Перейти на мобільну версію сайту


27.01.2017

ЗАРПЛАТА - МІНІМАЛЬНА, ШТРАФИ - МАКСИМАЛЬНІ

Геннадій БоднарНайбільш обговорювані теми початку 2017 року - мінімальна заробітна плата та штрафи у випадку її невиплати. Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» затверджено з 1 січня 2017 р. мінімальну заробітну плату в місячному розмірі 3200 грн. Натомість мінімальна тарифна ставка встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (з 1 січня 2017 р. – 1600 грн). Що робити, якщо ромір оплати праці не дотягує до встановленої мінімалки та які штрафні санкції чекають на роботодавців? Із цими та іншими питаннями «КлюЧу» допоміг розібратися головний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці у Хмельницькій області Геннадій Боднар.

- Геннадіє Олександровичу, цьогоріч мінімалка отримала не лише новий зміст, а й розмір (3200 грн за місяць та 19,34 грн - за годину). Яким саме працівникам необхідно донараховувати доплату до рівня мінімальної зарплати?

- Потенційно до кола працівників, щодо яких потрібно виконувати вимогу про нарахування доплати до мінімальної зарплати, входять ті працівники, посадовий оклад яких менше за 3200 грн. Обов’язково варто згадати про працівників-сумісників (як внутрішніх, так і зовнішніх). Щодо них також може виникнути необхідність у нарахуванні доплати до рівня мінімалки. Вони працюють на умовах неповного робочого часу, а отже, і рівень зарплати, нижче якого в таких працівників не може бути зарплата за сумісництвом, потрібно визначати пропорційно до відпрацьованого часу. Тобто необхідність у нарахуванні доплати до рівня мінімальної зарплати потрібно визначати окремо за основним місцем роботи і окремо — за сумісництвом (як зовнішнім, так і внутрішнім). 

Окремо варто зупинитися на оплаті періоду відрядження та її включенні до суми зарплати для розрахунку доплати до рівня мінімалки. Згідно зі ст.121 КЗпП, працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати не може бути нижчим середнього заробітку. Тобто, щоб виконати цю вимогу, потрібно розрахувати і порівняти середньоденний та денний заробітки і оплатити період відрядження за найбільшим показником.

- Якщо працівник виконує роботу на умовах неповного робочого часу, як у такому випадку нараховується заробітна плата?

- Відповідно до умов статті 56 КЗпП, за угодою між сторонами трудового договору працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Згідно вимог ст.172 КЗпП, роботодавець зобов'язаний на прохання працівника, як особі з інвалідністю, встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці. Для цього такий працівник подає заяву про встановлення неповного робочого часу, а роботодавець видає відповідний наказ.

Оплата праці в умовах неповної тривалості робочого часу провадиться пропорційно до відпрацьованого робочого часу або залежно від виробітку. Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності з законодавством.

- Не менш важливою, окрім нарахування заробітної плати, є відповідальність за порушення законодавства про працю. Які штрафи чекають на роботодавців цього року і за яких умов інспекція Держпраці буде здійснювати перевірки?

- Управління Держпраці отримує від Пенсійного фонду інформацію про застрахованих осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного страхувальника більше року; про страхувальників, у яких кількість застрахованих осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, більша ніж чисельність штатних працівників у звітному місяці та/або їх кількість значно збільшена порівняно з попереднім звітним місяцем; про страхувальників, які у звітному місяці збільшили на 20% і більше кількість застрахованих осіб з ознакою «неповний робочий час»; про страхувальників, які нараховують зарплату нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати; про страхувальників, у яких у звітному місяці відображено початок трудових відносин із працівником, але які не подали повідомлення про прийняття працівника на роботу; про страхувальників, які у звітному місяці надали відомості про застрахованих осіб, які перебували у відпустці та яким нарахування зарплати не здійснювалось; про страхувальників, у яких протягом року показники кількості застрахованих осіб і загальної суми нарахованої зарплати не змінювалися; про страхувальників, у яких у звітному місяці відбулося зменшення штатної чисельності працівників порівняно з попереднім звітним місяцем.

Щодо інспекційних відвідувань, то вони можуть проводитися на підставі звернення співробітника, щодо якого були допущені порушення законодавства про працю; звернення фізичної особи, трудові відносини з яким були неналежним чином оформлені; за рішенням керівника органу контролю; за рішенням суду, повідомленнями правоохоронних органів (рапорт, лист); звернення інших органів (податкової, Пенсійного фонду, Держстату).

zarplataДодамо, що ім'я вашого ймовірного працівника «аноніма» ви так і не дізнаєтеся. Інспектору категорично забороняється оприлюднювати джерело скарги. Тобто, про привід і причини для проведення перевірки вам доведеться тільки здогадуватися. 

Єдиний документ, який зобов'язаний пред'явити інспектор - це посвідчення. До речі, відсутність посвідчення - це єдина підстава для недопуску перевіряючого. Також контролер має право приходити без попередження в будь-який час доби спільно з правоохоронними органами. За підсумками перевірки складається акт, а в разі відсутності порушень - довідка. Акт формують в останній день інспектування та підписують перевіряючий і керівник об'єкта контролю. Заперечення (зауваження) на акт інспектування можна надати протягом трьох робочих днів з моменту підписання акту. Рішення інспектора, винесені за результатами інспектування, можна оскаржити протягом 10 днів з моменту їхнього отримання керівництву територіального органу Держпраці, керівництву Держпраці або в суді.

Частина 2 ст.99 КАС України встановлює 6-місячний термін для звернення з позовом, а ч.5 цієї ж статті (мова йде про оскарження рішень, на підставі яких може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів) - один місяць. 

Щодо штрафних санкцій, то в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків передбачений штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати - а це 96 тис. грн.

Якщо виявлені порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі, то штраф становить 9600 грн. За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці роботодавець несе відповідальність на суму 32 тис. грн.

Такий же штраф передбачений за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні передбачений штраф у 9600 грн. Якщо ж під час перевірки виявлені порушення, то сума штрафу складає 320 тис. грн. Зауважу, що сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.


Теги: мінімальна зарплата

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:










Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.