Перейти на мобільну версію сайту


Уряд стверджує, що купівельна спроможність зросла. 03.02.2012

Уряд стверджує, що купівельна спроможність зросла.

Попри заяви влади про те, що в Україні після року реформ нарешті з’явилися перші ознаки стабілізації економіки, а купівельна спроможність населення зросла, переважна більшість українців так і не відчула обіцяного «поліпшення життя».

СУПУТНИКОВА АНТЕНА ЯК ПОКАЗНИК ДОБРОБУТУ

Напередодні нового року хвилю обговорень і коментарів у пресі, Інтернеті та просто поміж людей викликала чергова заява Прем’єр-міністра України Миколи Азарова про те, що 2011 р. купівельна спроможність українців суттєво зросла. Прем’єр зазначив, що роздрібний товарооборот зріс на 15%: українці стали більше купувати продовольчі товари (зросло споживання м’яса, овочів і фруктів). Крім того, громадяни придбали удвічі більше б/у автомобілів, на 30% - нових авто, у 1,5 раза - телевізорів, на 30% - супутникових антен, та у 16 разів більше мобільних телефонів. «Якщо населенню не вистачає на продукти харчування, хіба купуватимуть вони супутникові антени?» - поставив риторичне запитання Микола Янович.
А нещодавно в інтерв’ю Хмельницькій обласній телерадіокомпанії Прем’єр спрогнозував, що цього року купівельна спроможність населення вийде на докризовий рівень.
Зважаючи на те, що торік Україна посіла четверте місце у рейтингу 10 найгірших економік світу, за версією впливового журналу «Forbes», а також беручи до уваги статистичні дані за 2011 рік, які свідчать, що кожній десятій українській родині не вистачає грошей навіть на їжу, а понад 40% сімей не мають достатньо коштів, щоб придбати одяг і взуття, виходить, що не всі помітили, що їхня купівельна спроможність зросла.
Ще більше сумніву щодо слів прем’єра посіяли оприлюднені у багатьох ЗМІ дані Державної служби статистики. Так, згідно з ними, лише споживання українцями м’яса і м’ясопродуктів за рік зросло на 0,1 кг на особу, споживання ж молока і молочних продуктів зменшилося на 0,3 кг, споживання риби та овочів залишилося на тому ж рівні. Менше вживали українці торік фруктів, ягід, горіхів і винограду. Хто ж тоді купував супутникові антени?

ЗАРПЛАТА, ЩО НЕ РЯТУЄ ВІД БІДНОСТІ

Та навіщо далеко ходити? Проаналізуймо соціально-економічну ситуацію в нашому місті. За інформацією управління економіки міськвиконкому, торік Кам’янець уперше за час фінансово-економічної кризи поліпшив рейтинг серед міст обласного значення. Зокрема, за комплексною оцінкою соціально-економічного розвитку Хмельницької області, місто вийшло на рівень показників докризового періоду. Якщо порівняти фінансові результати за попередні три роки, то 2011 р. в місті вперше зафіксовано різке зростання прибутковості у суб’єктів господарювання.
За станом на 1 січня цього року обсяг реалізації продукції промислових підприємств міста складав 768,3 млн грн і зріс за рік на 40,6% (обсяг реалізації продукції промисловості за січень-грудень 2010 р. - 546,5 млн грн). Збільшили обсяг реалізації за минулий рік 28 промислових підприємств (62,2% від їх загальної кількості).
Крім того, наприкінці року, врешті, зупинився ріст цін на деякі продукти харчування, який мав місце останніми роками. Суттєво знизилися роздрібні ціни на овочі, цукор-пісок, гречану крупу. Дякувати Богу, урожай торік був непоганий! Судячи з того, що ще не так давно нам пропонували для того, щоб вижити, не скиглити, а брати до рук лопати, народ таки скористався порадою мудрого урядовця й виростив торік гарний урожай. І сприятливі погодні умови тут зовсім ні до чого.
Падіння цін на значну частину продуктів спричинило невеликий рівень інфляції в Україні за 2011 р. - всього 4,6% (2010 р. - 9%). Таку інформацію оприлюднила Державна служба статистики. Це один із найкращих офіційних показників інфляції за всі роки незалежності. Але...
За оцінками різних експертів, реальний показник інфляції в Україні торік складав близько 12-15%. Тож навряд чи темпи росту зарплат, пенсій і соціальних допомог 2011 р. були більшими, ніж реальне зростання цін на основні види продовольства, промислові товари, житлово-комунальні послуги.
Так, значна частина продуктів харчування серйозно подорожчала: відчутно додали в ціні м’ясо свиней, сало та курячі яйці. Підвищилися ціни на одяг, харчування поза домом, меблі, побутову техніку. Тож купівельна спроможність людей сьогодні реально набагато нижча порівняно з докризовим 2008 р. 2012-го цей показник не зміниться, адже встановлена нині мінімальна зарплата (1073 грн) для працездатної людини - межа виживання. Тим більше, що після вирахування з неї податків, людина отримає всього 873 грн!
До кінця року офіційна мінімальна зарплата зросте до 1134 грн, аж на 61 грн! Цікаво, хоч один можновладець уявляє собі, як на ці гроші можна реально прохарчуватися дорослій людині з дитиною (адже в більшості з нас є діти!) і придбати такий-сякий одяг? А зважаючи на те, що сьогодні ні дитсадки, ні школи не є абсолютно безкоштовними, зазначеної вище суми мінімальної зарплати не вистачить навіть на півмісяця.
Не далеко відійшла від «мінімалки» і середня зарплата у нашому місті. За даними міського управління праці та соціального захисту населення, за січень-вересень 2011 р. вона становила 1805 грн, що на 315,57 грн, або 21,2%, більше, ніж за відповідний період 2010 р. Проте вона суттєво не дотягнула до рівня середньої зарплати загалом по Хмельниччині, яка на кінець року становила 2168 грн, та по Україні - 2727 грн. І, знову ж таки, це лише на папері середня зарплата складає 1805 грн, на руки людина з цієї суми отримає всього 1479 грн.

РЕФОРМИ, ЩО «ПОЛІПШИЛИ» НАШЕ ЖИТТЯ

Загалом реформи - річ потрібна і прогресивна. Але в нашій країні вони чомусь найчастіше проводяться за рахунок найбідніших. Згадаймо пенсійну реформу, яка збільшила пенсійний вік жінок і погіршила умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, науковців, працюючих пенсіонерів, інвалідів, чорнобильців тощо. Згадаймо і реформу системи пільг, котра торкнулася лише найнезахищеніших верств населення: чорнобильців, афганців, матерів-одиначок, - і яка через численні протести та різку реакцію суспільства була зупинена, а також сумновідому податкову реформу, яка призвела до масового припинення діяльності підприємців.
За даними міського управління економіки, якщо 2010 р. в місті припинили підприємницьку діяльність 625 фізичних осіб (на противагу 755, які її відкрили) та 21 юридична особа (зареєструвалися 84), то 2011 р. закрилися 884 фізичні особи - платники єдиного податку (435 зареєструвалися) та 201 юридична особа (зареєструвалися 112). Отже, стабілізація економіки, про яку говорить Уряд, чомусь не торкнулася одного з найперспективніших прошарків українського суспільства - малого бізнесу. Держава свідомо заганяє у глухий кут категорію підприємців, яка у більшості цивілізованих країн дає понад 50% ВВП, а в Україні давала близько 10%. Надалі ця частка за наявної податкової політики, мабуть, ще зменшуватиметься.
Здавалося б, через масове припинення підприємницької діяльності в Україні мала б зрости кількість безробітних. Але ж ні. За даними Державної служби статистики, наприкінці минулого року рівень зареєстрованого безробіття в Україні становив 1,5% від загальної кількості населення, тоді як на початку 2011 р. - 2,1%. За інформацією міського Центру зайнятості, у Кам’янці-Подільському на початку 2011 р. було зареєстровано 1644 безробітні, а на початку 2012 р. - лише 1384. Це один із найкращих офіційних показників безробіття у Європі. Втім, він не рятує українців від бідності. Приховане безробіття, здешевлення робочої сили призводить до того, що навіть наявність у людини роботи ще не гарантує їй добробуту. На багатьох підприємствах нашого міста, як і в усій державі, роботодавці, щоб зменшити свої витрати, вдаються до скороченого робочого дня та відпусток коштом працівника.
За підрахунками фахівців Центру ім.Разумкова, 23% родин, де усі члени мають роботу, все одно перебувають за межею бідності, а в родинах, у яких працює лише одна людина, цей відсоток сягає 35-37.
ОДНИМ - МАЄТКИ, ІНШИМ - ПІВТУАЛЕТУ
То хто ж відчув поліпшення життя, чия купівельна спроможність зросла торік і зростатиме цього року? Згідно з рейтингом журналу «Фокус», у період світової кризи 20 найбагатших українців за рік більш ніж подвоїли свої статки в доларовому еквіваленті. То ось куди діваються гроші, отримані в результаті зростання ВВП, про яке звітує Уряд! От і виходить насправді, що, коли окремі українці дозволяють собі купувати маєтки у європейських столицях і на березі океанів, купівельної спроможності звичайного українця вистачає лише на те, щоб придбати на свою річну зарплату кухню у квартирі в провінційному містечку або півтуалету в мегаполісі.

Наталя МАРКОВСЬКА, спеціально для часопису.


Теги: економіка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.