Перейти на мобільну версію сайту


31.01.2020

ВІН ЗАЛИШИВ СЛІД В ІСТОРІЇ

СербінУ 2019-ому минуло 100 років від дня заснування Подільського державного аграрно-технічного університету в нинішньому статусі.

Від сільськогосподарського факультету при Кам’янець-Подільському державному українському університеті (1919 рік), Кам’янець-Подільського державного сільськогосподарського інституту (1921 рік), Подільської державної аграрно-технічної академії (1995 рік) і Подільського державного аграрно-технічного університету (2003 рік) пройшов наш сучасний заклад вищої освіти.

У довоєнний період тодішній сільськогосподарський інститут переформовувався кілька разів, змінювалася його назва. А в 30-х роках минулого століття через загострення політичної ситуації в Європі сільгоспінститут тимчасово призупинив свою діяльність.

Лише у 50-х роках за клопотанням місцевих органів влади, рішення Ради Міністрів колишнього Радянського Союзу діяльність Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту було відновлено. Процес відновлення був дуже складним і тривалим: нестача приміщень, гуртожитків і відсутність висококваліфікованих науково-педагогічних кадрів, особливо докторів і кандидатів наук. З 8 квітня 1957 року інститут очолив 47-річний кандидат біологічних наук Семен Сербін.

До цього часу Семен Сергійович пройшов сувору школу життя: участь у Великій Вітчизняній війні та відбудові народного господарства на різних посадах. Останні роки перед призначенням проректором з навчальної роботи він працював у Всесоюзному науково-дослідному інституті цукрових буряків м. Київ, де і захистив кандидатську дисертацію.

Сербін-1Семен Сербін народився 4 лютого 1910 року в місті Троїцьк Оренбурзької губернії Російської імперії. Місто, розташоване на злитті річок Уй (притоки річки Тобол) і Увелька, за 121 км на південь від Челябінська. Саме туди переїхали його батьки у 1903 році з Херсону.

Семен Сергійович виходець з багатодітної родини, мав чотирьох братів і п’ятеро сестер. Всі брати і дві сестри воювали на фронтах Другої світової війни. 

У 1928 році він закінчив у Троїцьку школу з педагогічним нахилом і його призначили директором початкової школи села Фершампенуаз. Після року роботи його направили на курси агрономів.

Закінчивши їх Семен Сергійович призначено директором школи колгоспної молоді та дільничним агрономом Пречистенського відділку Чкаловського району Чкаловської області (саме таку назву носила Оренбурзька область з 26 грудня 1936 року до 4 грудня 1957 року.

Сербін-2У 1932 році Семена Сербіна призвали у Червону армію. Після звільнення в запас у 1934 році працював старшим агрономом Костекської машинно-тракторної станції (Дагестан).

З 1935 до 1940 року Сергій Сербін навчався на хімічному факультеті Казахського державного університету ім. С.М. Кірова. Навчання поєднував з роботою директором вечірньої школи в Алма-Аті.

У 1942 році почалася військова сторінка біографії Семена Сербіна. Зкінчивши курсу Харківського військового училища хімічного захисту він потрапляє на фронт, де воює з німецькими окупантами в складі 159 стрілецького полку. 

Після демобілізації у 1946 році він повертається в Україну й працює науковим співробітником Всесоюзного науково-дослідного інституту цукрових буряків до березня 1953 року. Саме тут розпочинається наукове зростання майбутнього доктора наук, професора. 20 червня 1952 року Семен Сергійович захистив дисертаційну роботу «Особливості фізіологічних і біохімічних процесів у рослин цукрових буряків в залежності від інтенсивності їх росту» та здобув науковий ступінь кандидата біологічних наук.

З березня 1953 року й до квітня 1956 року Семен Сербін працював у відділі науки і культури ЦК Компартії України. Згодом переїхав до Кам’янця-Подільського і з 13 квітня 1956 року працювати заступником директора з навчальної і наукової роботи Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту. З першого серпня цього ж року він завідувач кафедри біології.

Сербін-3Адміністративну роботу Семен Сергійович поєднував з науковою. 23 березня 1957 року Сергій Сербін здобув вчене звання доцента.

У квітні 1957 року наказом Міністерства сільського господарства СРСР Семена Сербіна призначають директором Кам’янець-Подільського сільгосп інституту. Він захистив докторську дисертацію і у квітні 1968 року отримав науковий ступінь доктора біологічних наук, а у червні – вчене звання професора.

Ректором К-ПСГІ Семен Сергійович працював до 14 серпня 1980 року, а з 20 вересня цього ж року – професором кафедри агрохімії, фізіології рослин і ботаніки. 

Сербін-4Весь свій досвід виробничої діяльності, роботи в партійних органах і науково-дослідному інституті спрямував на відновлення і становлення нашого сільгоспінституту. Під його керівництвом проходило будівництво сучасного головного корпусу який ввели в експлуатацію у 1965 році. За його ініціативи у 1966 році розпочато підготовку інженерів-механіків для сільськогосподарського виробництва, у 1972 році економістів і бухгалтерів, а у 1979 році – лікарів ветеринарної медицини.

Він доклав усі сили аби сформувати професорсько-викладацький склад. За підтримки міністерств і відомств, а також органів місцевої влади йому вдалося збудувати два багатоквартирних будинки для науково-педагогічних працівників і два гуртожитки для студентів. За його ініціативи у 1972 році в тодішньому сільськогосподарському інституті була відкрита спеціалізована Вчена рада із захисту кандидатських дисертацій з агрономії та зоотехнії.

Семен Сергійович велику увагу надавав розвитку в інституті фіз культури і спорту, а також художньої самодіяльності.

23 роки (1957 – 1980 рр.) професор Сербін очолював Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут. У нього він вклав душу, серце, знання і досвід.

Анатолій Рудь, голова Ради ветеранів ПДАТУ,
професор, заслужений працівник освіти України.

Теги: до 100-річчя заснування ПДАТУ, Сергій Сербін

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.