, Нефедівській, Крушанівській та Чабанівській сільським радам.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РИХТІВСЬКЕ САМОУПРАВСТВО
4 квітня в Рихті розгорівся справжнісінький скандал. Місцевий житель, син колишнього чиновника, знахабнів настільки, що взявся за самозахоплення тамтешнього пасовища. Свої дії аргументував тим, що земля належить йому, і він має право викорчовувати дерева та визначати її межі. Аби остаточно заплутати всіх, землю, а це 50 га, віддав в оренду аграрію з сусідньої області з фірми «Нове життя», пану Сливці, з яким вже минулоріч були скандали в районі. Односельчани зчинили бунт, адже в цьому місці роками випасали худобу, а тепер до пасовища не матимуть доступу.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОТРІБЕН РУМУН ІЗ НАГАЙКОЮ
Минулої п’ятниці муніципальна поліція провела рейд у каньйоні в районі Польських фільварок та частині Біланівки. Члени рейдової групи виявили стихійні звалища сміття на вул.Смотрицька. Здебільшого ці смітники влаштували мешканці верхніх вулиць Польських фільварок – Зіньковецької, провулка Київський. Вони себе поводять, м’яко кажучи, не як люди. Адже не можна біля своєї господи прибирати, а десь гадити. Крім того, немає можливості зібрати сміття на крутих схилах, тому воно роками там висить. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПІД БІЛУ ХАТУ ЗНЕСЛИ ШИНИ
Те, що в нашому місті дуже погані дороги, не секрет ні для кого. Особливо це відчувають автомобілісти. Усі знають і хочуть цій ситуації покласти край. Тому, аби це питання зрушити з місця, на площі перед білою хатою з ініціативи автомобільного клубу «Streeter.UA» та за підтримки Молодіжної ради відбулася мирна акція, щоб влада почула крик душі. Автомобілісти привезли до дверей міської ради зіпсовані на дорогах колеса та деталі. Проте на площі зібралися й такі, хто навіть не знав, чого він туди прийшов і власних автівок немає.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КРИКУНИ ХОВАЮТЬСЯ ЗА СПІДНИЦІ
Не перестаю дивуватися окремим активістам-майданівцям та патріотам. Вважаю, якщо людина має свою позицію, то відстоює її у той спосіб, який вважає за потрібне, зокрема, декларує привселюдно про патріотизм, про те, як треба боротися з ворогами нашої держави. Приємно, коли є такі люди, якби не одне але. Як декларувати, то декларують, а от коли самому потрібно йти захищати, то вдаються до різних не лише хитрощів, а й злочинів, аби власна шкіра не постраждала. Добре, коли це інші роблять, а от я піду й буду ідейним натхненником та посиджу під жіночою спідницею в теплій оселі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РИНОК ГУРТУЄТЬСЯ
Зібрання підприємців Центрального ринку з нещодавно обраним керівництвом профспілкової організації ринку відбулося 28 березня. Голова профспілкової організації «Центральний ринок м.Кам’янець-Подільський» Ольга Мельник розповіла про кроки, на які керівництво ринку підштовхнуло підприємців, а ті, в свою чергу, профспілковий комітет.
 Мова йде про необгрунтоване підвищення орендної плати за торгове місце. Вона в Кам’янці найвища по Україні і становить 91 грн за кв.м.  
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВЧИТЕЛЬСЬКА ДІДІВЩИНА, або «Я – НАЧАЛЬНИК, ТЫ – ДУРАК»
Зазвичай, щороку в березні в школах проходить атестування вчителів. Атестація педагогічних працівників – це визначення їхньої відповідності зайнятій посаді, рівню кваліфікації. Залежно від цього та стажу педагогічної роботи, їм установлюється кваліфікаційна категорія, визначається тарифний розряд оплати праці, присвоюється педагогічне звання.
Для цієї процедури достатньо лише характеристики на вчителя, за роботою якого керівництво навчального закладу спостерігає впродовж п’яти років.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БОЮСЯ ЦИГАНІВ І СОБАК
Щойно розвеснилося і на вулицю, як ті таргани висипалися циганчата. Минулого року поліцейські вже займалися ромами, аби привести їх до тямки. Але що ти з ними не роби, а вони все одно час від часу виходять на промисел. Основне місце їхньої дислокації - автовокзал. Малі й великі цигани нишпорят серед пасажирів, випрошуючи гроші.
- Ми працювати не можемо, - каже касир автовокзалу. - Щойно відкриваємо касу, як циганчата вже стоять під нею зі стаканчиком і випрошують у пасажирів гроші.

МОРГ З МІСТА ВИПЕРЛИ, А В РАЙОНІ НЕМАЄ УМОВ
У нас йдуть потуги, аби зробити вигляд, що тривають зміни на краще, але виходить, як завжди - танцюють, танцюють, а вклонитися не можуть. Так вийшло із міським моргом, який нещодавно тимчасово перевели в типове приміщення Центральної районної лікарні. Та з цим, напевне, погарячкували. Перш, ніж зробити крок, необхідно добряче подумати, зважити і прорахувати. Але маємо, що маємо, а точніше - суцільні проблеми як для медиків, так і для пацієнтів. Давайте прослідкуємо шлях покійника до моргу і ті незручності, з якими нині зіштовхуються його родичі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯКІ ЛЮДИ, ТАКЕ І ЖИТТЯ БУДЕ
Якщо за збігом обставин людина не може конкурувати нарівні з іншими людьми (вона маленька або стара, хвора чи інвалід), то суспільство мусить підтримати її. Власне, для цього створюються держави. Багато хто вважає, що людина сама відповідає за своє життя, адже люди народжуються рівними перед Богом. Начебто правильно, але люди народжуються в різних стартових умовах - одні в багатих родинах, а інші - в бідних, одні - здоровими, а інші - інвалідами з дитинства. Моя розповідь - це крик про життя людини, яка не може дати собі раду через байдужість та вседозволеність чиновників.

КАМ’ЯНЕЦЬ ЗА КРОК ДО ЕНЕРГОНЕЗАЛЕЖНОСТІ
Уже до кінця березня комунальне підприємство «Міськтепловоденергія» сподівається повністю відмовитися від використання природного газу й виробляти теплову енергію винятково на альтернативному паливі. Продемонструвавши ефективну роботу шести котелень на твердому паливі, підприємство не зупинилося на досягнутому. Шлях до газової незалежності продовжився завдяки переведенню на альтернативне паливо двох найбільших у місті діючих котелень, що розташовані на вул.Тімірязєва, 123 та М.Гордійчука, 2 та будівництву унікальної, навіть для Європи, теплоелектростанції. 

ПРИВЕЗЛИ ДОПОМОГУ, А ВІН: «ЗАБИРАЙТЕСЯ НА ...!»
З натхненням, любов’ю та щирим бажанням допомогти армії ліпили кам’янчани вареники для наших воїнів, які виконують військовий обов’язок у зоні АТО. 15 тисяч вареників, які громада села Кам'янка разом із представниками влади міста і району наліпили для захисників, а також зібрану гуманітарну допомогу командування частини відмовилося прийняти.
Волонтери подолали 1200 кілометрів, аби хоч чимось порадувати вояків, і хоча би домашніми варениками зігріти душу.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БОЇМОСЯ ПОЛАМАТИ НОГИ
Днями до редакції завітали представники від мешканців мікрорайону Черемушки. Вони обурювалися з приводу того, що вздовж огорожі колишнього кукурудзяного заводу, що по проспекті Грушевського жахливий тротуар, а точніше там зруйноване асфальтове покриття.
- Ми вже багато років місимо тут болото, і в літку тут не пройти. З дитячою коляскою тут просто не можливо проїхати, як із «кравчучкою» теж. - розповідають жінки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЕРЕВІЗНИКИ - ПАСАЖИРИ. ХТО КОГО?
Громадські слухання з приводу встановлення регульованого тарифу на перевезення пасажирів у міських маршрутках, що відбулися в останній день лютого, завершилися з нульовим результатом.
Ані перевізники, ані пасажири, ані влада так і не дійшли до єдиного висновку, якою ж має бути ціна на проїзд у маршрутках. Другий тайм цього діалогу перенесено на понеділок, 6 лютого, 17:00. Чому ж не вдалося в тристоронньому обговоренні дійти до спільного знаменника?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

МЕДИКИ ОБГОВОРИЛИ МИНУЛИЙ РІК
23 лютого відбулося засідання медиків БУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги», на якому звітували про результати роботи за 2016 рік.
Нині в місті функціонує 12 амбулаторій сімейної медицини, планується відкриття ще чотирьох: у Старому місті, на Польських фільварках, на вул.Годованця, 13 «б» та Привокзальній, 17. За нормативами в нашому місті має бути 16 амбулаторій із розрахунку на 10 тисяч населення 1,6 амбулаторій.

КАМ’ЯНЕЦЬКІ РУФЕРИ ВИРІШИЛИ ПІДКОРИТИ... ТРУБУ КОТЕЛЬНІ
Надихнувшись історіями відчайдухів, котрі піднімають український прапор на висоти багатоповерхівок, екстремальні «подвиги» руферів цього тижня вирішили повторити двоє кам’янчан. Хлопці не придумали нічого кращого, аніж встановити його на трубі міської ТЕЦ.
Незважаючи на 10-градусний мороз, ожеледицю, а тим паче високі паркани і написи «вхід заборонено», вони проникли на територію об’єкта з підвищеною небезпекою та видерлися на трубу котельні. 

ТИХИЙ ДОМ. СИНИЙ КИТ. Я В ИГРЕ
Небезпечні ігри, в які грають ваші діти в мережі Інтернет, спонукають до самогубства. Кіберполіція України оприлюднила шокуючу інформацію: в інтернет-мережі з’явилися ігри, які спонукають підлітків до самогубства. У групах, які можна знайти у соціальних мережах, кваліфіковані психологи доводять дітей до самогубства. Відомо, що фанати таких спільнот називають себе китами, тому що тварини асоціюються у них зі свободою. Використання поняття «кити» («летючі кити»), можливо, пояснюється тим, що цей вид ссавців – один із небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СТАРУ УШИЦЮ НЕ ЧУЮТЬ, ЧИ НЕ ХОЧУТЬ ЧУТИ?
На адресу керівництва району жителі селища Стара Ушиця надіслали звернення. У ньому, зокрема, йдеться: «Шановні районні керівники, звертаються до вас мешканці смт Стара Ушиця. Ми змушені просити у вас допомоги. Після останніх виборів, на яких більшість проголосувала за молодого, преспективного чоловіка Котульського Андрія Петровича, ситуація в селі значно погіршилася. Новообраним селищним головою було обіцяно освітлення вулиць, ремонт водопроводу, дитячий майданчик та зона відпочинку в центрі селища, сонячні батереї за селом, нові дороги, організація роботи місцевих кладовищ...
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ФУРМАНІВКА ВІДСТОЮВАЛА, ЛИСТОНОША ВІДМОВИЛАСЯ
Колись успішне, конкурентне державне підприємство поштового зв’язку переживає важкі часи. Уже кілька років багато його функцій перебрали на себе приватні оператори, які займаються доставкою посилок. Операції з грошовими переказами перебрали на себе банки, а письмова кореспонденція перейшла в інтернет-ресурс. Усі вони семимильними кроками просовувалися в життя, а «Укрпошта», щоб вижити, змушена була закривати відділення, скорочувати штати, змінювати у гіршу сторону графіки й терміни доставки відправлень. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛЮДСЬКА ЖОРСТОКІСТЬ СПРИЧИНЯЄ СОБАЧУ ЗЛІСТЬ
Днями до редакції зателефонувала Цезалія Василівна. Вона не могла стримати сліз і розпачу. Жінка розповіла про жорстоке поводження із собачками працівників церкви, що на мікрорайоні Жовтневий.
- Я півроку половину пенсії витрачала, щоб виходити викинутих, голодних, напівживих цуценят, - розповідає пані Цезалія. – Тепер вони віджили, полюбили людей і повірили їм. Вони йдуть до рук, нікого не чіпають, а працівники з церкви за велінням священика взяли й між блоками у сильний мороз забили дошками вихід, а там залишилася собачка. Коли вони це робили, решта четверо поховалися під плити перекриття.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КРОК ДО РЕФОРМИ. Продовження
Нарешті, після різних медичних досліджень, пацієнтка визначилася з лікарем, якому вона довіряє, і готова до операції, або за неї визначилися. Це особиста справа кожного.
Для того, щоб потрапити в операційну, оформляють історії хвороби, вона має підписати згоду на обробку особистих даних, згоду на операцію, на наркоз... Потім роблять аналіз на СНІД. Усе, людина налаштувалася, морально підготувалася, а тут ще й на консиліум якийсь раптом потрібно йти. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОВЗУТЬ ВГОРУ. ПОВІЛЬНО, АЛЕ ВПЕВНЕНО
Щодня ціни на ринках і в магазинах повільно, але впевнено повзуть догори. Різкого здорожчення, як раніше, не спостерігається, натомість воно стало щоденним. Напевне, так легше не помітити, як твій гаманець щодня стає худішим. На 10-15% і більше зросли ціни насамперед на молокопродукти - тверді сири, сир, молоко. Сильно здорожчали імпортні фрукти, підскочили ціни на ковбасу і м’ясо.
У лютому варто очікувати на інфляцію, більш як на 1%.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТРИДЕННА ЕПОПЕЯ ЗІ СМІТТЯМ
Три дні - саме стільки часу довелося витратити звичайному громадянину, аби комунальники прибрали сміття на перехресті Жванецького та Орининського шосе. Увесь цей час зміну картини, що відбувалася, фіксував і викладав у соціальній мережі кам’янчанин Віктор Шпендюк. 29 січня, в неділю, чоловік помітив купу зі сміттєвих пакетів на перехресті Жванецького та Орининського шосе.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЕ ПЕРЕТВОРЮЙТЕ КАНАЛІЗАЦІЮ НА СМІТТЄПРОВІД!
Ганчірки, вологі серветки, засоби особистої гігієни, памперси, рештки їжі, спідня білизна та навіть предмети одягу – це далеко не повний список несподіваних «знахідок», які працівникам КП «Міськтепловоденергія» доводиться видобувати з труб каналізаційних мереж. Лише впродовж цього тижня мережі водовідведення міських багатоповерхівок дивували аварійні бригади купами сміття, величезним лахміттям одягу та кілограмами харчових відходів.

КРОК ДО РЕФОРМИ
Нині дуже багато експлуатується тема реформи в медицині, і вже почались кроки вперед, у тому числі й у нашому місті. Першими вони зроблені в первинній ланці надання медичної допомоги. Про це ми неодноразово писали.  Наприкінці минулого року влада особливо почала дбати про дитинство і материнство. Було прийнято рішення про об’єднання пологового будинку, гінекологічного відділення (ОХМАТДИТ), дитячої поліклініки і стаціонару. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«УПАЛ, ОЧНУЛСЯ - ГИПС...»
Ця цитата з відомого кінофільму на тиждень стала головним меседжем у Кам’янці-Подільському. Минула п’ятниця «потішила» жителів міста аномальним крижаним дощем.
Ближче до вечора рух по автодорогах міста ускладнився, особливо на підйомах. Найбільш проблематичним він був на брукованому підйомі зі Старого замку в місто. Також того вечора було обмежено рух пасажирських перевезень. Через негоду лише за добу в Кам’янці сталося чотири дорожньо-транспортні пригоди.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БУЛА І ЗАВАЛИЛАСЬ
Безгосподарність та байдужість призвели до руйнування єдиного з кам’янецьких млинів - пам’ятки архітектури на Видрівці. Млин Ірафа, збудований у 19 столітті, більш відомий як сокоморсовий цех винно-сокового заводу, який працював там за часів Радянського Союзу. У переліку пам’яток культурної спадщини Кам’янця-Подільського під охоронним №3-Хм значиться пам’ятка архітектури місцевого значення Млин Ірафа, ХІХ ст., за адресою: вул. Видрівка, 23. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРОСЯТЬ П’ЯТЬ, АЛЕ Є ПЕТИЦІЯ
Необхідну кількість підписів зібрала петиція, що надійшла на ім’я міського голови щодо недопущення чергового підвищення вартості проїзду в маршрутках. Більше 250 користувачів були проти підвищення ціни на проїзд. Відповідно до правил, петицію розглянуть депутати на сесії міської ради. Найближча, нагадаємо, відбудеться 31 січня.
І поки активні кам’янчани протестують, перевізники подали на оприлюднення проект регуляторного акта щодо встановлення регульованого тарифу на перевезення пасажирів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДО ВЛАСНОГО СМІТТЯ ЩЕ Й ЛЬВІВСЬКЕ
Львівське сміття дісталося до Кам’янеччини. На початку тижня його виявили на Довжоцькому сміттєзвалищі.
Подію коментує Довжоцький сільський голова Руслан Рябий.
- Не так давно ми розчистили сільське сміттєзвалище, яке паспортизоване і знаходиться одразу за Довжком у напрямку Нагорян, - каже Руслан Петрович. - 23 січня мені повідомили, що там виявлено величезні купи сміття. Приїхавши на звалище, побачив, що й справді, величезні сміттєві кучугури рівно відвантажені. На місце події викликав поліцію, аби правоохоронці зафіксували цей факт.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У ЦЕНТР - ЗА БЕЗОПЛАТНОЮ ДОПОМОГОЮ
Третього січня Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про Вищу раду правосуддя». Цим документом були, зокрема, внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Про те, хто ж отримає безоплатну юридичну допомогу розповідає начальник відділу правової інформації та консультації Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Аліна Задорожна.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДАЙТЕ ШІСТЬ І ПОЇДЕМО
Після затвердженої мінімалки у 3200 грн ціни в країні по інерції полізли вгору. Поступове здорожчення товарів та послуг спостерігається у всіх сферах економіки, та найбільший ажіотаж виник навколо пасажирських перевезень.
У 2017 році перевізники не мають наміру возити людей за старими цінами.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СИСТЕМА ДАЛА ЗБІЙ?
«Непрозора» на перший погляд Китайгородська сільська рада об’єднаної територіальної громади все ж користується сервісом електронних закупівель «Prozorro». Про це нам повідомив її очільник Юрій Безродний.
Через цей сервіс відділ освіти, культури, спорту і туризму Китайгородської сільської ради придбав не тільки автобус, як ми писали в минулому числі газети, а й провів ще 8 процедур.

ЗАЧЕКАЙТЕ, ЧАС ПИТИ ЧАЙ...
Так сталося, що здоров’я підкачало, і я потрапив у лікарню. Після виписки зі стаціонару продовжив лікування в денному стаціонарі, але досить важко мій організм оговтувався від хвороби. Мене нудило, не вистачало сил пересуватися навіть на невеличкі відстані, мучила тахікардія. Пройшов усі можливі лабораторні дослідження, і лікар, який мене вела, направила до кардіолога. Під дверима, в черзі, було небагато пацієнтів, я був четвертий. 

НЕ ПЛУТАЙТЕ ЛЮДЕЙ!
Нам, військовим пенсіонерам, один раз у рік доводиться міняти пенсійну картку в «Ощадбанку». Цього року на ці картки почали класти кредитні гроші, причому без згоди клієнта банку. Я чисто випадково про це дізнався і почав вимагати, щоб на мою картку кредит не клали. Мені менеджер повідомив, що це неможливо, адже при отриманні картки кредит відкривається автоматично. Я вимагав у оператора, щоб мені навіть не ставили тих кредитних грошей. 

«ПРОФЕСОРИ - ГАСТРОЛЕРИ»
«Хочу проінформувати кам’янчан про «професорів-гастролерів», - пише нам хірург міської лікарні Валерій Арсенюк, - і застерегти від хибних рішень. Мене, як хірурга, обурює той факт, що люди самі наражають себе на небезпеку. Кам’янчани вірять та «ведуться» на модні назви медичних фірм, прізвища професорів, і їм чомусь байдуже його професійні якості, головне - професор, та й ще й з іншого міста.
Та невже така погана медицина нашого міста й наші лікарі, щоб лікуватися, консультуватися у заїжджих «світил»?

У МЕДИЦИНИ ПЛАНІВ ВДОСТАЛЬ
«Із січня 2017 року в Україні стартував перший етап медичної реформи, який полягає в зміні фінансування первинної ланки медичної допомоги.
Перетворення, які відбуватимуться в галузі протягом року, будуть поетапними та запроваджуватимуться разом з інформуванням лікарської та пацієнтської спільноти.
Протягом першого півріччя медична галузь працюватиме в штатному режимі, а переважна більшість підготовчої роботи відбуватиметься на рівні МОЗ України, Уряду, парламенту та регіональних управлінь охорони здоров’я, громад та медичних закладів».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПЕРШОЧЕРГОВО - КОНТРАКТ ІЗ ЛІКАРЕМ
З нового року кожен із нас має знайти собі сімейного лікаря чи терапевта, або педіатра, з яким і підпише контракт на обслуговування. До такого нововведення медики готувалися досить довгий час, але спочатку створили сімейних лікарів, щоправда, не знали, що з ними робити, потім територіально наблизили їх до пацієнтів та це нічого кардинально ні для людей, ні для лікарів не змінило, адже не могли знайти механізму дії такої ідеї. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗАКРИТІ ДВЕРІ Й ДУШІ
Не хочу ці дві історії переносити на наступний рік, вирішила їх залишити в цьому. І мова йтиме про байдужість, халатність, черствість, честь мундира й злочини проти наших з вами дітей. І цю публікацію слід вважати офіційною заявою в правоохоронні органи.
У роботі кожного може статися найнеймовірніші ситуації і від них ніхто не застрахований. Люди можуть допускати помилки, але й вони можуть їх виправляти та визнавати. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГОЛОВНЕ СПОРТИВНЕ ЯДРО ПЛАНУЮТЬ ОСУЧАСНИТИ
Депутати міської ради відклали голосування за питання реконструкції міського стадіону ім.Г.Тонкочеєва на довивчення.
За дорученням міського голови Михайла Сімашкевича відділ молоді і спорту спільно з адміністрацією КП «Міський стадіон ім.Тонкочеєва» формують бачення центральної спортивної споруди міста.
Зокрема, тут планується на місці трибун, які навпроти центральної трибуни, збудувати баскетбольний і волейбольний майданчики, роздягальні з душем та тренерські кімнати.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХОРОМАМ У ГАРАЖАХ БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?..
Ще за радянських часів, саме тоді, коли був шалений розвиток індустріалізації й у заможних людей та високопосадовців почав з’являтися особистий автомобільний транспорт, люди запросто могли поставити гараж у дворі неподалік від свого житла. І так за багато десятків років таких будівель розвелося стільки, що вже не вистачало місця для дитячих майданчиків. Дітей ганяли геть від дорогої автівки. І от настав час, коли автолюбителів відправили у гаражні кооперативи.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗАМІСТЬ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ, ПРОКЛЬОН В ОБЛИЧЧЯ
До нас в редакцію звернулася дружина учасника АТО Алла Короткова з приводу того, як над нею познущалися в аптеці. Ми вирішили перевірити цю інформацію і разом із нею завітали в аптеку. І дійсно, працівники поводилися як господарі цього життя, довели жінку до гіпертонічного кризу. У хамській формі вони спілкувалися і з автором цих рядків. Я навмисне не представилася журналістом, щоб побачити справжню картину, що може відбуватися зі звичайною людиною, коли відстоюються корпоративні інтереси. Було досить прикро від побаченого і почутого.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЩО БУДЕ З МОРГОМ?
Днями на адресу міського голови надійшов лист від директора медучилища Віктора Клима щодо сусідства навчального закладу з моргом і, як наслідок, нестерпним смородом.
«Колектив Кам’янець-Подільського медичного училища просить Вас вжити заходів щодо перенесения паталогоанатомічного центру Кам’янець-Подшьської міської лікарні №1, який розташований на вул.Пушкінська, 31. За цією ж адресою знаходиться навчальний корпус медичного училища.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

У «КСЕНІЇ» ВИСІЯЛИ ДИЗЕНТЕРІЙНУ ПАЛИЧКУ
Носіями виявилися працівники й не лише...
30 листопада відбулася прес-конференція щодо результатів досліджень у готельнму комплексі «Ксенія». Нагадаємо, тут отруїлися діти під час фестивалю «Перлина Кам’янця».
За словами начальника управління Держпродспоживслужби в Кам’янці-Подільському Людмили Оржеховської, у «Ксенії», що знаходиться в місті, проживало 227 осіб із Броварів, Дніпра, Шостки, Жидачева, Бурштина, Одеси та Києва.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДІТЕЙ ОТРУЇЛИ, «КСЕНІЮ» ЗАЧИНИЛИ
Скандал, який намагалися приховати посадовці всіх рангів і служб міста, не вдалося зам’яти. Інформацію про стан дітей, які отруїлися, ретельно приховували від журналістів. У приміщення «Ксенії» впускали всіх, туди часто під’їжджала швидка допомога (аж 12 разів), інколи навіть по декілька карет, які там затримувалися від 40 хвилин і до години, прибуло кілька нарядів поліції, рятувальників, медики, невідомі особи упаковками заносили туалетний папір та воду, а от журналістів і близько не підпускали, виставили цілий кордон охорони, який розділяв нас із дітьми у масках за склом.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

Є Й ІНША ДУМКА
Редакції газети «Кам’янецький часопис КлюЧ»
Заперечення на замітку «Нехай переможе здоровий глузд».
Ми, друга половина мешканців будинку №17 по вул.Гагаріна, не можемо змиритися з текстом замітки. Так, склопакети встановлені за особисті кошти мешканців будинку, так як і частковий ремонт покрівлі.

НАВІТЬ І НЕ СНИЛОСЯ
За родом діяльності часто доводиться врегульовувати різні конфліктні ситуації, допомагати людям і зрозуміти кожну сторону конфлікту, адже в кожного з них своя правда. Днями сама стала жертвою, але чого, так і не зрозуміла. Напевне, бидлоцького ставлення до людини, непрофесіоналізму обслуговуючого персоналу, прагнення вислужитися перед господарем і отримання задоволення від того, що комусь погано.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГРОМАДА НЕ МАЄ БУТИ МАЧУХОЮ
Довелося потрапити в дитячу поліклініку, а там - ніде яблуку впасти: шум, гамір, задуха, вузькими коридорами важко рухатися. А потім стверджуємо, що діти – наші квіти і все найкраще - дітям. Можливо, 50 років назад це приміщення й було кращим, бо в нього дитячу перевели з Пушкінської. За пам'яті старшого покоління дитяча поліклініка і станціонар розміщувалися саме там, де згодом була наркологія, потім це приміщення викупила будівельна компанія.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИЇ ЗУБИ ПОСТРАЖДАЮТЬ?
Конституція гарантує безкоштовну медицину, але це було в радянські часи й трішечки пізніше. Узагалі це гарантувала лише Конституція, насправді ж ми самі зробили послугу платною, коли йшли до лікаря й за його гарне ставлення несли йому шоколадку, коробку цукерок, пляшку. Уже пізніше, коли продуктовий пакет коштував дорожче, клали в конверт червонця, потім інфляція підвищувала ставки. Нині мова не просто про медицину, а про її окрему галузь – стоматологію.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БЕЗНОГА МЕДИЦИНА, МОЖЛИВО, НЕЗАБАРОМ ВІДРОСТИТЬ НОГИ
Про корупцію в медицині писано-переписано, говорено–переговорено. Але кажуть на кухні, замість того, щоб щось зробити. Ми всі знаємо розцінки на всі медичні маніпуляції і процедури, знаємо, скільки треба заплатити за лікарняне ліжко, запис у диспансерній картці, інвалідність тощо.
Минулого тижня познайомилася з родиною переселенки і атовця. Вона народжувала в Кам’янці. Зрозуміло, що грошей у молодої мами, яка поспіхом тікали з дитиною від війни, немає.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛИСТЯ ПАЛИТИ НЕ МОЖНА!
За тиждень розпочнеться листопад, але листя інтенсивно падає вже, а це робота для комунальників. Вони трудяться, аби прибрати місто й вивезти на полігон твердих відходів опале листя.
Відповідно до розпорядження міського голови, з 19 вересня до 6 грудня оголошено про організацію збору опалого листя. За словами завідувача відділу санітарного утримання департаменту ЖКГ Олександра Чорного, цьогоріч листя почало опадати значно пізніше, ніж у минулі роки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПІД ДОЩЕМ І ЗЕМЛЕЮ ПРАЦЮВАЛИ БРИГАДИ
До пізньої ночі, незважаючи на дощ, поривчатий вітер, нестерпний холод та складні умови роботи, ремонтні бригади КП «Міськтепловоденергія» впродовж декількох діб працювали на аварійних ділянках мереж. Негода та вихідні не зупинили робіт на тепломережах, що на просп.Грушевського та аварійній ділянці водопроводу на вул.Миколи Гордійчука (колишня Жукова), що на мікрорайоні Жовтневому.

КОМУНАЛЬНИЙ РОЗРИВ
Анонсованої районною владою готовності до опалювального сезону селище Стара Ушиця не бачить, ба, більше, має всі шанси залишитися без води. Звідки ростуть ноги в комунального староушицького колапсу та кому вигідно розкачувати цей човен, цього тижня з’ясовував «КлюЧ».
Місяць тому в селищі розгорівся нечуваний скандал, у якому були замішані депутати районної ради.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

Я - КОРОЛЬ БАЛИНА, РОЗБІГАЙСЯ ХТО КУДИ
Уявіть, повний дім дітей, мама напідпитку, а батько бігає по хаті із увімкненою бензопилою та криками: «Поріжу всіх! Я - король Балина! Що хочу, те й роблю!».
Маленька Богданка, ще нічого не розуміє, бо лише місяць тому народилася. Вона недоторканна персона, бо за її рахунок можуть існувати й ні в чому собі не відмовляти обидвоє батьків - 36-річний Він і 32-річна Вона. Принаймні, саме так батьків називає старший син, 12-річний Едік.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БЕРЕЖІТЬСЯ, НА ПОРОЗІ КОКСАКІ
У сусідніх областях лютує епідемія вірусу Коксакі. Є величезна небезпека, що незабаром він потрапить до нас. А отже зустріти цього іноземного прибульця потрібно достойно. Епідемія вже зафіксована в Тернополі, а це дві години їзди.
По коментар ми звернулися до сімейного лікаря Миколи Шуханова.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗА ЗБЕРЕЖЕННЯ РЕЧЕЙ І ЖИТТЯ ВІДПОВІДАЮТЬ!
До редакції звернувся кам’янчанин, який обурювався через те, що в супермаркеті обікрали його тещу, і ніхто за це не відповів.
- Минулого тижня моя теща, людина поважного віку, пішла у «Фуршет», щоб придбати продукти, - розповідає пан Володимир. - При вході охоронець запропонував їй покласти сумку в шафу для зберігання речей. Вона слухняно виконала пропозицію. У сумці були якісь особисті речі і мобільний телефон.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАНЬЙОН ПРОЗОНДУВАЛИ
Визначення меж території каньйону та його природоохоронних зон розглядали 6 жовтня за участю представників міської влади, екологів, архітекторів, громадськості.
- Згідно з розпорядженням міського голови Михайла Сімашкевича від 6 квітня, створено робочу групу під керівництвом його заступника Сергія Бабія.

... ЦЕ ПОТРІБНО ЖИВИМ
До смерті ніхто не готовий. Похорон близької людини – глибоке психологічне потрясіння, яке вимагає душевних і фізичних сил, для того, щоб пройти всі випробовування, пов’язані з цією процедурою. «Ключ» неодноразово порушував цю тему, але вона залишається актуальною, тим паче, що з часом змінюється вартість цього ритуалу.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТЕЩИН ЯЗИК ТРЕБА ВІДРІЗАТИ
12 жовтня, близько 08:00, на 271 км автодороги Житомир-Чернівці сталася ДТП. Зіштовхнулися пасажирський мікроавтобус «MERSEDES SPRINTER», у якому їхало близько 20 пасажирів, та вантажний автомобіль «DAF» із причепом. «DAF» на повороті склало «в ножниці», і він зіштовнув на узбіччя, прорвавши дорожню стрічку, маршрутку.
Троє пасажирів маршрутки загинули на місці трагедії.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА ФАРЕНГОЛЬЦА БУВ КАМЕНЕПАД
3 жовтня жінка, яка піднімалася сходами Фаренгольца, потрапила під каменепад.
- Подумала, що на мене скеля падає, - розповідає пані Ніна, - та коли піднялася нагору, зрозуміла, що на Кузнечній хтось будується. Але ж загородити своє будівництво, щоб убезпечити життя людей, можна було. Мені каменюка ледве у скроню не втрапила, я встигли відскочити, і камінь вдарив мене лише по нозі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДО ДОБРА НЕ ДОВЕДУТЬ «ДОБРОБУТ»
Цього тижня в центрі скандалу опинилося селище Стара Ушиця, точніше його комунальне підприємство «Добробут». Від дій окремих чиновників та міжусобних війн можуть постраждати жителі селища, які мають всі шанси залишитися без води.
Хто саботує роботу - комунальники чи керівництво села, цього тижня з’ясовував «КлюЧ».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВЧИТЕЛЬКА ЗАЗІХНУЛА НА ТЕЛЕВІЗОР, А ДІВЧИНКУ ПООБІЦЯЛИ ЦЬКУВАТИ
Скільки не говори про корупцію, порядність, не лякай якимись санкціями, якщо людина захланна й жадібна та звикла до того, що її всі навколо мають створювати лише блага, вона буде з рота видирати кусень, бо завтра може не дістатися.
У третьому класі на вимогу вчительки молодших класів батьки змушені були купити новий сучасний телевізор-плазму, незважаючи на те, що в класній кімнаті був кольоровий телевізор.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МИКОЛА ПОЛІЩУК: «МЕДИКИ САМІ РЕФОРМУ НЕ ЗРОБЛЯТЬ»
Нейрохірургія в Україні і в Хмельницькій областізокрема розвивається. У цьому запевнили науковці-практики, котрі завітали до нашого міста на міжнародну конференцію з питань нейрохірургії.
150 провідних фахівців у галузі нейрохірургії, в тому числі з Ізраїлю, Єгипту, Туреччини, Молдови, Румунії, США, Азербайджану та інших країн зібралися, аби обговорити «Тематичні ушкодження центральної та периферичної нервової системи».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХОЧЕШ НЕ ХОЧЕШ, А МУСИШ
Минулого тижня мешканці вул.Васильєва, 1 протестували проти встановлення будинкового газового лічильника. Монтажна служба приїхала в четвер монтувати обліковий пристрій. Газовики на всіх під’їздах розклеїли оголошення про встановлення лічильника. За словами мешканців будинку, вони телефонували за номером, вказаним в оголошенні, але там ніхто слухавку не брав.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛИШЕ ГРИВНЕЮ МОЖНА НАВЕСТИ ЛАД
У середу вранці двірники підпалили сміття біля контейнерного майданчика на вул.Космонавтів, 2.
Величезну купу різного мотлоху щоразу зносять до майданчика мешканці приватного сектора Біланівки. Вони, окрім твердих побутових відходів, звалюють туди траву, гілля, будівельне сміття та послід від домашніх тварин.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РУКИ ГЕТЬ ВІД ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКОЇ!
У багатьох кам’янчан немає негативних почуттів до Червоної армії, яка в 1945-му принесла нашому народу перемогу й вигнала нацистських окупантів з України. Нині військовослужбовці нашої армії теж намагаються відстояти кордони української землі. Жодних поганих асоціацій не виникає від імені всесвітньовідомого селекціонера Мічуріна. Дружба народів у всі часи не була зайвою для людей всіх поколінь.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

АБИ НЕ ДОПУСТИТИ ЛИХА, ЛІКАР УЖЕ ПРАЦЮЄ
Війна на сході, як і кожна війна приносить у суспільство безліч надзвичайно серйозних проблем. Із неї, проклятущої, повертаються наші захисники. І тут уже в мирному житті виникають надто серйозні проблеми не лише в них із їхнім фізичним станом, але й із психикою також їхніх рідних та близьких. Чимало проблем виникає і в суспільстві, куди вони повертаються. І це серйозно, вони вже себе проявляють, і жартувати з цим чи спускати гальма не можна.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГЖЕБОВСЬКИЙ УЗЯВСЯ ЗА БУНКЕРИ
Аби в місті не було сміття, директор КП «Спецкомунтранс» Сергій Гжебовський розпочав велику справу – реставрацію сміттєвозів. Спецтранспорт комунального підприємства ще трішки й на ладан задихає.
- На підприємстві є справжні кулібіни, - розповідає директор «Спецкомунтрансу» Сергій Гжебовський.  
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДИСКУСІЇ НАВКОЛО ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКОЇ
Міська топонімічна комісія розглянула нові пропозиції щодо перейменування однієї з центральних вулиць міста - Червоноармійської. 17 серпня під час її чергового засідання йшлося про такі альтернативні назви як Університетська та Армійська.
Мешканці цієї вулиці вже зібрали підписи проти перейменування своєї вулиці. Їх уже чимало, і всі протестують.
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

АФЕРА НЕ ВДАЛАСЯ
За своє люди повинні самі стояти горою. Саме так вчинили мешканці багатоквартирного будинку, що по просп.Грушевського, 50. Це комплекс будівель, зведених у різні часи на території колишніх медскладів для військових. Тут свою господарську діяльність планувало розпочати ОСББ «Грушевського, 50». І, як з’ясувалося, це об’єднання виявилося нелегітимним. Про це довідалися окремі його мешканці та потягнули клубок за ниточку.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БАТАРЕЙКАМ - УТИЛІЗАЦІЯ
За інформацією начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Юрія Крилова, в Кам’янці-Подільському продовжується активний збір відпрацьованих батарейок. Місто з 2013 року є учасником громадської природоохоронної кампанії «Батарейкам – утилізація», яка проводиться за підтримки Всеукраїнської екологічної ліги.

СПРАВА ВИЇДЕНОГО ЯЙЦЯ НЕ ВАРТА
У редакцію в розпачі прийшли мешканці вул.Розвадовського, 11. При найменшому дощі їхній будинок затоплює зливова каналізація в підвалі.
Раніше там були труби, але вони прогнили, і ЖЕК після червневого вселенського потопу замінив їх на пластикові.

ПИЛЯЛИ ГІЛКУ, НА ЯКІЙ СИДЯТЬ
На схід села зібралися вчора жителі села Сокіл, аби обговорити болюче і вкрай серйозне питання із постачанням питної води. Вислухати сокільчан та їхню проблему прибули і районні чиновники - заступник голови РДА Микола Чумак, керуючий справами райради Юрій Шубарський, в.о. управління містобудування, архітектури, ЖКГ та з питань цивільного захисту населення Василь Григор’єв. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ОСВІТНІЙ СКАНДАЛ
У Міністерстві освіти і науки скандал: там розбираються із поїздкою українських науковців на анексований півострів Крим, де вони взяли участь у Х Міжнародній науково-практичній конференції «Російська мова в політкультурному світі», що проходила впродовж трьох днів у Ялті.
Окрім того, що українські педагоги поїхали на окуповану територію, вони ще й після завершення конференції публічно дякували самопроголошеним керівникам Криму за можливість взяти участь у такому дійстві.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГРЕБЛЯ ЗАРОСТАЄ
До редакції «КлюЧа» звернулися старожили Польських фільварок, які занепокоєні станом річки Смотрич біля греблі. Раніше, коли про неї не дбали, там все було гаразд. Була широка річка на всю греблю з хорошою течією. 

МОЖЕТЕ ВИЛЕТІТИ ЗІ ВЛАСНОЇ КВАРТИРИ?
Ще один сюрприз маємо від наших законотворців. У квітні 2016 року Кабмін затвердив порядок списання багатоквартирних будинків із балансу органів державної влади, місцевого самоврядування та державних підприємств. Це він зробив на виконання закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Отже, що буде з квартирами, котрі не встигли приватизувати впродовж 25 років?

ШАХРАЇ ВІД МЕДИЦИНИ
У засобах масової інформації міста неодноразово повідомлялося про шахрайські схеми виманювання грошей від громадян міста. Особливо в цьому напряму працювали працівники міськвідділу поліції на чолі з підполковником Ігорем Кшемінським. Та шахраї, як ті патогенні мікроби, весь час видозмінюються, шукають все «нові форми й методи» роботи. Ось із якою ситуацією довелося зіштовхнутися в раді ветеранів міста. 

ПІДНІМІТЬСЯ ЗІ СТІЛЬЦІВ!
Мешканці будинку Каліської, 26, у відчаї 27 липня прийшли до міської ради, щоб зареєструвати заяву про мітинг, який вони збираються провести під стінами білої хати, аби привернути увагу до їхньої багаторічної проблеми.
Вони в усі інстанції скаржаться на свою сусідку, яка не дає їм повноцінно жити. За їхніми словами, в помешканні жінки жахливий бруд і сморід, квартира захаращена сміттям до стелі, а на початку весни там взагалі виникла пожежа.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВЛЕТІЛО МІСТО НА 300 ТИСЯЧ
Мешканці будинку, що на вул.Коріатовичів, 7, уже років десять ніяк не можуть вирішити своє болюче питання. Колись у першому під’їзді їхнього будинку пішла тріщина через усі п’ять поверхів, потім така ж тріщина з’явилася в однокімнатних квартирах. Спочатку вони самотужки цю проблему вирішували, потім її намагалися вирішити комунальники, але...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОНТРОЛЬОВАНЕ ЛИХО
У суботу мешканці вул.Чапаєва, що в с.Колибаївка, ледь не посивіли всі вмить. Причиною цього став контрольований підпал стерні сільськогосподарським підприємством, яке там орендує землю.
Понад півкілометрова стіна вогню перла на село.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БІЛЯ МОРГУ СМЕРДЯТЬ КІНЦІВКИ
Минулого понеділка до редакції «КлюЧа» звернулася обурена жінка з приводу побаченого й почутого напередодні. Вона розповіла, що при вході в морг складують ноги й руки, і там стоїть штин.
 «КлюЧ» побував на місці події. І дійсно, на підході до моргу, аж до пішохідного тротуару вул.Огієнка доносився жахливий сморід, ще гірший, ніж із бардополів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СВИНЯЧИЙ ЦІПЯК МІГ ЗАРАЗИТИ ПІВМІСТА
Працівники міської лікарні державної ветеринарної медицини в лабораторії ветеранарно-санітарної експертизи №1 що на Центральному ринку, 17 липня виявили в привезеній на ринок зі Жванця свині фіноз. Про це розповіла начальник управління ветеринарної медицини Людмила Оржеховська.
- При ретельному дослідженні в серці були виявлені личинки свинячого ціп'яка, - каже Людмила Валеріївна.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СВОЄ ЩАСТЯ ПРОГАВИЛИ ЧИ?...
Нині соціальний захист знаходиться на досить низькому рівні, зокрема це стосується канікулярного часу, коли дітей немає куди подіти. Добре тим, у кого є родичі в селі. Що ж робити, коли батьки працюють, а малечу немає на кого залишити?
Путівки в табори коштують більше за місячну зарплату батьків. На них потрібно відкладати гроші більше півроку й при цьому нічого не їсти і не платити за комунальні послуги
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СПОДІВАЄМОСЯ, ЩО ВИЖИВУТЬ
Впорядкувати контейнери для роздільного збору сміття дав доручення міський голова Михайло Сімашкевич комунальникам міста. Вперше таку ідею намагався запровадити на території військового містечка колишній командир понтонно-мостової бригади Олег Хавронюк. Тоді Олег Володимирович разом із однодумцями поставили біля сміттєвих баків саморобні контейнери для паперу і пластику. Але це починання, як завжди, звели нанівець мешканці і безхатьки. Одні замість паперу кидали різне сміття, інші виймали пляшки і здавали. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЯТУВАННЯ ПОТОПЕЛЬНИКА, СПРАВА РУК САМОГО ПОТОПЕЛЬНИКА
Про небезпеку, яку несуть укуси кліщів, годі й говорити. Якщо раніше кліщів приносили після відвудування лісів, полів, а також після відпочинку на природі, то цього року популяція цих комах переселилася в місто. Як ніколи в Кам’янці багато людей, що від них постраждали.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА ДВОХ МАРШРУТАХ ДВА ЗАУВАЖЕННЯ
Відділ пасажирських перевезень сформував робочі групи, щоб провести перевірку приватних перевізників.
Нині в Кам’янці в пасажирських перевезеннях задіяно 180 автобусів, сформовано 12 маршрутів загальною протяжністю 535,6 км.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РУКА БОЖА ВІДВЕРНУЛА ВІД БІДИ
Жінка, нічого не підозрюючи, після робочого дня крокувала вулицею Індустріальною додому, як раптом у повітрі щось зарипіло. Вона пришвидшила крок - і наче батогом смальнуло по спині, ледве на ногах втрималася.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОМУ РОЗВАГИ, А КОМУ І СЛЬОЗИ
Відкритий лист міському голові Сімашкевичу М.Є.
Останні декілька років мешканці будинків вул.Васильєва, 13б та 15, із жахом очікуємо прихід літа, й не тому, що в природі аномальна спека, а через те, що на зоні відпочинку мікрорайону Жовтневий, навпроти наших будинків, встановлюються батути. До того ж, з кожним днем їхня кількість зростає.

КАБІНЕТ – НА ГОРИЩЕ, ВЧИТЕЛЯ – У ЛІКАРНЮ
Нам пишуть
Відкритий лист депутату Верховної Ради України В.В.Мельниченку, міському голові М.Є.Сімашкевичу, начальнику міського управління освіти С.В.Старченко
Написати цей лист мене змусили події, які сталися зі мною, вчителем предмету «Захист Вітчизни» міського ліцею.

УСЕ ЗА ПРОЕКТОМ, А ВИСОТУ ВІДКОРИГУЮТЬ
Кам’янчани та гості міста цікавляться, що за постійні будівельні роботи проводяться у Старому місті, просоченому багатовіковою історією, зокрема у західній частині.
Шість років тому на Францисканській, 10 було розпочато будівництво комплексу «Старобульварний» та ресторану ТОВ «Панорама-форт».

БАТЬКІВСТВУ СЛІД НАВЧАТИ
Багато років минуло, як наше місто потрапило в тристоронній проект, партнерами якого стали шведи і литовці. Про його подальшу долю розповідає директор міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Юлія Побережна.

БУДІВЕЛЬНИКИ ПІДТРИМАЮТЬ ПРОФТЕХОСВІТУ
Минуло п’ять місяців, як держава зробила несподіваний крок органам місцевого самоврядування – відмовилася від фінансування закладів профтехосвіти та передала їхнє утримання на місця. З цього питання не один день і не один тиждень точилися перипетії, оскільки місцеві бюджети не в змозі виділяти десятки мільйонів гривень на профтехосвіту. Здавалося, крапку над «і» ось-ось поставлять у вищих державних кабінетах, та поки що питання так і висить у повітрі.

КАШУ З МАСЛОМ ЇСТИМЕТЕ?!
Ви молода сім’я? Їсте кашу з маслом? Використовуєте пакетик чаю лише раз і не плануєте сімейний бюджет? Тоді ця стаття не для вас. Тут ми говоритимемо про фінансові труднощі та способи виживання новостворених ланок суспільства. Адже перша проблема, з якою доводиться зіштовхуватися молодим сім’ям, особливо з огляду на нестабільну ситуацію в країні, - це ефективний розподіл наявних коштів, аби дожити до кінця тижня.

УСІ ВРАЗ СТАЮТЬ ІНВАЛІДАМИ ТА НЕПРИДАТНИМИ
Нині працівникам військкоматів доводиться полювати на юнаків призовного віку, щоб підготувати їх до захисту Вітчизни. Багато хто робить усе можливе, аби «закосити» від служби в армії: одні терміново стають хворими, інші переховуються за кордоном чи змінюють адресу проживання, в когось раптово з’являються близькі родичі, які потребують опіки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОТРЕБА Є, З ОПЛАТОЮ СЛІД ВИЗНАЧИТИСЯ
Міська влада шукає шляхи вирішення проблеми фінансування ДНЗ «Подільський центр професійно-технічної освіти». Неодноразово проводилися спільні засідання з керівникам різних ланок виробництва, зокрема, машинобудівної, металургійної і деревообробної галузей, аби ті сформували замовлення на робітничі кадри.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МЕШКАНЦІ - ЗА МІЧУРІНА
Мешканці вул.Мічурінська проти її перейменування. Ініціатором збору підписів виступила жителька цієї вулиці Олена Гайдученко. 35 домоволодінь поставили свої підписи під зверненням до влади. Люди вважають, що немає потреби вулицю, яка носить ім'я відомого біолога і селекціонера-помолога, автора багатьох сортів плодово-ягідних культур, академіка, який розробив методи селекції плодово-ягодних рослин, узяти й перейменовувати.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯЩИК ПАНДОРИ - ПІВНІЧНА
24 травня пройшло засідання постійної комісії з питань землекористування, будівництва, архітектури та екології, на якій вчергове постало питання приватизації землі на зеленій зоні вул.Північна. На засідання прийшла делегація мешканців, які обурювалися через те, що одні вже приватизували ділянки на зеленій зоні, а їм не дають цього зробити.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МЕШКАНЦІ ВАСИЛЬЄВА ПРОТИ
У переліку вулиць, що потрапили під декомунізацію, є вулиця Васильєва. Але її мешканці проти перейменування, й уже зібрали підписи будинки №15, 1, 3, 5, 7, 13, тобто всі, які є на цій вулиці. Ініціатором акції виступила голова ОСББ «Кам'янчанка» Ольга Боднар. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕ МІСЦЕ СПОРТУ НА СТАДІОНІ?
Попри заборону перепрофілювання спортивних об’єктів, вельми активний будівельний процес розгорнувся на Центральному міському стадіоні, точніше на тому, що від нього залишилося.
Автор:  Олег МАЗУРИК

УСІ БОЯТЬСЯ КОНКУРЕНЦІЇ
Хто постійно колотить на ринку, незрозуміло. Цього разу підприємці обурилися проти ярмарку, який діє на Соборній під гаслом «Схід-Захід разом», і 17 травня заповнили сесійну залу з вимогою не давати дозволів на центральній вулиці міста влаштовувати такі акції. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВСЕ ЗА ЗАКОНОМ?!
Розпочато роботи з впорядкування вхідної групи у парк ім.Героїв Євромайдану. Але 17 травня представники громадськості побачили, що в парку зрізають дерева і підняли галас.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧОТИРИ КРОКИ - І В КАНЬЙОНІ, АЛЕ ЗА РІК
18 травня пройшло виїздне засідання депутатського клубу. Президент клубу Андрій Гамалій виніс на розгляд колег єдине питання: «Концепція розвитку Каньйону». Головним доповідачем став заступник міського голови Сергій Бабій.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЖИТЛОВА ЧЕРГА МОЖЕ ЗРУШИТИСЯ
Кабмін затвердив розподіл за напрямами коштів, передбачених у Держбюджеті за програмою «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних сил України» на 2016 рік. Хмельницькій області за цією програмою перепаде 21 млн грн. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКОЇ НЕ БУДЕ. А ЯКА?! ЗАЛЕЖАТИМЕ ВІД СПРИТНОСТІ
Головним питанням чергового засідання топонімічної комісії, що відбулося 11 травня, була декомунізація, зокрема, перейменування вулиць. Їх у місті визначено близько 50, окрім того ще є провулки. Це питання розглядатимуть депутати на найближчій сесії.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РОЗКІШНЕ ЖИТТЯ - ГАРЯЧА ВОДА
Уже з 1 липня кам’янчани житимуть по-новому - тарифи на підігрів води та опалення зростуть майже на 100%.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, підвищила тарифи на теплову енергію та послуги центрального опалення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

І ЗНОВУ ДО ВІЙСЬКА
5 травня в Україні розпочався новий призов на строкову службу, який триватиме до 30 червня. Військовий комісар Кам’янець-Подільського ОМВК, підполковник Володимир Возний наказав провести призов громадян України 1989-1996 року народження на строкову військову службу, відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та Указу Президента України від 29 березня 2016 р. №122/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2016 році».

А ТЕПЕР - ЗА БОРТОМ
26 квітня 30 років тому вибух реактора на Чорнобильській АЕС потряс Україну і сколихнув планету. Та у перші хвилини, поки світ не відчув, що сталося, українські пожежники, забувши, що вони смертні люди, а не безсмертні боги, приборкували шалений вогонь довкола двох сотень тонн ядерного палива, яке містилося в розірваному череві енергоблока. Воно будь-якої миті могло вирватися й розпорошитися, що підсилило масштаби трагедії.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДОРОГОВАРТІСНІ НЕДОПАЛКИ
Напевне, ми наближаємося до європейців, а точніше нас наближають. І найдієвішим способом потрапити в Європу стали гаманці кам’янчан.
11 квітня відбулася адмінкомісія, на якій було розглянуто майже три десятки справ про адміністративні правопорушення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХЛОПЦІ, ПОРОЗУМІЙТЕСЯ!
11 квітня біля пам’ятника воїнам-афганця, що в сквері Молодіжний, пройшла прес-конференція з приводу майбутнього будівництва Зали бойової слави, яку давав голова міської спілки ветеранів Афганістану Володимир Дутко.
Мова йшла про увічнення пам’яті героїв війни в Афганістані, полеглих воїнів в антитерористичній операції на сходів України, а також загиблих на майдані із Небесної сотні.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАРАЖАЮТЬ ТИХ, ХТО ВОЮВАВ ЗА НАРОД, ВОЮВАТИ ПРОТИ НЬОГО
Тих, кого відправили два роки тому захищати суверенітет держави, нині зіштовхнули зі власним народом.
Мова йде про надання земельних ділянок під будівництво 36 гаражів учасникам АТО. Як виявилося, виділена ділянка проходить впритул до ДП НТК «Завод точної механіки» з одного боку, з іншого - по вул.Крип’якевича, де розташований приватний сектор.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛЮДИ, ПЛАТІТЬ ЗА ЛІФТИ! БО ХОДИТИМЕТЕ ПІШКИ
До редакції «КлюЧ» завітав мешканець однієї із дев’ятиповерхівок, який проживає на 8-му поверсі, зі скаргою, що в їхньому будинку відключено ліфт, але він справно платить за комунальні послуги. Підтвердженням була абонентська книжка. Чоловік обурений такою ситуацією і повідомив, що будинок перебуває на обслуговуванні ЖЕО ТСЖББ, директором якого є Юрій Надольський.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СТОМАТОЛОГІЮ ПЕРЕФОРМАТУЮТЬ?!.
Минулого четверга заступник міського голови Вадим Савчук та начальник управління охорони здоров’я Юрій Пливанюк мали зустріч із колективом міської стоматологічної поліклініки. Як і на попередніх зустрічах із медиками міста різних підрозділів мова йшла про оптимізацію галузі, зокрема, стоматології.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОДИН ПОКАЛІЧИВ ФІЗИЧНО, ІНШІ КАЛІЧАТЬ ДУШЕВНО...
Сім кіл пекла за 4 роки пройшла родина Денейків, щоб досягти справедливої експертизи з приводу важкості отримання травм. Нагадаємо, юнак повертався додому зі стадіону і вирішив попити води з вуличної колонки. Щойно підняв обличчя від водопроводу, як відразу отримав дуже сильний удар. Як з’ясувалося пізніше, його вдарив попівський син, який був старшим за потерпілого.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ПАВЛЕВИЧУ
Ми, члени сімей полеглих в Афганістані, звертаємось до Вас, Іване Борисовичу, через пресу, бо не маємо іншого уявлення про спосіб достукатися до Вашого здорового глузду, до Вашої совісті...
Усім нам відомо, що у сквері, біля пам’ятника нашим рідним, полеглим в Афганістані, у минулому році розпочалися роботи по будівництву музею.

ЛІЖКА ДЛЯ ЕЛІТИ
У вівторок відбулася зустріч заступника міського голови Вадима Савчука та начальника управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка з медиками наркологічних ліжок неврологічного відділення, що на вул.Матросова. Нині там 20 ліжок, де можуть лікуватися алко- і наркозалежні люди. На момент відвідин там перебувало 14 осіб, але через оптимізацію в медицині виникла потреба у скорочені ліжкового фонду до 10, плюс блок витверезення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

І ЗНОВУ ВІЙНИ ЗА ЗЕМЛЮ
22 березня пройшло засідання постійної депутатської комісії з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології, голова якої Валерій Слободян. Окрім земельних питань які будуть винесені на чергову сесію міської ради, що відбудеться 29 березня, були розглянуті основні питання.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МОЖЕШ І ТИ ПОТРАПИТИ ПІД ФЕКАЛЬНИЙ ДУШ
У часи, коли розбудовувався приватний сектор міста, люди не дбали про мережі, а сподівалися, що держава прийде і зробить їм. Але не зробила вона за понад 70 років радянської влада, коли гроші були на все, а нині тим паче не зробить, бо міський бюджет і так затягує пасок через дефіцит коштів. До всього рвуться труби, прокладені 50 років тому, і їх потрібно лагодити, інакше буде екологічна катастрофа.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧЕПУРИЛИ БОТАНІЧНИЙ САД
Із настанням весни кожний добрий газда прибирає та причепурює свою оселю та територію.
Одними з перших, хто взялися за масштабне прибирання та впорядкування своїх володінь, були працівники ботанічного саду ПДАТУ. Їм на допомогу прийшли студенти міста, насамперед факультету агротехнологій та природокористування та їхні дещо молодші колеги з податкового коледжу.

АПТЕЧНИЙ БІЗНЕС ПОТРЕБУЄ КОНТРОЛЮ
Дуже багато нарікань виникає в пацієнтів медичних закладів на те, що в аптечних кіосках, які там знаходяться, дуже високі ціни на медикаменти, і вони не кожен раз можуть вийти із лікарні, щоб купити в іншому місці потрібні ліки. Тому міський голова Михайло Сімашкевич 13 березня зібрав усіх аптекарів, які працюють у медзакладах, щоб разом винайти можливість і встановили адекватні ціни, а не накручувати по 100% націнки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЖОДЕН МЕДИК НЕ ПОСТРАЖДАЄ. ПАЦІЄНТ ТАКОЖ
На Хмельниччині реформують не тільки медичну структуру, а ще й ліжкомісця в лікарнях. Про це повідомив директор департаменту охорони здоров’я Хмельницької облдержадміністрації Яків Цуглевич. Виявляється, кількість ліжкомісць в області на 20 відсотків більша за норму. На запитання про те, чому в районах скорочують медперсонал, Яків Цуглевич відповів, що є норми прописані в постанові Кабінету Міністрів щодо співвідношення ліжкомісць до кількості населення в регіоні.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХТО ЕКОНОМИТЬ НА ШКОЛАХ, БУДУВАТИМЕ ТЮРМИ
Цей вислів першого канцлера Німецької імперії Отто Бісмарка й досі не втратив актуальності. Через один розчерк пера Президента українці знову опинилися в епіцентрі соціального конфлікту. Сьогодні питання існування закладів профтехосвіти зависло в повітрі. Учора мирну акцію провели колективи профтехосвітніх закладів у різних куточках України.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

І ЗНОВУ ПОВЕРТАЄМОСЯ ДО РИНКУ
Минулого номера «КлюЧ» писав про те, що робиться на Центральному ринку, зокрема, про калюжі під ногами, засотоване небо дротами тощо. Як результат, шквал обурень від підприємців ринку, про те, що нібито його мають закривати, бо на їхньому місці збираються будувати супермаркет. Занепокоєні тим, що залишаться без робочого місця, вони прийшли на зустріч із міським головою Михайлом Сімашкевичем, аби той розставив крапки над «ї».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОНІ НЕ ВИННІ
Не знають вже куди жалітися й що робити мешканці вул.Руська. Колись спокійний райончик Старого міста перетворився в клопіт, клоаку, де знищують історичну спадщину.
- Ми не можемо спостерігати, як БТРом знищують мур прибережної башти – пам’ятку архітектури, що відноситься до польської брами, - розповідає пані Марина.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА ДОДАЧУ ДО ЕСТЕТИЧНОГО ЗАДОВОЛЕННЯ - КУЛЬТУРНИЙ ШОК
Більшість витівок дітей, що демонструють їхню невихованість та аморальну поведінку, ми звикли списувати на невинні пустощі, виправдовуючи це залізним аргументом: «Вони ж діти». Але, як на мене, дитинство-дитинством, а у старшому шкільному віці пора вже контролювати свої дії.
29 лютого в РЦКМ «Розмай» із виставою виступав Львівський академічний обласний музично-драматичний театр ім. Юрія Дрогобича.

РИНОК НА РЕКОНСТРУКЦІЮ, КОМФОРТ КАМ’ЯНЧАНАМ
Епіцентром величезного скупчення кам’янчан був і є Центральний ринок. Для одних він - робоче місце і засіб існування, для інших - місце, де можна купити харчі та одяг, а хтось тут може скоротити час. Тисячі людей щодня топчуть територію ринку, і всі вони не дуже задоволені благоустроєм й узагалі його виглядом.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«КАЗНИТЬ НЕЛЬЗЯ ПОМИЛОВАТЬ». СМОТРИЦЬКИЙ КАНЬЙОН
23 лютого відбувся конкурс на відновлення та благоустрій зони відпочинку з міським пляжем та водною станцією в каньйоні річки Смотрич.
Із 4 суб’єктів підприємницької діяльності, яких цей проект зацікавив, лише двоє представили свої пропозиції - підприємць Ростислав Яворський та керівник малого приватного підприємства «Гала-тур» Анатолій Ковальський.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА / Тетяна ШУХАНОВА

48 ВУЛИЦЯМ І ПРОВУЛКАМ - НОВІ НАЗВИ
Сьогодні в Україні відбувається процес декомунізації. Зокрема, на виконання Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки» перейменовують вулиці й населені пункти, названі на честь діячів комуністичної партії та радянського режиму.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВНОЧІ ВИРІС КІОСК, ЯКИЙ ЗАБЛОКУВАВ ВХІДНІ ДВЕРІ
Сюрприз пані Ольгу, продавчиню риби на ринку, чекав у вівторок після вихідного в понеділок. Її робоче місце заблокував сусід по кіоску, встановивши свій новий кіоск, закривши ним доступ до торгового вікна, яке виходить на досить людне місце. Як кажуть, полюбовно питання сусід вирішити не бажав, крім того, він не попередив сусідку про наміри, а тихенько написав заяву і розширив своє торгівельне місце. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РИБА ГНИЄ З ГОЛОВИ, А В НАС - ІЗ ХВОСТА
Принаймні, із цієї частини взялися впроваджувати реформу в органах внутрішніх справ.
Більше місяця Хмельниччину лихоманить - тут наповну проходить переатестація правоохоронців. Під пильним оком громадськості та спеціалістів правоохоронних структур відбувається процес відсіву із залишком у лавах добропорядних, чесних і справедливих поліцейських.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРАВИЛА ГУРТОЖИТКУ НІХТО НЕ ВІДМІНЯВ
Ми, мешканці Кам’янця, люди, які спільно проживають на одній території, зобов’язані дотримуватися правил гуртожитку. Адже існують певні закони, які для всіх однакові. Тобто правила, за якими слід жити, і якщо вони когось не влаштовують, то той «хтось» просто збирає речі і шукає там, де йому буде добре, де ніхто не вимагатиме дотримуватися правил.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯК ДОСТРОКОВО НА ПЕНСІЮ, ТО АДРЕСНУ ДОПОМОГУ
Доброго дня, редакція газети «Кам’янецький часопис КлюЧ».
Звертається до Вас передплатниця Вашої газети, пенсіонерка смт Стара Ушиця, Касапчук Олександра Ярославівна (одержала пенсію в 2014 році, 55 років зі стажем 30 років). Моя пенсія сьогодні 949 грн.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ ВІДДВАТИ, ВИРІШАТЬ ДЕПУТАТИ
Розмови про закриття Заліської спеціалізованої школи-інтернат точаться давно. Їхнє виникнення – яскравий приклад безгосподарності керівництва. У минулому заклад для специфічної категорії дітей сьогодні повністю вичерпав свій ресурс та вже рік висить на волоску від повної ліквідації.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДЕПУТАТІВ СПОНУКАЮТЬ ДО БЕЗЗАКОННЯ?
Питання руба: «Кому рубати ліс?» постало в очільника Чабанівської сільської ради та його жителів. До вкрай стурбованих сусідів доєдналися представники із Грушківської сільської та Староушицької селищної рад. Місцеві жителі незадоволені, як у їхніх лісах відбувається вирубка дерев комунальним підприємством «Надра Кам’янеччини».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАРАНТИН ВБЕРЕЖЕ НЕ ЛИШЕ ВІД ГРИПУ, А Й ВІД ВІТРЯНКИ
До понеділка школи та позашкільні заклади Кам’янця, відповідно до рішення міського голови, перебувають на карантині. Це зумовлено зростанням рівня захворюваності та для недопущення збільшення епідеміологічного порогу. На Хмельниччині вже чотири міста і два райони припинили навчання в школах.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОЛИ ЙДЕ МОВА ПРО ГРОШІ, ПОРЯДНІСТЬ ПОЗА УВАГОЮ
До редакції надійшов відкритий лист-звернення до секретаря міської ради Дмитра Васильянова та міського голови Михайла Сімашкевича. Ось що пишуть мешканці:
«Просимо допомогти вирішити болюче для нас питання - позбавлення наших дітей дитячого майданчика, який від них хочуть забрати. Майданчик біля житлового будинку на вул.Хмельницьке шосе, 19, є єдиним місцем, де діти можуть займатися спортом, грати у футбол, волейбол і просто бігати, не боячись потрапити під машини.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПІАРИМОСЯ ЧИ РЕФОРМУЄМО?
Адміністративно-територіальна реформа, що нині набрала серйозних розмахів, неминуче зачепить усі галузі життєдіяльності суспільства. Сьогодні все частіше чути розмови про реформи в освіті та медицині. На всіх рівнях жваво обговорюється оптимізація відповідних закладів, або ж укрупнення, а простішими словами - скорочення. Що ж матимемо в результаті й чи не призведе це до погіршення надання освітніх та медичних послуг?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОЛІЦІЯ НА ПЕРЕАТЕСТАЦІЇ
Із 12 січня в Хмельницькій області розпочався процес переатестації працівників поліції, який за всіма прогнозами має закінчитися в перших числах лютого.
І якщо минулого тижня поліцейські здавали тести, то цього тижня вони проходили співбесіди, за результатами яких кільком правоохоронцям уже показали на двері.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У НИХ - САЛЬМОНЕЛА Є, А В НАС НЕМАЄ?
Міжнародний скандал розгорівся на початку року через курячі яйця. У період новорічно-різдвяних свят у Інтернет-мережі з’явилася інформація, яку розповсюдило Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю. У ній, зокрема, йдеться про те, що в імпортованих з України яйцях після лабораторних випробувань на наявність бактерій виявили сальмонельоз.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІД ГРИПУ ПОМЕР У РЕАНІМАЦІЇ
У неділю в реанімаційному відділенні ЦРЛ від грипу помер 35-річний житель с.Оленівка.
Практично за тиждень хвороби чоловік пішов із життя. Чи хворів він на «каліфорнійський грип» та якою наразі є ситуація із вірусом цього тижня з’ясовував «КлюЧ».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

А СІМ РАЗІВ ВІДМІРЮВАТИ ПОТРІБНО...
До радикальних заходів вдалися працівники КП «Міськтепловоденергія» щодо власника магазину «Центральний». Хтось заблокував вхідні двері, тому що працівників КП не допускають у підвальне приміщення, де проходять усі будинкові комунікації, які забезпечують життєдіяльність 22 квартир цього дому. Доступ потрібен був через порив теплотраси, яку негайно необхідно замінити.

А БУДИНОК НА ПУШКІНСЬКІЙ РУЙНУЄТЬСЯ
14 січня відбулося виїзне засідання депутатського клубу. Депутати намагалися розплутати клубок із проблемою довгобуду на Пушкінській, 53а. Пан Телесницький, який свого часу купив недобудований будинок, упродовж багатьох років намагається узаконити землю, на якій вже стоїть будова. Та, як виявилося, не все так просто.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

А ВІЗ І НИНІ ТАМ
19 січня пройшла прес-конференція за участі заступника міського голови Вадима Савчука та начальника управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка з приводу стану медицини в нашому місті.
Із тим, що якість надання медичних послуг необхідно покращувати негайно, погоджуються обидоє посадовців.
Мова була спрямована на необхідність об’єднання пологових будинків міста та району, які знаходяться один навпроти другого.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СВИНЯЧИЙ ГРИП ДІСТАВСЯ ДО ВІННИЦІ. ЗА ЧОТИРИ ГОДИНИ МОЖЕ ДОЇХАТИ ДО КАМ’ЯНЦЯ
У країні лютує вірус H1N1 — «Каліфорнійський» грип, який викликав епідемію в 2009 році.
За даними Держсанепідслужби, кількість хворих на грип в Україні досягла майже 13 тис. 500 осіб, з яких більше 8 тисяч - діти у віці до 17 років.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

Є НАДІЯ, ЩО ПОЧУЮТЬ
7 акцій протесту провели більше 50 тисяч українських аграріїв, намагаючись привернути народних обранців до проблем, які їх турбують. Вдавалися навіть до перекриття головних магістралей країні.
Вимоги страйкарів були простими й зрозумілими - хлібороби виступали про скасування спеціального режиму ПДВ та збереження ФСП.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЖИТНИЦЮ - ПІД НІЖ?
2015 рік завершується страйковою нотою як містечкового, так і всеукраїнського рівня. Минулої п’ятниці чергову ноту протесту тягнули працівники ДП «Нігинський кар’єр». Вони перекрили трасу по Хмельницькому шосе, поблизу учгоспу, в такий спосіб вимагаючи повернути їм колишнього директора Миколу Ткача, якого, на їхню думку, було звільнено незаконно.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У МЕДИЦИНІ ПОРТРІБЕН ТЕРМІНОВИЙ ПЕРЕВОРОТ, БО БІЛІ ВЖЕ ПОЧИНАЛИ І ПРОГРАЛИ
До редакції «КлюЧа» надійшов відкритий лист на ім’я міського голови від жителів селища Першотравневе та Смирнова. «Просимо Вас вплинути на ситуацію щодо реформування в медицині нашого міста. Що ж це за такі реформи, якщо вони погіршують стан справ в охороні здоров’я?
Ми обурені тим, що з нашої дільниці забирають єдиного педіатра - Дячука Віктора Васильовича, який обслуговував дітей з двох наших районів.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗАТИСНУЛИ З УСІХ БОКІВ
Із минулої п’ятниці аграрії Хмельниччини страйкують. Моментів для невдоволення у хліборобів чимало - це і недосконале законодавство, і податковий тягар, який намагаються на них навішати, і недобросовісна конкуренція з боку великих агрохолдингів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ОБЕРЕЖНО, ЛЮК!
У с.Довжок працівники ПАТ «Укртелеком» прокладали кабель. Роботу свою зробили справно, а от довести до діла не спромоглися. Три люки так і залишилися відкритими пащами-пастками, в які за мить може потрапити необізнаний мешканець. Один із таких люків знаходиться прямісінько на сільській дорозі. З нього стирчать гіляки, яких понакидали завбачливі жителі Довжка. У світлу пору доби такі орієнтири слугують своєрідним застереженням, мовляв, пересуватися тут небезпечно.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СПОРТИВНИЙ ВАНДАЛІЗМ, АБО ГОСПОДАР ПОТРІБЕН СКРІЗЬ
За останній рік у місті більш-менш вирішується проблема дитячих ігрових майданчиків і подекуди спортивних. Дитячі майданчики зроблені з екологічно чистого матеріалу і досить привабливі, їх легко встановити у дворах, адже вони досить компактні, навідміну від спотривних майданчиків. Для них потрібно дещо більше місця і більш серйозне устаткування.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ, НЕ ДЛЯ СОБАК
Щойно вийшла з автіки, як біля будинку на вул.Годованця мене оточила зграя собак, переважно великих. Серце втікло в п’яти. Врятував чоловік, який наблизився, голосно тупнувши ногою. У приміщення за кілька хвилин увішла молода жінка, на якій не було лиця. Вона розповіла, що дванадцять собак кинулися до неї, коли вона відчинила двері.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ СТОЯТЬ НА СВОЄМУ
Чергова спроба новопризначеного керівництва ДП «Нігинський кар’єр» потрапити на своє робоче місце знову зазнала фіаско - працівники кар’єру виступили єдиним фронтом і не пустили чужинців.
Як і минулого разу вони вимагали повернути на робоче місце деректора Миколу Ткача, якого, на їхню думку, в міністерстві було звільнено без суттєвих на те причин.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАР’ЄР ЧИ КАР’ЄРНИЙ РІСТ?
Кому що, а людям дулю?
Справжнісінька війна за крісло розгорілася на ДП «Нігинський кар’єр». У підприємства, яке не лише почало вибиратися із боргової ями, а й спинатися на ноги, раптом з’явився новий директор.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«УКРАЇНСЬКИЙ КРИСТАЛ» ТРИМАЄ ЦІНИ, ПОКИ ЩО...
На зростання цін вплине підвищення цін на зерно, борошно, цукор, олію та пальне. За словами фахівців Всеукраїнської асоціації пекарів, підвищення цін на хлібобулочну продукцію відбудеться до кінця листопада на 10-15%. Ціни на хліб піднімуться в зв'язку зі здорожчанням складових хліба.
По коментар ми звернулися до директора ТОВ «Український кристал» Володимира Юр’єва.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЩОБ НЕ СПУСТОШИТИ ГАМАНЕЦЬ
Нині, коли плата за енергоносії стає комічною, кожна родина шукає шляхи економії коштів. Як це можна зробити, зокрема як економити газ?
Як для економії води чи тепла ми рекомендуємо встановити лічильники. Сума, сплачена за показниками лічильника, завжди менша, ніж за середніми показниками, тому що ви платите тільки за спожитий вами газ.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МОТОБОЛЬНИЙ СТАДІОН ХОЧЕ В РЕЄСТР
Фантоми — явище надзвичайне і, навіть, містичне. Зазвичай бувають фантоми людей, тварин, кораблів та потягів. Але наш благословенний Кам'янець-Подільський спромігся мати фантом особливого роду. Виявляється, в нашому місті фантомом є цілий стадіон.

ПСИХОЛОГІЯ УЧАСНИКІВ АТО ПОТРЕБУЄ РЕАБІЛІТАЦІЇ
На сьогодні жоден українець не є байдужим до подій, які відбуваються на сході України. Вони певною мірою стосуються кожного. Навіть той, хто спостерігає за цим через засоби масової інформації, не залишається байдужим, оскільки вони наганяють страх і тривогу, залишають певний відбиток у психології людини, який несе в собі наслідки як позитивного, так і негативного характеру.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

СЬОМА БУДЕ ПРОФЕСІЙНОЮ
Сьома хвиля мобілізації очікується не раніше початку 2016 року. Про це повідомили у вівторок з Генштабу.
Це означає, що найближчим часом проведення сьомої хвилі мобілізації не очікується.
Сьому хвилю мобілізації до ЗСУ буде проведено на підставі відповідного указу президента. Наразі Генеральний штаб зосереджується на залученні до лав ЗСУ військовослужбовців за контрактом, які мають відповідний досвід.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛЮДЯМ ЧИ ОЛІГАРХАМ?
Державне підприємство «Нігинський кар’єр» впродовж довгого часу штучно доводили до банкрутства. Як результат - працівники роками сиділи без роботи та зарплати, а підприємство обростало все новими й новими боргами. Натомість керівництво, яке так «вдало» вело справи, лишень багатіло.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ХТО ВБИВ ВІЙСЬКОВИХ ІНЖЕНЕРІВ І ЧОМУ?
Це питання цікавить не лише військових, владу, але й простих кам’янчан.
Більше сорока років Кам’янець прокидався під звуки військового оркестру, містом ходило багато людей у військовій формі, а це організовувало до порядку. І раптом чотире роки тому Кам’янець сколихнуло від чуток, що з нього підуть військові.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЯТУЙМОСЯ ВІД ПОЛІЄМІЛІТУ
29 жовтня пройшла прес-конференція на тему «Профілактика поліомієліту».
У відповідь на спалах поліомієліту в країні, з метою припинення циркуляції вакциноспоріднених поліовірусів МОЗ затвердив плану заходів, щодо імунізації населення від поліомієліту на 2015 рік.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧУМА ЛЮТУЄ. ПЕРЕВІРКИ ТРИВАЮТЬ
На території України продовжуються спалахи африканської чуми свиней. Останні два випадки АЧС зареєстровано 10 жовтня в м.Буринь та с.Гвинтове Сумської області, в особистих підсобних  господарствах. З початку цього року зареєстровано 24 випадки цього захворювання.

НА ЧИЮ КОРИСТЬ ВИРІШИТЬ СУД?
Минулої п’ятниці мав відбутися суд за позовом мешканців другого поверху будинку на Васильєва, 15, де на першому поверсі працює філія ДЮСШ №2.
До приміщення суду відстоювати філію ДЮСШ прийшли юні спортсмени, їхні батьки, тренери та громада.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

В УКРАЇНІ ВСЕ ДОБРЕ, ЛИШ ПРАВОПИС НЕ ТОЙ…
Проект найновішої редакції «Українського правопису» було розглянуто на засіданні Ради з питань мовної політики при Президентові України. Рада обговорила запропоновані експертною робочою групою 19 суттєвих нововведень. Коментуючи підсумки засідання, голова Ради, віце-прем’єр-міністр України Микола Жулинський повідомив, що до 15 лютого Українська національна комісія з питань правопису при Кабінеті Міністрів України рекомендувала уряду розглянути пропозиції й ухвалити їх в остаточній редакції.
Автор:  Віоліна СИТНІК

ЗГОРІВ МОЛОЧНИЙ
Біда прийшла на Центральний ринок у пятницю 25 вересня, наприкінці робочого дня. У молочному павільйоні сталася пожежа, в результаті якої він повністю згорів, а ще кіоски підприємців, які прилягають до будівлі павільйону. Навколо цієї події ходить багато різних чуток.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БЕЗ ПАНІКИ! МІСТО БУДЕ З ВОДОЮ
Аби не сталося біди в місті з питною водою, 23 вересня відбулася нарада з приводу стрімкого падіння рівня води в Дністрі. Це може призвести до того, що на першому водопідйомі вона не зможе набиратися до потрібного рівня, аби подавати її у водогін. Катастрофа може статися, якщо Новодністровська ГЕС на чиюсь вимогу відкриє свої шлюзи, адже вже нині Одеська область і Молдова потерпають від посухи.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТРЕБА БИТИ ПО КИШЕНІ
Скільки не говори, що сміття та листя спалювати не можна, скільки не створюй інспекцій, а толку мало. Люди, особливо мешканці приватного сектору, як палили, так і палять. І причина цьому - елементарна безграмотність і байдужість. Щороку з початком осіннього листопаду перед працівниками установ, організацій та мешканцями приватних будинків постає проблема збору та вивезення опалого листя зі своїх територій.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СТУКАЮТЬ, СТУКАЮТЬ, АЛЕ ПОКИ ЩО НЕ ВІДКРИВАЮТЬ
15 вересня пройшла чергова 90-та сесія міської ради.
За традицією міський голова  Михайло Сімашкевич розпочав засідання із вручення військовослужбовцям відзнак "За заслуги перед міською громадою” за зразкове виконання службових обов’язків, мужність та самовідданість, проявлені під час виконання бойових завдань в зоні проведення антитерористичної операції.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВАКЦИНОВИЙ ЧИРЯК НА МЕЖІ ПРОРИВУ
Минулого тижня весь світ дізнався про те, що ми з вами знаємо не перший місяць, і на жаль, не перший рік – календар обов’язкових щеплень повністю зірвано. Зокрема від поліомієліту в Україні минулого року вакциновано не більше 49% дітей, а цьогоріч – лише 14%! Це чи не основна причина того, що на Закарпатті було виявлено двох діток, які захворіли на цей небезпечний недуг, внаслідок якого вони можуть залишитися інвалідами на все життя.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

З’ЯСУЮТЬ, ХТО СМЕРДИТЬ
8 вересня за участю заступника голови Хмельницької ОДА Володимира Кальніченка, міського голови Михайла Сімашкевича, голови РДА Василя Сукача, директора департаменту екології та природних ресурсів ОДА Сергія Вавринчука, керівника Довжоцького МПД ДП «Укрспирт» Олени Сущевської, представників державної екологічної інспекції та Головного управління Держсанепідслужби в області, працівників управління з питань НС та ЦЗН міської ради, громадських активістів відбулося розширене засідання робочої групи щодо усунення причин неприємного запаху в місті внаслідок діяльності Довжоцького МПД ДП «Укрспирт».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ХТО РАНІШЕ ВСТАВ, ТОЙ І ШТАНИ ВБРАВ
Чутка про рейдерське захоплення військового полігону цивільними миттю рознеслася містом. Обуренню збентежених кам’янчан не було меж. 48 років полігон належав військовим інженерам і слугував базою підготовки не одного покоління курсантів та солдат, а також фахівців інженерної справи. А тут раптом ця теротирія комусь знадобилася.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БАТЬКІВЩИНУ, СИНУ, НЕ ВИБИРАЮТЬ
До редакції періодично телефонують кам’янчани з приводу того, що військові роздають повістки скрізь - на ринку, в магазинах, маршрутках і просто на вулиці. З цього приводу ми звернулися до в.о. військового комісара Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Володимира Возного.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

АБИ КАМ’ЯНЕЦЬ НЕ СТАВ АЛЧЕВСЬКИМ
Добре, що каналізацію почало рвати влітку, а не взимку, інакше був би черговий Алчевськ. У останній день липня стався черговий обвал колектора на Хмельницькому шосе. Місяць тому неподалік уже була схожа ситуація на вул.Смирнова. Це відбувається через зношеність каналізаційної системи того району.
Неподалік від автобусної зупинки було помічено значне просідання грунту, що в будь-яку хвилину могло спричинити обвал асфальтного покриття та утворити провалля.

ЗАЛІСЬКИЙ ІНТЕРНАТ: КОМА ЧИ КРАПКА?
55 років проіснувала Заліська спеціалізована школа-інтернат. Тут навчаються діти з вадами розумового та фізичного розвитку з усієї області. Система навчання і виховання дітей у школі спрямована на здійснення комплексної реабілітації через взаємопов’язані між собою напрямки роботи: педагогічна, психологічна, соціальна, трудова та медична реабілітація.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАМ’ЯНЕЦЬ ЗНОВУ ЗАДИХАЄТЬСЯ В СМОРОДІ. ЦЬОГО РАЗУ - ТРУПНОМУ...
Туристи, яким пощастило відвідати Кам’янець, називають «родзинкою» нашого міста не лише Стару Фортецю, але й специфічний запах відстійників місцевого спиртзаводу, який ширяє над містом щоліта. Містяни давно вже звикли до нього, безпорадно опустивши руки після стількох спроб змінити ситуацію. Та впродовж останнього тижня навіть загартовані смородом кам’янчани не витримують нового «удосконаленого аромату», який, здається, аж виїдає очі.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ БАЗАР ВІДРІЗАВ ШЛЯХ КАМ’ЯНЦЮ ВІД СВІТУ
Нещодавно прочитав у вашій газеті про добрі наміри міських депутатів відновити залізничне сполучення на Одесу та запровадити нове - «Львів - Харків» через Кам’янець.
Отже, щодо маршруту «Львів - Чернівці - Кам'янець-Подільський - Вінниця - Дніпропетровськ - Харків»: цілком малоймовірно, що «Укрзалізниця» погодиться на нього, бо дуже велика доля тепловозної тяги (517 км) проти прямої електровозної 260 км.

ВОДА З КОЖНОЇ ТРЕТЬОЇ КРИНИЦІ – НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ ЖИТТЯ
Аби бути спокійними, перевірте якість води, яку споживаєте.
Через фінансову нестабільність багато кам’янчан змушені відмовитися від промислової бутильованої води. Також не всі можуть дозволити собі придбання дороговартісних багаторівневих фільтрів, а дешеві аналоги не мають жодної користі. В такій ситуації чимало містян з пляшками в руках  чимчикують по місту у пошуках якісної смачної питної води. Але що врешті вони отримують?..
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМСЬКИХ ЛІКАРІВ
Ще два десятиліття тому, 1995 року, до переліку лікарських посад було внесено посаду «лікар загальної практики - сімейний лікар» (наказ МОЗУ від 22.06.1995 №114 «Про затвердження переліку закладів охорони здоров'я, переліку лікарських посад і переліку посад фармацевтичних працівників»), а 1997 року до переліку лікарських спеціальностей була внесена спеціальність «загальна практика - сімейна медицина».
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ДОПОМОЖЕМО ОЛЕГУ ВОЛОШИНУ СТАТИ НА НОГИ
Війна на сході вже принесла безліч біди та горя українському люду. Маємо чимало загиблих, а скільки поранених і скалічених душ? Скільки родин поставлено на коліна? Сини, чоловіки, батьки, брати яких захищали суверенність нашої держави тепер залишені наодинці зі своїми величезними проблемами. Одним порібно виплатити, як то кажуть гробові, а про інших потрібно дбати до кінця їхнього життя. Та спочатку всім як героям вручають заслужені нагороди, а вже через час про них просто забувають...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

САЛЬМОНЕЛА «ПІШЛА» В НАРОД. ХТО НАСТУПНИЙ?
Появу сальмонельозу в районі днями обговорювали за зачиненими дверима під час засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації. Керівництво ветеринарної медицини в районі мало на руках експертні висновки з Хмельницької регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини, в яких чорним по білому написано про наявність сальмонельозу в пташниках №2Н і №1АН філії «Птахофабрика «Авіс» ПАТ Птахогосподарство «Червоний кордон», що в с.Гуменці.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БИТВА ЗА УРОЖАЙ
Упродовж кількох днів жителі Старої Ушиці та Колодіївки не давали новим орендарям місцевих земель зібрати урожай озимого ріпаку. І причин на це було декілька: у першу чергу, люди не знали, хто ж насправді обробляє їхні, до речі, ще й досі не розпайовані землі, зрештою боялися, що не отримають плату за оренду землі, вкрай необхідну для цих населенних пунктів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

АФРИКАНСЬКА ЧУМА ВЖЕ НА КОРДОНІ З ХМЕЛЬНИЧЧИНОЮ
Одразу три випадки африканської чуми свиней (АЧС) зафіксовано на території України на початку липня. Зокрема, 5 липня АЧС було виявлено в підсобному господарстві Іванківського району Київської області та в диких кабанів Радомишльського району Житомирської області. Також в урочищі «Пікозлі» в мисливських угіддях Дубровицького району Рівненської області виявлено два трупи диких кабанів, заражених небезпечним недугом.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ЗАМІСТЬ ДИПЛОМА - НАПУТНЄ ПРИВІТАННЯ
Випускникам-2015 цьогоріч не позаздриш. Якщо одинадцятикласники, які до кінця червня здавали ЗНО за новою програмою, можуть із полегшенням зітхнути, то випускникам вишів, коледжів та професійно-технічних навчальних закладів не до спокою, адже їм досі не видали офіційні документи про здобуття того чи іншого фаху.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

КАМ’ЯНЕЧЧИНУ ЗНОВУ ПЕРЕКРОЇЛИ
Те, що сьогодні не зовсім легко дається територіальна реформа, зайве говорити. Скептики такого об’єднання переконані, що добровільністю тут і не пахне, напротивагу прихильники злиття більш аніж упевнені, що це історичний факт, за яким громади отримають значні повноваження й перспективу майбутнього розвитку. Чи так буде насправді, намагався з’ясувати «КлюЧ».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

САЛЬМОНЕЛА ВКЛАЛА НА ЛІКАРНЯНІ ЛІЖКА 12 ДІТЕЙ ТА ВИХОВАТЕЛЬКУ НІГИНСЬКОГО ДИТСАДКА
17 червня в інфекційне відділення Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні потрапило дитинча з Нігина. При огляді лікарі встановили попередній діагноз «Гастроентероколіт». Для дітей зі слабким шлунково-кишковим трактом це доволі часте захворювання, тим паче в літній період. Тому особливого занепокоєння це звернення не викликало.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

«ЄСТЬ, ТАК ТОЧНО, ТОВАРИШУ НАЧАЛЬНИК»...
Сьогодні тема територіального об’єднання громад хвилює чи не кожного жителя Кам’янеччини. Що й казати, від того, з ким вони об’єднаються, залежатиме майбутнє новоствореної громади.
Під час останньої сесії обласної ради, що відбулася 28 травня, було прийнято декілька рішень, які вкрай обурили людей. До прикладу, невідомо звідки з’явилася пропозиція приєднати до міста Кам’янець-Подільський поближні села, як от Зіньківці, Кам’янку, Цибулівку, Смотрич та Жовтневе. Жителі цих населенх пунктів дозволу на таке об’єднання не надавали.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ШІСТДЕСЯТЬ ГОЛОДНИХ, ЧИ...
Минулого тижня у соцмережах поширилися чутки від волонтерів про те, що в Центрі розмінування голодує 60 атошників з передової...
З цього приводу в солдатському клубі (колишній Будинок офіцерів) відбулася зустріч журналістів з командуванням Центру та «голодних». На жаль, представників від волонтерів не дочекалися...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МІСЦЕВІ АЗС ПІД ПИЛЬНИМ ОКОМ «МНСНИКІВ»
Упродовж тижня топ-новиною була не війна на сході, не економічні негаразди чи гучномовні заяви політиків, а масштабна пожежа на нафтобазі, яка належить мережі АЗК «БРСМ-нафта» у Васильківському районі під Києвом. Полум’я охопило цистерни з пальним увечері 8 червня, здолати його вдалося вранці 17 червня. Техногенна катастрофа забрала життя 5 людей (з них четверо рятувальників), ще 15 постраждали. Загальний обсяг завданих пожежею збитків становить майже 50 млн. грн.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ПО СКЛУ У ЄВРОПУ
«Звична щоденна прогулянка цього дня закінчилася плачевно, - пише в «КлюЧ» наш читач Олександр Польовий. - За це «подяка» любителям відпочинку на березі річки Смотрич на Польських фільварках. Хтось любить полежати та позасмагати на сонечку, покупатися в річці. Хтось радіє тому, що має можливість посидіти з вудочкою на березі Смотрича. Нам же з товаришами подобається надвечір гуляти зі своїми чотирилапими улюбленцями вздовж берега. Вівчаркам є де і побігати, і покупатися у воді.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БОРГ ВІДДАЛИ. А КОМУ ЦЕ ПОТРІБНО?
У понеділок із 10-денного відрядження повернулася друга кам’янецька інженерно-будівельна група на чолі з начальником КП «Житловик» Валентином Свідерським. Кам’янецькі комунальники Микола Діжицький, Ігор Продеус, Петро Вдовичинський, Вячеслав Краснолуцький, Роман Лісовський, Сергій Левандовський, Андрій Ізовіт, Ярослав Сидорук, Дмитро Зарічанський продовжили працювати у с.Троєцкоє Донецької області над спорудженням лінії оборони.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БІЗНЕСУ СПАД, А СЕЛЯНАМ ВОДОСПАД
«Поверніть нам водоспад!» - із такими закликами жителі с.Ріпинці Орининської сільської ради зібрался 7 червня на невеличкий імпровізований мітинг біля тамтешньої греблі.
Селяни обурювалися, що підприємці, котрі побудували мікро гідроелектростанцію на місці старого водяного млина, зробили неможливим відпочинок біля місцевого водоспаду, яким люди користувалися не один десяток років.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ЛІКУВАННЯ» КАМ’ЯНЕЦЬКОЇ МЕДИЦИНИ
За даними соцопитування понад 80% населення України загалом не задоволені якістю медобслуговування. Та на запитання, що саме вони хотіли б змінити, лише одиниці респондентів мали більш-менш реалістичне бачення змін. Решта й далі хоче мати безкоштовне, доступне і водночас якісне медичне обслуговування. Тобто насправді вони не чекають змін, а мріють про повернення радянської медицини.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

СІМ РАЗ ВІДМІР, ОДИН РАЗ ВІДРІЖ
Як об’єднатись, щоб потім не жалкувати?
Основним питання 32-ої позачергової сесії райради, яка відбулася вчора, стало затвердження звернення районної ради до Президента України щодо виконання вимог Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в Кам’янець-Подільському районі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У МІСТІ ВИЯВЛЕНО ДВА ВИПАДКИ ХВОРОБИ ЛАЙМА
Кліщі атакують кам’янчан у Центральному міському парку.
У міській поліклініці біля кабінету лікаря-хірурга величезна черга, серед пацієнтів декілька дітей. Як згодом з’ясувалося, маленькі пацієнти потрапили сюди з укусами кліщів. Мати найменшого – дворічного Дмитрика - скаржиться, що цього року вона вже вдруге потрапляє сюди з тією ж проблемою.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ЩЕЗЛА ЛЮДИНА, А ВСІМ БАЙДУЖЕ
До редакції в розпачі завітали дві жінки: дружина і сестра зниклого в зоні АТО, колишнього службовця контрактної роти, мешканця Колибаївки Володимира Шостака. 13 лютого з сільради принесли мобілізаційне розпорядження по команді №В-2249, ВАС-844, аби солдат Шостак Володимир Васильович, відповідно до військового обов’язку і військову службу з оголошенням мобілізації, не чекаючи повістки з’явився до військового комісаріату впродовж шести днів.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЯТУЮТЬ ЧИ РУЙНУЮТЬ?
Кому врешті дістанеться печера «Атлантида»?
Справжньою перлиною природно-заповідного фонду Хмельниччини є карстова печера «Атлантида», що розташована на схилі річки Збруч, поблизу с.Завалля. Легенда розповідає, що в верхній частині схилу над печерою у давнину стояла невелика церква. Несподівано вона «завалилась» під землю в карстовий провал, після чого село і назвали Завалям.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЩОБ ОБ’ЄДНАТИ ЛАМАЮТЬ ЧЕРЕЗ КОЛІНО
Учора, 28 травня, під час сесії обласної ради народні обранці схвалили проект Перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, за яким на території Хмельницької області планується утворення 54 спроможних об’єднаних територіальних громад, у тому числі - 13 міських, які об’єднують території міст та прилеглих до міст сільських рад, та 41 селищних та сільських об’єднаних громад.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РУДЧАНИ ВИВЕДУТЬ КОРІВ НА ТРАСУ?!
Земельні війни кочують із села в село. Цього разу, 25 травня, перекрити міжнародну трасу «Житомир-Чернівці» в районі с.Гаврилівці вийшли мешканці Руди. Люди у відчаї: місцевий фермер розпочав дискування пасовища. Як з’ясувалося, коли проходив розподіл земельних паїв, місцеві очільники забули про пасовисько в Руді. Раніше вони пасли своїх корів на невитребуваних паях, але сьогодні в них цю можливість відбирає місцевий фермер.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГЕТТО ДЛЯ ТВАРИН, ГАЗОВА КАМЕРА - ДЛЯ ЛЮДЕЙ
У Китайгороді місцевий житель розвів більше півсотні кіз, яких не в змозі утримувати в нормальних умовах.
На адресу редакції надійшов лист наступного змісту:
Шановна редакція газети, до нашої організації звернулися мешканці с.Китайгород, Камянець-Подільського району, які висловили велике занепокоєння фактом умисного знущання над домашніми тваринами (козами) місцевим священнослужителем Василем.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ШМАТОЧОК ДО ШМАТОЧКА - ПОЛЕ...
Майже місяць тому ми писали про проблему з невитребуваними паями, яка склалася цьогоріч у районі. Орендодавець цих земельних ділянок в особі керівництва районної державної адмінстрації, ігноруючи розпорядження попереднього керівництва, укладає договори оренди на 49 років із невідомим підприємцем з Чернівецької області. І якщо спочатку йшлося про, так би мовити, «захоплення» земель у кількох підприємств району, то нещодавнє засідання земельної комісії депутатів райради показало, що географія цієї проблеми значно ширша.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НА КАРТІ УКРАЇНИ Є, А В ПРИРОДІ ВЖЕ НЕ ІСНУЄ
До редакції нашої газети «КлюЧ» звернулися мешканці села Кульчиївці: «Звертаємося до вас по допомогу в зв’язку з тим, що в нас виникла величезна проблема. Підприємці, які орендують ставки в с.Кульчіївці, перекрили греблю, через що в річці, яка протікає повз село, зникла вода. І тепер худобу, яку виганяємо на пасовисько, не маємо де напувати водою. А худоба, яку утримують мешканці села, у багатьох є чи не єдиним джерелом доходу та існування.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОБ’ЄДНУЙ І ВОЛОДАРЮЙ
У скільки округів готові добровільно об’єднатись жителі Кам’янеччини?
20 районів у Хмельницькій області планують орієнтовно перетворити у кілька десятків територіальних громад. Наразі перспективні плани укрупнення сільських рад у об’єднані громади подали майже всі райони області.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ ЗМЕНШАТЬ ПРОЇЗД У МАРШРУТКАХ?
Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонольного комітету України знайшло ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції виконавчим комітетом Кам’янець-Подільської міської ради.
Причиною цьому стало прийняте під час засідання виконкому рішення від 19 березня ц.р про збільшення вартості проїзду в міському транспорті.

ПОКИ ЩО В БОЮ ПЕРЕМАГАЮТЬ САДІВНИКИ
Ненажерливий шкідник, загроза квітів, плодових дерев та ріпаку з ліричною назвою Оленка волохата вже декілька років обживається на нашій території, а впродовж останніх двох-трьох років його популяція неймовірно збільшилася. Господарі в розпачі від такої напасті.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ПРО БОЛЯЧКИ СЛІД ЗАЯВЛЯТИ
Триває п’ята хвиля часткової мобілізації, підготовка до якої, в умовах значної напруги на сході нашої держави, розпочалася ще до закінчення четвертої, а саме 10 квітня. Мобілізація триватиме до червня.
Чоловіків, які пройшли медкомісію, направлятимуть на навчальні полігони, де їх навчатимуть 50 днів, але на війну потраплять не всіх.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«МІНИ» ПАТРУЛЬНИЙ НЕ ПІДБИРАТИМЕ
«Дуже гарно!» - пише нам Олексій Кустливий. Мова йде про патрульних коней, яких спостерігали кам’янчани і гості міста під час відкриття туристичного сезону. Але читача цікавить справа житейська: «Хто знає, які мають бути дії патрульного вершника, якщо його транспорт «наклав» серед дороги або площі?».
По коментар ми звернулися до начальника міськвідділу міліції Володимира Калашнікова.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗА ПОДВІР’ЯМ СМІТТЯ ВЖЕ НІЧИЙНЕ?
Минулими вихідними влаштувала собі екскурсію в Зіньковецький ліс. Пройшовши метрів сто, оторопіла. Відразу за обійстями зіньківчан виріс гидотний смітник. Якщо з каньйону люди викидають різний непотріб, який дуже добре видно з боку міста і з тим сміттям ніхто нічого не може зробити, бо воно нібито нічийне, то сюди, в ліс, ніхто інший, аніж самі мешканці поближніх домогосподарств не почав би нести домашній непотріб.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДУБ ЛЮБИТЬ БУТИ БЕЗ ШАПКИ, АЛЕ В ШУБІ
До редакції звернулася пані Людмила, яка занепокоїлася, що вирізають зіньковецький ліс і ніхто не реагує. Просто посередині лісу вирубали просіку. «Напевне, - каже наша читачка, - готують дорогу і майданчик під якесь будівництво»...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ Є «ПРЄДЄЛ» У «БЕЗПРЄДЄЛА»?
У комплекті з мобільником вам продають «повітря» й обіцянки-цяцянки.
Більшості з нас, напевно, доводилось бодай раз у житті обирати собі мобільний телефон. Налякані чутками про Інтернет-шахрайство, чимало потенційних покупців надають перевагу старому способу придбання товару в традиційних салонах мобільного зв’язку або супермаркетах побутової та електронної техніки. Та хто сказав, що традиційно це обов’язково чесно?...
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

РАЙОННІ НЕБОЖИТЕЛІ
Уже кілька років поспіль сільгоспвиробники району стають жертвами земельних маніпуляцій. І якщо конкуренції один з одними ще якось можна знайти логічне пояснення, то аж ніяк не зрозуміло, чому місцева влада, яка в першу чергу має підтримувати місцевого виробника, ставить йому палки в колеса?
Правовий нігілізм чи бажання «підзаробити» - що рухає місцевими чиновниками?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГУМЕНЦІ ЗАКИДАЄ КАМІННЯМ
До редакції з листом звернулися мешканці села Гуменці: «Ми проживаємо дуже близько до кар’єру, у якому останній час проводять надто потужні вибухові роботи. Від постійних вибухів руйнуються наші будинки, а каміння, яке долітає до наших помешкань, загрожує життю наших близьких і зокрема, дітей.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

І ЗНОВУ ПРО НІТРАТИ
Як тільки на ринку в продажу масово з’являються ранні овочі та фрукти, ми знову повертаємося до теми, яка, напевно, ніколи не втратить своєї актуальності - нітрати.
Останні декілька днів у міськвиконком звертаються стурбовані кам’янчани зі скаргами, що деякі реалізатори тепличної продукції відмовляються надавати документи, які посвідчують безпечність та якість товару, а отже їм є що приховувати.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

СОБАК ВИВЕЗЛИ НА ПОЛЕ
Такого жаху не бачила вже давно. Уявіть собі, в десяти метрах від міжнародної автодороги «Житомир- Чернівці», неподалік від «Корчми» та ставка навпроти, у селі Гаврилівці, за стіною зелених насаджень просто на полі розкинулося сміттєзвалище.
Поліетиленові пакети, пластикові пляшки, рештки меблів, сантехніки, різний мотлох, домашнє начиння й трійко вбитих собак красувалися під промінням весняного сонечка.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА СТВОРИЛА ЧЕРГИ
До редакції «КЛЮЧА» звернулися кам’янчани, які хотіли придбати квитки на потяг, але їм довелося простояти в черзі на залізничному вокзалі аж три години і при цьому омріяного квітка вони так і не купили.
Ми побували на залізничному вокзалі та впевнилися в тому, що зала біля єдиної працюючої каси вщент забита майбутніми пасажирами. Люди вимагали, аби їм відкрили ще одну касу, але все марно, бо касири позвільнялися, щоб піти на пенсію.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХОЧ «НЕ ХЛІБОМ ЄДИНИМ», ТА БЕЗ НЬОГО – НІЯК
Спочатку через високі ціни впала купівельна спроможність населення, за нею вдвічі скоротилося замовлення хлібобулочної продукції. Хто від того виграв? Та ніхто. Кам’янчани або інтенсивно худнуть до купального сезону, або печуть хліб удома, а виробники змушені зменшувати виробничі потужності, бо яким би смачним не був їхній окраєць хліба, збіднілий кам’янчанин купить його не більше, аніж дозволяє його дірявий гаманець...
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

СПОКІЙ - МЕРТВИМ, КЛОПІТ - ЖИВИМ
Традиційно наш народ береться за генеральне прибирання своїх помешкань та обійстів саме перед Великоднем. Традиційно більшість з нас згадує про необхідність прибрати в такі дні й могили рідних. Вицвілі, пошарпані вітром і часом вінки, засохла трава, бур’яни, минулорічні цукерки - увесь цей непотріб громадиться у величезні купи, транспортується на міське сміттєзвалище, де й закінчує свої дні.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ВМИКАЄШ СВІТЛО, А ВІН ПАДАЄ НА ГОЛОВУ
... Щойно почало світати, як Тетяна почула якесь шарудіння. Вирішила не зважати, тим паче бажання поніжитись у теплому ліжку й додивитись останній сон не давало можливості ворухнутися. Та шарудіння повторилося, цього разу воно було тривалішим і якимось бентежним.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДОРОГУ ЗАЛАТАЮТЬ. ЧИ НАДОВГО?
Для жителів Чабанівської сільської ради дорога додому перетворюється у справжнісіньке пекло. Щоб дістатися від Грушки до с.Липи, крайньої точки маршруту, доводиться шлях у 17 км долати заледве не годину.
Перевізник Олександр Герасимчук, який ще донедавна здійснював перевезення пасажирів за маршрутом «Кам’янець-Подільський - Липи» (через Чабанівку та Гуту-Чугорську) відмовився надавати послуги через вкрай жахливе автомобільне сполучення.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГЕШЕФТ НЕ ВДАВСЯ
Біля центрального входу міської поліклініки, ближче до проїжджої частини, кмітливі підприємці вже давно облюбували собі місця для незаконної торгівлі. Мало не щодня чоловік з Чернівецької області (принаймні, він так окреслив своє місце проживання) з багажника власної автівки торгує яблуками, домашнім вином, бринзою, іноді домашнім сиром. В осінній сезон до списку додаються груші і сливи.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ЗАКОН ПИСАНИЙ ДЛЯ ВСІХ і «РЄШАЛ» ТАКОЖ
Проблема із захопленням землі на вул.Тімірязєва (Біланівка) виникла кілька років тому. Люди придбали колишню будівлю магазину «Маяк» під житло, і тут почалося... Спочатку їм знадобилася земля для подвір’я. Правдами й неправдами її вибили. Як виявилося, там пролягає сервітут (проїзд) до підстанції, від якої електрика йде на весь район. Господарі навезли на нього землі, насадили дерева, блокувавши під’їзд до підстанції. До речі, 13 березня вже був прецедент із проїздом до трансформатора на вул.Сірка, 3, коли там розпочалася пожежа.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДОРОГА, ВСТЕЛЕНА СМІТТЯМ
Довжоцька і Кадиєвецька сільська рада відмежовуються одна від одної... смітником. Межа стає особливо помітною навесні.
Уздовж траси, як їхати на Нагоряни в напрямку Суржі поле встелене сміттям. Люди звозять його з поближніх сіл. Як з’ясувалося, саме це місце є нібито офіційним сміттєзвалищем Довжоцької сільської ради.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ХТО ВРЯТУЄ ЧИ ВІДСЕЛИТЬ МАЙЖЕ 30 СІМЕЙ?
Шлях на провулок Привокзальний, де зібралися обурені свавіллям люди, пролягав вздовж напівзакинутої вул.Індустріальна, на якій дерева, будинки, стовпи, огорожі, автомобілі, припарковані в дворах, були посипані чимось схожим на муку. Під ногами теж було біло. За кількасот метрів, де здійснює свою господарську діяльність ПАТ «Гіпсовик», картина була ще гіршою. Тут «мука» безперебійно кружляла в повітрі. Люди скаржилися, що за останні три роки почастішали хвороби їхніх дітей та онуків та власне їхні.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДЕ МЕЖА БОЛЬОВОГО ПОРОГУ КАМ’ЯНЧАН?
Якось один незнайомець йшов повз якусь оселю, звернувши увагу на бабусю, котра похитувалася в кріслі-каталці, дідуся, який сидів поруч, читаючи газету, та собаку, що жалісливо скавуліла. Незнайомець здивувався, чого це собака так завиває. Наступного дня він знову проходив повз цей будинок і знову застав ту ж дивну картину. І на третій день ситуація не змінилася. Врешті незнайомець не витерпів і поцікавився у стареньких, що трапилося з їхнім домашнім улюбленцем.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

КРОК ДО ЦИВІЛІЗАЦІЇ ЧИ НАЗАД У МИНУЛЕ?
Ще на початку березня редакція отримала листа від мешканки вул.Годованця,20, кв.№2 Половінкіної А.Ю. У ньому, зокрема, йдеться про те, що «... впродовж останніх декількох місяців я вже кілька разів отримую повідомлення від лікарів, що у зв’язку з відсутністю коштів на пальне, до моєї матері (інваліда І групи, хворої на остеосаркому) бригада, яка робить уколи «Омнопону», виїжджати не буде.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

СЕРВІС ЗА 3,50 ГРН
Останнім часом доволі часто буваю у селищі Першотравневе. Проте поїздка вранці 24 березня стала особливою. Так склалося, що на 7-му ранку потрібно було бути в селищі. Розрахував час, о пів на сьому вийшов зі свого будинку і вже за 10 хвилин був на зупинці, що на селищі Смірнова по вул.Нігинське шосе - «ВУЛ.СМИРНОВА».

1 КВІТНЯ: ВИЖИТИ НЕ МОЖНА ЗДАТИСЯ
Уже наступного тижня на нас з вами чекає захмарне підняття тарифів на основні комунальні послуги. Найменш захищеним держава пропонує оформлення субсидій за так званою спрощеною схемою. Та з одного боку, й досі незрозуміло, наскільки ефективно діятиме нова схема, а з іншого - якщо не споживач, то Держбюджет покриватиме чималі витрати. Щоправда, наповнює Держказну той самий споживач. То хто ж врешті платитиме?..
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

З ДРУГОЇ СПРОБИ ПЛЮС 50 КОПІЙОК
З 22 березня, за проїзд у міському транспорті доведеться платити 3,50 грн.
Зростання цін на товари та послуги потягнуло за собою збільшення вартості проїзду й у маршрутках. Першими за цю справу взялися водії, що облуговують Колибаївський напрямок. Незважаючи на те, що люди почали бунтувати, маршрутників це не спинило, навпаки, хвиля транспортної рішучості докотилася й до міста.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТАК ГОДУЮТЬ ЛИШЕ СВИНЕЙ
Щоразу проходячи повз магазин «Тано» наштовхуєшся на думку, як нас з вами мають за свиней. Кілька разів бачила, як з автівки вивантажують хлібобулочні вироби. Саме тоді пройти тротуаром просто неможливо, бо він перетворюється на стоянку для вантажівок. Та це ще півбіди.

ОБ’ЄДНАТИСЯ, ЩОБ ВИЖИТИ ЧИ ЖИТИ?
Як сільські та селищні ради на практиці втілюватимуть постулати закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Сьогодні у місцевого самоврядування дві ключові теми для обговорення: як вижити до кінця 2015-го чи, принаймні до жовтня, і з ким об’єднуватись, аби вберегти хоч якісь ресурси.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДАЙТЕ, НЕ МИНАЙТЕ!
На фоні злету волонтерського руху чимало аферистів паразитують на почуттях милосердя і співчуття. Статтею 190 ККУ «Шахрайство» для порушників передбачено покарання у вигляді штрафу до 850 грн, виправні роботи або обмеження волі на строк до трьох років. Проблема в тому, що довести факт шахрайства досить складно, бо люди добровільно віддають аферистам гроші. То ж чи варто ставати жертвою, жертвуючи важко зароблені? Вибір за нами...
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

НА ГЕНЕРАЛЬНЕ ПРИБИРАННЯ ШИКУЙСЬ!
Щойно почалася весна, як двірники взялися за прибирання накопиченого за зиму сміття. І якщо в місті виробники побутового сміття, тобто мешканці багатоповерхівок, здебільшого привчені виносити його у сміттєві баки, то в приватному секторі з цим є певні проблеми.
Окремі жителі садиб пластикові пляшки, упаковки тетропак, пакети, гілля, навіть харчові відходи, з яких можна зробити органічне добриво, викидають за межі свого домоволодіння, тобто за огорожу.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

УКРУПНИТИ ЗАРАДИ БАЛАНСУ ТА СПРАВЕДЛИВОСТІ
За інформацією департаменту освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації, цього року через малу чисельність учнів планують закрити 26 малокомплектних шкіл і реорганізувати 23.
Минулого року на Хмельниччині вже вдавалися до такого кроку: було закрито 10 малонаповнюваних шкіл.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕ ПУСКАЙТЕ ДИМ
За традицією «господарі» восени спалюють опале листя, а навесні - торішню траву. У цей час повітря в місті стає важким і гірким, а люди похилого віку та діти більше починають страждати на захворювання дихальних шляхів. Але тим, хто спалює сміття, байдуже до чужої біди.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОМУ ЗАКОНИ НЕ ПИСАНІ?
Мешканці Фурманівки та Кульчіївців з обуренням телефонували до редакції «КЛЮЧА» та скаржилися на самовільне підвищення плати за проїзд у автобусах, що курсують у їхньому напрямку. За словами пані Тамари, проїзд вже піднімали самовільно, і він становив до Кульчіївців 3 грн, а до Фурманівки - 6 грн. З 7 березня до вищевказаних сіл вже можна було дістатися за 4,50 грн та 8 грн відповідно. Також самовільно підняли ціну на проїзд до Колибаївки, незважаючи на те, що люди зверталися зі скаргами не в одну інстанцію.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

З’ЯВИВСЯ СКАЗ
Цього тижня працівники ветеринарної служби виявили на території Старого міста лисицю, хвору на сказ.
- У домоволодіння за адресою вул.Об’їздна, 39, забігла лисиця, - каже начальник управління ветеринарної медицини в м.Кам’янець-Подільський Людмила Оржеховська. - Собаки її задушили, а господар звернувся до нас. Працівники ветслужби відправили труп лиса на дослідження в Хмельницьку регіональну державну лабораторію ветеринарної медицини, де й було встановлено діагноз сказ.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ОХОРОНЕЦЬ ВИДЕР ЯБЛУКА
Дорогий «КЛЮЧ», хочу розповісти, як мій товариш ледве не потрапив у лікарню з гіпертонічним кризом.
27 лютого, близько 10-ої ранку, він зайшов у «Сільпо» купити яблук і апельсинів, а вийшов звідти ледь живий. Запитую його: «Що сталося?». Він каже: «Узяв кілограм яблук і апельсинів, зважив, наліпку накелеїв на пакет, вийшла сума 88 гривень, і пішов до каси. Підійшов, щоб розрахуватися, як раптом до мене підбіг чоловік, вихопив з моїх рук пакет з яблуками і кудись побіг. Я отетерів.

МАРШРУТНИКАМ «НЕ СХОДИТЬСЯ». ДОДАЙТЕ ГРИВНЮ
Справжня транспортна епідемія почалася по всій країні. Через постійні стрибки курсу долара та підняття цін на товари й послуги, значно зросла вартість пального. Саме це стало основним аргументом, яким апелювали перевізники Кам’янця-Подільського, пропонуючи збільшити вартість проїзду на 1 грн.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БОРОТЬБА ПРОДОВЖУЄТЬСЯ
На адресу редакції надійшов лист від мешканців вул.Князів Коріатовичів, 74, які вже кілька років не можуть вирішити проблему з будівництвом капітальних гаражів біля їхніх будинків.
«Шановний голово та депутати міської ради!
Ми, жителі будинку №74 по вул.Князів Коріатовичів, повторно звертаємося із проханням втрутитися в проблемну ситуацію, яка склалася внаслідок наміру продовження будівництва капітальних гаражів біля нашого будинку.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОСОБЛИВОСТІ ХАРЧУВАННЯ «ПО-НОВОМУ»
У грудні 2014 року члени виконкому збільшили вартість харчування дітей в дошкільних та шкільних навчальних закладах. Нові розцінки набрали чинності 1 січня 2015 року. Здавалося б, проблем із постачанням якісної і в повному обсязі продукції на горизонті не видно. Та наприкінці лютого з-за обрію вилізла чорна хмара, зліплена з височенного курсу долара й таких же цін на стратегічні продукти харчування.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ПОРОЖНІ ПОЛИЦІ - ПРИВІТ, ГОЛОДНІ 90-ТІ!
Цукру немає, борошна немає, олії немає, макаронів немає, круп немає... Це реальність, з якою впродовж цього тижня зіштовхнулися кам’янчани.
З полиць невеличких крамниць, великих супермаркетів і навіть торгівельних баз зметено стратегічні продукти. Нове постачання товару відбувається дуже кволо, не в значній кількості, та й із захмарними цінами. На Центральному ринку чверть продуктових торговельних точок закрилася.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ТО МІСІЯ ЗДІЙСНЕНА ЧИ НІ?
Наприкінці минулого тижня на засіданні РНБО Президент наголосив про необхідність залучити поліцейську місію ЄС з миротворчим мандатом ООН для розв’язання конфлікту в Україні. Миротворці повинні бути не лише на лінії протистояння, але й на ділянці кордону з Росією, який Україна наразі не контролює. Ще півроку тому про це не могло бути й мови, принаймні, високопосадовці навіть не розглядали такий варіант. Натомість нині в Раді Безпеки ООН розпочалися консультації щодо можливого введення миротворців в Україну.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

МАРШРУТЧИКИ САМОВІЛЬНО ПІДНЯЛИ ЦІНУ. ФІНТ НЕ ВДАВСЯ
До редакції «КЛЮЧА» звернулися обурені мешканці Колибаївки з приводу підвищення вартості проїзду в маршрутному транспорті.
З їхньої розповіді складається враження, що хтось підбюрює перевізників знущатися над людьми. У цьому напрямку час від часу виникають колізії з перевізниками. Мешканці Колибаївки неодоразово зверталися до районної адміністрації з приводу необгрунтованої вартості за проїзд. Обурило людей те, що 29 січня в маршрутках, які прямують у їхньому напрямку, з’явилося оголошення, що з 1 лютого вартість проїзду становитиме 5 грн.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДОЩИК НЕ ДОПОМОЖЕ
Кам’янець виявився неготовим до сухої погоди: автомобілі здіймають такий пил, що аж туман стоїть, на зубах скреготить пісок, а для того, щоб нормально дихати, потрібно в ідеалі запастись протигазом, але й можна марлевою маскою. Хворі моляться, щоб пройшов хоч якийсь дощик, аби легше стало дихати, та опади можуть лише тимчасово вирішити проблему.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВОЄННОМУ СТАНУ ЗЕЛЕНЕ СВІТЛО?
Що чекає на нас у разі запровадження особливого режиму воєнного стану?
Днями нардеп від фракції «Блок Петра Порошенка» Вадим Денисенко заявив, що в Україні таки буде введено воєнний стан. Якщо раніше владу непокоїло питання міжнародного кредиту від МВФ, який міг надовго зависнути через введення особливого режиму, то, отримавши від валютних донорів запевнення у фінансовій підтримці за будь-яких умов, навіть за умови воєнного стану в країні, держмужі взялися до активної підготовки важливого стратегічного кроку, який може настати будь-якого дня.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

МІСЬКИЙ ГОЛОВА КЕРУВАТИМЕ З-ЗА ДВЕРЕЙ №12
Ніхто й не думав, що питання бомбосховищ виникне нині, але з подіями на сході країни зрозуміло, що вони потрібні і їх слід утримувати в належному порядку.
Пам’ятаю, як у радянські часи дбали й доглядали за цими приміщеннями. Не було жодного підприємства чи установи, працівники якої не мали б можливості сховатися на випадок надзвичайної ситуації, та на щастя, таких ситуацій не було. Але з часом підприємства перейшли з державної власності в приватну, люди не відчували якоїсь небезпеки, і сховища стали непотрібними.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДЛЯ ЩУРІВ ЗАКОНИ НЕ ПИСАНІ. А ДЛЯ ЛЮДЕЙ?..
Чому квартири кам’янчан стають житлом для гризунів?
Нещодавно до редакції зателефонувала стурбована мешканка з вул.Червоноармійська, 4. Жінка скаржилася, що її квартиру «окупували» два величезних щурі. «Вночі я почула гуркіт у туалеті, ніби щось велике гепнулося до землі. Не надала тому значення. А вранці, коли зайшла в туалет, помітила, що сітка на вентиляційній шахті прогризена. Того ж дня побачила в кухні дві щурачі морди. Один щур біг по підвіконнику, інший причаївся біля сміттєвого відра».
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

НА ТОБІ БОЖЕ, ЩО МЕНІ НЕ ГОЖЕ
Верховна Рада прийняла закон від 28 квітня 2014 р. №4785 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації». Прийнятий закон фактично дає право мобілізувати для потреб армії будь-який автотранспорт.
Зрозуміло, що військовим на сході без техніки надзвичано важко як пересуватися, воювати, так і проводити різні роботи.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЕРША ЧЕТВЕРТОЇ ХВИЛІ
Скільки кам’янчан потраплять цьогоріч у зону АТО?
З 20 січня в Україні розпочалася перша хвиля мобілізації 2015 року, хоча за рахунком вона четверта. Цьогорічну мобілізацію проводитимуть у три черги впродовж 210 діб. Зокрема, з 20 січня розпочалася перша хвиля, яка триватиме 90 днів, із квітня - друга хвиля (60 днів), а з червня - третя (60 днів).
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВІД НЕРЕНТАБЕЛЬНОГО СЛІД ПОЗБУВАТИСЯ
У час технічного прогресу ніхто не хоче їздити на «Запорожці», бо є набагато комфортніші засоби пересування. Багато хто зі мною не погодиться, коли мова піде про бібліотеки, мене можуть звинуватити в невігластві, бо культуру потрібно піднімати, а не заганяти в кут.
У Кам’янці є понад 50 бібліотек - їх має кожен навчальний заклад, деякі установи. Місто має досить потужну міську бібліотеку та 8 філій. Тобто в кожному мікрорайоні є по кілька цих культурних об’єктів.

БЕЗКОШТОВНО ТІЛЬКИ ПІШКИ
У 2011 році на ці декілька автобусів-«гармошок», що поважно рухалися містом, покладали великі надії.
Пільговики тішилися, що нарешті й вони мають «власний транспорт», а влада полегшено зітхала, адже вдалося зменшити величезну кількість скарг від жителів міста на транспортну галузь. Відродження комунального транспортного підприємства вселяло надію на альтернативу.
А вже за кілька років комунальні автобуси опинилися на межі життя і смерті, майже без альтернативи на існування... Підтвердженням цього стали громадські слухання, що відбулися 12 січня.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАЛЕНДАР Є, А ВАКЦИНИ КОРОВА ЯЗИКОМ ЗЛИЗАЛА
З 1 січня 2015 р. в Україні розпочав діяти новий Календар проведення профілактичних щеплень. У ньому не лише дещо змінено терміни проведення обов’язкової вакцинації від найбільш небезпечних хвороб, але й переведено в категорію бажаних (не обов’язкових) цілу низку щеплень, які ще донедавна вважалися обов’язковими.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ХОЧУ ЗАКРИТИ ПІДПРИЄМЦЯ!
Саме з таким зверненням уже кілька днів поспіль кам’янчани штурмують Центри надання адміністративних послуг.
«Чому закриваєте підприємця?», - запитуємо в чоловіка, який підійшов до адмінстратора Центру з таким проханням.
- Держава змушує, - той розводить руками, мовляв, що ж вдіяти. - Раніше можна було призупинити підприємницьку діяльність і не сплачувати єдиний соціальний внесок. А тепер маєшдоходи чи ні, все одно сплати. А це зверх 400 грн щомісяця. Звідки їх взяти? От і змушений остаточно припинити підприємницьку діяльність.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВУЛИЦЯ ПОХОРОННА АБО ЦВИНТАРНА
Напевне, вулицю Першотравневу потрібно перейменувати на Похоронну або Цвинтарну. Саме тут, починаючи від входу в ринок «Династія» і аж до вул.Данила Галицького вздовж магазинів ритуальних послуг господарі повиставляли на тротуарі траурні атрибути - вінки, букети, надгробні пам’ятники. Ще лишилося десь примостити домовину...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

Є ПАТЕНТ - Є РОБОТА
Росія й далі, як тільки може намагається притискати українських заробітчан. Чергове нововведення чекає на наших громадян уже з 1 січня 2015 року - оформлення так званого патенту на роботу.
За словами прем’єр-міністра РФ Дмитра Медведєва, «сірі» працівники, які складають основну кількість тих, хто приїжджає, роботу без патенту в Росії не отримають. Крім того, й надалі зберігається норма дотримання термінів перебування на території РФ - 90 днів упродовж півроку. Якщо раніше було достатньо виїхати з Росії і знову в’їхати назад, щоб працювати наступні три місяці, то тепер це буде зробити значно складніше, оскільки оформлення патенту забере немало часу та додаткових витрат.   
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

СПИРТОВИКІВ ЗАГАНЯЮТЬ ЗА ХМАРИ
16 грудня на акцію протесту вийшли працівники Довжоцького спиртзаводу.
Люди занепокоєні ситуацією, що нині відбувається у спиртовій галузі країни. Подейкують, що її, як колись цукрову, мають намір знищити, передавши підприємства у приватні руки. Власники останніх будуть вирішувати, яким заводам жити, а які можна й порізати на металобрухт...
«Не допустимо руйнацію спиртової галузі», «Робота підприємства - це збереження робочих місць» з такими і подібними гаслами люди вийшли під стіни підприємства.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БАЮРИ ПО КІСТОЧКИ, І ВОДА - ЗА КОМІР
У середу до редакції прийшла обурена жінка з дитиною. Причиною її невдоволення став похід на Центральний ринок.
- Дивіться, в мого сина ноги до колін мокрі, в мене теж, а ще дитина там підслизнулася й впала в баюру, - у розпачі скаржилася пані. - Ті, хто там працює, платять гроші. Невже не можна прибрати сніг, щоб він потім не танув під ногами а з імпровізованого поліетиленового накриття в міжряддях за пазуху не лилася вода? Коли сніг почав танути, одна з продавчинь намагалася палицею підштовхнути зібрану воду, яка наче з душу обдала хлопця, що йшов попереду.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗА КРОК ВІД СМЕРТІ...
Чого варте життя та здоров’я дитини, коли між лікарями кругова порука?..
До редакції «КлюЧа» звернулися батьки півторарічної Єви - Ігор та Алла Моржаки. На руках батьків - офіційні документи, котрі підтверджують факт медичної помилки одного з лікарів Кам’янець-Подільської станції екстреної медичної допомоги (СЕМД).

ОРИНИН ХАЗЯЙНУЄ ЯК МОЖЕ
Зима - це не тільки чудова пора, яка тішить око білим килимом зі снігу та льодяними візерунками, це ще й час блаженства для недобросовісних господарів, яким сніг допомагає приховати їхні нехлюйства.
Правду кажуть, який сільський голова, такий і порядок.
У Оринині за наведення порядку взялася жінка, та порядкує сільська голова не скрізь, а лише там, де «треба».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЕЛЕГАЛЬНА ЗБРОЯ
На державному рівні знову заговорили про нагальність правового врегулювання обігу зброї серед населення. Що й казати, про необхідність прийняття закону «Про зброю» говорять, певне, з часу незалежності країни. Перша спроба «проштовхнути» такий законопроект була в 1998 році, та вона, як і ще з десяток таких намірів, не мала підтримки від народних обранців. Антизбройне лоббі донедавна ще було вигідно для держави, та, здається, сьогодні питання озброєння населення як ніколи на часі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У РАЙОНІ ШУКАЛИ КРАЙНІХ
Завжди спокійний Кам’янец-Подільський район «розрухало» спільне засідання за участі влади, аграріїв, волонтерів та журналістів, що відбулося 2 грудня.
Тижднем раніше в пресі з’явилася інформація від заступника голови райдержадміністрації Анатолія Кріля про те, що нібито волонтерам у районі допомагають лише 4 агроформування. Решту підприємців цієї галузі такий факт неймовірно обурив, тож ініційоване зібрання мало на меті розставити усі крапки над «ї».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КОГО ВЗУЛИ?
Вчора в місті намагалися таємно провести аукціон з продажу майна банкрута. Усі, хто дізнався де й коли він має проводитися, заледве змогли туди потрапити. Організатори аукціону мали намір навіть не пустити на нього членів комітету кредиторів - представників Пенсійного фонду, Центру зайнятості та ОДПІ. Проте начальникові Пенсійного фонду, голові комітету кредиторів Зої Кацап вдалося прорватися крізь охорону з вишибайлів. З боєм на аукціон потрапили підприємці Петровський та Грубов, які вже брали участь у першому аукціоні з продажу цілісного майнового комплексу банкрута ПАТ «Кам'янець-Подільське АТП-16808», розташованого на двох майданчиках: один - на вул.Драй Хмари, інший - на вул.Матросова.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЕФЕКТНО ЧИ ЕФЕКТИВНО?
Яким має бути місцеве самоврядування?
Півстоліття тому кам’янецька міська влада компактно розміщувалася в нинішньому приміщенні Центру зайнятості. Тоді в місті проживало 45 тисяч населення. Голова міськвиконкому мав усього двох заступників.
Таких «роздутих» штатів, як спостерігаємо сьогодні, не було. І це за умови, що замість комп’ютерів тексти набирали на друкарських машинках, більшість документів писали від руки, а місто знаходилося у стадії активної розбудови.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗАПАСАЄМОСЬ СВІЧКАМИ І СІРНИКАМИ
Те, що впродовж листопада безупинно обговорювали, таки сталося - Україна повернулася в «темні» 90-ті минулого століття, коли життя при свічках та ліхтариках було звичною нормою.
Уранці 1 грудня мешканці Кам’янець-Подільського району на декілька годин залишилися без електроенергії. Містян такий же сюрприз чекав уже наступного дня. Стурбовані жителі обривали лінії диспетчерських служб обох РЕМів, але те, що вони чули, не додавало оптимізму...
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

УЖЕ ПІАРЯТЬСЯ НА ДУСТІ
У березні минулого року жителька с.Рогізна знайшла на своєму городі декілька бочок з невідомими отрутохімікатами. Аби подивитись на знахідку, колишній очільник району Михайло Желізник провів виїзне засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На місце події приїжджали і держінспектори з екологічної інспекції охорони навколишнього природнього середовища в Хмельницькій області. Після детального аналізу з’ясувалося, що ділянка, на якій жінка виявила знахідку, і власне знахідка забруднена речовиною ДДТ і ДДЕ (дуст та продукти його розпаду).
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГРЕЧАНЕ БОЖЕВІЛЛЯ
По-іншому назвати те, що відбувається з ціною та неймовірним попитом на цей, як виявляється, «стратегічний продукт», не виходить.
Уже другий тиждень поспіль спантеличені покупці змітають з прилавків крамниць гречані крупи за ціною 14-15 грн/кг. На ринку цього товару поки що достатньо, щоправда, його ціна там стартує від 16-16,50 грн/кг.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ШЛЮБ УКРАЇНИ З НАТО - КОХАННЯ ЧИ РОЗРАХУНОК?
Найближчим часом українці мають всі шанси побувати на референдумі. Саме тут вирішуватиметься доля вступу України в НАТО. Принаймні, про це на початку тижня заявив президент Петро Порошенко під час спільної прес-конференції з президентом Литви Далею Грібаускайте.
«Рішення про вступ або невступ до НАТО - це виключно компетенція українського народу. Ми напрацювали критерії, за якими Україна буде відповідати вимогам НАТО. Тільки після їх досягнення український народ на референдумі зможе вирішити, вступати чи не ступати до НАТО», - наголосив Глава держави.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТАМ - КУЛІ, ГОЛОД І ХОЛОД, А ТУТ?..
Наразі їх вже нараховується понад 500 тисяч. Це ті, хто був змушений покинути рідні домівки у містах та селах і податися в пошуках бодай якогось прихистку. До нашого міста й району також прибуло чимало вимушених переселенців зі сходу країни. Чи став Кам’янець для жителів Донбасу надійним притулком? Чи відчувають вони братерську руку підтримки й чи усвідомлюють, що Західна Україна - теж їхній дім? «КлюЧ» намагався з’ясувати не лише ці питання.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

... А ВІЗ І ДОСІ ТАМ
Ще 2009 року тодішній Уряд розробив і затвердив програму реформування житлово-комунального господарства. Згідно із Законом України «Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки», до кінця 2014 р. частка загальної площі багатоквартирного житлового фонду, що обслуговується ОСББ, мала бути збільшена до 80%.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

«ТЕЩИН ЯЗИК» ПРОДОВЖУЄ ЛОВИТИ СВОЇ ЖЕРТВИ
Про надзвичайно аварійний відрізок автодороги «Житомир-Чернівці» знають дальнобійники чи не з усієї Європи. На «тещиному язику» чимало автівок потрапляли в аварію. Не один раз перед мостом через р.Мукша переверталися машини з бензином, хімікатами, кавунами, мандаринами, вантаж летів людям, які мешкають на 273 км, просто на будинки. Турки, болгари, росіяни неодноразово потряпляли в ДТП саме тут.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЕНСІЙНІ ТУРИ СКАСОВАНО
Уряд нарешті вдався до кардинальних кроків, принаймні, щодо переселенців.
Після псевдовиборів у так звані «ЛНР» та «ДНР» Кабмін вирішив перекрити бюджетні виплати жителям міст, які контролюють бойовики. З 1 грудня пенсії та соціальні виплати мешканцям окупованих територій більше не видаватимуть, хоча й нараховуватимуть. Міністр фінансів Олександр Шлапак пояснив, що коли людина й далі хоче отримувати свої виплати, вона повинна переїхати (а не просто їздити за пенсією і соцвиплатами) на вільну від окупантів територію України і там в органах соціального захисту населення зареєструватися, як переселенець.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

КАПУСТА - РІЧ ДЕЛІКАТНА
«Купила дві сітки капусти, а вона геть замерзла! Викинула гроші коту під хвіст!» - кричала у слухавку стурбована пані, вимагаючи посприяти покаранню продавців, які замість свіжого «втюхали» їй приморожений товар.
Очікуване різке похолодання наприкінці жовтня обернулось неочікуваними нічними приморозками. Саме після них у місті з’явилися перші «жертви» придбання замороженої капусти. Кінець жовтня - початок листопада - оптимальний період для квашення капусти. Торгівля цим делікатним крамом у самому розпалі. І яке ж розчарування чекало на дбайливих господинь, котрі змушені були викидати на смітник десятки кілограмів тільки що придбаного товару!
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ЧИ ЛЕГКО РАХУВАТИ ДНІ СВОГО ЖИТТЯ?
Через невідіграні вчасно тендери на забезпечення ліками за державними програмами тисячі українців рахують лічені дні свого життя. Серед них чимало кам’янчан.
Хворі ще довго відчуватимуть відгомін непрофесійності, бюрократії та чиновницького свавілля МОЗу, який не зміг вчасно провести тендери на придбання життєво важливих препаратів для людей з важкими недугами. Від деяких важкохворих пацієнтів чиновники МОЗу в буквальному сенсі відхрестилися, скинувши їхні проблеми на порожні гаманці місцевих бюджетів; деяким пообіцяли підтримку, але колись, коли будуть гроші, не пояснивши, як дочекатися того «колись», якщо без необхідних дороговартісних ліків їхнє життя обірветься за лічені дні.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ПРИЧИНА СКАНДАЛУ - ОБРАЗА
Майже тиждень містом ширяться чутки, що нейрохірургічне відділення на межі закриття. Те, що нейрохірургічна служба належить до третього рівня надання медичної допомоги, яка передбачена тільки в обласних закладах, річ загальновідома. Та впродовж багатьох років місту різними способами вдавалося зберегти цю структуру, оскільки від її існування в буквальному сенсі залежить життя сотень кам’янчан.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

БЕЗГОСПОДАРНІСТЬ ПО-УКРАЇНСЬКИ
Ще на початку вересня чиновники Кабміну заявили, що цьогорічний опалювальний сезон розпочнеться не раніше 1 листопада, мовляв, газу обмаль, та й температура повітря сприятлива. Бюджетні організації попередили, що майбутнє тепло треба економити максимально, щоб посеред зими не залишитись з холодними батареями.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ПЛАТИМО ЗА ТЕ, ЧИМ НЕ КОРИСТУЄМОСЯ
За відсутності централізованого гарячого водопостачання ми платимо подвійний тариф за невикористаний (!) природний газ.
До написання цього матеріалу нас підштовхнули численні звернення кам’янчан, які скаржаться на те, що через відсутність гарячої води змушені переплачувати за газ, якого не використовують, оскільки користуються бойлерами.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

БЕЗГЛУЗДІ ЗІНЬКОВЕЦЬКІ ВІЙНИ
9 жовтня під стіни Зіньковецької сільської ради прийшли учні ДНЗ «Подільський центр професійно-технічної освіти» з вимогою надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки площею 58,5 га, яка рахується на балансі цього навчального закладу.
Минулого тижня ми вже писали про те, що депутати цієї сільради котре «прокатали» це питання. Мотивація відмови була смішною: щоб дати дозвіл закладу нормально функціонувати, він має прибрати територію. А хто захоче прибирати чужу територію?
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯК НЕ КРУТИ: БЕЗ ШНУРКА НІ ТУДИ, І НІ СЮДИ!
Коли 14 грудня минулого року в Кам’янці таки пройшов вистражданий, обговорений-переговорений, відпрацьований до останньої крапки конкурс на пасажирські перевезення на автобусних маршрутах загального користування, всі зітхнули з полегшенням.
Спочатку спеціалісти Вінницького національно-технічного університету провели дослідження пасажиропотоку й запропонували свою мережу й графіки маршрутів, які, врешті, й були взяті за основу. Далі - низка громадських слухань, врахування пропозицій громади міста й власне перевізників, які впродовж семи місяців скрупульозно вивчали умови майбутнього конкурсу. І от нарешті конкурс, мета якого зробити безпечним та комфортним перевезення кам’янчан у громадському транспорті.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ЗІНЬКОВЕЦЬКІ ДЕПУТАТИ СТАЛИ НА СТЕЖКУ ВІЙНИ З ДІТЬМИ
Зіньковецька сільська рада намагається позбавити дітей земельної ділянки, яка з 1980 року належить як правонаступнику ДНЗ «Кам’янець-Подільський центр професійно-технічної освіти».
2008 року директор ДНЗ Михайло Рущак звернувся до зіньковецьких депутатів з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки 58,5 га, на якій розташована в с.Зіньківці філія №2 цього навчального закладу. Але отримав відмову.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЦЕ НЕ НЕДБАЛІСТЬ - ЦЕ ЗЛОЧИН!
Уже понад півтисячі камянецьких новонароджених покинули пологові відділення, не отримавши життєво необхідної вакцини БЦЖ проти туберкульозу.
Уперше за всю історію незалежності в Україні зірвано тендери на закупівлю вакцин та ліків за державними програмами! Нагадаємо, що МОЗ зобов’язується закуповувати медпрепарати за 18 державними програмами. Це зокрема, програма вакцинації та ревакцинації дітей, а також програми лікування смертельно-небезпечних хвороб - туберкульоз, СНІД, онкозахворювання, гемофілія, ниркова недостатність, гепатит, муковісцидоз, фенілкентонурія тощо.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ХОЧЕШ ЧИ НЕ ХОЧЕШ - ВІДНОВЛЮЙ ДОНБАС!
23 вересня Кабмін вніс зміни до «Порядку залучення працездатних осіб до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного стану». у документі визначено новий термін - «Трудова повинність», який означає, що громадяни без їхньої на те згоди будуть залучатися до примусового виконання робіт оборонного характеру (риття окопів, будівництво блокпостів), а також до ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характерів (розбір завалів, ремонт доріг, вантаження та вивезення уламків і сміття) в період мобілізації і воєнного часу. Також до переліку робіт додані види, спрямовані на забезпечення обороноздатності країни, як от ремонтно-відновлювальні роботи на держкордоні, аеродромах, фортифікаційних спорудах та будівництво дотів, дзотів і бліндажів.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

У ДИТЯЧІЙ ПОЛІКЛІНІЦІ МЕРТВА ТИША
Саме так можна охарактеризувати минулотижневу триденну роботу дитячої поліклініки.
18 вересня, в четвер, у редакцію зателефонувала стурбована мати 2-річного Данилки. «Дитина горить в температурі, а я не можу викликати лікаря - жоден із номерів реєстратури дитячої поліклініки не відповідає! Що це за неподобство?!».
Практично з тим же запитанням ми звернулися безпосередньо в реєстратуру поліклініки. І от яку відповідь отримали.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

МІСЦЯ ДЛЯ ІНВАЛІДІВ - ПІД РЕКЛАМУ
Одразу хочемо подякувати небайдужим читачам, які щоразу допомагають нам знаходити недбальство або й відверте нахабство в роботі тієї чи іншої служби. Один із таких читачів звернувся в редакцію з інтригуючим запитанням: «Відколи це паркувальні місця для інвалідів віддали під рекламу?»
На просп.Грушевського, впритул до Центрального ринку, розміщена приватна парковка. Неподалік від входу в ринок - паркувальні місця для інвалідів. І от дивина: вони постійно зайняті, але не автівками інвалідів, а великою вантажівкою з рекламою меблів якоїсь Житомирської фабрики.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ЧИ «СВІТИТЬ» КАМ’ЯНЧАНАМ УНІКАЛЬНИЙ РЕНТГЕН-КАБІНЕТ?
Про поневіряння багатостраждальних містян у пошуках флюорографа ми розповідали в минулому номері газети. І от, здається, на обрії замайорів промінчик надії... 19 вересня біля центрального входу в міську поліклініку №1 успішно пройшла демонстрація й апробація унікального цифрового рентген-кабінету, аналогів якому немає не те, що в Україні, але й у світі.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

ДЕКОРАЦІЯ ДЛЯ ФІЛЬМУ ЖАХІВ НА ГОЛОВАНЕВСЬКОГО
«Добрий день редакція газети «Ключ». Звертаємось до Вас з надією на допомогу. Ми проживаємо, якщо це так можна назвати, на Смірнова, пров.Голованевського-Барського. Сусідня ділянка повністю завалена сміттям. Те ж саме робиться навіть усередині будинку. Ми швидше виживаємо біля звалища, боремося з нестерпним смородом, мухами і величезними щурами, аніж живемо.
Від неодноразових звернень до відділу благоустрою, санстанції, міськвиконкому нічого не дочекалися. Наші діти не мають де гратись і йдуть на сусідню нормальну вулицю. ВРЯТУЙТЕ нас усіх від цієї антисанітарії, у якій ми перебуваємо вже 6 років!».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МІСТЯНИ ШТУРМУЮТЬ РАЙОННИЙ ФЛЮОРОГРАФ
Ще в середині літа в міській поліклініці №1 вийшов з ладу цифровий флюорограф. Кам’янчани сподівалися, що за якихось два-три дні апарат знову запрацює (врешті, не вперше ламається), та минали тижні, а кабінет флюорографії залишався зачиненим.
Кому був вкрай потрібен огляд, направляли в районну поліклініку, де містяни мали змогу пройти таке ж безкоштовне обстеження. Проблеми виникли в серпні, коли на профогляд почали масово звертатись освітяни. У вересні до них долучилися студенти.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

СОКІЛ ВІДСТОЮВАВ СВОЇХ ПІД ВІЙСЬККОМАТОМ
3 вересня військкомат заледве не взяли штурмом жителі села Сокіл. Знервовані й розлючені жінки та чоловіки з’явились під стіни призовного пункту з вимогою припинити свавілля. На думку сокільчан, у військкоматі зовсім знахабніли, адже призивають до війська всіх без розбору, незабаром вже й не буде кого забирати.
Кілька днів тому по селу роздали більше півсотні повісток з вимогою прибути у військкомат, а наступного дня 12 чоловіків мобілізували.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

Два роки від народження - це вже дитина навчилася стояти і щось лепетати, а для колективу - це час адаптації та звикання. Та є в нашому місті один колектив, який за два роки міцно став на ноги і взявся захищати Батьківщину. Цей колектив переформатований із багатьох військових підрозділів інженерного забезпечення. Називається він 11-ий понтонно-мостовий батальйон.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАНАЛІЗАЦІЯ НЕ ДЛЯ ОГІРКІВ, А ДЛЯ...
Уявіть собі, три відра свіжих огірків витягнули працівники аварійної служби КП «Міськтепловоденергія» з каналізаційних труб 25 серпня.
Більше двох годин знадобилося, аби пробити каналізацію в одному з будинків мікрорайону Жовтневий. Іншого шляху потрапляння туди овочів як із домашньої каналізаційної труби немає. Яких це зусиль треба докласти, щоб стільки огірків проштовхнути в каналізацію?
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕЗАКІНЧЕНА ВІЙНА ТАМ ПРОДОВЖИТЬСЯ ТУТ...
Воістину геройський вчинок зробив комбат 5-го батальйону територіальної оборони (БТО) «Прикарпаття» Віталій Комар. Він узяв на себе надзвичайну відповідальність, яка, можливо, йому вартуватиме волі.
- Майже в останню мить комбат вивів з-під обстрілу наш батальйон, - розповідає старший лейтенант Віктор Смірнов. - Коли з російського боку нас почали обстрілювати «Гради», було зрозуміло, що нікому вже не вижити...
За це йому доземно й безмежно будуть вдячні мами, дружини, діти Івано-Франківщини. Вчора батальойн проїхав через територію Хмельницької області. За словами наших колег-журналістів, колона знесилених й обдертих вояків пройшла через обласний центр і направилася до Івано-Франківська.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ ЗДІЙСНЯТЬСЯ МРІЇ ДІТЕЙ СМИРНОВА?
Чим відрізняються потреби людей, що живуть у селищі Смирнова, від тих, що мешкають у інших мікрорайонах Кам’янця?
Звісно ж вони фактично однакові, але чомусь на Смирнова немає навіть дитячого майданчика, де б спокійно могли проводити вільний час малеча і підлітки. Місцеві хлопці й дівчатка знайшли досить оригінальне місце для відпочинку - паркувальний майданчик «Епіцентру». Увечері там завжди можна побачити багато дітей, які катаються на роликах, велосипедах і скейтбордах. Старші, у свою чергу, щоб пограти у футбол, йдуть на футбольне поле училища, що знаходиться неподалік. Добре, що хоч воно є, але було б набагато зручніше, якби було споруджене поле для міні-футболу. Молоді вже набридло грати у футбол у пилюці, яка заважає не тільки грі, а й, банально, дихати.

«НАСОЛОДА» МОГЛА СТАТИ ОСТАННІМ КОВТКОМ
Виявляється, що булкою з яблуками можна отруїтися! Отруйна здоба потрапили в торгівельну мережу міста, й, непевне всієї області з хмельницької фірми «Насолода».
- Уранці, саме на Спаса, мій колега купив у магазині «Тано» чотири булочки з яблуками і пригостив ними й мене, - розповідає постраждала. - Два рази вкусивши, почула їдкий запах, наче з стоматкабінету. Та, на щастя, телефонний дзвінок врятував мене від подальшого поїдання «смаколика». Уже до кінця телефонної розмови підозріло почав терпнути язик. Ще за мить у роті почало гірчити.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЧИ ГОТОВІ МИ ДО САНКЦІЙ ПРОТИ ВЛАСНОГО НАРОДУ?
Услід за третім рівнем економічних санкцій, які нарешті спромоглися ввести проти Росії країни Євросоюзу та США, українські чиновники вирішили й собі долучитися до економічної боротьби проти агресора: Верховна Рада таки затвердила поданий Кабміном законопроект про можливість введення санкцій проти Російської Федерації. До санкцій входять 29 видів економічних, фінансових та інших обмежувальних заходів, які може затвердити РНБО України, зокрема - це заморожування активів держави-агресора та її компаній, заборона на в'їзд в Україну, зупинка перевезень, введення економічних та фінансових важелів, як от обмеження підприємницької діяльності на території України та заборона на участь у приватизації.
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК / Тетяна ШУХАНОВА

ЯКА ВОНА, СПРАВЖНЯ ЛЮДЯНІСТЬ?
Півторарічна Ліза тільки починала пізнавати цей світ. Ніхто не міг подумати, що в такому маленькому віці дівчинка стане справжнім героєм, борючись кожного дня зі страшною, підступною хворобою...
Діагноз, що поставили лікарі, став приголомшливим викликом долі - менінгококова інфекція. Майже півроку Лізка пролежала в лікарні, перенесла кілька складних операцій. Дівчинці довелось ампутувати обидві ніжки. Втрачені кінцівки замінили протезами, однак крихітка не мала наміру здаватись, навпаки, вона довела свою незламність перед горем.

БОРОТЬБА ЗА СТУПІНЬ, АБО ЯК ВИЖИТИ СІЛЬСЬКІЙ ОСВІТІ?
Кажуть, виживає сильніший. У нинішніх реаліях це твердження втратило свою актуальність. Сьогодні виживає спритніший, хитріший та зубатіший.
Ситуація, що склалася навколо Китайгородської школи, нині нагадує човен, у якому пробили дірку, а потім почали розкачувати в різні боки у сподіванні, що він таки піде на дно.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ ДАСТЬ БАБЦЯ ОЛЕКСІЮ ПІТИ У ПЕРШИЙ КЛАС?
Складається враження, що для служби у справах дітей Дунаєвецької РДА закон неписаний. Її працівники перебрали на себе роль вирішувати долі людей, мотивуючи свої дії надзвичайною «чуйністю». А що закон? Його невиконання можна заховати за вдаваною турботую або просто за небажанням виконувати свої обов’язки.
Справа 5-річного Олексія понад рік мусолиться у різних дунаєвецьких інстанціях, але кінця й краю її не видно.
Так сталося, що мати хлопчика загинула, а батько в цей час потрапив у лікарню. Подружжя не перебувало офіційно у шлюбі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДЕ ЖИВУТЬ, ТАМ І...
Туберкульозна паличка з Голозубинецької обласної протитуберкульзної лікарні чатує у воді, на пляжі, на полі... За 55 років тут не спромоглися збудувати очисних споруд, щоб запобігти розповсюдженню соціальної і медичної проблеми, яка може знищити частину людства. Через відсутність відповідних санітарних умов і безконтрольність з боку контролюючих органів, нечистоти від туберкульзних хворих виливають просто на поле!
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РЕМБО ЗА КЕРМОМ або МІЦНИЙ «ДАХ»
Водієм комунального автобуса №20 вже давно незадоволені кам’янчани. Особливо це відчувається останніх два тижні.
15 липня на цьому маршруті стався інцидент під час посадки на зупинці мікрорайону Жовтневий «СТО-котельня». Троє пільговикі, яких обслуговує цей автобус, починаючи з 10:05 від зупинки «Барбі», увійшли в салон на дві хвилини раніше, о 10:03. Водій почав вимагати в них плату за проїзд. Пасажири - дві жінки й чоловік - почали обурюватися, мовляв, чого це вони мають платити, а ті, хто зайшли через 100 метрів, ні?
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗНЯТИ - НЕ ЗНЯЛИ, АЛЕ ПОКРИЧАЛИ
Учергове в місті протестували проти генерального директора комунального підприємства «Міськтепловоденегія» Валерія Гордійчука. Цього разу ініціаторами акції виступили члени ВО «Свобода» та небайдужі кам’янчани.
На противагу їм біля комунального гіганта зібралися також кам’янчани, працівники цього підприємства, та члени ГФ «Міська варта».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КОЛИ ЗАПРАЦЮЄ СВІДОМІСТЬ, або НЕ ВДАРИШ - НЕ ПОЇДЕШ
У місті можуть виникнути проблеми з вивезенням сміття. Грошей на пальне ЖЕКи вже не мають. Окрім того, що КП «Спецкомунтранс» вивозить з контейнерних майданчиків ТПВ (тверді побутові відходи), то ще навколо цих майданчиків «газди» складають всілякий непотріб - великогабаритне, негабаритне, будівельне сміття (гілля, дивани, унітази тощо).
Особлива проблема з цим мотлохом в приватному секторі. На Польських фільварках спецавтівка двічі на тиждень робить по 3-4 ходки, замість однієї. Минулого тижня біля контейнерного майданчика комунальники виявили чотири величезних поліетиленових пакети з калом. Без коментарів.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СУЧАСНІ БРОНІКИ - КАМ’ЯНЦЮ, НОЖОВІ - НА ПЕРЕДОВУ
1993 року в Кам’янці було створено спеціальну патрульну роту, яка працює за контрактом. Патрульні як могли підтримували громадський порядок, і в місті криміногенна ситуація стабілізувалася.
З початком розгортанням подій на сході держави контрактників одних із перших відправили підтримувати там порядок, принаймні, так зазначалося в їхніх документах. Проте насправді увесь цей час вони перебували й досі перебувають під прицілами снайперів і сепаратистів, до них зневажливо ставляться місцеві жителі. Кам’янецькі контрактники захищали Луганське управління МВСУ від погрому. Коли вони знаходилися в середині й почався штурм, то були одягнені в пластмасові каски й бронежилети І класу захисту, які можуть убезпечити хіба що від ножа.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

У ПАНІВЦЯХ - ЧЕРЕЗ МІСТ ЯК ПО ДРАГЛЯХ
Перед обідом 9 липня в редакцію нашої газети з жахом у голосі зателефонувала мешканка с.Панівці. Вона приїхала на маршрутці в село. Доїхала лише до мосту, бо транспорт через жахливий технічний стан споруди далі не їде. Почала йти через міст, як під її ногою обірвалася дошка... На щастя, інша жінка вхопила її попід руки, аби та не впала вниз.
Незадовго на місце події прибули і журналісти «КлюЧа».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

У БОРГАХ ЯК У ШОВКАХ
Працівники Маківського санаторію «Україна» шукають справедливість, та поки що не знаходять...
Після того, як протягом кількох місяців вони не отримували зарплатню, вирішили звернутися по допомогу до громади.
Ситуацію коментує голова громадської організації «Контроль громади» Василь Гандзюк:
- Людям більше півроку не платять зарплату, ми зверталися з цією проблемою в прокуратуру, ае там нам відповіли, що людей готові прийняти і відібрати заяви, але якщо вони приїдуть в Дунаївці. Хіба слідчий прокуратури не може виїхати на місце події та поспілкуватися з людьми? Хто їх захистить?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗНОВУ ВЗЯЛИСЯ ЗА ЛЮКИ
Як тільки на металобрухті можна було заробити якісь гроші, в місті почало зникати все металеве - огорожі, стовпчики, навіть зірку з Вічного вогню вкрали. Металоклептомани знову пристрастилися до каналізаційних люків. Одного часу їхні крадіжки були призупинені, бо ті, хто приймав металобрухт, потрапили під суровий контроль. Та нині ситуація знову невтішна.
Лише за ніч 2 липня на аварійно-диспетчерську службу надійшло два повідомлення про зникнення люків.

КОЛИ МАТЕРІАЛЬНЕ ПЕРЕМАГАЄ ДУХОВНЕ
З 10 липня відновлено платний проїзд через Замковий міст.
Ніхто не буде різати курку, яка несе золоті яйця. І якщо раптом курку визнають поза законом, то врятувати становище може тільки... зміна назви. Нехай тепер все ті ж курячі яйця несе, наприклад, страус.
Приблизно так виглядає картина із проїздом через Замковий міст.
Якщо Вінницький апеляційний суд скасував рішення виконкому міськради щодо неправомірності встановлення платного проїзду через вулицю Замкова, кам’янецькі чиновники придумали інший спосіб як відновити можливість заробляти гроші - нехай це буде не проїзд, а... в’їзд на територію Кам’янець-Подільського історичного музею-заповідника.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ХТО ПОЧУЄ ГУМЕНЦІ?
Дурити - не передурити», - напевне, так думають чиновники різних рівнів та керівництво однієї із найбільших птахофабрик у світі, спостерігаючи за потугами селян добитись хоч якоїсь справедливості.
З тієї пори, як у селі Гуменці наповну запрацювало ПАТ «Агрофірма «Авіс», життя для гуменчан немає.
Вантажівки, що курсують на підприємство, не лише розтовкли дорогу через село, а й призвели до часткової руйнації будинків на вулиці Першотравнева. Потерпає 41 будинок. Рішуче налаштовані люди перекрили дорогу в селі, і ось уже протягом тижня не пускають транспорт на птахофабрику. Кажуть, склали графік і чергуватимуть стільки, скільки потрібно.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БАЛАЧКАМИ РУЙНУВАННЯ НЕ ЗУПИНИШ
У попередньому номері «КлюЧа» ми же писали про круглий стіл, що пройшов у НІАЗ «Кам’янець», на якому обговорювали питання аварійного стану деяких архітектурних пам’яток нашого міста.
20 червня у сесійній залі міськради пройшли громадські слухання, які стали продовженням згаданого круглого столу. Модерували захід депутат міськради Сергій Акимович та голова міськрайонної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Олег Петровський. На слуханнях були присутні начальник відділу охорони культурної спадщини Олександр Чухрій, директор Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Віктор Травінський, директор НІАЗ «Кам’янець» Василь Фенцур та громадські активісти. Невідомо, чому обговорення вкрай важливого питання проігнорували депутати міськради...
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

БАЗАР ВЛАШТУВАВ БАЗАР І НЕ ЗАХОТІВ ЧУТИ ПРО НОВИЙ ПЛАН
На Центральному ринку розпочався справжнісінький переполох. Його спричинила майбутня реконструкція, передбачена генарльним планом, який нині перебуває на уточненні в Кам’янець-Подільському районному споживчому товаристві.
Кожен з підприємців ринку, кого має зачепити така реконструкція, зокрема, продуктовий та речовий ринок, де згодом має вирости великий сучасний павільйон, а також центральний ряд кіосків, де передбачається розташування зеленої зони, занепокоєні своєю долею. З одного боку, дуже приємно, що в центрі міста зникне чиряк, а виросте сучасний комплекс зі всіма зручностями. Та з іншого боку...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА