Перейти на мобільну версію сайту


16.06.2017

ОВОЧ-ЯГОДА: КРАСИВО, КОРИСНО І БІЗНЕС-ПЕРСПЕКТИВНО

агроКоли ми говоримо про товари, які є лідерами в реалізації, то, звичайно ж, перші місця зі стовідсотковою перевагою віддаємо продуктам харчування, зокрема свіжим овочам. Це товари першої необхідності, на які жителі нашої країни, та й усього світу, готові витрачати до 80% свого бюджету. Ніхто ж серед нас не купує хліб, молоко, овочі або фрукти чи м'ясо з періодом експлуатації на 5-7 років. Свіжі продукти потрібні щодня. Отже, виробляти подібний вид товару є виграшною справою, а бізнес-ідея щодо реалізації такої продукції вважається досить перспективною. Хоча до будь-якої справи потрібно підходити зі знанням та душею. Тому сьогодні поговоримо про ще один вид бізнесу, яким може зайнятися чи не кожен, хто має земельну ділянку, любов до землі, трохи терпіння, бажання заробити і полюбляє овочі та ягоди.

Сьогодні поговоримо про помідор. Продукт, який називають і овочем, і ягодою в одному виді. Він користується досить великим попитом у громадян в різні пори року, адже допомагає підтримувати імунітет. До того ж, помідори є незамінними при приготуванні салатів і різних закусок, соління. Ми постійно їх бачимо на прилавках магазинів, на ринках, активно їх купуємо та їмо. А що ми власне знаємо про їхнє походження, сортові різновиди? У першу чергу, цим питанням повинні перейматися ті, хто вирішив звичайне присадибне господарство, на якому вирощує декілька кущів томатів, перетворити на бізнес-справу. У сьогоднішній статі ми поговоримо про те, як правильно потрібно вирощувати і виходжувати подібну культуру, щоб не лише самостійно ласувати її плодами, а й отримувати непогану копійку від реалізації.

Помідор, мабуть, один із найулюбленіших овочів у населення земної кулі. Щодня на тисячі прилавках по всьому світу доставляють сотні тонн томатів, щоб мільйони людей змогли купити їх та поласувати свіжими вітамінами. Тому не дивно, що з кожним роком кількість господарств, починаючи від великих холдингів, фермерських господарств, власних присадибних особистих господарств та закінчуючи цілими селами, які спеціалізуються на вирощуванні овочів, приєднуються до тих, хто спеціалізується на вирощуванні та реалізації томатів, переймаючи позитивний бізнесовий досвід. Ця культура має значну частку в посівних площах овочевих культур. Тому ті, хто вирощує томати, постійно шукають способи підвищення їхньої урожайності, отримання якісного продукту з добрим товарним виглядом і докладають багато зусиль для того, щоб цей овоч потрапив на прилавки у відмінному вигляді й мав чудові споживчі якості.

tomatyОтже, найперше, що повинні знати потенційні помідорні бізнесмени, що томат - це культура, яка відрізняється нескінченною різноманітністю сортів. Плоди різні за смаком, кольором, розміром та формою. Різні сорти пристосовані до різних кліматичних умов, мають різні довжину вегетаційного періоду, силу росту і розміри.

Для фермера, який хоче займатися вирощуванням помідорів, важливо розумітися на таких томатних характеристиках, які при гарних умовах забезпечать йому добрий результат: розмір і вага плоду, його форма, колір і смакові якості, урожайність, лежкість (час життя на прилавку), стійкість до хвороб, можливість отримання раннього врожаю. І якщо перші три параметри мають вирішальне значення для успішного продажу, то поєднання їх з іншими означає отримання стабільного і високого прибутку від виробництва.

Щодо форми плодів, то за нею їх поділяють на круглі, плескаті, овальні й подовжені (вершки). За кольором - від ясно-жовтих до майже чорних. За розміром плодів всі сорти помідорів прийнято ділити на наступні типи: черрі або вишневидні (найдрібніші, маса плодів 10-30 г), коктейль (маса плодів 40-50 г), середньоплідні (маса плодів 70-120 г), великоплідні (маса плодів 150-200 г) і біф-томати (м'ясисті багатокамерні, маса плодів більш як 200 г). Окрему увагу можна приділити дрібноплідним помідорам різновиду «черрі», що в останні роки користуються широким попитом, мають відмінний товарний вигляд, добре транспортуються у спеціальних упаковках, мають добрі смакові якості і що не менш важливо - високоврожайні.

агро2Отже, маючи вже мінімальний багаж знань про томати, враховуючи вищезазначене, а також бажання розпочати власну справу, а тим паче, якщо у вас є своя земельна ділянка, хоча б невеличка, та бажання заробити, почніть із вирощування томатів. Це досить високоврожайний овоч і якщо вдасться виростити хороший урожай, то можна непогано заробити.

ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ВИРОЩУВАННЯ ПОМІДОРІВ
Як було вже сказано, для вирощування томатів знадобитися земельна ділянка з родючим грунтом. У перший рік можна почати з невеликої ділянки 20-30 соток.. Якщо все вийде, можна розширювати площу посадки на скільки вистачить можливостей.

Відмінним варіантом організації власної справи є вирощування помідорів у теплицях із полікарбонатного листа. Цим бізнесом можна займатися цілий рік. У зимовий час його прибутковість збільшується в кілька разів, оскільки відпускна ціна томатів зростає до 100 грн за кілограм.

Для вирощування помідорів у комерційних цілях необхідна конструкція площею мінімум 25 квадратних метрів. При бажанні підприємець може виготовити її самостійно, проте для цього необхідні певні навички й уміння.

агро1Саму технологію вирощування помідорів описувати не має сенсу, оскільки маса інформації та рекомендації є в інтернеті, де при бажанні можна їх вивчити від А до Я, нічого складного, головне - бажання. А ось про сортові різновиди поговоримо. Краще вирощувати сортові помідори, ніж гібриди, бо ті більш схильні до фітофторозу, їм потрібна додаткова обробка препаратами, до того ж, із гібридів неможливо зібрати насіння для наступного врожаю, отже його на наступний сезон доведеться знову купувати. Вартість насіння гібридів зазвичай вища сортових. Якщо посадити сортові томати, то урожай буде нітрохи не гіршим і насіння можна зібрати й заготовити на наступний сезон. Заробляти можна також і на продажах насіння помідорів, сортове завжди в ціні.

Правильно вирощувати відразу кілька сортів, обов’язково декілька ранніх, адже перші помідори на ринку завжди в ціні, а також середні та пізні сорти, щоб максимально продовжити терміни збору врожаїв. Томати дуже добре купують на початку сезону, для салатів, і наприкінці сезону для консервації.

Дамо вам одну підказочку! Якщо ви все ж таки входите в групу тих сміливців, які прагнуть займатися власною справою та хочете вирощувати помідори, а живете в квартирі, то вихід все одно є. Не секрет, що дуже часто помідори вирощують вдома, на підвіконні. Хоча, чесно кажучи, робите це в таких обмежених умовах справа досить марудна. З іншого боку, якщо це ваша мрія, або ви бажаєте зекономити трохи грошей, то чому би й ні. Крім того, з прикладів знаємо, що виростити гарний урожай на підвіконні також можна, і підзаробити на ньому, продаючи частину урожаю сусідам. Звичайно ж, кількість продукції буде набагато нижчою, ніж у теплиці чи на земельній ділянці, але може бути непоганим початком маленького бізнесу.

Відверто кажучи, надприбутковим цей бізнес називати не варто, бо заробити на томатах можна цілком непогані гроші. Можемо трохи підрахувати. Врожайність томатів становить у середньому 30 т/га. Будемо вважати, що у вас не гектар, а соток 50 висаджено саджанцями помідор, із яких більшу половину займають сорти звичайних середньоспілих рослин, скажімо 30 соток, ще 15 ви засадили ранніми сортами, а решту 5 віддали під черрі, тим паче, що вони в 3-5 разів дорожчі за звичайні томати, а нехтувати таким заробітком не можна. Отже, спрогнозуємо, що ви отримали 4 тонни ранніх помідор, які на початку сезону коштують 60-65 гривень за кілограм, 10 тонн томатів різних сортів, видів та кольорів по цінні у середньому 23-25 грн/кг, та ще 1 тонну черрі, які коштують наче екзотичний фрукт по 70 грн. У результаті успішної реалізації отримаємо за бідними підрахунками майже 500 тисяч гривень. Уявляєте – півмільйона гривень!

агро3Звичайно, що з цієї суми потрібно відняти витрати на саджанці чи насіння, засоби догляду за плодами, захисту рослин від шкідників, полив та інше. Хоча, з іншої сторони, ви ж можете зібрати й насіння томатів, залишити частину собі, а решту також продати. Крім того, якщо у вас є теплиця чи сарай, де можна вирощувати ще з зими саджанці, то на весну ви і їх будете продавати не за копійки. Як не крутіть, а бізнес-ідея вдала, було би бажання, як то кажуть, правда й наробитися треба біля нього.

Хоча це ще не найбільша проблема, бо виростити урожай та зібрати його можна, але це лише половина справи, а товар той ще якось продати треба, ось потім сідай та й думай, де би його подіти. Тому обов’язково продумайте та визначтеся із ринком збуту.

Постачати вирощені овочі у супермаркети практично нереально, там своїх постачальників вистачає, до того ж доведеться реєструвати підприємницьку діяльність і відповідно сплачувати податки, адже всі розрахунки там йдуть по безналу. Дрібні овочеві ларьки можуть брати у вас помідори, але за оптовою ціною і мілкими партіями, та й з вашою доставкою - вже простіше здавати по тій же оптовій ціні оптовикам.

Можна здавати вирощені помідори оптовикам, знайти їх можна на овочевих ринках, вони самі власним транспортом приїдуть до вас хоч прямо на поле, але закупівельні ціни у них приблизно втричі нижчі за роздрібну ціну на ринку. Тобто, якщо 1 кг помідорів на ринку коштує, скажімо 24 грн, то оптовики закуплять ваші помідори по 8-10 грн.

Тому найкращий спосіб реалізовувати вирощені помідори за нормальною роздрібною ціною на овочевому ринку. Для цього потрібно буде або самостійно стояти за прилавком, або наймати продавця.

Хоча, як варіант, можна проїхатися по різного роду закладах харчування та домовитися зі власниками чи кухарями про поставку прямо з поля на кухню. Ціна при цьому можна бути майже ринковою, адже більша половина цих закладів щодня скуповується по супермаркетах та базарах. Тим паче, що за кордоном давно вже практикують таку схему, де при бажанні замовник товару може навіть на власні очі побачити, як вирощується продукт та переконатися в його екологічній безпеці.

Крім того, щоб доставляти ящики з помідорами до місця реалізації, знадобиться транспорт по типу вантажного мікроавтобуса. Можна користуватися й легковим авто з причепом, але такий варіант буде незручним у плані під’їзду для вивантаження товару.

Саму ж торгівлю на овочевому ринку можна здійснювати двома способами: або ж безпосередньо з автомобіля, або з прилавка. Торгівля з автомобіля - це коли ви заїжджаєте у спеціально відведені ряди на території ринку і торгуєте прямо з буса або легкового причепа. Такий варіант дуже зручний, оскільки не потрібно тягати ящики з томатами до прилавка, торгове місце прямо біля машини, тільки ставте столик, ваги і торгуйте. Правда, вартість ринкового збору в кілька разів більша, ніж торгового місця з прилавка.

І другий варіант - це торгівля на ринку з прилавка. Вартість ринкового збору тут менша, але в плані вивантаження товару не зовсім зручно, ящики з помідорами доведеться носити від авто до місця торгівлі.

Як бачите, варіантів реалізації вирощених томатів багато, і обирати вам, але в будь-якому випадку найбільш вигідніше продавати продукцію самостійно на ринку.

Чесно кажучи, я особисто в минулому році була відверто здивована кількістю людей, які займаються вирощуванням томатів. Скажете, що минулий рік просто був добряче спекотним, і томати дали небувалі врожаї, тому залишки продукції селяни повивозили на ринок. Можливо й так, але особисто перезнайомилася з купою людей, які ще не знаючи про урожайний рік, засадили свої земельні ділянки сотнями кущів томатів, котрі налічували десятки їх видів, замовляючи насіння звідусіль по оголошеннях, в інтернеті та спеціалізованих журналах. Тому зі власного досвіду знаю, що помідорним бізнесу в нашому районі займаються, і виходить у них досить добре. І можливо, вже наступного року про нашу Кам’янеччину будуть так саме говорити, як про розкручені села Тернопільщини, де що не село, то брендоване, де загальний вихід продукції з населеного пункту такий, що годує всю Україну, і не тільки, свіжими овочами цілий рік.

Світлана АНТОНЕЦЬКА.


Теги: овоч-ягода, помідори

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.