Перейти на мобільну версію сайту


18.06.2020

ЩО РОБИТИМУТЬ ПІСЛЯ ВИБОРІВ РАЙОННІ РАДИ?

Реформа децентралізації підходить до свого логічного завершення. Уже цієї осені місцеві вибори пройдуть не лише за новою системою, а й у нові громади. Ми обиратимемо голову територіальної громади - міської чи сільської, а також депутатів відповідної ради. Крім того, за пропорційною виборчою системою обиратимемо депутатів до районної та обласної рад. Варто зауважити, що кількість районів суттєво зменшиться і вони точно не будуть мати такий вигляд, як зараз. До прикладу, за новою реформою Кам'янець-Подільський район планують об'єднати з сусіднім Чемеровецьким.

Виникає питання, а чим займатимуться депутати районних рад, якщо територіальні громади по всій країні перебуватимуть на прямих міжбюджетних відносинах? Жодного розподілу місцевих бюджетів районом, як то було колись, уже не буде. Тоді навіщо взагалі така структура як районна рада? 

Відповідь на це питання дають урядовці, які вже зареєстрували в парламенті проєкт закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи». Цей законопроєкт - це один з пакету нормативно-правових документів реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Виходячи з цього документу, доходи і видатки між бюджетами районів та територіальних громад розмежують. Відтак районні бюджети пропонують виключити з системи горизонтального вирівнювання, тобто вони не будуть отримувати базову дотацію і не перебуватимуть на прямих міжбюджетних відносинах з державою.

Чи матимуть районні ради власні бюджети. Безперечно. Тоді за рахунок чого тоді ці бюджети будуть формуватися? Урядовці пропонують, щоб районні бюджети наповнювалися завдяки власним доходам та дотаціям і субвенціям, які можуть спрямовуватися з інших бюджетів. 

До власних доходів районних бюджетів належатимуть:
- податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є райрада;
- плата за ліцензії та сертифікати господарської діяльності, що видані РДА;
- орендна плата за користування майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є райради;
- орендна плата за водні об’єкти, що надаються РДА та райрадами (до розмежування між громадами).

Тепер зрозуміло, що ті райони, які ще мають достатній запас комунальної власності, зможуть нею розпоряджатися, передаючи в оренду. Залишаються працювати і комунальні підприємства районної ради, які платитимуть в районну казну податок на прибуток. Наприклад, у Кам'янець-Подільському районі до таких підприємств належать КНП "Кам'янець-Подільська центральна районна лікарня", КП "Кам’янець-Подільська центральна районна аптека №140", КУ "Кам’янець-Подільсьий районний трудовий архів", КП "Надра Кам’янеччини", КП "Кам’янець-Подільська районна профілактична дезінфекція", КП "КНП "Кам’янець-Подільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги", КНП "Староушицька районна лікарня №3", КНП "Орининська районна лікарня №2".

Отож, жодні сільські, селищні, міські бюджети більше не залежатимуть від району. Усі 1470 територіальних громад, межі яких днями затвердив Уряд, перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

Серед основних надходжень до бюджету громад будуть:
- ПДФО 60%;
- місцеві податки і збори;
- рентні платежі;
- акцизний податок;
- доходи від використання комунального майна;
- плата за надання адміністративних послуг;
- трансферти (дотації, субвенції) тощо.

Теги: ОТГ, райони, районні ради

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.