Перейти на мобільну версію сайту


06.03.2020

НАСАМПЕРЕД ДУМАТИ ПОТРІБНО ПРО СЕБЕ

likariРеформа медицини триває. Вже з 1 квітня має запрацювати за новими правилами вторинка. Але чи запрацює вона в регіонах у тому вигляді, якому б нам усім хотілося? 

Їй чомусь викручують руки, куди кому вигідно, і, в кого м’язи міцніші, той і потягне ковдру на себе. А решта, що хоче, те й нехай робить. Матимемо чергового гіганта монополіста, який і в подальшому правитиме балом.

Починалося все нібито правильно, а тепер покотилося. І де всі ми опинимося не відомо.

Спочатку навесні 2017 року планувалося створення в нашій області трьох госпітальних округів: Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Шепетівський. У Хмельницький госпітальний округ увійшли обласний центр та 10 районів з чисельністю населення 663,3 тисячі жителів. У Кам’янець-Подільський округ увійшли місто Кам’янець-Подільський та 5 районів з чисельністю населення 317,6 тисячі жителів. У Шепетівському окрузі – міста Нетішин, Славута, Шепетівка та 5 районів із чисельністю 290,4 тисячі жителів.

У Кам’янець-Подільському окрузі планувалося функціонування лікарні ІІ рівня на базі Кам’янець-Подільської міської лікарні та три – І рівня на базі Кам’янець-Подільської, Дунаєвецької, Чемеровецької ЦРЛ.

Проте, пізніше за проєктом Кабміну, в області буде єдиний округ із опорними лікарнями.

Однак, проєктом Агенції США з міжнародного розвитку USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» за Методологією визначення БЛІЛ для стратегічного планування госпітальних округів та відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 932 і наказу МОЗ України від 19.10.2018 № 1881 визначено доцільними усього 7 перспективних багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування в області: 4 – ІІ рівня та усього 3 – І рівня.

Екс-директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, а нині головний лікар Хмельницької обласної лікарні Яків Цуглевич тоді повідомив, що цим проєктом передбачено визначення статусу БЛІЛ, оскільки тільки ці заклади можуть претендувати на державну підтримку на модернізацію та залучення інвестицій. Наразі така позиція підтверджується програмою Уряду за Методикою моделювання мереж надання публічних послуг. Це моделювання наразі не завершено, вживаються заходи щодо збереження всіх закладів для забезпечення доступності спеціалізованої медичної допомоги мешканцям області.

Яків Цуглевич наголосив, що необхідно вживати заходів щодо впорядкування структури, потужності, штатів, будівель закладів.

Також він додав, що перед закладами охорони здоров’я вторинного рівня стоїть низка завдань щодо їх імплементації у програму медичних гарантій з урахуванням зазначених аспектів, а також впровадження фахових змін. А трансформація системи охорони здоров’я, яка зараз відбувається, дасть шанс справжнім професіоналам на професійне зростання та достойний офіційний дохід від держави.

likari-1Проте, нічого доброго для нашого міста і кам’янчан госпітальний округ не принесе. Його створення – це загибель міських і районних лікарень. Чому? Просто, обласний центр перетягне на себе фінансовий потік і запакує свої медзаклади найсучаснішою апаратурою, а це означає, що пацієнти змушені будуть їхати туди за обстеженнями. Також, він перетягне до себе найкращих лікарів і найкраще, що нас може чекати – з міської та районної лікарень зроблять філіал. Але й не це найгірше, а те що усі податки підуть в Хмельницький, адже опорна лікарня буде зареєстрована там.

Який є вихід? А вихід простий. Підсилити нашу лікарню необхідною цифровою апаратурою, що дасть можливість вижити і затримати кам’янчан у нашому місті. Це може зробити міська влада. Зокрема, виділити гроші на придбання цифрових технологій, а не ремонтувати дахи трьом людям, які вміють організувати крикунів, щоб вирвати у депутатів гроші. Замість того, щоб на них придбати апаратуру, яка обслуговуватиме тисячі людей. Це дасть можливість триматися міській економіці на плаву.

По великому рахунку, велосипед вигадувати не потрібно. Все просто. Гроші мають піти за пацієнтом. А пацієнт піде туди, де будуть належні умови та ставлення до нього. Крім того, лікування ведеться по протоколу, тобто лікують усі однаково, а от людяний підхід до пацієнта – це головний чинник для того, щоб гроші пішли саме у той чи інший заклад, який він обрав. Як результат, заклад має гроші на розвиток.

Проте, МОЗ вирішило, що зробить шість базових лікарень в нашій області, такі як Кам’янець, Городок… При цьому зробило дуже хитрий хід – створило один госпітальний округ. На нього обласна рада має виділяти гроші і вкладати їх в Хмельницьку медицину. А ти Камянець, як хочеш так і живи. У нас обладнання немає, є лише приміщення і лікарі. Людина постраждає? Ні! Тому що, гроші все одно підуть за пацієнтом, медики теж не постраждають, бо ж їхня робота буде потрібна. Проте податки підуть туди, де зареєстровано заклад.

Отже, нині у нас єдиний вихід, щоб місто підставило медикам плече та забезпечило необхідним обладнанням.


Теги: медична реформа

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.